گینر و کربوهیدرات

مکمل گینر

از محبوب ترین مکمل های ورزشی است که مخلوطی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی بوده و به افزایش وزن و حجم عضلات کمک می‌کند. استفاده از این مکمل انرژی ورزشکاران را افزایش داده و در نتیجه عملکرد ورزشی آنها را به هنگام تمرینات و مسابقات بهبود می‌بخشد. با توجه به درصد مواد و ترکیبات موجود در مکمل گینر، کاربرد و روش مصرف آن متفاوت است. استفاده از این مکمل، انرژی ورزشکاران را افزایش داده و در نتیجه عملکرد ورزشی آنها را به هنگام تمرینات و مسابقات بهبود می‌بخشد.

انواع گینر

گینر ۲ نوع است؛ گینر وزن که به آن weight gainer و گینر حجم که به آن mass gainer می‌گویند.

کاربرد گینر وزن و بهترین زمان مصرف آن

گینر وزن بیشتر مناسب افرادی است که لاغر هستند و برای افزایش وزن دچار مشکل می باشند. در این نوع گینر، نسبت کربوهیدرات از پروتئین بیشتر است (نسبت ۳ به ۱) تا فرد بتواند سریع‌تر به هدف خود یعنی افزایش وزن برسد. انواع ویتامین‌‌، مواد معدنی و اسیدهای آمینه نیز در گینر وزن وجود دارند و عموما این دسته مکمل ها دارای مقدار کالری بالایی هستند به طوری که در هر سروینگ ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ کالری انرژی را تامین می‌‌کنند.

هر وقت میزان کالری دریافتی بیشتر از میزان کالری مصرفی باشد، افزایش وزن خواهید داشت. بهترین زمان مصرف مکمل گینر وزن در حین صبحانه، پس از تمرین و قبل از خواب است اما برای اینکه مقدار دقیق مصرف را بدانید تا زودتر به وزن دلخواه خود نزدیک‌تر شوید، بهتر است با مربی ورزشی خود مشورت کنید.

مثلا برای افزایش وزن ۴,۵ کیلوگرم در ماه توصیه می‌‌شود که هر روز ۵ سروینگ از این مکمل مورد مصرف قرار گیرد. (۲ سروینگ به هنگام صبحانه، ۱ سروینگ پس از تمرین و ۲ سروینگ قبل از رفتن به رختخواب)

کاربرد گینر حجم و بهترین زمان مصرف آن

بدنسازان و ورزشکارانی که به دنبال عضله‌سازی هستند معمولا از گینر حجم استفاده می‌کنند. این نوع همچنین به بهبود ریکاوری و عضله سازی کمک می‌کند. این گینر نیز دارای پروتئین، چربی و کربوهیدرات است اما مقدار پروتئین آن بیشتر از کربوهیدرات در نظر گرفته شده است. ترکیبات موجود در این نوع مکمل در برندهای مختلف ممکن است متفاوت باشد به گونه ای که در بعضی از محصولات انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی وجود دارد و حتی ترکیباتی مثل کراتین و BCAA نیز به آنها افزوده شده است.

عضله سازی ۳۰ دقیقه پس از تمرینات ورزشی در اوج است و بنابراین این زمان، وقت خوبی برای مصرف گینر حجم به نظر می‌رسد. این موضوع به این معنا نیست که گینر حجم را در مواقع دیگر نباید استفاده کنید اما اگر در پی کسب بهترین نتیجه هستید، پس از تمرین بهترین زمان است.

بدون ورزش کردن می توان از گینر استفاده کرد ؟

به طور کلی مکمل های بدنسازی برای این ساخته شده‌اند که در کنار ورزش از آنها استفاده شود. اگر مصرف گینر بدون انجام ورزش صورت گیرد، دیگر کنترلی روی وزن خود نخواهید داشت و ممکن است چربی‌های اضافی در هر قسمتی از بدن ایجاد شوند و زیبایی اندام شما را تحت الشعاع قرار دهند. پس بهتر است افراد لاغری که در پی چاقی هستند، مکمل گینر را همراه با فعالیت‌های بدنی و یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنند تا چربی‌ها فقط در قسمت شکم و پهلو تجمع نیابند و اصطلاحا هیکلتان به هم نخورد.

دقت داشته باشید که قبل از استفاده از مکمل گینر حتما با پزشک و مربی ورزشی خود مشورت کنید و برای تهیه این مکمل حتما از مراکز معتبری مثل داروخانه اقدام به خرید نمایید. همچنین در مدت زمانی که از این مکمل استفاده می کنید، سعی کنید مصرف آب و مایعات را در بدن خود افزایش دهید که از ایجاد مشکلات گوارشی، کبد و کلیه پیشگیری شود.

مکمل کربو

کربوهیدرات‌ها منبع اصلی انرژی بدن شناخته می‌شوند و چون در سطح شیمیایی از کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند به آنها کربوهیدرات می‌گویند. مکمل کربوهیدرات به عنوان تامین کننده اصلی انرژی و سوخت بدن در دوران بدنسازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به اینکه در زمان فعالیت‌های غیر هوازی مانند تمرینات مقاومتی و بدنسازی، بدن جهت تامین سوخت و ساز نیاز بسیار زیادی به این ترکیب دارد، مصرف مکمل‌های کربو می‌تواند در توان و استقامت بدن تاثیر بسزایی بگذارد.

انواع کربوهیدرات و نقش آن در بدنسازی

کربوهیدرات‌ها به دو گروه ساده و مرکب تقسیم می‌شوند. دسته اول قندهای ساده‌ای هستند که نیازی به شکسته شدن ندارند و بهترین نوع جهت مصرف برای بعد از تمرین به منظور جایگزینی سریع منابع از دست رفته انرژی محسوب می‌شوند. دسته دوم نیز از ترکیب چندین نوع ساده تشکیل شده که بزرگترین درصد مواد مصرفی روزانه هر فرد را در بر می‌گیرد. این نوع کربوهیدرات‌ها شامل فیبر، گلیکوژن و نشاسته هستند.

کربوهیدرات یکی از مهم‌ترین ماده‌های موجود در بدن است. بی حالی، سرگیجه و خستگی پس از انجام تمرین و فعالیت‌های سنگین به علت افت این ترکیب در بدن است. از این رو مکمل‌های کربو بسیار حائز اهمیت بوده و بر توان افراد و میزان تمرینات ورزشی اثرات بسیاری می‌گذارند.

مصرف این سری مکمل‌ها می‌تواند منجر به افزایش ذخایر گلیکوژن در کبد و عضلات شود. همچنین نیاز ورزشکار در مسابقات و تمرینات طولانی مدت و شدید را تامین می‌نماید. مکمل‌های ورزشی حاوی کربوهیدرات در زمان ورزش خستگی فرد را به تاخیر انداخته و در حفظ توده عضلانی و پروتئین‌های بدن موثر است. با توجه به این اثر، عملکرد ورزشی ورزشکاران بهبود یافته و در زمان کمتری به هدف نهایی خود دست می‌یابند. مصرف این مکمل‌ها بعد از پایان جلسه تمرین و در زمان دوره ریکاوری، نیز موجب افزایش ساخت گلیکوژن می‌شود. اگر بنا به شرایطی مصرف این مکمل بعد از ورزش به تاخیر بیافتد، ساخت گلیکوژن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و فرد خستگی و یا حتی درد عضلانی را تجربه خواهد نمود.

بهترین زمان مصرف کربوهیدرات صبح‌ها است. همچنین قبل از تمرین جهت تامین انرژی و بعد از تمرین برای بازسازی بدن و افزایش سطوح انسولین با هدف تحریک رشد عضلانی توصیه می‌شود. اما برای مصرف این مکمل‌ها هیچ گاه شب را انتخاب نکنید. چرا که مصرف کربوهیدرات در این زمان می‌تواند به راحتی موجب افزایش ذخایر چربی شده و شما را از اندام ایده آل دور کند.

خرید مکمل های گینر و کربوهیدرات

انواع این مکمل را از برندهای مختلف با قیمت مناسبی می‌توانید از داروخانه آنلاین دکتر دانیالی تهیه کنید. داشتن برچسب اصالت کالا یکی از مهمترین ویژگی‌هایی است که مکمل‌های ورزشی لازم است داشته باشند. تمامی مکمل‌های موجود در این داروخانه دارای برچسب اصالت کالا بوده و شما با اطمینان می‌توانید آنها را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید با مشاوران ما در خصوص خرید محصولات مشاوره بگیرید.

نمایش 1–12 از 66 نتیجه

پودر گینر دوبیس

۵۱۵.۰۰۰ تومان۱.۴۷۰.۰۰۰ تومان