سلامتی, مقالات

فواید ریشه ماکا maca چیست؟

فواید ریشه ماکا

فواید ریشه ماکا maca چیست؟

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به :

ماکا چیست؟

گیاه ماکا که با نام علمی Lepidium meyenii شناخته می‌شود، گاهی اوقات به عنوان جینسنگ پرو نیز شناخته می شود. ماکا یک گیاه چلیپایی به حساب می آید که با کلم بروکلی، گل کلم، کلم سفید و کلم پیچ مرتبط است. ماکا بومی فلات مرتفع رشته کوه آند در کشور پرو است.

در واقع، مردم آند بیش از 2000 سال است که ماکا را کشت می کنند. ماکا یکی از معدود گیاهان خوراکی است که می تواند در شرایط آب و هوایی سخت و در ارتفاعات بالای 4000 متر (13123 فوت) در رشته کوه های آند رشد کند. به طور سنتی، مردم آند از ماکا به عنوان غذا استفاده می‌کردند و آن را به صورت نوشیدنی های تخمیری یا فرنی مصرف می کردند. علاوه بر این، مردم آند از ماکا به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان بیماری‌های مختلف مانند بیماری‌های تنفسی و روماتیسمی استفاده می‌کردند.

تقاضا برای محصولات ماکا در سال‌های اخیر افزایش یافته است، این موضوع احتمالاً به دلیل مقاله ها و ادعاهایی درباره ی این است که این گیاه می تواند میل جنسی و قدرت باروری را تقویت کند. به دلیل افزایش تقاضای جهانی برای ماکا، مردم شروع به تولید انبوه این گیاه در سایر نقاط جهان از جمله استان کوهستانی یوننان در چین کرده اند.

ریشه ماکا، بخشی از گیاه که در مکمل ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، حاوی فیبر، اسیدهای آمینه، ویتامین ها و مواد معدنی است. این ریشه همچنین حاوی ترکیبات زیست فعال دیگری از جمله ماکامیدها، ماکاریدین، آلکالوئیدها و گلوکوزینولات ها است که تصور می شود مسئول فواید دارویی ماکا هستند.

اگرچه مردم ادعا می کنند که ماکا از بسیاری جهات، به سلامتی کمک می کند، تحقیقات در حال حاضر محدود است و یافته های مطالعاتی در مورد اثرات آن متفاوت است. تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی maca مورد نیاز است.

در این مقاله برخی از مزایای بالقوه و فواید ریشه ماکا آورده شده است.

فواید ریشه ماکا
فواید ریشه ماکا

طیف وسیعی از مزایای بالقوه ریشه ماکا وجود دارد، از جمله:

1. افزایش میل جنسی (فواید ریشه ماکا)

مطالعات نشان می دهد که ریشه ماکا ممکن است به افزایش میل جنسی کمک کند. در واقع شناخته شده ترین مزیت و فواید ریشه ماکا، پتانسیل آن برای افزایش میل جنسی است. شواهد علمی برای تایید این ادعا وجود دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه قدیمی در سال 2002 نشان داد که مردانی که 1.5 یا 3 گرم ماکا در روز مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده‌اند، میل جنسی بیشتری دارند.

در سال 2010 یک مطالعه در مورد ماکا و عملکرد جنسی شواهدی را نشان داد که آشکار میکند ماکا می تواند میل جنسی را بهبود بخشد، اما نویسندگان هشدار دادند که تحقیقات بیشتری لازم است. یک مطالعه دیگر در سال 2010 که شامل بررسی چهار مطالعه با کیفیت بالا با مجموع 131 شرکت‌کننده بود، شواهدی را نشان داد که مصرف مکمل های حاوی ریشه ی ماکا میل جنسی را پس از حداقل 6 هفته بهبود می‌بخشد

همچنین یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که ریشه ماکا ممکن است به کاهش اختلال عملکرد جنسی در زنان یائسه ای که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کردند کمک کند. اگرچه این تحقیقات امیدوارکننده است، اما در حال حاضر اثبات شده نیست که آیا ماکا برای درمان کاهش میل جنسی یا اختلال عملکرد جنسی فواید واقعی دارد یا خیر.

2. کاهش اختلال نعوظ (فواید ریشه ماکا)

ریشه ماکا همچنین می تواند مزایایی برای افراد مبتلا به اختلال نعوظ (ED) داشته باشد. یک مطالعه کوچک در سال 2009 به تأثیر مصرف 2.4 گرم ریشه ماکا در روز به مدت 12 هفته بر درک شرکت کنندگان از سلامت عمومی و جنسی آنها پرداخت. شرکت کنندگان در مطالعه مردانی با ED کم بودند. کسانی که از ریشه ماکا استفاده می کنند نسبت به کسانی که دارونما مصرف می کنند، افزایش قابل توجهی در نعوذ و در نتیجه در رفاه جنسی داشته اند.

3. افزایش انرژی و استقامت (فواید ریشه ماکا)

برخی از ورزشکاران و بدنسازان از ریشه maca به عنوان مکمل برای افزایش انرژی و عملکرد استفاده می کنند. برخی شواهد برای تأیید این موضوع وجود دارد. یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که استفاده از عصاره ماکا به مدت 14 روز باعث بهبود عملکرد دوچرخه‌سواران مرد در یک آزمایش برای رکاب زنی در طول 40 کیلومتر شد. با این حال، نتایج به طور قابل توجهی با افرادی که دارونما مصرف می کردند، متفاوت نبود.

با این حال، همان مطالعه نشان داد که عصاره ماکا میل جنسی را در شرکت کنندگانی که از آن استفاده می کردند بهبود می بخشد. با این حال، حجم نمونه این مطالعه بسیار کوچک بود، بنابراین تحقیقات بیشتری برای تایید نتایج مورد نیاز است.

4. افزایش باروری آقایان (فواید ریشه ماکا)

یکی دیگر از کاربردهای گسترده ریشه ماکا برای افزایش باروری به ویژه در مردان است. یک منبع معتبر در سال 2016 شواهدی پیدا کرد که نشان می‌دهد ریشه ماکا ممکن است کیفیت مایع منی و اسپرم را در مردان بارور و نابارور افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

5. بهبود خلق و خو (فواید ریشه ماکا)

ماکا حاوی فلاونوئیدهایی است که تصور می شود خلق و خو را بهبود می بخشد و اضطراب را کاهش می‌دهند. یک مطالعه روی 14 زن یائسه نشان داد که ماکا احساس اضطراب و افسردگی را کاهش میدهد. همچنین، یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که ماکا علائم افسردگی را در زنان یائسه چینی کاهش داده است.

فواید ریشه ماکا
فواید ریشه ماکا

6. کاهش فشار خون (فواید ریشه ماکا)

این امکان وجود دارد که ریشه ماکا به بهبود فشار خون نیز کمک کند. در همان مطالعه سال 2015  که در بند 5 ذکر شد نشان داد که 3.3 گرم ماکا در روز به مدت 12 هفته باعث کاهش فشار خون در زنان یائسه چینی شده است.

7. کاهش آسیب ناشی از اشعه های خورشید (فواید ریشه ماکا)

یک مطالعه قدیمی‌تر در مدل حیوانی نشان داده است که ماکا ممکن است به محافظت از پوست در برابر اشعه‌های UV کمک کند. مطالعه حیوانی دیگری در سال 2011 نشان داد که عصاره برگ های ماکا ممکن است به جلوگیری از آفتاب سوختگی کمک کند.

8. مبارزه با رادیکال های آزاد و خواص آنتی اکسیدانی (فواید ریشه ماکا)

همچنین ریشه ماکا، آنتی اکسیدان های طبیعی در بدن مانند گلوتاتیون و سوپراکسید دیسموتاز را تقویت می کند. آنتی اکسیدان‌ها به مبارزه با رادیکال‌های آزاد که می توانند به سلول‌های بدن آسیب برسانند، کمک می کنند. برخی محققان بر این باورند که آنتی اکسیدان ها می توانند به پیشگیری از برخی بیماری ها از جمله بیماری قلبی و سرطان کمک کنند.

9. کاهش علائم یائسگی (فواید ریشه ماکا)

برخی از محققان عقیده دارند که maca ممکن است به تعادل سطح هورمون استروژن کمک کند. در دوران پیش از یائسگی (مرحله قبل از رسیدن زن به یائسگی) سطح استروژن دائما در نوسان است و این موضوع میتواند علائم آزاردهنده ی مختلفی را در خانم ها ایجاد کند.

یک مطالعه منبع مطمئن نشان داد که زنان یائسه که روزانه دو قرص حاوی ماکا مصرف می‌کردند، علائمی مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه را کمتر تجربه کردند

10. بهبود یادگیری و حافظه (فواید ریشه ماکا)

همچنین ماکا ممکن است به بهبود عملکرد یادگیری و حافظه کمک کند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ماکا می تواند یادگیری و حافظه را بهبود بخشد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که ماکا می تواند حافظه را در موش ها بهبود بخشد.

یک بررسی در سال 2014  نیز نشان داد که ماکا ممکن است مزایایی برای یادگیری و عملکرد حافظه داشته باشد. محققان پیشنهاد کردند که می تواند در درمان شرایطی که بر این فرآیندها تأثیر می گذارد، مانند بیماری آلزایمر، مفید باشد. با این حال، در حال حاضر تنها تحقیقات بر روی مدل های حیوانی در دسترس است، بنابراین مشخص نیست که آیا ماکا همان فواید را در انسان خواهد داشت یا خیر.

خطرات

ماکا در حال حاضر با هیچ خطری برای سلامتی در بیشتر افراد همراه نیست و بعید است که در دوزهای متوسط عوارض جانبی ایجاد کند. با این حال، به دلیل تأثیر آن بر هورمون ها، افراد مبتلا به مشکلات تیروئید باید از مصرف ماکا خودداری کنند. همچنین در صورتی که در حال انجام درمان‌هایی هستید که سطوح هورمونی را تغییر می‌دهند، مانند درمان‌های رایج سرطان سینه، بهتر است از مصرف ماکا خودداری کنید.

نتیجه گیری:

ماکا دارای طیف وسیعی از مزایای سلامتی بالقوه، به ویژه برای سلامت جنسی است. با این حال، شواهد برای این مزایای سلامتی هنوز ضعیف است، زیرا بسیاری از مطالعات از نمونه های با تعداد کم و یا مدل های حیوانی استفاده کردند.

محققان باید مطالعات گسترده تری را روی انسان انجام دهند تا مشخص شود که آیا ماکا واقعا موثر است یا خیر. اگرچه مصرف ماکا خطرات سلامتی کمی دارد و بنابراین اکثر مردم می توانند ماکا را بدون تجربه ی هیچ گونه عوارض جانبی مصرف کنند.

اگر به مصرف مکمل های حاوی ماکا علاقه مند هستید، میتوانید در سایت داروخانه ی آنلاین دکتر دانیالی، مکمل های حاوی این ماده ی گیاهی را بیابید و پس از مشورت با داروساز خود، آن را تهیه کرده و با ارسال رایگان، درب منزل تحویل بگیرید.


منابع :

www.angiosperms.org

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.onlinelibrary.wiley.com

www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

www.sciencedirect.com

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

www.ncbi.nlm.nih.gov

www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

www.onlinelibrary.wiley.com

www.nrl.northumbria.ac.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *