سلامتی, مقالات

فواید روغن تخم کدو برای سلامتی (pumpkin seed oil)

فواید روغن تخم کدو

فواید روغن تخم کدو برای سلامتی (pumpkin seed oil)

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

فواید کدو تنبل خیلی بیشتر از چیزی است که به نظر می آید. ممکن است کدو تنبل را به عنوان یک تزیین برای جشن هالووین یا ماده تشکیل دهنده یک شیرینی پای عالی بدانید، اما کدو تنبل کاربردهای سلامتی فراوانی نیز دارد.

تحقیقات نشان داده اند که روغن دانه ی کدو تنبل به سلامت مجاری ادراری و سلامت قلب کمک می کند. این روغن سرشار از ویتامین ها و عوامل ضد التهابی همراه با اسید لینولئیک و اسید اولئیک است. در این مقاله هر چیزی که باید در مورد فواید این میوه برای سلامتی بدانید را بررسی کرده ایم.

فواید روغن تخم کدو: اثرات موثر بر سلامت روان

بنا بر گفته‌ی مقالات، روغن تخم کدو تنبل مود را تقویت می کند و افسردگی را از بین می برد. به عنوان مثال، یافته های گذشته ی مجله روانپزشکی بریتانیا، نتایج مثبت مصرف روغن کدو تنبل در کودکان مبتلا به افسردگی را نشان داده است.

فواید روغن تخم کدو: اثرات موثر روی مو و پوست

روغن دانه ی کدو تنبل اثرات مثبتی بر افزایش رشد مو به خصوص در آقایان نشان داده است. یک مطالعه نشان داده است که مردانی که به مدت 24 هفته هر روز 400 میلی گرم روغن دانه کدو تنبل مصرف می کردند، 40 درصد بیشتر از مردانی که چیزی استفاده نمیکردند رشد مو داشته اند. هیچ اثر نامطلوبی از استفاده از این ماده در این مطالعه دیده نشد.

فواید روغن تخم کدو
فواید روغن تخم کدو

فواید روغن تخم کدو: تاثیر بر سلامت قلب

احتمالا میدانید که چربی های اشباع شده برای سلامت قلب مناسب نیستند. اما هنوز هم انتخاب روغن مناسبی که برای قلب ضرر نداشته باشد سخت است. روغن تخم کدو در واقع یک چربی غیر اشباع است، به این معنی که نوع “خوب” چربی است. چربی های غیراشباع مانند روغن دانه کدو تنبل در واقع می توانند قلب سالم را تقویت کنند.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که روغن دانه کدو تنبل نه تنها به کاهش کلسترول کمک می کند، بلکه اثرات ضد التهابی نیز دارد. همچنین در تحقیق دیگری نشان داده شده است که این روغن باعث کاهش فشار خون در موش ها می شود.

فواید روغن تخم کدو: تاثیر بر سلامت پروستات

مصرف روغن دانه ی کدو تنبل  همراه با روغن نخل اره ای، نتایج امیدوارکننده ای به عنوان یک درمان جایگزین برای هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) داشته است. BPH یک بیماری شایع در مردان است که در آن، اندازه ی پروستات بزرگ می شود. این بزرگ شدن پروستات می تواند بسیار دردناک باشد و حتی جریان ادرار را مسدود کند.

یک مطالعه بر روی مردان  کره ای مبتلا به BPH نشان داده است که روغن دانه کدو تنبل میتواند به عنوان یک داروی جایگزین موثر و بدون عوارض جانبی برای کاهش سایز پروستات عمل کند. شرکت کنندگان در این مطالعه شاهد بهبود علائم، از جمله جریان بهتر ادرار بودند و کاهش درد های ناشی از بزرگی پروستات بودند. محققان دریافتند که بهترین نتایج درمانی زمانی حاصل می شود که روغن دانه کدو تنبل همراه با روغن نخل اره ای استفاده شود.

فواید روغن تخم کدو
فواید روغن تخم کدو

فواید روغن تخم کدو: تاثیر بر سلامت دستگاه ادراری

به طور کلی به نظر می رسد روغن دانه ی کدو تنبل تأثیر مثبتی روی دستگاه ادراری انسان دارد. این مجرا از کلیه ها، مثانه و مجاری ادراری تشکیل شده است. محققان در یک مطالعه کوچک به شرکت کنندگان، روزانه بین 500 تا 1000 میلی گرم روغن دانه کدو تنبل دادند. شرکت کنندگان در این مطالعه شاهد بهبودی چشمگیر در علائم مثانه بیش فعال خود از جمله در مشکل شب ادراری بودند.

فواید روغن تخم کدو: تاثیر بر یائسگی

در یک مطالعه، دیده شد که روغن دانه ی کدو تنبل به تسکین برخی از علائم یائسگی کمک می کند. این اثر مثبت شامل کاهش گرگرفتگی، درد مفاصل و سردرد بود. زنانی که روغن دانه کدو تنبل مصرف می‌کردند، سطح HDL یا کلسترول خوب بیشتری داشتند.

فواید روغن تخم کدو
فواید روغن تخم کدو

چگونه می توانم روغن دانه کدو تنبل را تهیه کنم؟

روغن دانه ی کدو تنبل به صورت قرص و کپسول در دوزهای مختلف تولید شده است. شما میتوانید بهترین محصولات حاوی روغن تخم کدو تنبل را از سایت داروخانه ی دکتر دانیالی تهیه کنید.

داروسازان با تجربه ی ما در داروخانه ی دکتر دانیالی، برای پاسخ دادن به سوالات احتمالی شما درباره مکمل های حاوی روغن دانه ی کدو تنبل در دسترس شما هستند.


منبع : www.healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *