محصولات مرطوب کننده

مرطوب کننده چیست؟ و لزوم استفاده از آن کدام است؟

فرآورده ای حاوی ترکیبات شیمیایی یا گیاهی موثر است که می تواند از تبخیر آب جلوگیری و رطوبت را در لایه خارجی پوست حفظ کند. گلیسیرین، اسید هیالورونیک، سرامید و دایمتیکون از جمله مهم ترین ترکیبات تشکیل دهنده مرطوب کننده ها هستند. همه ما فارغ از نوع پوست خود نیازمند این فرآورده ها و استفاده از کرم ها و محصولات مرطوب کننده هستیم.

همه افراد به جوانی و زیبایی و شادابی پوست خود اهمیت می دهند و از گذشته تا کنون، یکی از ملزومات مراقبتی سلامت افراد، همواره رسیدگی و نگهداری از پوستشان بوده است.

از طرفی، همه ما می دانیم که پوست عضو حساس بدن است که در مقابل آسیب های محیطی بسیار آسیب پذیر است. نور خورشید و عوامل مخرب محیطی مانند رادیکال‌‌های آزاد پیرامون انسان، بی‌شک به پوست او صدمه خواهند زد، و در صورتیکه به پوست رسیدگی نشود، شرایط بدتر نیز خواهد شد.

در صورت عدم رسیدگی و مراقبت های لازم پوست صورت، پوست به مرور کدر شده و طراوت و شادابی خود را از دست می دهد. مرطوب کردن شاید ساده ترین و پیش پا افتاده ترین کاری است که می‌ توان برای سلامتی پوست انجام داد.

نقش کرم های مرطوب کننده

کرم های مرطوب کننده در حفظ سلامتی و شادابی پوست نقش بسزایی دارند. کرم های مرطوب کننده‌ لایه بیرونی پوست را تغذیه نموده و پوست را به نرمی و درخشندگی می رسانند. این کرم ها برای همه انواع پوست لازم می باشد. زیرا پوستی که رطوبت خود را از دست بدهد، خشک و پر از چین و چروک خواهد شد. استفاده از کرم مرطوب کننده علاوه بر آبرسانی پوست باعث زیبایی و درخشندگی آن خواهد شد.

انتخاب مرطوب کننده مناسب نوع پوست

کرم های نرم و مرطوب کننده از مواد مختلفی تشکیل شده است. به همین علت ممکن است هنگام خرید شما میان انواع مختلفی از آنها و برای انتخاب سردرگم شوید. شما باید قبل از خرید جنس پوستتان را به خوبی شناسایی کنید. اگر پوست شما چرب است باید حتما کرمی را انتخاب کنید که فقط رطوبت رسان باشد. این در حالی است که پوست های خشک نیازمند مقدار مناسبی چربی هم می باشند. کرم هایی که در ترکیبشان آنتی اکسیدان هایی مثل چای سبز، بابونه و میوه های قرمز دارند، به شفاف شدن هر نوع پوستی کمک خواهند کرد و در عین حال از تخریب پوست نیز جلوگیری می کنند. اگر می توانید مرطوب کننده ای را انتخاب کنید که در آن از آلفاهیدروکسی اسید هم استفاده شده است. این کرم ها می توانند تا مقدار زیادی از چروک های ریز روی پوست شما جلوگیری کنند. همچنین از تشکیل منافذ بسته و ایجاد جوش و آکنه به خوبی جلوگیری می کنند. اگر پوستی خشک دارید، بهتر است انتخاب شما نرم کننده هایی با پایه گلیسیرین باشد و اگر پوستی حساس دارید حتما به گیاهان به کار رفته در محصول دقت نمایید.

لوسیون مرطوب کننده یا کرم مرطوب کننده؟

این نکته را به یاد داشته باشید که ترکیب اصلی لوسیون های مرطوب کننده را آب تشکیل می دهد. برای همین است که یک لوسیون مرطوب کننده به مراتب رقیق تر از کرم های مرطوب کننده است. همین خاصیت لوسیون باعث می شود که پزشکان معمولا لوسیون مرطوب کننده را برای پوست چرب یا خیلی چرب توصیه کنند و کرم ها برای پوست‌های خشک مصرف می شوند. نکته ای که باید همواره به آن توجه داشته باشید این است که غلظت مرطوب کننده ها به نسبت زمان و محل استفاده از آن روی بدن تغییر پیدا خواهد کرد.

