بیشتر افراد دنیا به زيبايی پوست شان اهمیت زیادی می‌دهند و همواره در طلب داشتن پوستی صاف و بدون جوش هستند. امروزه انتخاب یک محصول خوب برای پوست‌های حساس کار آنقدر ساده ای نیست چراکه در داروخانه‌ها و مغازه‌های لوازم آرایشی مجموعه ای از انواع گوناگون حسابی افراد را سردر گم می‌کند ولی یادتان باشد که باید محصول خود را درست انتخاب کنید و با متخصص صحبت کنید. نکته‌ی مهمی که در درمان جوش وجود دارد، کشف علت جوش است. اول از هرچیز، شما باید مطمئن شوید که منشأ جوش و آکنه، هورمونی و داخلی نیست. برای این کار، با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشهای مرتبط، میتوانید از شرایط داخلی بدنتان آگاه شوید.

دلایل مختلفی در بوجود آمدن جوش مؤثر است بعضی اشخاص زمانی که وارد سن بلوغ میشوند با ترشح هورمون، ترشح چربی پوست آن‌ها افزایش می‌یابد و این چربی باعث بسته شدن منفذهای باز پوست آن‌ها خواهد شد که این امر باعث اشکار شدن جوش‌هایی بر روی پوست می‌شود. ولی گاهی برخی از افراد با بالا رفتن سن دچار جوش‌های بر روی پوست خود میشوند که امکان دارد عواملی مثل چربی زیاد پوست، استفاده از دارو، ژنتیکی و یا تغييرات هورمونی باعث آشکار شدن جوش‌های پوستی آن‌ها شود. بعضی اشخاص دچار جوش سرسیاه و سرسفید می‌شوند که برطرف نکردن اینگونه جوش‌ها باعث بوجود آمدن جوش التهابی و چرکی خواهد شد.

پوست چرب

پوست چرب پوستی است که بیش از حد طبیعی چربی تولید می کند و ظاهر پوست روغنی و براق خواهد بود. به طور کلی چرب بودن پوست برای سلامت آن ضروری است اما باید توجه کرد که چربی بیش از اندازه می‌تواند به پوست آسیب برساند و زیبایی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. اگر پوست بیش از اندازه چرب باشد، ممکن است به یک سری عوارض جانبی دیگر نیز ختم گردد. قبل از هرچیز لازم است بدانید چربی پوست چگونه رخ خواهد داد و علت چرب شدن پوست چیست.

دلایل ایجاد چربی زیاد پوست چیست؟

هورمون‌ها؛ یکی از اصلی‌ترین دلایل چربی زیاد پوست هستند؛ تغییرات هورمونی منجر به ترشح بیش از حد غدد سباسه (غدد تولید کننده چربی) در پوست ما و تولید چربی زیاد پوست می‌شود.

ژنتیک؛ اگر به طور ژنتیکی غدد چربی ساز بیشتری در پوست وجود داشته باشد، این منجر به تولید چربی بیشتر در پوست خواهد شد و راهی برای مقابله با آن به جز کنترل از طریق رژیم غذایی، سبک زندگی، استفاده از روش‌های مراقبت پوست و …نمی‌توان یافت.

عدم استفاده از مرطوب کننده مناسب؛ یک مرطوب کننده مناسب پوست چرب، علاوه بر آبرسانی از تولید چربی زیاد پوست و ایجاد ظاهری براق، جلوگیری می‌کند.

عدم استفاده از ضد آفتاب متناسب با پوست؛ توصیه می‌شود به دنبال ضد آفتاب‌های فاقد چربی حاوی نیاسین آمید و غیر کومودوژنیک باشید.

مصرف زیاد لبنیات؛ چربی زیاد پوست را سبب می‌شود. محصولات لبنی می‌توانند موجب عدم تعادل در تولید چربی و منجر به چربی بیش از اندازه پوست شوند.

سایر دلایل عبارتند از:

داروها و مکمل‌های ایجاد کننده چربی زیاد پوست، استرس، آرایش‌های زیاد و سنگین، کاهش مصرف آب، عدم استفاده از رختخواب تمیز، نوع آب و هوا و …

آکنه در زنان

زنان بیشتر از مردان در معرض آکنه هستند. در بسیاری از موارد آکنه در دوره بزرگسالی نیز به تغییرات هورمونی در زمان‌های خاص ارتباط دارد.

این زمان ها عبارتند از:

دوره های قاعدگی: در برخی از زنان درست قبل از پریودشان، آکنه تشدید می یابد.

بارداری: بسیاری از زنان در این دوران علائم آکنه را دارند، معمولاً در طول سه ماه اول بارداری

سندرم تخمدان پلی کیستیک: یک بیماری شایع است که می تواند باعث ایجاد آکنه، افزایش وزن و تشکیل کیست های کوچک در داخل تخمدان گردد.

چه موقع می توان گفت فرد دارای پوست چرب است؟

در زیر هر یک از منافذ پوست انسان غدد چربی تحت عنوان غدد سباسه وجود دارند که به نوعی چربی به نام سبوم یا همان چربی طبیعی پوست را تولید خواهد کرد. این چربی‌ها باعث جلوگیری از خشکی پوست و مرطوب ماندن آن می شود. اما در برخی‌ از افراد غدد سباسه بیش از اندازه روغن سبوم تولید خواهد کرد که در این شرایط، گفته می‌شود فرد دارای پوست چرب است.

ویژگی های پوست چرب چیست؟

چرب شدن پوست با یک سری علائم همراه است که در عین ساده بودن می‌توانند به شما کمک کنند که چربی پوست خود را تشخیص داده و نسبت به درمان آن اقدام نمایید. از جمله ویژگی‌های پوست چرب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

یک ویژگی پوست چرب که از سایر ویژگی‌های آن متفاوت است براق بودن غیر طبیعی پوست است. می توان گفت، اگر پوست شما بدون هیچ توجیهی براق است و احساس می‌کنید که روی آن روغن ریخته‌اید، بدون شک پوست شما چرب خواهد بود.

اگر دارای پوستی چرب هستید به احتمال زیاد هنگام آرایش کردن دچار دردسر می شوید چرا که اغلب مواد آرایشی با چربی تداخل دارند و چربی اجازه نمی‌دهد که آرایش شما به خوبی روی پوست بنشیند.

آکنه و جوش‌ از دیگر علائم پوست چرب می باشد. این امکان وجود دارد که جوش، نقطه‌های سیاه و سایر انواع آکنه پس از چرب شدن پوست روی آن ایجاد شوند.

علت ایجاد آکنه و جوش بر روی پوست چیست؟

آکنه (جوش) زمانی به وجود می‌آید که غدد تولید کننده چربی پوست، که وظیفه جلوگیری از خشک شدن پوست را بر عهده دارند، بیش از اندازه چربی تولید کنند. این چربی اضافه به همراه سلول‌های مرده‌ی پوست منافذ پوست را می‌بندد. در نتیجه، منافذ آلوده شده و در نهایت منجر به ایجاد آکنه می‌گردد. این که چرا غدد چربی میزان چربی زیاد و اضافی ایجاد می‌کند متاثر از عوامل متعدد دیگریست.

درمان جوش

برای درمان جوش اول باید علت آن را بدانید رژیم غذای خود را تا حد زیادی کنترل کنید. در معرض شدید نور افتاب قرار نگیرید. از ضد افتاب مناسب پوست خود استفاده کنید. همچنین استفاده از دخانیات را کنار بگذارید چرا که باعث تشدید جوش‌ها خواهد شد.

درمان جوش با انجام دادن موارد زیر امکان پذیر است:

  • شست و شوی منظم صورت بافیس واش مناسب پوست
  • پاکسازی و تمیز نمودن پوست بامیسلارواتر متناسب با پوست
  • داشتن خواب کافی و مناسب و عدم استرس
  • استفاده منظم از یک ضد جوش
  • رطوبت رسانی مداوم پوست
  • عدم دستکاری جوشها

همچنین برای درمان و پیشگیری از جوش می‌توانید از کرم های ضد جوش استفاده کنید.

کرم ضد جوش چه کاری انجام می دهد؟

محصولات مخصوص جوش و آکنه بسته به مواد موثره موجود در آنها به روش‌های مختلفی کار می‌کنند. برخی از این محصولات با از بین بردن باکتری های ایجاد کننده التهاب و آکنه، باعث از بین رفتن جوش می شوند. برخی دیگر چربی اضافی پوست را از بین می برند یا رشد سلول‌های جدید پوست و از بین بردن سلول های مرده پوست را تسریع می‌بخشند.

لازم به ذکر است برای جلوگیری از آکنه علاوه بر کرم ضد جوش از محصولات دیگری مانند مرطوب کننده های مناسب پوستهای چرب و مستعد آکنه یا کنترل کننده چربی پوست نیز می توان استفاده کرد. مرطوب کننده‌ها به مرطوب ماندن پوست کمک می‌کنند. اما بسیاری از آنها دارای چربی، رایحه مصنوعی یا مواد دیگری هستند که ممکن است باعث تحریک پوست و ایجاد جوش شود. برای جلوگیری از جوش، بعد از شستن صورت و یا در زمانی که احساس خشکی می‌کنید، از مرطوب کننده های بدون عطر و بدون چربی استفاده کنید.

محصولات مرطوب کننده مخصوص پوست‌های چرب و جوشدار:

ژل کرم آبرسان پوست چرب و جوش دار رویوال

کرم آبرسان و متعادل کننده چربی درمالوگ

کرم مرطوب کننده آکنس پریم

کرم مرطوب کننده پوست چرب بیوتی درما

کرم مرطوب کننده پوست چرب پلزنت

انواع کرم و ژل ضد جوش

کرم‌ها و سرم‌های ضد جوشی وجود دارند که دارای ترکیبات ویژه هستند که معمولا به عنوان تقویت‌کننده پوست نیز استفاده می شوند. این کرم‌ها خاصیت ضد آلودگی دارند و سبوم اضافی پوست را جذب نموده و مانع از چرب شدن پوست و مستعد شدن آن برای جوش زدن دوباره می‌شوند. امروزه به راحتی می‌توان از میان محصولات انبوه بهداشتی و آرایشی بهترین کرم ضد جوش سرسیاه در بازار را پیدا کرد. اگر شما روی پوست بدنتان نیز جوش می‌زند کرم‌ها و ژل‌های ضد جوش بدن برایتان مناسب خواهد بود. شرکت‌های تولید کننده محصولات آرایشی بهداشتی امروزه با تولید و ارائه انواع محصولات مراقبتی ضد جوش در تعادل سازی منافذ پوست و جلوگیری از ایجاد جوش و التهابات پوستی کمک می‌کنند.

قرص ضد جوش

قرص ها و مکمل های ضد جوش را می‌توان در کنار محصولات مراقبت پوستی موضعیِ درمان جوش و آکنه مصرف نمود. قرص های ضد جوش گیاهی و ویتامینی برای پاکسازی پوست و درمان آکنه وجود دارند.

درمان آکنه و جوش

درمان آکنه به شدت آن بستگی دارد. ممکن است درمان آکنه چندین ماه طول بکشد تا علائم آکنه بهبود یابد. از روشهای درمانی جوش و آکنه، درمان با آنتی بیوتیک ها و کنترل چربی سطح پوست و درمان اختلالات هورمونی است. مصرف آنتی بیوتیک برای مهار رشد باکتری مناسب است اما ممکن است با عواضی چون مشکلات گوارشی و یا برگشت بیماری بعد از قطع مصرف دارو همراه باشد. جدیدترین درمان های داخلی نیز شامل ترکیبات ایزوترتینوئین خوراکی است که با کنترل ترشح چربی به درمان ریشه ای این مشکل کمک می کند.

داروی ضد جوش راکوتان

ایزوترتینوئین (راکوتان) درمانی برای آکنه‌های شدید است و هنگامی که سایر درمان‌ها موثر نباشند، برای درمان جوش شدید توسط پزشک تجویز می گردد. عملکرد این دارو این گونه است که میزان ترشح سبوم پوست را کاهش داده و تولید سبوم را عادی می کند، به جلوگیری از گرفتگی فولیکول‌های مو کمک نموده و میزان باکتری روی پوست را کاهش می‌دهد. راکوتان قرمزی و تورم داخل و اطراف لکه ها را نیز کاهش خواهد داد.

اما متاسفانه راکوتان عوارض جانبی بسیار زیادی دارد و فقط برای موارد شدید آکنه های مقاوم به درمان های دیگر توصیه می گردد. در مواردی که جوش شدید نیست و جوش ها خفیف و سطحی هستند، مصرف مکمل ضد جوش مفید و کافی است. راکوتان به دلیل خطرات عوارض جانبی مصرف، تنها و باید توسط پزشک متخصص تجویز گردد.

برخی از ترکیبات ضد جوش مهم

سالیسیلیک اسید:

از جمله مواد تخصصی به کار رفته در بیشتر محصولات ضد جوش است. این ماده یک داروی طبیعی جهت درمان آکنه است که علاوه بر جلوگیری از بروز آکنه بر روی پوست، خود حاوی ترکیباتی است که اثرات لایه برداری ملایم جهت از بین بردن جوش های قبلی و ضد باکتریایی جهت جلوگیری از بروز جوش های جدید و ضد التهابی جهت جلوگیری از ایجاد خارش و قرمزی پوست دارد.

اسید سالیسیلیک به عنوان یک اسید آلی بی رنگ و بو شناخته می شود که محلول در چربی است و به راحتی به لایه های عمیق و منافذ پوست نفوذ کرده و چربی ها و آلودگی ها را در این نواحی پوست از بین می برد و از بروز آکنه‌های جدید جلوگیری می شود. از طرفی این ماده با خاصیت لایه برداری طبیعی و ملایمی که دارد، سلولهای فرسوده و مرده پوست را نابود می کند و با تحریک گردش خون در سلولهای پوستی، بافت پوست را نرم تر و پوست را سالم و شاداب می سازد.

گلیکولیک اسید:

گلیکولیک اسید فرموله شده در این نوع محصولات همان آلفای هیدروکسی (AHA) است که به عنوان اسید میوه شناخته می‌شود. این ماده مثل یک لایه بردار عمل کرده که با از بین بردن سلولهای مرده پوست، به لایه های جوان و شاداب زیرین پوست قدرت نمو داده و از این طریق موجب از بین رفتن یا کاهش آکنه‌های قدیمی می شود و پوست را جوان و با طراوت می سازد.

از دیگر خواص این ماده می توان به قدرت تحریک آن برای تولید کلاژن بیشتر در پوست اشاره کرد که با تولید کلاژن بیشتر علاوه بر جدا کردن و از بین بردن سلولهای مرده پوست، از ایجاد چین و چروک در لایه های پوستی و سطح پوست جلوگیری می کند و مانع از افتادگی پوست می شود. این ماده برای درمان بیماری های پوستی مانند آکنه، کاربرد زیادی دارد و با متعادل کردن میزان چربی در پوست، مانع از بسته شدن منافذ پوست توسط چربی ها شده که این امر از بروز آکنه جلوگیری می کند و همچنین با حفظ رطوبت پوست، علاوه جلوگیری از بروز خشکی های پوستی، در جوانسازی پوست نیز موثر است.

پیروکتون اولامین:

پیروکتون اولامین ماده ایست که با خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی خود، میزان چربی پوست را کنترل نموده و از این طریق از بروز آکنه‌های مجدد جلوگیری و همچنین با خواص ضد التهابی، قرمزی و التهابات ناشی از آکنه را برطرف می‌کند.

نیاسین آمید:

یکی از فرم‌های اصلی ویتامین‌های گروه B است که علاوه بر درمان آکنه روی پوست، با کاهش میزان چربی موجود در لایه‌های پوستی، از بروز آکنه های جدید جلوگیری کرده و در عین حال باعث خشکی پوست نمی‌شود و رطوبت پوست را نیز حفظ می‌کند. این ویتامین کلاژن سازی و تولید الاستین بیشتر را نیز در لایه‌های پوستی تحریک نموده و ضد چروک و جوان کننده پوست است.

روغن درخت چای:

روغن درخت چای ماده ای موثر در درمان آکنه است. این ماده یک پاک کننده و یا تونر است که برای کنترل آکنه و پوست بیش از حد چرب مناسب است. این گیاه، خاصیت ضد میکروب دارد و در درمان زخم، آکنه و سوختگی‌ها مفید و کاربردی است.

زینکPCA:

زینکPCA  یک مشتق فوق‌العاده از زینک و ترکیبی‌ست که هم مزایای PCA و هم مزایای روی (زینک) را دارد و در نتیجه یک ماده بسیار عالی با فواید بسیار زیاد می باشد. زینکPCA  ترشح چربی در پوست‌های چرب را کاهش می‌دهد، این ماده با مهار آنزیم «5- آلفا ردوکتاز» مانع ترشح بیش از حد غدد چربی می‌شود. این ماده همچنین ضد چین و چرو‌ک‌ بوده و مانع از رشد باکتری‌ها از جمله «پروپیونی باکتریوم آکنه» می‌شود. تمام این ویژگی‌ها باعث شده‌ تا عموما زینک – PCA در انواع شامپوهای ضد شوره سر و محصولات آرایشی کنترل‌کننده چربی و ضد آکنه مورد استفاده قرار گیرد. زینک-PCA همچنین جزو فاکتورهای مرطوب‌کننده طبیعی پوست است که پوست ما آن را برای کاهش از دست دادن آب تولید می‌کند.

تانیک اسید:

اسید تانیک Tannic acid یک فرم ویژه‌ای از ماده تانن است که خود نوعی پلی‌فنول محسوب می‌شود و اسیدیته ضعیف دارد. تانیک اسید حاوی عناصر محافظت کننده از پوست است و مصرف دارویی دارد. این ترکیب در جذب سموم بسیار مؤثر است و در محصولات مراقبتی پوست، محافظ خوبی برای پوست خواهد بود و برای کنترل چربی پوست و ترشح سبوم نیز مفید است.

آلانتوئین و بیزابولول:

آلانتوئین از ترکیبات ضد حساسیت‌های پوستی و دارای خواص التیام دهندگی بوده و در افزایش تکثیر سلولی، کمک به ترمیم و تجدید ساختار پوست، رفع قرمزی، حساسیت و التهابات پوستی ناشی از بهبود جوش موثر است. همچنین این ماده به پوست رطوبت، نرمی و لطافت می بخشد. بیزابولول نیز دارای خواص ضد التهاب و التیام بخش بوده که به بازسازی پوست و کاهش مشکلات آن نظیر آکنه، علائم پیری و آفتاب سوختگی کمک می‌کند.

خرید محصولات ضد جوش

خرید اینترنتی انواع محصولات ضد جوش و پوست چرب با کیفیت بالا و قیمت مناسب از برندهای معتبر خارجی و ایرانی در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. شما می توانید تنها با یک کلیک خرید خود را ثبت و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید. تمامی محصولات مراقبت پوست و مو در این داروخانه دارای برچسب اصالت کالا بوده و شما می توانید با اطمینان آنها را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید از مشاوران سایت در خصوص خرید محصولات مشاوره بگیرید.

نمایش 1–12 از 116 نتیجه

لوسیون ضد آکنه وکتور 20 میل

قیمت اصلی ۳۰۰.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۲۵۵.۰۰۰ تومان است.

کرم ضد جوش آردن 50 گرم

قیمت اصلی ۸۴.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۷۱.۴۰۰ تومان است.

ژل ضد جوش ژاک آندرل پاریس 30 میلی لیتر

قیمت اصلی ۳۰۰.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۲۵۵.۰۰۰ تومان است.

پن ضد جوش تری کلوکربان ۱/۵ درصد درمالوکس 100 گرمی

قیمت اصلی ۶۸.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۵۷.۸۰۰ تومان است.

پن ضد جوش تری کلوکربان 1 درصد درمالوکس 100 گرمی

قیمت اصلی ۷۸.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۶۶.۳۰۰ تومان است.

کرم تسکین فوری آکنه ام کیو 20 میل

قیمت اصلی ۱۸۶.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۵۸.۱۰۰ تومان است.

پد ضد آکنه لافارر 30 عدد

قیمت اصلی ۴۲۴.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۳۶۰.۴۰۰ تومان است.

سرم ضد جوش گیداری 30 میلی لیتر

قیمت اصلی ۴۷۱.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۳۷۶.۸۰۰ تومان است.

محلول ضد لک و جوش لوتارو (L2) 30 میلی لیتر

قیمت اصلی ۴۱۲.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۳۵۰.۲۰۰ تومان است.