سلنیوم و تاثیر مکمل های آن

سلنیوم یک ماده معدنی مغذی با خواص آنتی اکسیدانت است. آنتی‌اکسیدان ها موادی هستند که محافظ سلول‌های بدن از اثرات منفی رادیکال‌های آزاد می باشند. رادیکال‌های آزاد و تنش‌های اکسیداتیو عوامل اصلی انواع سرطان‌ و بیماری‌های قلبی می باشند. از آنجا که علت به وجود آمدن تخریب التهابی مفاصل، رادیکالهای آزاد بوده و سلنیوم نیز با آنها و اثرات مخربشان مقابله می کند، بنابراین مکمل های حاوی ماده سلنیوم بسیار می تواند در بهبود و درمان بیماری آرتروز موثر عمل کند. سلنیوم دردها و آثار التهابی آرتروز را کاهش می دهد.

تاثیر مهم سلنیوم در سیستم ایمنی، به خاطر افزایش رشد لنفوسیت‌های نوعB و تولید آنتی‌بادی است. این اثر در کنترل بیماری ایدز بسیار مهم است. سلنیوم موجب کاهش نسخه‌برداری ویروس HIV می‌شود. سلنیوم همچنین متابولیسم هورمون تیروئید را افزایش داده و در درمان ناباروری، ناراحتی‌های پوستی، اضطراب، آسم، حفظ جوانی، انعطاف بافت‌ها، گر گرفتگی دوران یائسگی، کمک به فائق آمدن بر سرطان و پیشگیری و معالجه شوره سر تاثیر اساسی دارد. می توان گفت که ویتامین E ,C و Se کار یکدیگر را تقویت می‌کنند.

دلایل تجویز مکمل سلنیوم

قرص سلنیوم جهت تامین یکی از مواد معدنی مورد نیاز بدن تجویز می گردد که این ماده برای سلامتی بسیار لازم و ضروری می باشد. منیزیم، تعادل هورمون‌ها در بدن را حفظ کرده و سلنیوم در تولید آنزیم‌هایی مثل گلوتاتیون پراکسیداز و سلن پروتئین کاربرد دارد. این آنزیم‌ها با خواص آنتی اکسیدانی خود، نقش بسزایی در دفع مواد زائد ایفا می‌کنند. کمبود سلنیوم می‌تواند باعث بروز پرکاری تیروئید و همچنین ضعف سیستم ایمنی بدن شود. کمبود این ماده معدنی مستقیما باعث بروز بیماری نمی شود اما کمبود آن باعث شده بدن تضعیف گردد و زودتر دچار بیماری شود.

سلنیوم قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش داده و محافظ بدن در برابر بیماری‌های قلبی و سرطان است. سلنیوم می تواند با کاهش سطح کلسترول بد بدن LDL از سکته قلبی جلوگیری کند. از دیگر مزایای استفاده از این ماده معدنی کاهش نشانه‌های پیری زودرس، محافظت در برابر آنتی بادی‌ها، سلامت مو و ناخن و تعادل هورمون‌ها می باشد. این ماده در عملکرد غده تیروئید نیز موثر است. غده تیروئید از سلنیوم جهت تولید هورمون T۴ استفاده می کند، یکی از دلایلی که امروزه کم کاری تیروئید به خصوص در بانوان بسیار شایع است کمبود ید و سلنیوم در برنامه غذایی آنهاست.

سلنیوم در دوران بارداری و شیردهی

این ماده معدنی نقش بسیار مهمی در تکامل قلب و ریه جنین دارد. کمبود این ماده معدنی در بدن زن باردار باعث ایجاد مشکلات قلبی و ریوی در بدن نوزاد می شود. نیاز بدن زنان به این ماده معدنی در دوران بارداری ۶۵ میکروگرم در روز است، مادران شیرده نیز به طور روزانه به ۷۵ میکروگرم سلنیوم نیاز دارند.

سلنیوم به همراه زینک

مولتی ویتامین‌هایی که دارای ماده سلنیوم هستند تضمین می کنند که در کنار حفظ سلامت عمومی می‌توانند سیستم ایمنی بدن شما را نیز تقویت کنند. زینک از مواد مغذی است که علاوه بر بهبود پوست و مو و ناخن به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می‌کند، با مصرف مکمل‌های حاوی این دو ترکیب (زینک و سلنیوم) دیگر نگران ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن خود نباشید. بنابراین توصیه می گردد به ترکیبات مکمل‌هایی که میخواهید خریداری کنید، حتما دقت کنید که این ترکیبات در آنها به کار رفته باشد.

سلنیوم و ویروس کرونا

همانطور که اشاره شد سلنیوم موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. داشتن سیستم ایمنی قوی ما را از گزند بیماری‌ها در امان نگه می‌دارد. ویروس کرونا با حمله به سیستم ایمنی موجب از پای در آمدن فرد می‌شود. بنابراین در صورت داشتن سیستم ایمنی قوی می‌توان از خود در برابر این ویروس محافظت کرد. بنابراین مصرف ویتامین‌ها و املاح معدنی که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند بسیار ضروری بوده و مکمل های سلنیوم از این دسته املاح ضروری برای تقویت بدن می باشند.

خرید مکمل سلنیوم

می‌توانید با مراجعه به وبسایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی، محصولات حاوی سلنیوم را در دسته بندی مکمل‌های غذایی- املاح و مواد معدنی پیدا کرده و به سهولت از منزل و یا محل کار خریداری نمایید.

در حال نمایش 11 نتیجه