سلامتی, مقالات

داروهای گیاهی

داروهای گیاهی

داروهای گیاهی

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

نقش داروهای گیاهی در بر طرف نمودن عوارض تنفسی بعد از ابتلا به کووید-19 :

همانطور که می دانید در سال های اخیر ابتلا به ویروس کووید تعداد زیادی از افراد را سراسر دنیا در گیر کرده است. علاوه بر این، عوارض تنفسی بعد از ابتلا به این بیماری چالش سختی است که بیشتر افراد با رو به رو هستند. در اینجا به چند مورد از داروهای گیاهی که به کنترل و بر طرف نمودن عوارض تنفسی بعد از کرونا کمک می کند خواهیم پرداخت. به یاد داشته باشید اگر از هر دارویی به صورت روزانه استفاده می کنید، برای تداخل مصرف آن با دیگر داروهای گیاهی با داروساز مشورت نمایید.

آویشن باغی : ( Thymus vulgaris ) گیاه اویشن دارای دو نوع آویشن باغی و آویشن شیرازی است. گونه گیاهی که در ساخت فراورده های دارویی بیشتر استفاده می شود اویشن باغی است. شاید ندانید که ماده موثره اویشن باغی تیمول نام دارد.

نحوه ی مصرف شربت های حاوی اویشن هر 8 ساعت یک قاشق غذاخوری است. به یاد داشته باشید که اگر زخم گوارشی معده دارید قبل از استفاده از شربت آویشن با پزشک یا داروساز مشورت نمایید. این فراورده قطره نیز دارد که برای کودکان بالای یک سال قابل استفاده است. در رابطه با مصرف قطره ی اویشن باید بدانید که دستور مصرف ان به این صورت است : 20 تا 25 قطره از ان را در نصف استکان اب حل نمایید و روزی 3 بار مصرف کنید. اگر طعم ان را دوست نداشته باشید می توانید 1 حبه قند به عنوان شیرین کننده به ان اضافه نمایید.

آویشن به صورت کلی برای نوزادان زیر 1 سال مصرف نمیشود. از دیگر موارد منع مصرف استفاده ی ان در زنان باردار است . اگر مبتلا به دیابت هستید و دارو مصرف می کنید ، قبل از استفاده از فراورده های آویشن با پزشک یا داروساز مشورت نمایید. در فراورده‌های این گیاه از اسانس استفاده نمی شود و به جای ان عصاره ی الکلی به کار میرود. علت این است که در عصاره‌ی هیدروالکلی ترکیبات فلاونوئیدی موجود است که خاصیت ضد اسپاسم و بازکننده‌ی برونش ها در ریه را دارا می باشد.

داروهای گیاهی
داروهای گیاهی

داروهای گیاهی حاوی آویشن از بهترین انتخاب‌ها در افرادی است که سرفه های خلط دار دارند زیرا ماده موثره تشکیل دهنده ی آن ( تیمول ) دارای اثرات خلط اوری و موکولایتیک است. جالب است که بدانید آویشن اثرات ضد باکتری نیز دارد .

عشقه : (Hedera helix ) جالب است که بدانید ترکیبات این گیاه مشابه داروی سالبوتامول است و باعث باز شدن برونش های ریه می شود. معمولا از این گیاه برای اثرات خلط اوری و ضد سرفه بودن آن استفاده می شود. نحوه‌ی استفاده از شربت آن برای نوزادان هر 8 سایع یک قاشق مرباخوری است. برای بزرگسالان هر 8 ساعت 1 قاشق غذاخوری از شربت استفاده می شود. این گیاه قرص جوشان نیز دارد.

نحوه ی استفاده از قرص جوشان برای کودکان به این صورت است : نصف قرص روزی 2 تا 3 بار. بزرگسالان معمولا هر 8 ساعت 1 عدد، در یک یا نصف لیوان آب مصرف می کنند. جالب است که بدانید این دارو به صورت انتخابی برای نوزادان و افراد دیابتی استفاده می شود. علت استفاده این گیاه برای افراد دیابتی این است که در ساخت این محصولات قند سوکروز به کار نرفته است ( بر خلاف شربت آویشن ). برای مصرف در دوران بارداری این گیاه معمولا توصیه نمی شود .

آویشن شیرازی : (Zataria multiflora) ترکیبات موثره آویشن شیرازی و باغی با هم متفاوت است، به همین خاطر اثر آنتی باکتریال آنها نیز متفاوت است. ماده تشکیل دهنده ی آن شامل آنتول و تیمول است. آنتول موجود در گیاه آویشن شیرازی دارای اثرات ضد احتقان و باز کننده ی برونش ها و تحریک کننده ی حرکت مژک های تنفسی در ریه ها است، بنابراین برای درمان سرفه‌های خلط دار موثر است. مصرف آویشن شیرازی مانند اویشن باغی است، مواردی مانند درمان سرماخوردگی، برونشیت، سیاه سرفه، لارنژیت و مشکلات تنفسی.

ختمی : ( Altheae officinalis ) لازنج یا قرص مکیدنی حاوی شیرین بیان و ختمی و منتول که برای گلودرد یا لارنژیت استفاده می شود تاثیر بسیار زیادی برای کاهش سرفه و خلط دارد. اگر از همان ابتدای احساس سرماخوردگی این دارو را مصرف کنید ، معمولا هم دوره ی بیماری کاهش می یابد هم بیماری حاد یا شدید نمی شود. مصرف این ماده معمولا ایمن است و در فواصل کوتاه هم قابل استفاده است.

از جمله داروهایی که حاوی گیاه ختمی است فیتوکلد است. این دارو علاوه بر ختمی، اکیناسه و آقطی نیز دارد و به همین دلیل برای تقویت سیستم ایمنی نیز استفاده می شود. نحوه ی استفاده از این دارو هر 8 ساعت 1 عدد در طول روز است و مصرف منظم ان باعث بهبود علائم سرماخوردگی و آبریزش بینی می شود. به یاد داشته باشید اگر بیماری مربوط به نقص سیستم ایمنی ( مثل لوپوس یا ایدز ) دارید و دارو مصرف می کنید، قبل از استفاده از فراورده های حاوی گیاه ختمی با داروساز یا پزشک مشورت نمایید.  

داروهای گیاهی
داروهای گیاهی

روغن سیاه دانه : (Black seed oil)  استفاده از این گیاه برای اثرات ضد سرفه آن در درمان آسم و تنگی نفس از قدیم مطرح بوده است . نحوه ی مصرف ان روزی 2 تا 4 عدد است که بسته به شرایط هر فرد تغییر می کند . هم اثر دفع کننده برای مخاط گلو دارد و هم ضد سرفه است .

شیرین بیان : این گیاه برای درمان گلو درد، سرفه خشک، کاهش التهاب لوزه و مخاط گلو بسیار موثر است . در افرادی که جراحی لوزه انجام دادند و التهاب بسیار شدید است لیکوفار در بهبود علائم بسیار مفید است زیرا التهاب را کاهش می دهد . جالب است که بدانید شیرین بیان به عنوان تقویت کننده ی سیستم ایمنی مصرف می شود  و می تواند طول دوره های عفونت تنفسی را کاهش دهد . مصرف شیرین بیان در کودکانی که مرتب به عفونت ادرار یا ریه مبتلا می شوند مفید است .

نعنا و اکالیپتوس : قلم های بینی حاوی نعنا یا اکالیپتوس موجود در بازار باعث تنگ شدن عروق ناحیه بینی شده و احتقان را بر طرف می کند. از دیگر کاربردهای این محصولات می توان به استفاده از آنها به صورت موضعی اشاره کرد ( روی شقیقه ها) که باعث تسکین سردرد می شود . به صورت موضعی استفاده از این محصولات برای تسکین دردهای عضلانی نیز استفاده می شوند .

قطره های حاوی اکالیپتوس برای بخور دادن بسیار پر کاربرد هستند . بهتر است بدانید که از اسپری های حاوی اکالیپتوس به دو صورت استفاده می شود : در هوا به صورت اسپری ضد عفونی کننده استفاده کنید ، و یا در روزهای اول سرماخوردگی که گرفتگی بینی و احتقان زیاد است آن را روی ماسک اسپری کنید تا بتوانید طولانی مدت ان را استنشاق کنید. اکالیپتوس دارای اثرات ضد ویروس نیز هست ، به همین خاطر مصرف این ماده در دوران پاندمی کرونا بسیار محبوب است .

داروهای گیاهی
داروهای گیاهی

فراورده های بخور برای سرماخوردگی:  

این محصولات به صورت پودر یا مایع در شیشه های تیره موجود هستند . از ماده موثره اسانس اکالیپتوس ، اکالیپتول را می توان به عنوان انتی باکتریال نام برد. این محصول برای کنترل علائم انفلانزا بسیار موثر است و توصیه می شود در محیط هایی استفاده شود که الودگی های تنفسی بالاست . به یاد داشته باشید بطری های شیشه ای حاوی اسانس اکالیپتوس که معمولا برای بخور استفاده می شود به هیچ عنوان خوراکی نیستند ، به این خاطر که مسمومیت با آن گزارش شده است .

در این داروهای گیاهی معمولا همراه با اکالیپتوس از رازیانه و آویشن شیرازی نیز استفاده می شود . نحوه ی صحیح بخور دادن به این صورت است که چشم فرد باید بسته باشد و سریع نفس بکشد . بهتر است بدانید که اگر از داروهای پایین اورنده ی قند خون مانند انسولین استفاده می کنید و یا قند خون کنترل نشده دارید ، قبل از مصرف این ماده با پزشک یا داروساز مشورت بفرمایید .

فراورده های موضعی برای سرما خوردگی:

همگی دارای اسانس اکالیپتوس ، منتول ، کافور و تیمول هستند و به صورت عامیانه به انها ویکس گفته می شود. این محصولات را می توان به نواحی اطراف گردن یا پیشانی زده شود.

نقش داروهای گیاهی در برطرف کردن مشکلات گوارشی:

داروهای گیاهی ضد نفخ:

این محصولات جزء فراورده های پر فروش در داروخانه هستند و به طور سنتی از انواع عرقیجات ضد نفخ شناخته شده برای رفع این عارضه استفاده می شود. به طور کلی داروهای گیاهی ضد نفخ حاوی اسانس هستند و از میان قطره های گیاهی ضد نفخ موجود در داروخانه ها کارمینت شناخته شده است. نعنا ، بادرنجبویه و شوید می توانند در فراورده های ضد نفخ استفاده شوند. این داروهای ضد نفخ روی عضلات صاف دستگاه گوارش می توانند تاثیر بگذارند و به عنوان ضد اسپاسم روی معده عمل می کنند و همچنین با شل کردن اسفنگترهای معده به مری ، به خروج گازهای ان کمک می کنند.

داروهای گیاهی برای رفلاکس:

این داروهای گیاهی در برطرف نمودن رفلاکس بسیار موثر است و ترشح اسید معده را کاهش می دهد . شاید دوست داشته بدانید که مکانیسم تاثیر این فراورده‌ها به این صورت است که آنتراکینون های موجود در آن باعث کاهش ترشح اسید معده می شود. به علت وجود همین ترکیبات، ممکن است رنگ ادرار یا مدفوع تیره شود، بنابراین جای نگرانی نیست. به یاد داشته باشید چند توصیه در ارتباط با افرادی که رفلاکس معده دارند بسیار مهم است :

بلافاصله بعد از غذا دراز نکشید.

از مصرف نوشیدنی های گازدار ( نوشابه ) پرهیز کنید.

مصرف شکلات ، قهوه ، چای و به طور کلی نوشیدنی های حاوی کافئین برای شما مضر است.

سعی کنید در زمان خواب بالشت های بلندتری زیر سر خود قرار دهید.

داروهای گیاهی برای درمان یبوست:

معمولا حاوی اسفرزه هستند. نحوه ی مصرف انها به این صورت است که یک ساشه از انها را در یک لیوان اب سرد یا معمولی ریخته ، میل نمایید. بهتر است بعد از مصرف این فراورده ها، یک لیوان اب دیگر مصرف نمایید به این خاطر که باعث می شود ترکیبات ان حجیم شود و اثر ملین بودن ان بیشتر می شود. حداکثر تا 6 ساشه از انها در روز قابل مصرف است. توصیه های مصرف این ترکیبات :

بلافاصله بعد از مصرف انها دراز نکشید .

این داروهای گیاهی قبل از خواب مصرف نشوند بهتر است.

مصرف این داروها با مکمل هایی مثل زینک، آهن یا کلسیوم با حداکثر فاصله مصرف شود بهتر است، به این خاطر که جذب انها را به تاخیر می اندازد.

این ترکیبات منع مصرف خاصی ندارد مگر اینکه سابقه ی انسداد دستگاه گوارشی داشته باشید.

ترکیبات حاوی پسیلیوم و موسیلیوم در بارداری جزء انتخاب‌های اول هستند. علت ایجاد یبوست در دوران بارداری این است که تحرک بانوان کم می شود و از طرف دیگر دستگاه گوارش تحت فشار قرار می گیرد. قبل از خواب بهتر است آنها را مصرف نکنید به این خاطر که با جذب آب، حالت چسبندگی به خود می گیرند و ممکن است در افرادی که تنگی مری دارد در دستگاه گوارش انسداد ایجاد کند.

شرکت گل دارو، فراورده ای دیگر از ان ( اسفرزه ) تولید کرده است که جزء ملین های بالک طعم دار است و در آن از شیرین کننده های غیر قندی که برای افراد دیابتی مناسب است استفاده شده است.

فیتولاکس : یک فراورده ملین بالک است. ترکیبات آن پودر سبوس جو، پکتین سیب، گریپ فروت و چند ترکیب دیگر است.

فراورده های دارویی ضد اسهال:

پلانتاژل : معمولا برای درمان اسهال مصرف می شود. نحوه ی استفاده از ان به صورت است که باید با اب داغ در نصف استکان آب ( حجم کم ) حل شود. این فراورده یک مقدار از اب مورد نیاز برای حجیم شدن را از اب روده می گیرند و موجب قوام مواد داخل روده و کاهش تعداد دفع در شبانه روز می شود. ترکیبات پلی ساکاریدی ان اثر التیام بخش بر روی مخاط گوارشی می گذارد.

در حین حال ، یکسری ترکیبات قابض دارد که وقتی با اب جوش ترکیب می شوند، این دانه ها استخراج و اثر ضد اسهال خود را می گذارد (بنابرین استفاده از اب گرم ضروری است ). مصرف این ترکیبات برای نوزادان ایمن است. برای نوزادان زیر یک سال، روزی 4 بار، هر بار نصف تا یک قاشق چای خوری است. برای سنین 1 تا 6 سال، روزی 4 بار هر بار نصف تا 1 قاشق مرباخوری است. در بزرگسالان نحوه ی استفاده از ان روزی 4 یا 5 بار، هر بار این قاشق غذاخوری است .

کپسول لومکس : یک فراورده ی ضد اسهال برای اسهال های عفونی و غیر عفونی از اسانس مرزه است . موارد مصرف ان در درمان اسپاسم و دلپیچه و کاهش تعداد دفعات مدفوع در طول روز است . نحوه ی مصرف ان روزی 3 عدد از کپسول خوارکی یا 20 تا 25 قطره در نصف استکان اب از قطره‌ی خوراکی است.

سنا : (Senna) جزء مسهل های محرک است، بنابرین ایجاد وابستگی می کند و نباید بیشتر از 10 روز پشت سر هم مصرف شود. شروع اثر 6 ساعت بعد از مصرف است . دارای ترکیباتی است که رنگ ادرار و ترشحات بدن را تیره می کنند . 

سناگراف : از این فراورده برای تخلیه کامل کولون ( روده ) قبل از عکس برداری و کولونوسکوپی استفاده می شود . نحوه ی مصرف ان به این صورت است که کل محتویات شیشه روز قبل از کولونوسکوپی ساعت 2 تا 4 بعد از ظهر روز قبل است و در طول روز بعد از ان 6 تا 8 لیوان اب مصرف می شود .

عوارض این دارو دلپیچه و نفخ است که ممکن است مقداری ناخوشایند باشد ، بنابراین معمولا از دایمتیکون در روزهای بعد استفاده می شود . احتیاط مصرف با فراورده های سنا برای خانم های باردار ، خانم ها در دوران قاعدگی ، افرادی که سابقه ی انسداد گوارشی و خون ریزی های روده ای با علت نا مشخص داشته اند بهتر است رعایت شود .

روغن کرچک : مسهلی محرک است. در یبوست های شدید و تخلیه کولون قبل از جراحی و کولونسکوپی معمولا استفاده می شود . عوارض مصرف انها نفخ و دل پیچه ی شدید است . بعد از 6 ساعت از شروع مصرف تاثیر خود را می گذارند. استفاده از این داروهای گیاهی در دوران قاعدگی خانم ها درد را ممکن است بیشتر کند.

داروهای گیاهی اشتها اور:

قطره ترخون یا قطره ی تراگون : ترخون در طب سنتی به عنوان گیاه اشتها اور است و در فراورده های دارویی از اسانس ان استفاده می شود . موارد استفاده از ان به عنوان اشتها اور و درمان سکسه های بلند مدت است. نحوه ی استفاده از ان به این صورت است که 10 تا 20 قطره از ان در نصف استکان اب رقیق می شود و نیم ساعت قبل از غذا استفاده می شود . اگر از قطره ترخون برای درمان سکسکه استفاده می کنید ، چند قطره از ان را روی 1 حبه قند بریزید و روی زبان بگذارید تا جذب شود یا به صورت رقیق شده در نصف استکان اب غرغره کنید .

شربت اشتها اور باریج : ترکیبات آن انار ، نعنا و عسل است .نحوه ی مصرف آن نیم ساعت قبل از غذا یک قاشق غذاخوری برای کودکان و بزرگسالان است و تا روزی 3 بار مشکلی ندارد . اگر در طول روز از مکمل های حاوی روی ( زینک ) ، کلسیم یا آهن استفاده می کنید ، فاصله ی 2 ساعته از این شربت را رعایت بفرمایید به این علت که انار غنی از ترکیباتی است که ممکن است جذب این مواد را به تاخیر بیاندازد . بهتر است بدانید در بچه هایی که سابقه ی یبوست دارند مصرف این شربت ممکن است باعث یبوست شود که با قطع دارو برگشت پذیر است .

شیکوریدین : اشتها اور برای بزرگسالان است ( باعث افزایش ترشح اسید صفرا و کمک به هضم غذا و نهایتا افزایش اشتها میگردد ) و غنی از املاح و انتی اکسیدان است . ترکیبات ان: کاسنی ، رازیانه و شنبلیله است . توجه داشته باشید که تلخ بودن کاسنی باعث ترشح اسید معده و اثر روی دستگاه اعصاب بدن و در نتیجه افزایش اشتها می شود بنابراین مفید است. دستور مصرف شیکوریدین روزی 3 عدد نیم ساعت قبل از غذا است .

زنجبیل : این ماده در صورت ویار یا تهوع دوران بارداری و تهوع مسافرتی (motion- sickness) کاربرد دارد. ضد التهاب نیز هست و به صورت کمکی در کاهش التهاب مفاصل و روماتیسم استفاده می شود ( برای کنترل علائم روماتیسم باید حدود 6 ماه مصرف شود) .

زنجبیل همچنین برای افزایش میل جنسی در زنان و مردان قابل استفاده است . ضد تهوعی ایمن در دوران بارداری است ( در صورتی که سابقه ی سقط وجود نداشته باشد ). مصرف زنجبیل با داروهای ضد انعقاد تداخل دارد و باعث تشدید اثر ضد انعقادی می شود و زیر نظر پزشک باید مصرف شود.

داروهای گیاهی
داروهای گیاهی

محافظت کننده های کبدی:

لیورگل : فراورده ای پر مصرف و پر فروش از عصاره ی گیاه خار مریم ( سیلی مارین ) است. مصرف این دارو باعث افزایش تولید انزیم های کبدی می شود و دارای اثرات انتی اکسیدانی است. معمولا 3 عدد در طول روز مصرف شود و جذب ان به غذا بستگی ندارد ، بنابراین قبل یا بعد از غذا فرقی ندارد.

احتیاط مصرف این دارو در افرادی است که مبتلا به سنگ صفراوی و هپاتیت حاد ویروسی هستند ، بنابراین با نظر پزشک باید مصرف شود. بهتر است بدانید که استفاده طولانی مدت از این ماده عارضه ی خاصی ایجاد نمی کند و مشکلی به همراه نمی اورد. عصاره ی خارمریم می تواند باعث افزایش ترشح اسیدهای صفراوی شود و به هضم غذا کمک کند .

کنگر فرنگی : (Artichoke) موارد مصرف این ماده افزایش دهنده ی ترشح صفرا و افزایش نسبت HDL  به نسبت است   LDL. منع مصرف این ماده در افرادی است که مبتلا سنگ صفرا هستند و نیز افرادی است که هپاتیت حاد ویروسی دارند. در افرادی که مبتلا به کم کاری تیروئید هستند نیز احتیاط مصرف دارند. این ماده دارویی است مناسب جهت جایگزینی Livergol  یا Livercare.

زردچوبه : ( Curcuma)  این ماده به عنوان آنتی اکسیدان، کمک به درمان بیماران روماتیسمی ، افزایش حافظه و محافظت‌کننده‌ی کبدی است. نحوه ی مصرف روزی 1 تا 3 عدد بعد از غذا است . افرادی که داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند با این ماده تداخل دارویی دارند و باید فاصله ی مصرف ان را نگه دارند . همچنین ، بیماران مبتلا به التهاب کیسه صفرا نباید از این ترکیب استفاده کنند.

هپاتوهیل : قرص های جویدنی است از عصاره ی توت فرنگی و انگور قرمز است . ترکیبات موثر ان، ترکیبات انتی هیستامین هستند . کاربرد اصلی اش محافظت کبدی است.

داروهای گیاهی موثر بر زخم معده:

شیرین بیان : این فراورده های حاوی شیرین بیان ، برای اثرات ضد التهاب معده باید قبل از غذا مصرف شود و اگر همراه با غذا خورده شوند تاثیراتشان در این مورد کم می شود . اگر مبتلا به فشار خون ، بیماری های قلبی-عروقی ، و یا دیابت هستید بیشتر از 6 هفته از این محصولات به صورت پیوسته و پشت سر هم استفاده نکنید .

داروهای گیاهی ضد هموروئید:

ام-جی : درمان کننده ی فیشر می تواند باشد. ترکیباتش اثر ضد اسپاسم و ضد باکتری است و ترمیم کننده ی زخم نیز می تواند باشد .

میرتول : از گیاه مورد تهیه شده است و بسته به شدت پیشرفت بیماری می تواند موثر باشد.

هموهرب : از گیاه هاماملیس و ترکیبات تاننی تهیه شده است. بهتر است بدانید بیشتر فراورده‌های مورد استفاده در هموروئید ترکیبات قابض هستند، به این خاطر که هموروئید شکنندگی مخاط ناحیه مقعد است بنابراین هر چیزی که بتواند به مخاط استحکام بدهد می تواند کمک کننده باشد. در داروهای شیمیایی هم از الومینیوم استفاده می شود. ترکیبات گیاهی هم ترکیبات قابض را دارند. معمولا این ترکیبات 2 بار در روز استفاده می‌شوند و دارای اپلیکاتور در بسته بندی دارو هستند.

بابونه و دارمازو : مازو، برگ های تغییر شکل یافته بلوط است . بابونه نیز اثر ترمیم کنندگی زخم خیلی خوبی دارد و انتی باکتریال نیز هست. دارمازو اثر قابض نیز دارد.

فرق فیشر با هموروئید ( بواسیر ) چیست؟ در فیشر پارگی ناحیه مقعد اتفاق می افتد. در هموروئید شکنندگی دیواره ی عروق و در نتیجه خون در مدفوع مشاهده می شود و درد خیلی شدیدی دارد. سوزش مداوم در ناحیه مقعد از آزاردهنده ترین علائم بیماران است. در موارد نادر، فیشر و هموروئید نیازمند جراحی هستند.

دهان شویه ها:

پرسیکا : همان چوب مسواک و جزء گیاهان شناخته شده است . از قدیم این گیاه در طب سنتی خیلی از کشورها بوده است . در فرمولاسیون بسیاری از خمیر دندان ها عصاره ی ان را وارد کرده اند . نحوه ی مصرف ان 20 تا 30 قطره در نصف استکان اب است . روزی 3 بار باید غرغره شود ، البته اگر برای جراحی های دندان مورد استفاده قرار گیرد . به عنوان دهان شویه معمولی هر شب 1 بار قابل استفاده است . دارای اثرات محافظت کنندگی و سفید کنندگی نیز هست . تا 20 دقیقه بعد از مصرف دهان شویه ها به طور کلی نباید چیزی استفاده کرد ( غذا ، نوشیدنی ، .. ).

داروهای گیاهی کاهنده ی چربی خون :

سیر : مصرف این ماده در افرادی که قند خون دارند می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد و قند خون را کاهش دهد. همچنین در کاهش فشار خون و چربی خون نیز موثر است. ولی باید به خاطر داشته باشید که اگر از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنید، مصرف سیر با داروهایتان تداخل دارد و تاثیر انها را افزایش می دهد که میتواند خطرناک باشد ، پس از مصرف ان باید پرهیز کنید. علاوه بر این، اگر عمل جراحی دارید 2 هفته قبل از ان مصرف سیر را قطع کنید به این خاطر که ممکن است احتمال خونریزی بعد از جراحی را زیاد کند.

آنتوم : حاوی کاسنی، شوید و یک سری گیاهان دیگر هست.

داروهای گیاهی زنان:

شیر افزا : رازیانه، شنبلیله، زیره سبز و شوید است . گیاهانی که در این فراورده هستند هم اشتها اور هستند و هم اینکه یکی از ترکیبات اصلی انها ترکیبی به نام آنتول است که باعث ترشح پرولاکتین و افزایش ترشح شیر در بانوان می شود. هر دو شکل قطره و کپسول از این فراورده موجود هست. 

انواعی از داروها موجود هستند که برای دوره ی پسا-قاعدگی در زنان مصرف می شوند که علائمی مانند برافروختگی، گر گرفتگی و تعریق زیاد را کاهش می دهند. از جمله اکنوگل و ویتاگنوس که حاوی گیاه پنج انگشت است. به یاد داشته باشید مصرف زیاد از رازیانه حساسیت به نور می دهد برای همین زیاد در معرض افتاب قرار نگیرید یا از ضد افتاب استفاده کنید. مصرف این مکمل ها باعث می شود سطح انرژی در بانوان افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *