سلامتی, مقالات

یازده (۱۱) مکمل برای یائسگی

مکمل برای یائسگی

یازده (۱۱) مکمل برای یائسگی

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

بررسی پزشکی بوسیله‌ی تریسی سی. جانسون، Traci C. Johnson، در ۳۱ ژوئیه ۲۰۲۰

مکمل برای یائسگی: 1 سیاه کوهوش: کمکی برای گرگرفتگی؟

سیاه کوهوش یکی از مکمل‌های مورد بررسی برای یائسگی است. این گیاه از ریشه گیاه کوهوش سیاه آمریکای شمالی فراهم شده است. چندین بررسی نشان داده اند که در مقایسه با دارونما (یک درمان ساختگی) – به ویژه در مورد گرگرفتگی – کمک می‌کند. ولی در بررسی‌های دیگر، فایده ای از آن یافت نشده است.

هشدار: اگر مشکل کبدی دارید، آن را بکار نبرید.

مکمل برای یائسگی: 2 تخم کتان: کاهش تعریق شبانه

تخم کتان و روغن بذر کتان ممکن است به برخی از زنان دچار به نشانه‌های خفیف یائسگی کمک کند و بنمایه ی خوبی از لیگنان است که باعث ترازمندی هورمون‌های زنانه می‌شود. اگرچه همه بررسی‌ ها این فواید را در تسکین گرگرفتگی نشان نداده اند.

مکمل برای یائسگی: 3 کلسیم: جلوگیری از کاهش توده ی استخوان

هنگامی که سطح هورمون‌ها پس از یائسگی کاهش می یابد، از دست دادن تراکم یا توده‌ی استخوان می تواند به یک مشکل جدی بدل شود و دریافت کلسیم کافی بسیار مهم است. زنان زیر ۵۱ سال به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز نیاز دارند. زنان ۵۱ ساله و بالاتر به ۱۲۰۰ میلی گرم در روز نیاز دارند.

نکته: بهتر است کلسیم مورد نیاز خود را از غذا دریافت کنید. ولی چنانچه به مکمل نیاز دارید، دوزهای کمتری را با غذا در طول روز مصرف کنید (هر بار بیش از ۵۰۰ میلی گرم). بدین گونه بهتر جذبش خواهید کرد.

مکمل برای یائسگی
مکمل برای یائسگی

مکمل برای یائسگی: 4 شبدر قرمز: محبوب اما اثبات نشده

بسیاری از زنان شبدر قرمز را به کار می‌برند به این امید که استروژن گیاهی طبیعی آن، نشانه های یائسگی آنها را کاهش دهد. با این حال، تاکنون داده های پژوهش‌ها متفاوت بوده است. با وجود نگرانی اولیه، بررسی های اخیر افزایش سرطان رحم را در زنانی که به مدت ۳ ماه از شبدر قرمز بهره بردند، نشان نداده است. چنانچه در این زمینه نگرانی دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مکمل برای یائسگی: 5 ویتامین دی D: آفتاب بگیرید

ویتامین دی به اندازه کلسیم برای سلامت استخوان مهم است. بدون ویتامین دی، بدن شما نمی تواند کلسیم را جذب کند. اکثر بزرگسالان روزانه به ۶۰۰ واحد بین المللی نیاز دارند. افراد ۷۱ سال و بالاتر به ۸۰۰ واحد بین المللی در روز نیاز دارند. ویتامین دی D در بسیاری از غذاها و مکمل‌ها وجود دارد، ولی بنمایه ی دیگری نیز وجود دارد که خورشید است.

نکته: ممکن است شنیده باشید که بدن شما با قرار گرفتن در برابر نور خورشید ویتامین دی D فرآوری می کند. این درست است، ولی حتا مقدار کم نور خورشید می تواند به آسیب‌ دیدگی پوست بیانجامد. بهتر است بر روی غذا تمرکز کنید و اگر به اندازه کافی از رژیم غذایی خود ویتامین دی دریافت نمی کنید از مکمل ها بهره مند شوید.

مکمل برای یائسگی
مکمل برای یائسگی

مکمل برای یائسگی: 6 یام وحشی: جایگزینی برای هورمون ها

قرص ها و کرم‌های ساخته شده از گونه های خاصی از سیب زمینی وحشی جایگزین های محبوبی جهت هورمون درمانی برای یائسگی هستند. برخی از ترکیب‌ های طبیعی موجود در این گونه سیب زمینی شبیه به استروژن و پروژسترون هستند، ولی ممکن است در افراد فعال نباشند. تاکنون، بررسی‌ های بالینی آشکار نساخته اند که آنها نشانه های یائسگی را کاهش می دهند.

مکمل برای یائسگی: 7 جینسینگ: بهبود دهنده ی خلق و خو

بر پایه ی چند بررسی شواهدی پیدا کرده اند که نشان می دهد نوع های گوناگون گیاه جینسینگ ممکن است به بهبود کیفیت زندگی در دوران یائسگی کمک کند. ثابت شده است که جینسینگ خلق و خو را بهبود می بخشد و کیفیت خواب را افزایش می‌ دهد. ولی تاکنون، بررسی‌ ها نشان نداده اند که جینسینگ آمریکایی یا کره ای به نشانه های جسمانی یائسگی، مانند گرگرفتگی کمک می کند.

مکمل برای یائسگی: 8 علف چای: میزان کردن نوسانات خلقی

علف چای که با نام مخمر سنت جان نیز کاربرد دارد، یک درمان شناخته شده برای افسردگی خفیف است. شواهدی وجود دارد که ممکن است فایده‌های خاصی برای زنان در دوران یائسگی نیز داشته باشد. به ویژه وقتی با سیاه کوهوش ترکیب شود – که در این صورت علف چای می تواند خلق و خو را بهبود بخشد و نوسانات خلقی در پیوند با یائسگی را هموار سازد.

مکمل برای یائسگی: 9 دی‌هیدرواپی‌آندروسترون DHEA: هورمون جوانی

سطوح طبیعی هورمون DHEA در بدن ما پس از ۳۰ سالگی کاهش می یابد. برخی بررسی های اندکی نشان داده اند که مکمل های DHEA نشانه های یائسگی مانند کاهش میل جنسی و گرگرفتگی را کاهش می‌دهند. در برخی بررسی‌ها به صورت مختلط و در برخی دیگر هیچ فایده ای را نشان نداده اند. نگرانی‌هایی وجود دارد که بهره‌مندی طولانی مدت یا دوزهای بالای DHEA ممکن است خطر دچار شدن به سرطان سینه را افزایش دهد.

مکمل برای یائسگی: 10 آنژلیک چینی (دونگ کوای): ملکه گیاهان

هزاران سال است که در طب چینی به عنوان درمانی برای سلامت زنان کاربرد دارد. ولی پژوهش های اخیر شواهدی برای اثبات این موضوع پیدا نکرده اند. یک بررسی بر روی دونگ کوای در تعیین اثربخشی آن بر گرگرفتگی در دوران یائسگی هیچ فایده‌ای را نشان نداده است. از آنجایی که دونگ کوای ممکن است خطرهایی مانند سرطان را بدنبال داشته باشد، در صورت بهره‌ مندی طولانی مدت، می‌بایست پیش از بکارگیری آن با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

مکمل برای یائسگی
مکمل برای یائسگی

مکمل برای یائسگی: 11 سویا: غذای شگفت انگیز؟

زنان یائسه در ایالات متحده هشت برابر بیشتر از زنان در کشورهای آسیایی در رویارویی با گرگرفتگی هستند. آیا سویا در رژیم غذایی آسیایی می‌تواند این تفاوت را توضیح دهد؟ احتمالا. بررسی‌ها نشان داده اند که سویا در آرامبخشی گرگرفتگی اثربخش است.

فرآورده‌های سویا (مانند آجیل سویا و توفو یا پنیر سویا) و مکمل‌های فیتواستروژن که ترکیب‌های استروژن مانند موجود در برخی گیاهان هستند، گاهی وقت‌‌ها برای آرامبخشی گرگرفتگی خفیف بکاربرده می‌شوند. هر چند که این پژوهش قطعی نیست.

از مکمل هوشمند خود بهره ببرید!

در مورد مکمل‌هایی که از آنها بهره مند می‌شوید با پزشک یا داروساز صحبت کنید.

یادآوری:

همه مکمل‌ها دارای عوارض جانبی هستند.

مکمل ها و گیاهان دارویی ممکن است با برخی از داروهایی که بکار می‌ برید تداخل داشته باشند. آنها می‌توانند اثر دارو را تقویت یا خنثی کنند. یا اینکه این هم افزایی می تواند باعث به وجود آمدن مشکل های بعدی شود. برخی از گیاهان می توانند به واکنش های حساسیتی بیانجامند.


منبع : www.webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *