سلامتی, مقالات

فواید سلامتی MSM (متیل سولفونیل متان)

فواید سلامتی MSM

فواید سلامتی MSM (متیل سولفونیل متان)

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به :

متیل سولفونیل متان یا MSM یک ترکیب طبیعی موجود در غذاهایی مانند سبزیجات تازه، گوشت و محصولات لبنی است. MSM منبعی طبیعی برای تامین گوگرد است که در بسیاری از فرآیندهای بدن نقش دارد. افراد مختلف ممکن است MSM را از طریق مکمل‌ها نیز دریافت کنند.

به طور معمول، مکمل‌های MSM حاوی شکل صناعی MSM هستند. کاربردهای سلامتی مکمل‌های MSM شامل آرتریت، درد مفاصل، ریکاوری عضلات پس از ورزش و تسکین آلرژی است.

بسیاری از مزایا و فواید سلامتی MSM مربوط به عملکرد ضد التهابی آن است. التهاب یکی از عوامل بسیاری از بیماری ها از جمله آرتریت، آلرژی و بیماری‌های پوستی است. MSM به وسیله ی کاهش التهاب، ممکن است بتواند علائم بیماری های خاصی را کاهش دهد یا حتی به کلی حذف کند.

بر اساس یافته های تحقیقات معتبر، MSM می تواند برای درمان چندین بیماری مختلف مفید باشد. موارد زیر برخی از بهترین کاربردهای مستند شده برای MSM در مطالعات پزشکی است.

آیا MSM همان گوگرد است؟

MSM به خودی خود گوگرد نیست. با این حال، این ترکیب یک ترکیب آلی است که حاوی گوگرد است. به همین دلیل MSM با نام های دی متیل سولفون و متیل سولفون نیز شناخته می شود. یک فرد می تواند MSM را به طور طبیعی از غذا دریافت کند، اما تولیدکنندگان می توانند با ترکیب دو ماده‌ی شیمیایی دی متیل سولفوکسید و پراکسید هیدروژن، این ترکیب را به صورت مصنوعی بسازند.

فواید سلامتی MSM: درمان آرتروز و درد مفاصل

استئوآرتریت، در حال حاضر حدود 32.5 میلیون نفر را در ایالات متحده آمریکا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری شامل درگیری و درد غضروف در یک یا چند مفصل است. معمولاً زانوها، باسن، کمر، دست ها و انگشتان دست را درگیر می کند و می تواند باعث درد، سفتی و تورم در ناحیه شود.

مطالعات مختلف نشان می‌دهد که فواید سلامتی MSM و مصرف مکمل‌های آن می تواند به کاهش علائم آرتریت یا تسکین درد مفاصل کمک کند. مطالعه‌ای روی 100 فرد بزرگسال بالای 50 سال که از مکمل MSM استفاده میکردند یا هیچ دارویی استفاده نمیکردند انجام شد.

مکمل MSM همچنین دارای ویتامین C، کلاژن و عصاره چریش و کوریدالیس بود. نتایج نشان می‌دهد افرادی که مکمل MSM را به مدت 12 هفته مصرف کرده‌اند، در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می‌کنند، در درد، سفتی و تورم مفاصل بهبود یافته‌اند.

یک مطالعه دوسوکور دیگر روی 100 شرکت‌کننده بزرگسال که آرتروز لگن یا زانو داشتند، انجام شد. آنها مکمل های MSM مصرف کردند و بهبود علائم آرتریت و عملکرد بهتر در فعالیت های روزانه را نسبت به کسانی که دارونما مصرف کردند گزارش کردند. دوز 6 گرم MSM در روز به مدت 26 هفته نتایج خوب این مطالعه را نشان داد.

در حالی که MSM به عنوان یک درمان طبیعی برای آرتریت محبوب است، ممکن است برای همه پاسخگو نباشد. بنیاد آرتریت بیان می کند که در حال حاضر هیچ مطالعه گسترده و به خوبی کنترل شده‌ای در مورد MSM وجود ندارد و نیاز به آزمایشات انسانی بیشتر حس میشود.

فواید سلامتی MSM
فواید سلامتی MSM

فواید سلامتی MSM: ارتقاء ریکاوری بعد از ورزش

ورزش منظم برای سلامتی لازم است. با این حال، انرژی مورد نیاز ورزش می تواند باعث استرس اکسیداتیو در عضلات و بافت‌ها شود. این موضوع ممکن است منجر به درد و ناراحتی موقت بعد از تمرین شود. مکمل‌های MSM ممکن است به بهبود درد پس از تمرین و استرس بافت کمک کنند.

یک مطالعه روی 16 مرد سالم آموزش ندیده، نشان می دهد مصرف مکمل MSM به کاهش نشانگرهای زیستی استرس اکسیداتیو بعد از ورزش کمک می کند. همچنین ظرفیت آنتی اکسیدانی کل خون آنها را افزایش داد.

مطالعه‌ی دیگری روی 22 فرد سالم انجام شد که 3 گرم MSM و یا دارونما هر روز و به مدت 3 هفته در روزهای منتهی به مسابقات نیمه ماراتن دریافت کردند. این مطالعه نشان می دهد که کسانی که MSM مصرف کرده اند در مقایسه با کسانی که دارونما مصرف کرده‌اند، درد عضلانی و درد مفاصل کمتری را گزارش کرده‌اند.

