تاریخچه داروسازی، روز داروساز

تاریخچه داروسازی، روز داروساز

پیشه داروسازی

پیشه داروسازی تاریخی بسیار غنی و پر پیچ خم را از سر گذرانده است. اولین نشانه های تلاش بشر برای استفاده از مواد و وسایل و امکانات اطراف خودش برای درمان یا بهبود بیماری های خود به دوران غار نشینی و ماقبل تاریخ بر میگردد در جایی که بشر با یادگیری و مشاهده حیوانات محیط اطراف خود به روش هایی برای التیام درد های خود رسیده بود.
دست نوشته هایی از متدهای درمانی و دارویی مربوط به ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در بابِل از دیگر نشانه های قدمت طولانی داروسازی در تاریخ بشریت است.
طب سنتی چین در ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، ردیابی این علم در ۲۹۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در مصر و ظهور پدر علم گیاهان دارویی در ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در یونان از دیگر نشانه های حضور مداوم علم داروسازی در طول تاریخ در زندگی انسانهاست.
دانشمندان و محققین بزرگی از ابتدای تاریخ این علم تا به امروز بر روند پیشرفت آن تاثیر گذار بوده اند.

دیسکوریدس

دیسکوریدس محقق یونایی در ۲۲۰۰ سال قبل تحقیق مبتنی بر مشاهده را بر روی گیاهان عنوان کرد که تا قبل از آن بی سابقه بود؛ گالن دانشمند رومی که هم پزشکان و هم داروسازان او را از افراد تاثیر گذار در این علم ها می دانند، فرمولاتور کلد کرم بود که امروزه یک پایه مهم در داروهای ساختنی با شمار می رود.
رازی پزشک، داروساز و فیلسوف ایرانی از بزرگترین دانشمندان جهان در این زمینه بوده است، وی همچنین کاشف الکل و نویسنده کتاب مهم الحاوی است. سالگرد بزرگداشت او در ایران روز داروسازی نام گرفته است.

ابن سینا

ابن سینا دانشمند به نام ایرانی از دیگر تاثیرگذاران این علم است او که داروساز ، شاعر ،فیلسوف و پزشکی حاذق به شمار می رفت همواره محبوب فرمانروایان و پادشاهان دوران خودش بود. مفاهیم و نکاتی که وی در داروسازی بیان کرده است تا قرن ۱۷ میلادی در غرب تدریس میشد.

اعراب در داروسازی

اولین افرادی که علم داروسازی را از پزشکی جدا کردند اعراب بودند و بدین ترتیب بود که نخستین داروخانه در بغداد در اواخر قرن هشتم تاسیس گردید.

ظهور اولین فارماکوپه

ظهور اولین فارماکوپه به سال ۱۴۹۸ میلادی در ایتالیا و شهر فلورانس بر میگردد این فارماکوپه به زبان ایتالیایی تدوین شد و مورد قبول تمام داروسازان آن منطقه قرار گرفت.
اولین داروساز بیمارستانی به نام جان مورگان کار خود را در سال ۱۷۵۲ در فیلادلفیای آمریکا آغاز کرد.
یکی از بزرگترین داروساز های تاریخ کارل ویلیام شیله بود او تحقیقات خود را در گوشه ای از یک داروخانه در گوتنبرگ سوئد آغاز کرد و در نهایت توانست کاشف اکسیژن، تنگستن، مولیبدنوم ، گلیسیرین ، نیتروگلیسیرین و ترکیبات آلی بسیاری گردد که هم اکنون در زندگی ما کاربرد های زیادی دارند.
کارخانه ساخت فراورده های گیاهی در آمریکا در سال ۱۸۲۰ اولین نشانه های ظهور صنعت داروسازی بود.
در سال ۱۸۹۴ و با کشف تاثیر پادتن دیفتری دوران تازه ای با ورود علم زیست شناسی به صنعت داروسازی آغاز شد. و نیمه اول قرن ۲۰ ام را میتوان ظهور عصر آنتی بیوتیک ها نامید.
در نهایت میتوان گفت داروسازی با میراث ۵۰ قرن خدمت به نوع بشر یکی از مهمترین حرفه هاست. همانند پزشکی این حرفه هم در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است بسیاری از متد قدیمی از آن حذف شده و خود را با تکنولوژی زمان به روز رسانی کرده است.
امروزه هنگامی که یک داروساز در داروخانه نسخه یک پزشک را آماده و به مریض تحویل میدهد در واقع نتیجه جریانی از تلاش گروهی #داروسازان در زمینه تحقیق و آموزش ، نوآوری ،تولید و توزیع به ثمر می نشیند. در طول تاریخ بلندای قامت این علم همواره در حال رشد بوده است و از پیشینیان به آیندگان از معلمین به دانش آموزان و از پدران به فرزندان در حال انتقال بوده است.