سلامتی, مقالات

7 فایده اثبات شده جینسینگ

فایده اثبات شده جینسینگ

7 فایده اثبات شده جینسینگ

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به :

جینسینگ قرن هاست که در طب سنتی چینی استفاده می شود .

این گیاه کند-رشد و کوتاه با ریشه های گوشتی را می توان بسته به مدت رشد آن به سه روش طبقه بندی کرد : تازه ، سفید یا قرمز. (Fresh / White / Red ginseng )

جینسنگ تازه ( Fresh ginseng   (4 سال بعد از کاشت ، قابل استفاده می شود ، در حالی که جینسنگ سفید بین 4 تا 6 سال و جینسنگ قرمز بعد از 6 سال یا بیشتر قابل برداشت می شود.

انواع مختلفی از این گیاه وجود دارد ، اما محبوب ترین آنها جینسنگ آمریکایی (Panax quinquefolius) و جینسنگ آسیایی (Panax ginseng) است.

فایده اثبات شده جینسینگ
فایده اثبات شده جینسینگ

جینسینگ آمریکایی و آسیایی از نظر غلظت ترکیبات فعال و اثرات آنها بر بدن متفاوت است. اعتقاد بر این است که جینسنگ آمریکایی به عنوان یک عامل آرامش بخش در بدن عمل می کند  ، در حالی که انواع آسیایی اثر نیروبخش دارد و باعث افزایش سطح انرژی می شود.

جینسینگ حاوی دو ترکیب مهم است :  جین-سنوزیدها (( ginsenosides و جینتونین (( gintonin.  این دو ماده برای ارائه ی اثرات درمانی ، مکمل و متمم  یکدیگر هستند و معمولا با هم تجویز می شوند .

در اینجا به 7 فایده اثبات شده جینسینگ اشاره می کنیم :

1. آنتی اکسیدان قوی که اثرات ضد التهاب دارد (7 فایده اثبات شده جینسینگ ) :

جینسینگ دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بسیار مفیدی است .

برخی از مطالعات آزمایشگاهی حاکی از آن است که عصاره‌ ی جینسینگ و ترکیبات جین‌سنوزید می‌توانند التهاب را مهار کرده و خواص آنتی‌اکسیدانی را در سلول‌ها افزایش دهند.

به نظر می رسد عصاره جینسنگ قرمز اختصاصا  التهاب را کاهش می دهد و فعالیت آنتی اکسیدانی در سلول های پوست افراد مبتلا به اگزما را بهبود می بخشد . نتایج مصرف این ماده در مورد انسان بسیار امیدوارکننده است.

در مطالعه ای انجام شده ، اثر مصرف 2 گرم عصاره جینسنگ قرمز را در  18 ورزشکار مرد جوان ، با مقدار استفاده ی سه بار در روز ، به مدت یک هفته  مورد بررسی قرار داد .  بعد از گذشت یک هفته ، در این گروه ، سطوح  نشانگرهای التهابی خون ، در افراد مورد مطالعه مورد آزمایش قرار گرفت . این سطوح التهابی به طور قابل توجهی کمتر از گروه کنترل ( گروهی که جینسینگ مصرف نکرده بودند ) بود و تا 72 ساعت پس از آزمایش پایین ماند .

پس از آن ، در یک مطالعه ی بزرگتر ، 71 زن که در دوران پسا-قاعدگی بودند ، روزانه 3 گرم جینسینگ قرمز یا دارونما به مدت 12 هفته مصرف کردند . سپس فعالیت آنتی اکسیدانی و نشانگرهای استرس اکسیداتیو اندازه گیری شد. محققان به این نتیجه رسیدند که جینسینگ قرمز ممکن است با افزایش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند. ( سلول های ایمنی بدن از رادیکال های آزاد برای مبارزه با عفونت ها استفاده می کنند . به همین علت بدن  نیاز به حفظ تعادل خاصی از رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها دارد . وقتی تعداد رادیکال های آزاد از آنتی اکسیدان ها بیشتر باشد ، می تواند منجر به حالتی به نام استرس اکسیداتیو (oxidative stress  (  شود. عواملی مانند : مصرف دخانیات و الکل ، رژیم غذایی نامناسب  و یا ورزش سنگین می تواند منجر به استرس اکسیداتیو شود . این روند در نهایت منجر به التهاب مزمن ، دیابت و یا انواع بدخیمی ها  شود .)

فایده اثبات شده جینسینگ
فایده اثبات شده جینسینگ

2. به بهبود عملکرد مغز کمک می کند (7 فایده اثبات شده جینسینگ ) :

جینسینگ می تواند به بهبود عملکرد مغز مانند حافظه ، رفتار و خلق و خوی کمک کند .

برخی از مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که اجزای موجود در جینسینگ مانند جین سنوزیدها ، می توانند از مغز در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد ( oxidative stress  (محافظت کنند  .

بر اساس مطالعه ای انجام شده ، 30 فرد سالم  که روزانه 200 میلی گرم جینسینگ  به مدت چهار هفته مصرف کردند ، مورد بررسی قرار گرفتند .  در پایان مطالعه ، این افراد  بهبودی کامل  در سلامت روان ، عملکرد اجتماعی و خلق و خوی نشان دادند.

در مطالعه ی دیگری اثرات ویال خوراکی  تک دوز  200 یا 400 میلی گرم جینسینگ ، بر عملکرد ذهنی  و سطح قند خون در 30 فرد بزرگسال سالم ،  قبل و بعد از یک تست ذهنی 10 دقیقه ای مورد بررسی قرار گرفت . نتایج نشان داد : دوز 200 میلی گرم ، در مقابل دوز 400 میلی گرم ، در بهبود عملکرد ذهنی و خستگی در طول آزمایش مؤثرتر بود . به نظر می رسد جینسینگ به جذب قند خون توسط سلول ها کمک کرده ، عملکرد مغز را افزایش داده و خستگی ذهنی را کاهش می دهد . با این حال مشخص نیست که چرا دوز پایین تر از دوز بالاتر موثرتر بود.

همچنین ، آزمایش های دیگری نشان داد که مصرف روزانه 400 میلی گرم جینسینگ به مدت هشت روز،  باعث بهبود آرامش می شود . علاوه بر این ، مصرف این ماده تاثیرات مثبت دیگری نیز بر عملکرد و رفتار مغز ، در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نشان داده است .

3. می تواند اختلال نعوظ را بهبود بخشد (7 فایده اثبات شده جینسینگ ) :

تحقیقات نشان داده است که جینسینگ ممکن است مکمل مفیدی برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان باشد .

همان طور که گفته شد ترکیبات موجود در این ماده ممکن است از استرس اکسیداتیو در رگ های خونی و بافت های آلت تناسلی محافظت کند و به بازگرداندن عملکرد طبیعی کمک کند .

علاوه بر این ، مطالعات نشان داده اند که جینسینگ ممکن است تولید نیتریک اکسید را در بدن تقویت کند ، ترکیبی که می تواند گردش خون در الت تناسلی را افزایش دهد .

بر اساس مطالعات انجام شده ، مردانی که با مصرف روزانه جینسینگ قرمز تحت درمان ناتوانی جنسی قرار می گیرند  ، 60 درصد بهبودی در علائم ED داشتند .

علاوه بر این، مطالعه دیگری نشان داد که 86 مرد مبتلا به ED پس از مصرف 1000 میلی گرم عصاره جینسینگ ، روزانه  به مدت 8 هفته ، بهبود قابل توجهی در نعوظ و رضایت جنسی داشتند .

فایده اثبات شده جینسینگ
فایده اثبات شده جینسینگ

4. باعث تقویت سیستم ایمنی می شود (7 فایده اثبات شده جینسینگ ):

مطالعات نشان می دهد مصرف روزانه ی جینسینگ سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند ، مخصوصا برای بیماران سرطانی که تحت عمل جراحی یا شیمی درمانی قرار گرفته اند .

بر اساس مطالعه ای انجام شده ،  39 نفر از بیماران مبتلا به سرطان معده ، پس از عمل جراحی ، روزانه 5400 میلی گرم  از جینسینگ به مدت دو سال مصرف کردند . یافته ها نشان داد :  این افراد بهبود قابل توجهی در عملکرد سیستم ایمنی و همچنین عود کمتری از علائم بیماری را نشان دادند .

علاوه بر این ، مطالعه ی دیگری نشان داد که افرادی که جینسینگ مصرف می‌کنند می‌توانند تا 35 درصد شانس بیشتری برای زندگی بدون عود  بیماری به مدت پنج سال پس از عمل های جراحی در بدخیمی ها  داشته باشند و تا 38 درصد نرخ بقای بالاتری نسبت به افرادی که آن را مصرف نمی‌کنند ، نشان دادند .

به نظر می رسد که عصاره جینسینگ می تواند اثر واکسیناسیون علیه بیماری هایی مانند آنفولانزا را نیز افزایش دهد .

5. بهبود عملکرد بدن در انواع بدخیمی ها (7 فایده اثبات شده جینسینگ ) :

آزمایش ها نشان می دهد مصرف جینسینگ ممکن است در کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مفید باشد . همچنین ترکیبات جین سنوزید موجود در این گیاه به کاهش التهاب و محافظت بدن در برابر آنتی اکسیدان ها کمک می کنند . چرخه سلولی فرآیندی است که طی آن سلول ها به طور معمول رشد و تقسیم می شوند. جین سنوزیدها می توانند با جلوگیری از تولید و رشد غیرطبیعی سلول از طریق توقف این چرخه ، تاثیرات مثبتی در بدن داشته باشند .

همچنین بررسی چندین مطالعه نشان داد :  افرادی که جینسینگ مصرف می کنند ممکن است 16 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان باشند .

مصرف روزانه جینسینگ همچنین ممکن است به بهبود سلامت بیماران تحت شیمی درمانی ، کاهش عوارض جانبی داروها و افزایش اثر برخی از این داروهای درمانی کمک کند .

6. افزایش سطح انرژی بدن (7 فایده اثبات شده جینسینگ ):

مصرف جینسینگ باعث کاهش احساس خستگی مفرط  و افزایش سطح انرژی بدن کمک می کند.

مطالعات مختلف ثابت کرده است که برخی از اجزای موجود در جینسینگ مانند پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها  با کاهش استرس اکسیداتیو  و تولید انرژی بالاتر در سلول ها  می تواند به مبارزه با خستگی کمک کند .

یک مطالعه چهار هفته ای اثرات مصرف 1 تا 2 گرم جینسینگ  را به 90 فرد مبتلا به خستگی مزمن بررسی کرد.  مشخص شد  افرادی که جینسینگ دریافت کردند ، نسبت به کسانی که این ماده را مصرف نکردند ، خستگی جسمی و ذهنی کمتری را در دوره ی درمان تجربه کردند .

علاوه بر این ، مطالعات ثابت کرده است : مکمل‌های حاوی جینسینگ نه تنها ممکن است به کاهش خستگی کمک کند ، بلکه باعث افزایش فعالیت بدنی نیز می‌شود .

فایده اثبات شده جینسینگ
فایده اثبات شده جینسینگ

7. کاهش سطح  قند خون (7 فایده اثبات شده جینسینگ ) :

به نظر می رسد مصرف روزانه ی جینسینگ در کنترل سطح گلوکز خون ، در افراد مبتلا به دیابت مفید است .

مشخص شده است مصرف روزانه جینسینگ عملکرد سلول های پانکراس را بهبود می بخشد ، تولید انسولین را در بدن افزایش می دهد و جذب قند خون را در بافت ها تسهیل می کند .

حرف آخر :

جینسینگ یک مکمل گیاهی است که قرن ها در طب چینی استفاده می شود و معمولاً به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن مورد توجه قرار می گیرد. همچنین می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند و برای برخی از سرطان ها فواید داشته باشد.

علاوه بر این، جینسینگ ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، عملکرد مغز را تقویت کند، با خستگی مبارزه کند و علائم اختلال نعوظ را بهبود بخشد.

می توان این ماده را به صورت خام یا بخارپز مصرف کرد. همچنین می توان جینسینگ را به راحتی از طریق عصاره ان ، کپسول یا پودر به رژیم غذایی روزانه اضافه کرد.

چه بخواهید شرایط خاصی را بهبود ببخشید یا به سادگی سلامت خود را تقویت کنید ، جینسینگ قطعا ارزش امتحان کردن را دارد.

منبع: www.healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *