سلامتی, زیبایی و آرایشی, مقالات

درمان خشکی پوست با ویتامین‌ها و مکمل‌ها

درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست با ویتامین‌ها و مکمل‌ها

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی و زیبایی و آرایشی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

خشکی پوست ممکن است ناشی از عوامل متعددی باشد، از جمله کم آبی، پیری، تغییرات فصلی، آلرژی‌ها و کمبود ریزمغذی‌ها. بسته به علت خشکی پوست، ممکن است از روش‌های درمانی مختلف، از جمله پمادهای دارویی و مرطوب کننده‌ها برای افزایش رطوبت پوست استفاده گردد. به علاوه، اصلاح شیوه‌ی زندگی، مانند نوشیدن آب بیشتر و مصرف برخی مکمل‌ها، ممکن است خشکی پوست را بهبود بخشد.

در اینجا چندین ویتامین و مکمل برای درمان خشکی پوست، به شما معرفی میکنیم. ما محصولاتی را که فکر می کنیم برای خوانندگان ما مفید هستند، به شما معرفی خواهیم کرد:

1. ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که برای بسیاری از جنبه‌های سلامت، از جمله سلامت پوست، حیاتی است. کراتینوسیت ها سلول های پوستی هستند که اکثر لایه بیرونی پوست یعنی اپیدرم شما را تشکیل می دهند.

کراتینوسیت ها تنها سلول هایی در بدن شما هستند که می توانند ویتامین D را از پیش ساز 7-دهیدروکلسترول (7-DHC) بسازند و آن را به شکلی تبدیل کنند که بدن شما بتواند از آن استفاده کند. ویتامین D نقش مهمی در رشد سلول های پوستی و همچنین حفظ سیستم ایمنی پوست دارد که به عنوان اولین خط دفاعی در برابر پاتوژن های مضر عمل می کند.

برخی تحقیقات نشان داده اند که سطوح پایین ویتامین D خون با بیماری های پوستی، از جمله اگزما و پسوریازیس مرتبط است – که هر دو می توانند باعث خشکی پوست شوند. در نتیجه استفاده از مکمل های ویتامین D به طور قابل توجهی علائم اختلالات پوستی را که باعث خشکی و خارش پوست، از جمله اگزما می شوند، بهبود می بخشد

علاوه بر این، تحقیقات مختلف، ارتباط بین ویتامین D و رطوبت پوست را نشان داده است. مطالعه ای بر روی 83 زن نشان داد که افرادی که سطح ویتامین D پایینی داشتند نسبت به شرکت کنندگانی که سطح ویتامین D نرمال داشتند رطوبت پوست کمتری داشتند و با افزایش سطح ویتامین D خون، میزان رطوبت پوستشان نیز افزایش یافت.

یک مطالعه کوچک 12 هفته ای دیگر روی 50 زن نشان داد که درمان روزانه، با یک مکمل حاوی 600 واحد بین المللی ویتامین D منجر به بهبود قابل توجهی در آبرسانی پوست می شود. با این حال، این مکمل حاوی ترکیبی از مواد مغذی دیگری نیز بود، بنابراین در این مورد دقیقا مشخص نیست که آیا درمان با ویتامین D به تنهایی می‌تواند به همان نتیجه مثبت منجر شود.

درصد زیادی از مردم دچار کمبود ویتامین D هستند و با توجه به اینکه این ماده مغذی برای آبرسانی پوست ضروری است، مکمل آن ممکن است به درمان خشکی پوست کمک کند. با این حال، حتما در مورد استفاده از مکمل های ویتامین D با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

درمان خشکی پوست
درمان خشکی پوست

2. کلاژن

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن ماست و 75 درصد وزن خشک پوست ما را تشکیل می‌دهد. برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل‌های حاوی کلاژن ممکن است طیف وسیعی از فواید را برای پوست شما داشته باشد، از جمله کاهش عمق چین و چروک و افزایش رطوبت پوست.

مطالعه ای روی 69 زن نشان داد که شرکت کنندگانی که 2.5 تا 5 گرم کلاژن در روز به مدت 8 هفته مصرف می کردند، در مقایسه با گروه دارونما، بهبود قابل توجهی در قابلیت ارتجاعی پوست داشتند و همچنین هیدراتاسیون پوست را افزایش دادند.

مطالعه 12 هفته ای دیگر روی 72 زن اشاره کرد که مصرف مکملی که حاوی 2.5 گرم پپتیدهای کلاژن به همراه ترکیبی از مواد دیگر مانند ویتامین C و روی است، در مقایسه با گروه دارونما، به طور قابل توجهی آبرسانی و زبری پوست را بهبود می بخشد با این حال، این مکمل حاوی مواد مغذی دیگری بود، بنابراین مشخص نیست که آیا کلاژن به تنهایی می‌تواند همین اثرات را داشته باشد یا خیر.

بررسی 11 مطالعه در سال 2019 این نتیجه را نشان داد که مصرف 2.5 تا 10 گرم مکمل های کلاژن خوراکی در روز به مدت 4 تا 24 هفته باعث افزایش هیدراتاسیون پوست و درمان خشکی پوست می شود اگر می خواهید مکمل کلاژن را برای کمک به پوست خشک خود امتحان کنید، قبل از خریدحتما با داروساز خود مشورت کنید.

3. روغن ماهی

روغن ماهی به دلیل خواص موثر روی سلامت پوست به خوبی شناخته شده است. این روغن حاوی دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) است، دو اسید چرب ضروری که دارای خواص ضد التهابی قوی هستند و نشان داده شده است که از طرق مختلف برای پوست مفید هستند. مکمل‌های حاوی روغن ماهی ممکن است به افزایش هیدراتاسیون پوست و بهبود سد اسیدهای چرب پوست کمک کنند، که این موضوع به نوبه‌ی خود به حفظ هیدراتاسیون پوستی کمک می‌کند.

یک مطالعه 90 روزه روی موش‌هایی با پوست خشک ناشی از استفاده‌ی استون نشان داد که مکمل‌های روغن ماهی خوراکی با دوز بالا به طور قابل‌توجهی رطوبت پوست را افزایش می‌دهند، از دست دادن آب را کاهش می‌دهند و خارش پوست مرتبط با خشکی را برطرف می‌کنند. در واقع، این مطالعه نشان داد که گروهی که روغن ماهی دریافت میکردند پس از 60 روز درمان، 30 درصد افزایش رطوبت پوست داشتند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که درمان روزانه با دوزهای 1 تا 14 گرم EPA و 0 تا 9 گرم DHA به مدت 6 هفته تا 6 ماه باعث بهبود علائم پسوریازیس – یک بیماری مزمن و التهابی پوست – از جمله پوسته پوسته شدن یا خشکی و ترک خوردگی پوست می شود. همچنین نشان داده شده است که روغن ماهی التهاب پوست را کاهش می‌دهد و در برابر آسیب‌های خورشید از آن محافظت می‌کند. ابتدا با داروساز خود صحبت کنید تا بهترین برند تولید کننده و مناسب‌ترین دوز را برای نیازهای شما، معرفی کند.

درمان خشکی پوست
درمان خشکی پوست

مکمل های دیگر برای درمان خشکی پوست

علاوه بر مواد مغذی ذکر شده در بالا، مطالعات نشان داده است که استفاده از مکمل هایی با چند ترکیب دیگر ممکن است راهی موثر برای بهبود رطوبت پوست و درمان خشکی پوست باشد.

پروبیوتیک ها

 یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل باکتری لاکتوباسیلوس پلانتاروم روی موش و انسان باعث بهبود عملکرد سد پوست و آبرسانی پوست پس از 8 هفته می شود. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است

اسید هیالورونیک

 اسید هیالورونیک اغلب به صورت موضعی برای بهبود آبرسانی پوست استفاده می شود، اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که مصرف این ماده در ترکیب با سایر مواد مغذی به صورت خوراکی ممکن است به طور قابل توجهی آبرسانی پوست را افزایش دهد

آلوئه ورا

مطالعه ای روی 64 زن نشان داد که مصرف مکمل حاوی اسیدهای چرب مشتق شده از آلوئه ورا به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی رطوبت پوست و خاصیت ارتجاعی پوست را در مقایسه با دارونما بهبود می بخشد.

درمان خشکی پوست
درمان خشکی پوست

سرامیدها

 سرامیدها مولکول های چربی هستند که از مهم تری اجزای پوست سالم به حساب می آیند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مکمل‌های حاوی سرامید ممکن است هیدراتاسیون پوست را افزایش دهد، که این موضوع به درمان خشکی پوست کمک میکند.

ملاحظات

اگرچه مصرف برخی مکمل ها ممکن است به بهبود و درمان خشکی پوست کمک کند ولی عوامل متعدد دیگری نیز می توانند در خشکی پوست نقش داشته باشند و باید در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، کم آبی یکی از دلایل رایج خشکی پوست است، بنابراین افزایش مصرف آب می تواند یک راه سالم و آسان برای بهبود آبرسانی پوست باشد.

پیروی از یک رژیم غذایی ناسالم، کمبود ریزمغذی‌ها و عدم مصرف رژیم غذایی اصولی و کافی نیز ممکن است باعث خشکی پوست شود یا آن را بدتر کند. علاوه بر این، برخی بیماری ها از جمله بیماری های کلیوی، بی اشتهایی، پسوریازیس و کم کاری تیروئید و همچنین آلرژی های محیطی می توانند باعث خشکی پوست شوند.

بنابراین، اگر پوست شما به طور قابل توجهی خشک و تحریک شده است، مهم است که ابتدا با داروساز یا متخصص پوست خود صحبت کنید تا ابتدا دلایل دیگر خشکی پوست را رد کنید.


منبع : www.healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *