گلوتامین یکی از اسید آمینه های موجود در بدن انسان است که جزو اسیدهای آمینه ضروری نمی باشد اما با این حال در بعضی موارد مثلا در بیماری‌های گوارشی یا برای ورزشکاران می‌تواند ضروری محسوب گردد. این اسید آمینه توسط بدن ساخته می‌شود و در خون انسان یکی از فراوان‌ترین اسید آمینه های آزاد است. گلوتامین بیشترین اسید آمینه ای است که در پلاسما و عضلات اسکلتی یافت می گردد و بسیار موثر در حفظ نسبت اسید و باز بدن می باشد. از طرفی بدن جهت دفع ماده آمونیاک به آن نیاز دارد. گلوتامین در عضلات تولید شده و از طریق خون به ارگان های دیگر بدن منتقل می شود.

گلوتامین را می توان به طور طبیعی در بیشتر محصولات غذایی پیدا کرد ولی بیشترین میزان این ماده در فراورده‌های حیوانی یافت می‌شود. بیشترین درصد این ترکیب عموما در این مواد غذایی می باشد: استخوان و پای مرغ، گوشت گاو، کلم چینی، برخی از انواع پنیر، ماهی تن و ماهی قرل آلا و گوشت بوقلمون

مکمل های ورزشی گلوتامین

گلوتامین در بدنسازی با عضله سازی عجین شده است و جوانانی که مایلند هیکلی عضلانی داشته باشند معمولا این مکمل را مصرف می‌کنند. در شرایطی مثل زخم و آسیب دیدگی، عمل جراحی، استرس زیاد، ورزش‌های سنگین، بیماری‌های عفونی و … نیز سطح گلوتامین پایین می‌آید و نیاز است مقدار بیشتری از این ترکیب از طریق مواد غذایی یا مکمل‌ها دریافت کنیم.

موارد منع مصرف گلوتامین

در استفاده از گلوتامین باید دقت کرد، مصرف این ترکیب برای افراد زیر ممنوعیت دارد:

  • کودکان و نوجوانان: در سن ۳ تا ۱۸ سال نباید بیشتر از ۰,۷ گرم در ازای هر کیلوگرم در هر روز، مصرف شود.
  • در دوران بارداری و شیردهی بهتر است از این مکمل استفاده نکنید.
  • افراد مبتلا به سیروز باید از مصرف این مکمل اجتناب کنند.
  • احتمال تشدید انسفالوپاتی

فواید گلوتامین برای بدن انسان

مصرف مکمل های گلوتامین در هنگام آسیب دیدگی و ضرب دیدگی می‌تواند باعث بهبودی شده و عملکرد سیستم ایمنی را نیز بهبود می بخشد. همچنین در درمان و پیشگیری زخم معده و بیماری‌های التهابی کمک کننده می باشد و در حفظ بافت‌های عضلانی در ورزشکاران موثر است. از دیگر فواید این ترکیب، حفظ توده عضلانی در مواقع استرس زاست. مصرف این مکمل موجب تسریع چربی سوزی بدن شده و به بدن در جذب بهتر مواد غذایی کمک شایانی می کند.

همانطور که گفته شد گلوتامین یک نوع آمینو اسید است که به افزایش رشد عضلات و ترمیم بافت عضلات آسیب دیده کمک می‌کند. مصرف همزمان مکمل‌ پروتئین با گلوتامین توصیه می گردد چون می تواند دردهای عضلانی ناشی از انجام تمرینات را کاهش دهد و سنتز پروتئین عضلات نیز افزایش می‌یابد.

خرید مکمل گلوتامین

انواع این مکمل از برندهای مختلف را با قیمت مناسبی می‌توانید از داروخانه آنلاین دکتر دانیالی تهیه کنید. داشتن برچسب اصالت کالا یکی از مهمترین ویژگی‌هایی است که مکمل‌های ورزشی لازم است داشته باشند. تمامی مکمل‌های موجود در این داروخانه دارای برچسب اصالت کالا بوده و شما با اطمینان می‌توانید آنها را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید با مشاوران ما در خصوص خرید محصولات مشاوره بگیرید.

نمایش 1–12 از 29 نتیجه