کلیه و مجاری ادراری

سیستم کلیه و مجاری ادراری و اهمیت سلامت آن

سیستم کلیه و مجاری ادراری نقش مهمی در تصفیه خون و دفع مواد زائد بدن از طریق ادرار دارد. دستگاه ادراری شامل کلیه‌ها، حالب (میزنای)، مثانه و مجرای ادرار می باشد. بدن انسان مواد غذایی مورد نیاز خود را طریق خون جذب می‌کند و طی مکانیزمی پیچیده آن را تبدیل به انرژی مورد نیاز بدن می‌کند. پس از اینکه بدن، مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب کرد، مواد زائد و سموم بدن در خون باقی می‌مانند. وظیفه کلیه و مجاری ادراری، کمک به حذف این مواد زائد از طریق ادرار و همچنین حفظ تعادل یون‌های ضروری بدن مانند پتاسیم و سدیم است. این سیستم نقش حیاتی در بدن بازی می‌کند و اختلال در آن می‌تواند آسیب های جدی در برداشته باشد. به خصوص کلیه‌ها که هر نوع آسیبی به این دو عضو کوچک لوبیایی شکل، می تواند به قیمت جان آن فرد تمام شود.

وظایف کلیه

  • دفع مواد زائد و داروها از بدن
  • متعادل کردن مایعات بدن
  • تنظیم فشار خون با آزاد سازی هورمون‌ها
  • کنترل تولید گلبول های قرمز خون

کلیه ها از طریق نفرون، اوره را از خون خارج می کنند. هر نفرون از مویرگ های کوچک خون به نام گلومرول و یک لوله کوچک به نام توبول کلیه تشکیل شده است. اوره همراه با آب و سایر مواد زائد، با عبور از نفرون و پایین توبول های کلیه، ادرار را تشکیل می دهد.

عفونت کلیه

عفونت کلیه (پیلونفریت) نوعی عفونت مجاری ادراری (UTI) است که به طور کلی از مجرای ادرار یا مثانه شروع شده و به یک یا هر دو کلیه منتقل می‌شود. عفونت کلیه نیاز به مراقبت‌های سریع پزشکی دارد. اگر این عفونت به درستی درمان نشود، می‌تواند به کلیه‌های ما آسیب برساند یا در اثر آن، باکتری به جریان خون سرایت کرده و باعث ایجاد عفونتی شود که زندگی ما را تهدید کند. درمان عفونت کلیه که معمولاً شامل آنتی بیوتیک است، ممکن است به بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشد.

نقش مثانه در بدن و عفونت مثانه

مثانه اندامی عضلانی و همچون بالون است که بر روی لگن قرار گرفته و ادرار تولید شده در کلیه‌ها را جمع‌آوری نموده و برای دفع به پیشابراه هدایت می کند. عفونت مثانه یا همان التهاب مثانه یک بیماری بسیار شایع است. یکی از علل بسیار رایج مراجعه بیماران به مطب اورولوژیست ها همین بیماری می باشد. عفونت مثانه در خانم ها بسیار شایع تر بوده و یکی از دلایل اصلی این مسئله، کوتاه بودن طول مجرای ادراری خانمهاست. این کوتاهی باعث شده که میکروب به راحتی از سطح پوست ناحیه تناسلی، خود را به مثانه برساند و مثانه را عفونی کند. درمان عفونت در هر شخص با دیگری متفاوت است و بهتر است با کشت ادرار نوع آنتی بیوتیک تعیین شود.

مکمل‌های کلیه و مجاری ادراری

با مصرف این نوع مکمل‌ها می‌توان از بروز عفونت‌های ادراری، مجاری ادراری و سوزش ادرار جلوگیری کرد. همچنین برای رفع التهابات کلیه و مجاری ادراری و دفع سنگ کلیه نیز مصرف مکمل ها توصیه می‌شود.

خرید مکمل تخصصی کلیه و مجاری ادراری

خرید اینترنتی انواع مکمل های کلیه و مجاری ادراری با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از برندهای معتبر خارجی و ایرانی در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. شما می توانید تنها با یک کلیک خرید خود را ثبت و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید. تمامی مکمل‌های موجود در این داروخانه دارای برچسب اصالت کالا بوده و شما می توانید با اطمینان آنها را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید از مشاوران سایت در خصوص خرید محصولات مشاوره بگیرید.

نمایش 1–12 از 37 نتیجه