سلامتی, مقالات

خواص ریشه سنبل الطیب برای سلامتی

خواص ریشه سنبل الطیب

خواص ریشه سنبل الطیب برای سلامتی

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

فواید مکمل های حاوی ریشه ی سنبل الطیب (Valerian)

سنبل الطیب – که با نام علمی Valeriana officinalis نیز شناخته می شود- گیاهی است که استفاده از فواید آن برای سلامتی ریشه در یونان باستان و طب سنتی ایران دارد. گیاه سنبل الطیب دارای گلهای صورتی یا سفید است. Valerian بومی اروپا و آسیا است، اما اکنون در آمریکای شمالی نیز رشد می کند. شکل های زیادی از این گیاه دارویی برای استفاده به عنوان مکمل موجود است.

خواص ریشه سنبل الطیب: فواید سلامتی

بقراط، پزشک یونانی که نام سوگند پزشکی، از نام او الهام گرفته شده است، از ریشه ی سنبل الطیب برای درمان بی خوابی استفاده میکرد. از آن زمان تا به امروز مردم از این گیاه برای انواع مزایای سلامتی بالقوه که میتواند ایجاد کند استفاده کرده اند.

امروزه نسبت به گذشته، با توجه به اینکه عصاره ی این گیاه خالص سازی میشود و در واقع به صورت داروی گیاهی درآمده است، اثربخشی بیشتری از آن میبینیم. علم داروسازی، سبب شده است که بتوانیم با استفاده از میزان کمتری از داروهای گیاهی، دوز مناسب از این مواد را دریافت کنیم و بدون به خطر افتادن سلامتی به دلیل آلودگی های گوناگون موجود در گیاهان، از مزایای سلامتی این گیاهان دارویی که در مقالات علمی تایید شده اند استفاده کنیم.

خواص ریشه سنبل الطیب
خواص ریشه سنبل الطیب

خواص ریشه سنبل الطیب: سلامت خواب

پزشکان قرن هاست که ریشه سنبل الطیب را برای درمان بی خوابی و حل مشکلات خواب تجویز می کنند. چندین مطالعه در علم نوین پزشکی و داروسازی، نشان می دهد که این اثر آرام بخشی در سنبل الطیب وجود دارد، اما هنوز تحقیقات بالینی بیشتری لازم است.

مطالعات انجام شده نشان داد که ریشه سنبل الطیب ممکن است به ایجاد خواب با کیفیت بهتر کمک کند. داده های علمی، هنوز  محدوده دوزهایی از ریشه سنبل الطیب را که به بهبود خواب کمک میکند، معین نکرده اند.

محققان هنوز، به صورت دقیق نمی دانند که ریشه سنبل الطیب چگونه به خواب بهتر افراد کمک می کند. آنها معتقدند که ترکیبی از روش ها و عوامل مختلف این اثر را ایجاد میکند. یکی از این مسیرها این است که سنبل الطیب میزان گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) را در مغز افزایش می دهد.

GABA به عنوان یک انتقال دهنده عصبی، فعالیت سیستم عصبی به صورت ناخواسته را مهار می کند. مطالعات نشان داده اند که افزایش سطح GABA در مغز منجر به سریعتر به خواب رفتن و تجربه خواب بهتر می شود.

خواص ریشه سنبل الطیب: مدیریت اضطراب و استرس

مردم بریتانیا در طول جنگ جهانی دوم ، ریشه سنبل الطیب را برای کاهش استرس ناشی از حملات هوایی مصرف میکردند. قبل از آن نیز، در قرن 15 پزشکان اروپایی از عصاره ی این گیاه برای درمان علائم اضطراب استفاده می کردند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که ریشه سنبل الطیب اثر ضد اضطراب خوبی دارد اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مطالعات اولیه نشان می دهد که اسید والرنیک (ماده ی موثره ی دارویی موجود در گیاه سنبل الطیب) عامل کاهش دهنده اضطراب در سنبل الطیب است. در این تحقیقات، نشان داده شده است که این ماده موثره، بدون اتصال به گیرنده های بنزودیازپین در مغز، اثر ضد اضطرابی خود را اعمال میکند. در نتیجه میتوان به این اصل رسید که استفاده از این ماده مانند داروهای بنزودیازپین اعتیادآور نیست.

اشاره به این نکته ضروری است که مکمل های گیاهی به هیچ وجه جایگزین رژیم دارویی شما نیستند و تنها نقش کمک کننده به شما را دارند.

خواص ریشه سنبل الطیب
خواص ریشه سنبل الطیب

خواص ریشه سنبل الطیب: کاهش گرگرفتگی در زنان یائسه

یک مطالعه نشان داده است که مصرف ریشه سنبل الطیب به کاهش شدت و دفعات گرگرفتگی در زنانی که یائسه می شوند کمک می کند. گرگرفتگی میتواند باعث تعریق، افزایش ضربان قلب و گرمای ناگهانی بدن شود که برای بسیاری از خانم ها اذیت کننده است. در واقع تغییرات هورمونی ایجاد شده در این دوران باعث بروز نشانه های گرگرفتگی می شود.

حدود 80 درصد از افرادی که یائسگی را تجربه می کنند، و همچنین 90 تا 100 درصد افرادی که تخمدان های خود را به هر دلیلی برداشته اند، دچار گرگرفتگی می شوند. اگر این مشکل شب ها اتفاق بیفتند ممکن است خواب شما را مختل کند و باعث اختلالات فراوان دیگری در زندگی شما شود.

درمان های هورمونی برای افرادی که دچار گرگرفتگی هستند توسط پزشک انجام میشود. قرص های حاوی عصاره ی سنبل الطیب نیز ممکن است بتوانند در کاهش شدت علائم به شما کمک کنند.

خواص ریشه سنبل الطیب: کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

تجربه علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) در 90 درصد از افرادی که در دوران عادت ماهانه خود هستند شایع است. برخی از افراد علائم PMS را به حدی شدید تجربه میکنند که بر توانایی آنها برای داشتن یک زندگی عادی در نزدیکی دوره های قاعدگی تأثیر می گذارد.

علائم PMS عبارتند از:

نفخ

تحریک پذیری

گرفتگی عضلات

سردرد

کمر درد

سینه های دچار تورم و حساس

خستگی مفرط

اضطراب

افسردگی

نوسانات خلقی

هوس های غذایی

یک مطالعه نشان داده است که مصرف ریشه سنبل الطیب ممکن است شدت علائم فیزیکی و احساسی PMS را کاهش دهد.

خواص ریشه سنبل الطیب
خواص ریشه سنبل الطیب

خواص ریشه سنبل الطیب: ارزش تغذیه ای و دارویی

ریشه سنبل الطیب در ایالات متحده و همچنین ایران، یک مکمل غذایی یا گیاهی در نظر گرفته می شود. این مکمل به عنوان یک دارو طبقه بندی نمی شود و FDA استفاده از این مکمل را در درمان های پزشکی تایید نمی کند.

خواص ریشه سنبل الطیب: مواد مغذی در هر وعده

محتوای تغذیه‌ای ریشه سنبل الطیب بستگی به نوع مکمل انتخابی شما دارد. برای دریافتن اطلاعات صحیح تغذیه ای و مقدار توصیه شده ی مصرف در مورد ریشه سنبل الطیب، بسته بندی هر مکملی که قصد دارید تهیه کنید بخوانید. همانطور که گفتیم هنوز دوزبندی مشخص و تایید شده ای برای این مکمل ها وجود ندارد پس انتخاب شرکت مطمئن تولید کننده ی این مکمل، ضروری به نظر میرسد.

نکاتی که باید در مصرف سنبل الطیب (valerian) مراقب آنها باشید:

عوارض جانبی احتمالی:

مصرف مکمل های حاوی ریشه سنبل الطیب ممکن است عوارض جانبی جزئی ایجاد کند، از جمله:

سرگیجه

سردرد

خارش

ناراحتی معده

احساس خستگی در صبح

عوارض جانبی شدیدتری که ممکن است ایجاد شوند و در صورت مشاهده آنها باید به پزشک یا داروساز خود مراجعه کنید:

بثورات پوستی یا کهیر

تورم زبان یا لب

نوسانات خلقی

گیجی

افزایش ضربان قلب

زردی پوست یا چشم

فراموشی

ادرار تیره

تداخلات دارویی:

در صورت استفاده از هر یک از داروهای زیر، قبل از شروع مصرف سنبل الطیب با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید:

مصرف الکل

داروهای ضد افسردگی

داروهای آنتی سایکوز

باربیتورات‌ها

شل کننده های عضلانی

داروهای خواب

همچنین باید در استفاده از مکمل‌های حاوی ریشه سنبل الطیب همراه  با مکمل‌های دیگر با خاصیت آرام‌بخشی مانند ملاتونین با احتیاط کنید.

خطرات احتمالی مکمل های حاوی سنبل الطیب برای زنان باردار،زنان شیرده و همچنین برای کودکان زیر 3 سال مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین این دسته از افراد باید از مصرف آن اجتناب کنند.

نحوه استفاده از مکمل های حاوی ریشه ی والرین

ریشه سنبل الطیب در ایران به شکل های مختلفی به عنوان مکمل موجود است:

کپسول

قرص

شربت

گاهی ممکن است در یکی از این مکمل ها، ترکیبات دیگری نیز به عنوان آرام بخش وجود داشته باشد.

یادتان باشد که همیشه قبل از مصرف مکمل های ریشه سنبل الطیب با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید چرا که برخلاف باور عامه، مکمل های گیاهی در کنار اثربخشی مناسبی که به عنوان مکمل دارند، ممکن است به علت عوارض جانبی و تداخلات مشکلاتی را برای شما ایجاد کنند. همچنین این مکمل ها به هیچ وجه جایگزین داروهای تجویز شده برای شما توس پزشک نیستند.


منبع : www.webmd.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *