تقویت سیستم ایمنی

فیلـتر

نمایش 1–24 از 99 نتیجه

تقویت سیستم ایمنی بدن ، بهترین دفاع و محافظت در برابر بیماری ها می باشد، اما بیشتر مردم توجه کمتری به این موضوع میکنند. همان طور که می دانید سیستم ایمنی کودکان به بلوغ کامل نرسیده و معمولا کودکان هرساله دچار ویروس ها یا عفونت های مختلف می شود چرا که سیستم ایمنی آنها درحال ساخت سلول های خاطه می باشند. افراد باید در طول فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا به سلامت خود بیشتر توجه کنند و حفظ سلامت سیستم ایمنی باید در طول سال در اولویت قرار گیرد . در ادامه به معرفی برخی موادمغذی که سیستم ایمنی را تقویت می کند، می پردازیم :

ویتامین A

ویتامین A به حفظ دیواره مخاطی مجاری تنفسی و گوارشی کمک می کند و با عفونت مبارزه می کند. این ویتامین، سیستم ایمنی را تقویت کرده و به مقابله با ویروس ها و باکتری های مهاجم به مقدار زیادی کمک می کند.

ویتامین B6

ویتامین B6 از واکنش های بیوشیمی حمایت می کند و به بدن در مقابله با عفونت کمک خواهد کرد. گوشت گاوی، بوقلمون یا سینه مرغ، ماهی سالمون و تن، پسته، دانه آفتابگردان یا کنجد، لوبیا چیتی، آووکادو منابع این ویتامین هستند.

ویتامین سی 

ویتامین سی اثر زیادی بر تقویت سیستم ایمنی بدن از جمله فعالیت لنفوسیت ها دارد که سلول های بدن و فاگوسیت ها را برای مقابله با بیماری بکار گرفته است و آنها را هماهنگ می کند و باعث نابودب مهاجمان بیگانه خواهد شد. مرکبات مثل پرتقال، گریپ فروت و نارنگی، توت فرنگی و پاپایا، سبزیجاتی مثل اسفناج، کلم پیچ، کلم بروسل و بروکلی از منابع خوب این ویتامین سی می باشند.

ویتامین دی 

ویتامین دی، سیستم های ایمنی ذاتی و تطبیقی را تنظیم می کند و پاتوژن هایی که وارد بدن می شوند را هر چه سریع تر شناسایی و نابود خواهد کرد. ماهی چرب مثل ماهی سالمون، شاه ماهی و ساردین، جانواران صدفی مثل صدف خوراکی، میگو، زرده تخم مرغ، قارچ، شیر، آب میوه و غلات صبحانه و همچنین  نور آفتاب منابع خوب ویتامین دی می باشد.

زینک 

این ماده مغذی، لنفوسیت های T را رشد و فعال می کند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد. مصرف این زینک می تواند از ابتلا به ویروس های سرماخوردگی و تکثیر آن در مخاط بینی به خوبی جلوگیری کند. این ماده مغذی در گوشت ها بخصوص گوشت گاو و بره که از علف ها تغذیه می کنند، جوانه گندم برشته شده، اسفناج، بادام هندی، کدو تنبل، کنجد، شکلات تلخ یافت می شود.

پروتئین

گوشت و ماهی، محصولات لبنی کم چرب مانند ماست، شیر و پنیر خانگی، همچنین ترکیبات گیاهی مانند لوبیاها و برنج قهوه ای، محصولات سویا، مغزها و کره بادام زمینی منابع مواد پروتئینی می باشند.

نوشیدن آب کافی

نوشیدن روزانه 8 تا 10 لیوان آب، از موثرترین راه ها برای پاکسازی سموم از بدن و حفظ سلامت سیستم ایمنی می باشد.

اطلاعات بیشتر ...