مطالعه‌ای روی 24 مرد حرفه‌ای و ورزشکار نشان داد کسانی که روزانه 3 گرم MSM به مدت 14 روز مصرف می‌کردند نسبت به کسانی که دارونما مصرف می‌کردند، پس از ورزش درد و ناراحتی کمتری داشتند.

توجه به این نکته مهم است که هیچ یک از مطالعات، گروه بزرگی از شرکت کنندگان را بررسی نکردند.

فواید سلامتی MSM: درمان آلرژی

آلرژی بینی یا رینیت آلرژیک، پاسخ سیستم ایمنی بدن به عاملی است که معمولاً بی ضرر است. رینیت آلرژیک می تواند باعث عطسه، خارش، آبریزش چشم و سرفه شود که فرد در معرض مواد حساسیت زا مانند گرده، گرد و غبار، شوره حیوانات یا کپک قرار گیرد.

در یک مطالعه دوسوکور، افرادی که دوز روزانه 3 گرم MSM مصرف کردند بیش از 50 درصد در علائم آلرژی کاهش نشان دادند.

فواید سلامتی MSM
فواید سلامتی MSM

فواید سلامتی MSM: روزاسه و التهاب پوست

همچنین افراد ممکن است از MSM به صورت موضعی روی پوست استفاده کنند. برخی متخصصین بر این باورند که قدرت ضد التهابی MSM می تواند به شرایط خاص پوست در صورت استفاده به عنوان کرم کمک کند.

یک مطالعه دوسوکور در مورد روزاسه در سال 2008 نشان داد که افراد مبتلا به این بیماری پس از استفاده از کرم MSM بهبود چشمگیری در علائم خود داشتند. البته این کرم به جز MSM حاوی سیلیمارین یا خار مریم نیز بود. با این حال، هیچ مطالعه بزرگتر یا جدیدتری این یافته ها را تایید نکرده است، بنابراین شواهد کافی برای حمایت از تأثیر MSM در این زمینه وجود ندارد.

علیرغم کمبود مطالعات پزشکی، MSM منبع طبیعی گوگرد است که می‌تواند برای پوست مفید باشد. متخصصان پوست مدت‌هاست کرم‌ها و شوینده‌های گوگردی را برای درمان بیماری‌های پوستی از جمله روزاسه و آکنه تجویز می‌کنند. گوگرد به صورت موضعی دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی طبیعی است.

نحوه مصرف MSM برای دریافت مزایای سلامتی

طبق گزارش سازمان غذا و دارو MSM از 4 گرم تا 30 گرم در روز بی خطر در نظر گرفته می‌شود. مکمل های MSM به صورت کپسول یا پودر در دسترس هستند.

به نظر نمی رسد مصرف MSM بیشتر از دستور ارائه شده توسط پزشک، نتایج بهتری ارائه دهد. در مطالعه ای روی اثر MSM بر آلرژی در سال 2018، افرادی که 12 گرم MSM مصرف می کردند نسبت به افرادی که 3 گرم مصرف می کردند، تسکین آلرژی حتی کمتری داشتند.

افراد همچنین ممکن است کرم حاوی MSM را به صورت موضعی استفاده کنند. البته افرادی که در حال حاضر از کرم های درمانی برای روزاسه یا سایر بیماری‌های پوستی استفاده می‌کنند، باید قبل از استفاده از کرم MSM باید با متخصص پوست خود مشورت کنند.

فواید سلامتی MSM
فواید سلامتی MSM

خطرات و عوارض جانبی احتمالی MSM

مصرف مقادیر بیش از حد MSM می تواند موجب اثرات ناخواسته و بالقوه خطرناکی باشد. یک مطالعه در سال 2013 روی موش‌ها نشان داد که افرادی که دوزهای معمولی انسانی دریافت می‌کردند، بهبود در سلامت غضروف زانو را نشان دادند.

با این حال، زمانی که محققان 100 برابر دوز استاندارد انسانی را به موش‌ها دادند، موش ها دچار کوچک شدن چندین عضو بدن از جمله کبد و طحال شدند.

بنیاد آرتریت به افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند توصیه می کند از مصرف MSM اجتناب کنند. آنها همچنین گزارش می دهند که MSM ممکن است باعث ناراحتی معده یا اسهال شود.

اکثر افراد می توانند محدوده ی معمول 3 گرم در روز از کپسول، پودر یا کرم را بدون عوارض جانبی جدی مصرف کنند، اما افراد باید قبل از مصرف طولانی مدت مکمل با پزشک مشورت کنند. یک مطالعه نشان می دهد که سطوح MSM در بدن ممکن است در طول زمان روند افزایشی داشته باشد.

افراد باردار یا شیرده، کودکان و افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند باید قبل از مصرف MSM با پزشک مشورت کنند زیرا ممکن است برای این افراد بی خطر نباشد و یا توصیه نشود.


منبع : www.medicalnewstoday.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *