مکمل آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان چیست؟

آنتی اکسیدان ها موادی مغذی هستند که از انجام فرایند اکسیداتیو و تخریب بدن پیشگیری کرده و اثر رادیکالهای آزاد را خنثی می کنند. بنابراین دیگر آسیبی به بدن وارد نمی‌شود و سلامت عمومی بدن ارتقا می‌یابد.

رادیکالهای آزاد و نقش آنها در بدن انسان

واکنش های سلولی بسیاری در بدن انسان اتفاق می افتد. در بعضی از این واکنش های سلولی، نوع خاصی از مولکول های اکسیژن دار در بدن آزاد شده که آنها را رادیکالهای آزاد می‌نامند.

گلبول های سفید خون جهت مقابله با ویروس ها و باکتری ها در بدن، رادیکال های آزاد را به کار می گیرند. اما قسمت بد ماجرا اینست که این مولکول‌ها می‌توانند آزادانه در بدن حرکت کرده و با مولکولهای دیگر واکنش نشان دهند. در واقع، رادیکال‌های آزاد مولکول‌های بسیار ناپایداری هستند که به طور طبیعی هنگام ورزش و طی متابولیسم مواد غذایی در بدن تشکیل می‌گردند. در نتیجه ی این امر، فرآیند اکسیداتیو در بدن رخ می دهد که از این طریق آسیب های زیادی به بدن وارد می گردد.

استرس اکسیداتیو

عواملی مانند دود سیگار، آلودگی هوا و نور خورشید می توانند بدن را در معرض رادیکال‌های آزاد قرار دهند. رادیکال های آزاد باعث فرایند “استرس اکسیداتیو” می شوند، فرآیندی که می تواند باعث آسیب و تخریب سلولی گردد. استرس اکسیداتیو می تواند منجر به بروز بیماریهایی چون سرطان، مشکلات قلب و عروق، دیابت، آلزایمر، بیماری پارکینسون و بیماری‌های چشمی مثل آب مروارید و دژنراسیون ماکولا مرتبط با افزایش سن گردد.

آسیب رادیکالهای آزاد به بدن

رادیکالهای آزاد باعث ایجاد مشکلات زیر می‌شوند:

 • پیری زودرس
 • آسیب به پوست
 • آسیب به نسج و بافتهای بدن
 • فعال شدن سلولها و ژن های معیوب در بدن

امروزه بیش از هر زمان دیگری با افزایش رادیکالهای آزاد در بدن مواجه هستیم. یکی از دلایل این امر، داشتن رژیم غذایی ناسالم می باشد. استفاده از غذاهای آماده و فست فودها می تواند این مشکل را در بدن ایجاد کند. همچنین استفاده بیش از اندازه از داروها یا مکمل های دارویی بدون تایید پزشک از دیگر دلایل بروز این مشکلات است. همچنین قرارگیری در معرض انواع آلودگی ها (مانند سرب) این مشکل را می تواند تشدید کند.

فواید آنتی اکسیدان ها در بدن

این مواد فواید زیادی برای بدن دارند:

 • حفظ زیبایی و جوانی پوست
 • کاهش خطر ابتلا به بیماریهای مزمن از جمله سرطان
 • افزایش سم زدایی در بدن
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • جلوگیری از بیماریهای قلبی از جمله سکته
 • جلوگیری از بروز بیماریهای زوال عقل از جمله آلزایمر

استرس های اکسيداتيو ناشی از ورزش می تواند با آنتی اکسيدانها خنثی گردند. يک آنتي اکسيدان، ماده ایست که حتی در هنگام حضورش با غلظت بسيار کم در کنار يک ماده قابل اکسيد، مي تواند بطور مشخصی از اکسيداسيون اين ماده قابل اکسيد پيشگيری کرده و آن را به تاخير بياندازد. مواد قابل اکسيد شامل DNA، پروتئين و چربي ها می باشند.

بهترين آنتی اکسيدان ها

بهترين آنتي اکسيدان های شناخته شده، ويتامين هاي E و C، بتا کاروتن و سلنيوم می باشد. شما با پیروی از یک رژیم غذایی سالم می‌توانید نیاز بدن به این مواد را تامین کنید:

 • مواد حاوی ویتامین سی مانند کلم بروکلی، کیوی، سیب زمینی شیرین، فلفل دلمه، گوجه فرنگی، انبه و شلیل
 • مواد حاوی ویتامین ای مانند حبوبات، اسفناج
 • مواد حاوی روی و سلنیوم مانند گوشت قرمز، غذاهای دریایی و لبنیات

سایر مواد غذایی که به تامین این مواد در بدن کمک می‌کنند:

 • سیب
 • کشمش
 • انواع توت
 • پیاز
 • بادمجان

مکمل‌های آنتی‌اکسیدانی

مکمل‌های آنتی‌اکسیدانی محصولاتی در دسترس می‌باشند که از ترکیب دو یا چند نوع از آنتی‌اکسیدان‌های مهم به دست می‌آیند. بیشتر اوقات استفاده از یک مکمل ترکیبی مناسب‌تر از مصرف بسیاری از فرآورده‌ها به‌طور جداگانه می‌باشد. آنتی‌اکسیدان‌ها گروهی از ویتامینها، عناصر معدنی و آنزیمها هستند که از تشکیل رادیکالهای آزاد در بدن جلوگیری می‌کنند. رادیکالهای آزاد، همانطور که گفته شد اتمها یا گروهی از اتم‌ها هستند که می‌توانند به سلولهای بدن آسیب وارد کنند، دستگاه دفاعی بدن را تضعیف نمایند و باعث بروز بیماری‌های حاد ویروسی و عفونی از جمله بیماری قلبی و سرطان شوند. در واقع، صدمات و آسیب های ناشی از رادیکالهای آزاد، علت اصلی روند پیری است.

قرص آنتی اکسیدان چیست؟

قرص آنتی اکسیدان یک مکمل غذایی ایمن است که فواید درمانی زیادی از حفظ سلامت پوست تا جلوگیری از برخی از بیماری‌های مزمن دارد. قرص های آنتی اکسیدان حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند. آنتی اکسیدان ها به طور طبیعی در رژیم غذایی و به شکل مکمل غذایی در داروخانه ها در دسترس می باشند. همان‌طور که اشاره شد، ترکیبات آنتی اکسیدان به خنثی نمودن رادیکال‌های آزاد و کاهش استرس‌اکسیداتیو کمک می کنند. پس می توانند در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها مفید واقع شوند.

برای مثال، ویتامین های C، ویتامین A، ویتامین E جزء ویتامین های آنتی اکسیدان قوی هستند. مواد مغذی چون کیوتن و سلنیوم، لیکوپن، لوتئین، زآگزانتین، بتاکاروتن، آنتوسیانین ها، کوئرستین، رزوراترول، کیوتن، آلفا لیپوئیک اسید، گلوتاتیون و فلاونوئیدها (مانند روتین) از دیگر آنتی اکسیدان‌های موجود است.

مهمترین فواید قرص آنتی اکسیدان:

محافظت از چشم و جلوگیری از بیماری‌های چشمی مانند تحلیل شبکیه چشم ناشی از کهولت سن، آب مروارید و خشکی چشم، تقویت سیستم ایمنی، به تاخیر انداختن علائم پیری، کمک به سلامت پوست: شادابی و درخشان تر شدن پوست، کاهش خطر ابتلا به سرطان، کمک به سم زدایی و حفظ سلامت کبد، مفید در افزایش طول عمر، محافظت در برابر بیماری‌های قلبی و سکته مغزی، مفید در بهبود مشکلات شناختی مانند زوال عقل.

قرص آنتی اکسیدان برای پوست

احتمالا تاثیرات مخرب رادیکال‌های آزاد در بدن در پوست سریعتر اتفاق می افتد و پوست را دچار پیری زودرس می کند. مصرف قرص آنتی اکسیدان که علیه این رادیکالها عمل می کند، به حفظ سلامت پوست کمک می کند. آنتی اکسیدان‌ها سطح پوست را در برابر آلاینده های محیطی؛ اشعه یو وی و آلودگی های هوا و عوامل مخرب و سرطانزا محافظت می کنند. این مواد را در فرمولاسیون بسیاری از محصولات مراقبت پوستی جا می دهند تا اثرات ضد پیری خود را بر پوست بگذارند. آنتی اکسیدانهایی مانند ویتامین سی، ای و آ قادرند چین و چروکهای پوستی را کاهش دهند. ویتامین C خود به کاهش اثر آسیب اکسیداتیو ناشی از آلودگی، استرس یا رژیم غذایی نامناسب کمک می کند.

به طور کلی، آنتی اکسیدان‌ها تأثیرات مثبت و قابل توجهی بر سلامت پوست دارند.

برخی از فواید این ترکیبات برای پوست عبارتند از:

ضد چروک و جوان کننده

یکی از اثرات منفی که رادیکالهای آزاد بر روی پوست دارند این است که فرایند ساخت کلاژن در پوست را دچار اختلال کرده و با کاهش کلاژن پوست که ماده اصلی تشکیل دهنده پوست است، پوست دچار آسیب و چین و چروک می شود. آنتی اکسیدان ها با اثرات استرس اکسیداتیو ناشی از تجمع رادیکالهای آزاد و تجزیه کننده کلاژن مبارزه کرده و موجب کاهش علائم پیری زودرس پوست می‌شود.

استرس اکسیداتیو (عدم حذف رادیکال آزاد) علاوه بر تجزیه کلاژن، مانع از روند ترمیم طبیعی پوست و باعث التهاب می شود و این اثرات به شکل خطوط ریز، چین و چروک، شل شدگی پوست، جوش های پوستی و لکه های پوستی قابل مشاهده هستند که همانطور که گفته شد آنتی اکسیدان ها با مهار رادیکال‌های آزاد، می‌توانند به جلوگیری و اصلاح این علائم کمک کرده و درخشش جوانی تری به پوست بدهند.

ضد آفتاب و اشعه های مضر خورشید

یک عامل بزرگ و مهم در ایجاد پیری زودرس پوست، اشعه های مضر نور خورشید و آسیب ناشی از آن بر پوست است. استفاده از ترکیبات آنتی اکسیدان در کرم های ضد آفتاب، به محافظت از پوست در برابر آسیب UV کمک می‌کند.

روشن کننده

رادیکال های آزاد و قرار گرفتن در معرض آفتاب به طور مکرر همچنین می تواند باعث تغییر در تولید ملانین پوست ما شود و بنابراین منجر به شکل گیری لکه های تیره و ناهموار بر روی پوست گردد. آنتی اکسیدان ها می توانند از رنگدانه سازی غیرطبیعی پوست جلوگیری کنند. برخی نیز به مهار تیروزیناز، آنزیمی که تولید ملانین را تحریک می‌کند، می‌پردازند. (لیست محصولات روشن کننده)

ترمیم کننده و ضد التهاب

آنتی اکسیدان‌ها اثر ترمیم کننده و التیام بخش برای پوست دارند. وجود رادیکال‌های آزاد خود می تواند موجب ایجاد التهابات پوستی گردد، که آنتی اکسیدانها به کاهش این التهاب ها کمک کرده و اثر آرام بخش بر روی پوست دارند.

التهاب، روند نوسازی پوست را مختل می‌سازد. در اینجا آنتی اکسیدان ها با کاهش التهاب، به پوست اجازه می دهند خود را ترمیم نموده و آسیب دیدگی را اصلاح کنند. آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین C، همچنین در تحریک کلاژن سازی برای پوست و جوان کنندگی آن نقش دارد.

همه آنتی اکسیدان ها دارای خواص ضد التهابی هستند. آنها پاسخ التهابی پوست در برابر اشعه های مضر خورشید را کمرنگ می کنند و محافظ پوست در برابر آفتاب سوختگی و آسیبهای نور خورشید و عکسبرداری خواهند بود.

قرص آنتی اکسیدان برای مو

جلوگیری از ریزش مو:

آنتی اکسیدان‌ها می توانند آنزیم های مضر برای فولیکول مو را که عامل اصلی ریزش موی ارثی و هورمونی بخصوص در آقایان هستند، مهار سازند.

رویش مجدد موها:

کلاژن یکی دیگر از ترکیبات سازنده برای موهاست که آنتی اکسیدانها با حفظ فرآیند تولید کلاژن در بدن باعث رویش سالم و منظم موها می شوند.

محافظت از موها:

رادیکالهای آزاد به ساقه و ریشه موها آسیب رسانیده و آنها را ضعیف می‌کنند. همچنین موها در برخورد با اشعه های مضر نور خورشید و سایر عوامل و آلاینده ها، خشک، مات و شکننده می شوند. آنتی اکسیدان‌ها می توانند از موها در برابر این آسیب دیدگیها محافظت نموده و موها را سالم و درخشان نگه دارند.

قرص آنتی اکسیدان برای بدن

پیشگیری از سرطان:

آنتی اکسیدانها خطر ابتلا به بسیاری از بیماریهای قلبی و برخی سرطان ها را کاهش می دهد. این مواد قابلیت دفع رادیکالهای آزاد آسیب رسان به بدن را دارند و مانع از رسیدن آسیب اکسیداسیون می شوند. برای مثال، مصرف آنتی اکسیدان لیکوپن (موجود در گوجه فرنگی) برای مردان خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش خواهد داد.

سلامت چشم:

آنتی اکسیدان لوتئین (موجود در اسفناج و ذرت)، میزان تخریب عدسی چشم و کم شدن بینایی را در افراد مسن کاهش می دهد.

پیشگیری از بیماری های قلبی- عروقی:

برخی آنتی اکسیدان‌ها از جمله فلاونوئیدها مثل کاتچین در چای سبز، می توانند خطر ابتلا به بیماریهای قلب و عروق را کاهش دهند.

تقویت سیستم ایمنی:

آنتی اکسیدان‌ها موجب تقویت سیستم ایمنی خواهند شد و مقاومت بدن را در برابر ویروس‌های عفونی افزایش می‌دهند.

گلوتاتیون

گلوتاتیون یکی از قویترین و مهمترین آنتی اکسیدان های تولید شده در بدن متشکل از 3 آمینو اسید گلایسین، گلوتامات و سیستئین است. این ترکیب به خیلی از مکملهای آنتی اکسیدانی افزوده شده و در مکملهای مراقبت پوستی نیز تا حد زیادی وجود دارد. با این حال، قرص آنتی اکسیدان قوی لزوما دارای گلوتاتیون نیست. برخی از مکمل های آنتی اکسیدانی ترکیبی از چندین آنتی اکسیدان قوی را دارا می باشند. (مجله : فواید گلوتاتیون برای بدن)

کوآنزیم Q10

کوآنزیم Q10 یاCoQ10 یک ترکیب مغذی شبه ویتامینی و محلول در چربی است که بدن برای سلامت خود به میزان کمی از آن نیاز دارد. این ماده یک آنتی اکسیدان درون سلولی است که توسط بیشتر سلول‌های بدن انسان ساخته می شود و همچنین می‌توان آن را از منابع غذایی نیز بدست آورد. بیشترین مقدار کوآنزیم کیوتن در گوشت گاو و بعد از آن در جوجه است. مغز ها، کلم بروکلی آب پز و پرتقال نیز مقادیری از آن را دارا هستند. از آنجا که این ماده قابل حل در چربی است، در ماهی چرب، گوشت گاو، سویا، بادام زمینی، و اسفناج نیز یافت می شود.

کوآنزیم کیوتن ترکیبی است که به تولید انرژی در سلول‌ها کمک می‌کند. این ترکیب در میتوکندری سلول ها ذخیره خواهد شد. میتوکندری ها مسئول تولید انرژی هستند. بدن شما به طور طبیعی کوآنزیم کیوتن تولید کرده اما با افزایش سن، میزان تولید آن در بدن کاهش می یابد (بنابراین افراد مسن بیشتر در معرض کمبود این ترکیب قرار دارند) که می توانید این ماده را از طریق مکمل ها یا موادغذایی دریافت کنید.

بیماری هایی مانند بیماری قلبی، اختلالات مغزی ، دیابت و سرطان با سطح پایین کیوتن ارتباط دارند.

برخی از دلایل کمبود کوآنزیم کیوتن عبارتند از:

 • کمبودهای تغذیه‌ای مثل کمبود ویتامین B6
 • نقص‌های ژنتیکی در ساخت یا استفاده از کیوتن
 • نیاز شدید بافت‌ها در نتیجه بیماری
 • بیماری‌های میتوکندری
 • استرس اکسیداتیو به دلیل پیری یا کهولت سن
 • عوارض جانبی درمان های استاتین

مکمل کوآنزیم Q۱۰ جهت جوان سازی و زیبایی پوست، همچنین جلوگیری و درمان چین و چروک پوست بسیار مفید است. با کاهش میزان کیوتن با افزایش سن، پوست دچار چین و چروک و در معرض پیری قرار می گیرد. افزایش مصرف موضعی این آنتی اکسیدان به مقابله با آسیب رادیکال‌های آزاد کمک کرده و سلول های پوست را سالم نگه می‌دارد. این ماده مغذی به آسانی توسط پوست جذب شده و به تحریک تولید کلاژن، بهبود کشش و بافت و به طور کلی سلامت پوست کمک می‌کند. این ماده همچنین یک ضد التهاب قوی است.

کیوتن CoQ10 در هریک از سلول های بدن وجود دارد. با این حال، بیشترین مقدار آن در بافت هایی با بیشترین نیاز به انرژی مثل قلب، کلیه، ریه و کبد مشاهده می گردد.  آنتی اکسیدان کیوتن از بروز آلزایمر در بزرگسالان نیز جلوگیری می‌کند.

لیکوپن

لیکوپن Lycopene یک کاروتنوئید و یک ماده مغذی گیاهی و یک آنتی‌اکسیدان قوی است که در سبزی‌ها و میوه‌های قرمز مثل گوجه‌ فرنگی وجود دارد. این ماده به عنوان عامل رنگ قرمز در این میوه‌ها و سبزیجات است. لیکوپن به فراوانی در رب گوجه فرنگی وجود دارد. کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، سرطان دهه رحم، سرطان روده و افزایش کیفیت اسپرم و باروری از جمله فواید این ماده غذایی است. در واقع، بدن انسان توانایی تولید لیکوپن را ندارد، بنابراین باید از منابع غذایی تامین شود.

لیکوپن به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی می‌تواند به محافظت در برابر بیماری‌های دژنراتیو (نابودی) کمک کند. این کار به وسیله خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد در بدن صورت می‌گیرد. لیکوپن می‌تواند از آسیب رسیدن به DNA  در سلول‌ها و همچنین عملکرد بهتر سلول‌ها کمک کند. سطح بالای Lycopene در خون و بافت‌های چربی موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و… می‌شود. لیکوپن خاصیت ضد سرطان پروستات دارد. همچنین برای این موارد مفید است: افزایش سلامت قلب و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی یا مرگ زودرس ناشی از آن، محافظت از آفتاب سوختگی، افزایش باروری مردان، کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، کاهش خطر ابتلا به سرطان روده، کنترل دیابت، کاهش سکته مغزی.

گوجه فرنگی یکی از بهترین منابع برای این ماده مغذی است و هر چه گوجه فرنگی رسیده‌تر باشد، حاوی لیکوپن بیشتری است. اما محصولات فرآوری شده گوجه‌ فرنگی سطح لیکوپن بالاتری نسبت به گوجه‌ فرنگی خام دارند. بنابراین رب گوجه فرنگی حاوی لیکوپن بیشتری از گوجه فرنگی است.

سلنیوم

سلنیوم ماده ای معدنی با خاصیت آنتی اکسیدانی قوی است که نقش موثری نیز در بهبود و سلامت سیستم ایمنی بدن دارد. سلنیوم در متابولیسم و عملکرد تیروئید نقش دارد. این ماده معدنی با وجود نیاز کم، لازم است از طریق رژیم غذایی و یا مکمل ها به بدن وارد گردد.

سلنیوم به همراه زینک

مولتی ویتامین‌هایی که دارای ماده سلنیوم هستند تضمین می کنند که در کنار حفظ سلامت عمومی می‌توانند سیستم ایمنی بدن شما را نیز تقویت کنند. زینک نیز از مواد مغذی است که علاوه بر بهبود پوست و مو و ناخن به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند، با مصرف مکمل‌های حاوی این دو ترکیب (زینک و سلنیوم) اثر آنتی اکسیدانی بیشتر شده و عملکرد ایمنی بدن بهبود بیشتری می یابد.

قوی‌ترین مکمل‌های آنتی‌اکسیدان

مکملهای آنتی اکسیدان های قوی می‌توانند حاوی ترکیباتی چون ویتامین C، سلنیوم، بتاکاروتن، رزوراترول و سایر آنتی اکسیدان های قوی باشند.

مکمل های آنتی اکسیدان که حاوی زآگزانتین، لوتئین، آستاگزانتین، ویتامین C و یا ویتامین A باشند، بهترین قرص آنتی اکسیدان برای چشم و سیستم بینایی محسوب می شوند.

آلفا لیپوئیک اسید نیز یک مکمل آنتی اکسیدان قوی برای بدنسازان و ورزشکاران است.

مکمل های آنتی اکسیدانی حاوی رسوراترول، گلوتاتیون، ان استیل سیستئین و ویتامین C نیز از بهترین مکمل های آنتی اکسیدان برای سلامت پوست هستند.

زردچوبه، ویتامینC، ویتامین E، کیوتن، سلنیوم و لیکوپن از آنتی اکسیدان های قوی دیگری هستند که در سایت داروخانه دکتر دانیالی موجود بوده و میتوانید تهیه و از مزایای آنها بهره‌مند گردید. از معروف ترین برندهای خارجی تولیدکننده مکمل آنتی اکسیدان می توان به برند گرین نیچر اشاره نمود.

عوارض مصرف مکمل آنتی اکسیدان

در کل مصرف قرص های آنتی اکسیدانی خطری ندارند اما در صورت مصرف طولانی مدت این قرصها، احتمال دارد عوارضی ایجاد گردد. یا اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید یا داروی خاصی مصرف می کنید،  قبل از مصرف مکمل آنتی اکسیدان ها بهتر است با پزشک یا داروساز مشورت نمایید. مثلا مکمل های بتاکاروتن با دوز بالا در طولانی مدت عوارضی مثل افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری دارد. یا مصرف دوز بالای ویتامین E در مردان خطر مشکلات پروستات را بالا می برد. همچنین مکملهای آنتی اکسیدان ممکن است مشکلات گوارشی مثل ناراحتی معده، اسهال یا یبوست ایجاد کند. بهرحال این عوارض موقتی هستند و به مرور بدن سازگار می شود اما در صورت عدم بهبود علائم در مدت طولانی لازمست حتما با پزشک یا داروساز مشورت گردد.

عموما این مکملها را همراه با غذا و معده پر باید مصرف کرد اما روش مصرف هرکدام بر روی برچسب مکمل به وضوح نوشته شده که باید طبق آن مصرف نمود.

منابع غذایی دارای آنتی اکسیدان

میوه ها و سبزیجات منابع سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند. از بین میوه ها، بری ها ( شامل بلوبری، الدربری، بلک بری و کرن بری) از مهمترین و غنی ترین منابع آنتی اکسیدان ها محسوب می شوند.

بهترین میوه ها و سبزیجات آنتی اکسیدان بر اساس نوع ترکیب آنتی اکسیدانی به کار رفته در آنها به شرح زیر است:

ویتامین C :

فلفل، کلم بروکلی، طالبی، گل کلم، گریپ فروت، سبزیجات برگ دار، شلغم، خردل، چغندر، کلم، کیوی، لیمو، پرتقال، پاپایا، نخود برفی، توت فرنگی، سیب زمینی شیرین، گوجه فرنگی و نخود فرنگی.

ویتامینE :

بادام، آووکادو و مغز آفتابگردان.

کاروتنوئیدها از جمله بتاکاروتن و لیکوپن :

زردآلو، مارچوبه، چغندر، کلم بروکلی، طالبی، هویج، فلفل دلمه ای، کلم پیچ، انبه، پرتقال، هلو، گریپ فروت صورتی، کدو تنبل، کدو حلوایی، اسفناج، گوجه فرنگی و هندوانه.

سلنیوم :

آجیل برزیلی، ماهی، صدف، گوشت گاو، مرغ، جو، برنج قهوه ای.

زینک :

گوشت گاو، مرغ، صدف، میگو، کنجد، دانه کدو تنبل، نخود، عدس، بادام هندی، غلات غنی شده.

ترکیبات فنلی :

کوئرستین (سیب، شراب قرمز، پیاز)

کاتچین (چای، کاکائو، انواع توت)

رزوراترول (شراب قرمز و سفید، انگور، بادام زمینی، توت)

کوماریک اسید (ادویه، توت)

آنتوسیانین (زغال اخته، توت فرنگی)

همچنین گیاهان دارویی و بعضی ادویه جات حاوی آنتی اکسیدان هستند که بسیاری از آنها به صورت مکمل های آنتی اکسیدان نیز موجودند: میخک، دارچین، پونه کوهی، زردچوبه، کاکائو، زیره، جعفری، ریحان، زنجبیل، آویشن. همچنین سیر، فلفل قرمز و چای سبز.

خرید مکمل های آنتی اکسیدان

خرید اینترنتی مکمل‌های آنتی‌اکسیدانی با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت از برندهای معتبر بین المللی هم اکنون در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. تمامی مکمل‌های موجود در این داروخانه دارای برچسب اصالت کالا بوده و شما می توانید با اطمینان آنها را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید از مشاوران سایت در خصوص خرید محصولات مشاوره بگیرید.

نمایش 1–12 از 45 نتیجه