فواید استفاده از کرم مرطوب کننده؟

از مرطوب کننده جهت درمان خشکی، خارش ناشی از درماتیت آتوپیک، پسوریازیس و ایکتیوس ولگاریس می توان استفاده نمود. مرطوب کننده همچنین موجب پیشگیری از پیری زودرس و ایجاد چین و چروک و خطوط روی پوست خواهند شد.

عوامل زیادی باعث از دست رفتن رطوبت پوست ما می شوند؛ از جمله این عوامل می توان به عوامل محیطی و افزایش سن اشاره نمود که با استفاده از مرطوب کننده متناسب با پوست می توان از این گونه موارد جلوگیری کرد.

فرم‌های مختلف مرطوب کننده ها

مرطوب کننده‌ها با توجه به نوع پوست و نیاز آن در اشکال مختلفی عرضه می شوند. مانند کرم، لوسیون، فلویید، کرم- ژل،  ژل و سرم ها.

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده چیست؟

به طور کلی می توان گفت که مرطوب کننده ها بر پایه روغن و آبرسان ها بر پایه آب هستند. این بدین معنی است که مواد تشکیل دهنده مرطوب کننده ها را امولینت ها (چربی و روغن ها)، اسکوالن (روغن) و ترکیبات جذب کننده رطوبت یا هومکتانت ها تشکیل می دهند. در مقابل، محصولات آبرسان را هومکتانت ها و هیالورونیک اسید تشکیل می دهد که آب را از سطح پوست جذب و در آن نگاه می دارند. وظیفه این نوع کرم‌ها تفکیک و انتقال اکسیژن از هوا و مواد جاذب رطوبت به سطوح مختلف پوست است.

می توان گفت آبرسان نوعی مرطوب کننده است که میزان آبرسانی بیشتری دارد با این هدف که پوست را هیدراته نگه دارد و در درمان پوست دهیدراته موثر است اما نقش چندانی در تامین چربی پوست ندارد.

بهرحال مکانیسم عملکرد یک مرطوب کننده با کرم آبرسان متفاوت است و انتخاب یک محصول کاملا بستگی به نوع پوست شما دارد. این دو محصول هر دو برای پوست مفید و ضروری هستند.  اگر پوست شما پوسته پوسته می شود و بسیار خشک است، یعنی چربی پوست به کمترین میزان خود رسیده و لازم است در این شرایط از کرم مرطوب کننده استفاده نمود. اما اگر آب خیلی سریع از پوست تبخیر می شود، احتمالا نیاز به استفاده از آبرسان دارید. آبرسان ها مانع از خشک شدن بیش از اندازه پوست شده و رطوبت و نرمی پوست را فراهم می سازند.

بیشتر بخوانید: تفاوت آبرسان و مرطوب کننده چیست؟

رطوبت رسان قوی برای پوست های خشک

اولین قدم برای مبارزه با خشکی پوست، استفاده از مرطوب کننده پوست خشک است که لایه بالایی سلول‌های پوست را آبرسانی و رطوبت را محبوس کند. مرطوب کردن نه تنها احساس خوبی دارد، بلکه می‌تواند به شفافیت، صاف و بدون چین و چروک شدن پوست در آینده کمک کند.

احساس کشیدگی، خشکی، خارش، پوسته پوسته شدن و یا شاید سرخی پوست همه نشانه های شایع پوست خشک هستند. پوست به دلایل گوناگونی مانند نور آفتاب و رادیکال های آزاد پیرامونی فرد، بیماری‌های زمینه ای و هورمونی، کمبود ویتامین و مواد معدنی، شستن بیش از اندازه، شرایط آب و هوایی، برخورد با ماده های شیمیایی و… بسیاری دیگر می تواند دچار خشکی شود.

علل خشکی پوست

همانطور که اشاره شد عوامل مختلفی می توانند باعث خشکی پوست شوند، علل محیطی خشکی پوست شامل موارد زیر می شود:

  • استفاده از دئودورانت های خشن یا محصولات پاک کننده
  • گرفتن دوش یا حمام طولانی و آب گرم
  • زندگی در هوای سرد و خشک
  • استفاده از منابع حرارتی مثل حرارت مرکزی یا اجاق های هیزمی که هوا را خشک می کنند.

برای سالم ماندن و انجام وظیفه، پوست به آب و روغن های طبیعی نیاز دارد تا نرم و لطیف بماند. بدون رطوبت و روغن، پوست دچار خشکی می‌شود. چنانچه به پوست خشک آب و رطوبت و یا روغن کافی نرسد، بیشتر زیان خواهد دید و با گذشت زمانی کوتاه، پیر شدن پوست، زخم ها, اگزما و التهاب ها خود را نمایان می سازند. خشکی پوست در حد میانه را که بیشتر ناشی از تغییرهای آب و هوایی است، میتوان با یک نرم کننده ی ساده که در همه جا یافت می شود درمان نمود. اما گاهی نیز این خشکی بیش از حد و سخت است که بهترین درمان برای آن، به کار بردن فرآورده هایی است که ترکیبی ویژه دارند و از نظر بالینی آزمایش شده اند. چون خشکی بیش از حد پوست مشکلی نیست که از کنار آن ساده گذر کرد.

از کرم مرطوب کننده می توان برای پوست خشک صورت، دست و بدن استفاده کرد. در مورد پوست های خشک، مرطوب کننده هایی مناسب تر هستند که از چربی بیشتری برخوردار باشند. هم چنین داشتن مواد موثره زیر در ترکیب این نوع محصولات تاثیر آن ها را بیشتر می کند:

شی باتر، آلانتوئین، روغن کانولا، روغن دانه جوجوبا، آلوئه ورا و روغن دانه های مغذی مانند روغن بادام، گردو، نارگیل و فندق.

به طور کلی می‌توان گفت: مرطوب کردن روزانه پوست خشک، احتمال مشکلات پوستی را کاهش داده، به جوانسازی کمک می‌کند، چین و چروک را کاهش می‌دهد و به داشتن ظاهر سالم پوست کمک می‌کند.

برخی از محصولات مرطوب کننده مناسب برای پوست‌های خشک و حساس موجود در سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی عبارتند از:

کرم مرطوب کننده پوست خشک ویلی کر 50 میل

ژل کرم مرطوب کننده درماسیف مناسب پوست‌های خشک و حساس 40 میلی لیتر

کرم رطوبت رسان پوست خشک ژنوبایوتیک مخصوص پوست خشک و حساس صورت و گردن 50 میلی‌لیتر

کرم آبرسان و مرطوب کننده اسکن اسکین پوست خشک 50 میل

کرم نرم کننده پوست خشک و حساس درماتیپیک 150 میل

بهترین کرم مرطوب کننده برای پوست چرب

پوست چرب افراد زیادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این پوست می‌تواند منجر به مسدود شدن منافذ شود و خطر آکنه را افزایش دهد. برخی از افراد تصور می‌کنند که افراد با پوست چرب نیاز به مرطوب کننده ندارند ولی این فکر کاملا اشتباه است. پوست چرب یک مشکل رایج است. بهترین مرطوب کننده برای پوست چرب باید کرمی باشد که کمترین میزان چربی را داراست و تا حد امکان حتی فاقد چربی باشد. این کرم‌ها معمولا دارای ترکیبات گیاهی و یا ترکیبات ضد جوش و کنترل کننده چربی پوست هستند تا ضمن آبرسانی عمیق به لایه‌های پوست باعث ایجاد جوش‌های جدید نشوند و با مات کردن پوست باعث ایجاد براقیت برای افراد نشود. البته فرآورده های سرم، ژل و لوسیون ها اکثرا فاقد چربی بوده و بیشتر مناسب پوستهای چرب و مستعد آکنه هستند زیرا چربی کم تری نسبت به کرم ها دارند و باعث ایجاد آکنه نخواهند شد.

برخی از محصولات آبرسان و مرطوب کننده پوست چرب در سایت داروخانه دکتر دانیالی عبارتند از:

کرم آبرسان پوست چرب فریدن 50 میل

کرم مرطوب کننده پوست چرب اورین بیوتک مدل Biomoist حجم 50 میل

لوسیون فلوئید مرطوب کننده پوست چرب ویتالیر اکتی ویت 40 میل

کرم آبرسان پوست چرب فیداتو 50 میل

امولسیون مرطوب کننده پوست چرب هیدرودرم ۴۰ میلی لیتر

کرم آبرسان بیوتی اسکین مخصوص پوست چرب

آیا مرطوب کننده باعث ایجاد جوش می شود؟

اگر پوست چرب و مستعد آکنه دارید باید در انتخاب کرم مرطوب کننده دقت کنید زیرا چربی زیاد روی پوست موجب بسته شدن منافذ و ایجاد جوش خواهد شد؛  توصیه می شود از کرم‌ها و محصولاتی استفاده شود که فاقد چربی هستند.

محصولات مرطوب کننده بر پایه ی هیالورونیک اسید

یکی از ترکیبات مهم به کار رفته در بسیاری از کرم های مرطوب کننده و به خصوص آبرسان، هیالورونیک اسید است. در بسیاری از محصولات نرم کننده پوست و‌ کرم‌های آبرسان قوی از هیالورونیک اسید به عنوان مرطوب‌کننده استفاده می شود. گاهی اوقات لایه اپیدرم پوست رطوبت مورد نیاز خود را از دست داده و با کاهش رطوبت لایه اپیدرم، پوست حالتی خشک و کدر به خود می گیرد. هیالورونیک اسید به دلیل جذب سریع بلافاصله بعد از مصرف به صورت موضعی، به لایه‌های زیرین اپیدرم پوست نفوذ کرده و می‌تواند به افزایش خواص کشسانی پوست کمک کند.

محصولات مرطوب کننده طراحی شده بر پایه ی اسید هیالورونیک دارای مزایای بسیار این ترکیب برای پوست هستند. این ماده فواید بسیار زیادی برای پوست دارد به طوری که امروزه از آن برای تزریق های زیبایی استفاده می شود.

اسید هیالورونیک یا HA به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد و علاوه بر آبرسانی بسیار عمیقی که برای لایه های پوستی دارد و رطوبت پوست را به شدت حفظ می کند، به شدت چین و چروک های پوستی را کاهش داده و از بروز چین و چروک جدید جلوگیری می کند. همچنین با افزایش انعطاف پذیری پوست از افتادگی پوست جلوگیری نموده و لایه های پوستی را مستحکم و تقویت می کند.

علاوه بر این موارد، HA مانند یک سد حفاظتی از پوست در برابر عوامل خارجی مانند ورود آلودگیها و میکروبها محافظت می کند، همچنین با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود علاوه بر ترمیم و التیام پوست، با آسیب های ناشی از UV  نیز مقابله نموده و از اثرات ناشی از آن اعم از بروز چین و چروک مقابله می کند. بنابراین، اسید هیالورونیک با رطوبت رسانی قوی و بهبود انعطاف پذیری پوست، در حفظ سلامت پوست نقش بسزایی دارد و پوست را مانند پوست نوزادان زیبا و لطیف می سازد.

سایر دسته بندی‌های “محصولات مرطوب کننده” در سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی عبارتند از:

محصولات مرطوب کننده بدن

محصولات مرطوب کننده کودک

محصولات مراقبت دست و ناخن

محصولات مراقبت پا و ترک پا

به عنوان نمونه به چند مورد مرطوب کننده و آبرسان برای هر نوع پوست اشاره می کنیم:

کرم مرطوب کننده و آبرسان پوست خشک اویدرم 50 میلی لیتر

کرم مرطوب کننده پوست چرب اچ ال 24 ساعته مدل پاورسل 50 میل

کرم مرطوب کننده آردن اتوپیا التیام بخش (پوست خشک و حساس بدن)

لوسیون بدن پلزنت 150 میل

کرم مرطوب کننده صورت کودک بیبی برن 40 میل

کرم دست و ناخن ام کیو – مرطوب کننده و آبرسان 100 میل

خرید مرطوب کننده

برای خرید کرم آبرسان و اطلاع از قیمت کرم مرطوب کننده و محصولات مشابه دیگر می توانید در سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی با انتخاب گروه محصولات مرطوب کننده، انواع محصولات موجود را با تمامی اطلاعات مورد نیاز مندرج شده ذیل آن مشاهده بفرمایید.

بر اساس قیمت

    نمایش 1–12 از 375 نتیجه