سلامتی, مقالات

همه چیز درباره فواید ویتامین k2

فواید ویتامین k2

همه چیز درباره فواید ویتامین k2

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به :

اکثر مردم در مورد ویتامین K2 چیزی نشنیده اند. این ویتامین در رژیم غذایی معمولی و به ویژه غربی کمیاب است و چندان مورد توجه رژیم درمانی ها قرار نگرفته است.همچنین این ماده خیلی از اوقات با ویتامین K1 اشتباه گرفته میشود که باید به این موضوع دقت داشت.

ویتامین  های K1 و K2 دو نوع اساسی از ویتامین K هستند که از نظر منابع، جذب، توزیع و تأثیرات بر سلامتی متفاوت هستند. ویتامین K1 در سبزیجات با برگ های سبز تیره یافت می شوند و در نهایت به کبد می روند تا پروتئین های لخته کننده خون را فعال کند. ویتامین K2 توسط باکتری‌های روده و برخی از غذاهای تخمیر شده و حیوانی تولید می‌شود و به استخوان‌ها می‌رود تا بر روی هورمون استخوان‌ساز اثر کنند که در نهایت این موضوع از سلامت متابولیک نیز حمایت می‌کند. ویتامین K2 بهتر از ویتامین K1 جذب میشود و مدت بیشتری در خون میماند.

با همه ی اینها، این ماده مغذی،نقشی اساسی در بسیاری از جنبه های سلامتی شما دارد. در واقع، برخی از محققان فکر می کنند که ویتامین  K2 ممکن است حلقه ی مفقوده ی بین رژیم غذایی و ابتلا چندین بیماری مزمن باشد.

فواید ویتامین k2
فواید ویتامین k2

ویتامین K چیست؟تاریخچه ، کاشف و علت نام

ویتامین K در سال 1929 به عنوان یک ماده مغذی ضروری برای انعقاد خون(اصطلاحی علمی برای لخته شدن خون) کشف شد.

کشف اولیه این ویتامین در یک مجله ی علمی آلمانی اتفاق افتاد، جایی که این ویتامین با نام “Koagulationsvitamin”به معنی ویتامین انعقاد خون، معرفی شد. در واقع نام K بر این ویتامین از همین جا گرفته شده است.

کاشف این ویتامین دندانپزشکی به نام وستون پرایس بود، که در اوایل قرن بیستم به سراسر جهان سفر کرد و رابطه بین رژیم غذایی و بیماری هارا در جمعیت های مختلف مطالعه میکرد. او دریافت که رژیم‌های غذایی غیرصنعتی سرشار از یک ماده مغذی ناشناخته هستند که به نظر می‌رسد از پوسیدگی دندان و ابتلا بیماری‌های مزمن از بدن محافظت می‌کند.

او از این ماده مغذی اسرارآمیز به عنوان فعال کننده ی X یاد کرد. اکنون اعتقاد بر این است که  این ماده در واقع ویتامین K2 بوده است.

دو شکل اصلی ویتامین K وجود دارد:

ویتامین K1 (فیلوکینون): که در غذاهای گیاهی مانند سبزیجات برگ‌دار یافت می‌شود

ویتامین K2 (مناکینون): موجود در غذاهای حیوانی و غذاهای تخمیر شده

ویتامین K2 را می توان به چندین زیرگروه مختلف تقسیم کرد که مهمترین آنها MK-4 و MK-7 هستند.

فواید ویتامین k2
فواید ویتامین k2

ویتامین های K1 و K2 چگونه کار می کنند؟ (فواید ویتامین k2)

ویتامین K پروتئین هایی را فعال می کند که در لخته شدن خون، متابولیسم کلسیم و سلامت قلب نقش دارند.

یکی از مهمترین وظایف آن تنظیم رسوب کلسیم است. به عبارت دیگر،ویتامین K کلسیفیکاسیون (رسوب کلسیم) استخوان ها را تقویت می کند و همچنین از کلسیفیه شدن رگ های خونی و کلیه ها جلوگیری می کند .

برخی از دانشمندان پیشنهاد کرده‌اند که نقش ویتامین‌های K1 و K2 کاملاً متفاوت است، و بسیاری فکر می‌کنند که باید به طور کلی به عنوان مواد مغذی جداگانه طبقه‌بندی شوند.

در مطالعات کنترل شده بر روی افراد، محققان مشاهده کرده اند که استفاده از مکمل های ویتامین K2 به طور کلی سلامت استخوان و قلب را بهبود می بخشد، در حالی که مکمل های ویتامین K1 فواید قابل توجهی ندارند.

با این حال، قبل از درک کامل تفاوت های عملکردی بین ویتامین K1 و K2، مطالعات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

ویتامین K2 ممکن است به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کند(فواید ویتامین k2)

تجمع کلسیم در شریان های اطراف قلب شما یک عامل خطر بزرگ برای ابتلا به بیماری های قلبی است .

هر چیزی که بتواند این تجمع کلسیم را کاهش دهد ممکن است به پیشگیری از بیماری های قلبی به ما کمک کند. اعتقاد بر این است که ویتامین K با جلوگیری از رسوب کلسیم در شریان های به این مورد کمک می کند.

در یک مطالعه به مدت 7 تا 10 سالل، افرادی که بیشترین مصرف ویتامین K2 را داشتند، 52 درصد کمتر در معرض کلسیفیکاسیون شریان قرار گرفتند و خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی نیز در آنها 57 درصد کمتر بود .

مطالعه دیگری روی 16057 زن نشان داد که شرکت‌کنندگانی که بیشترین مصرف ویتامین K2 را داشتند، خطر ابتلا به بیماری قلبی بسیار کمتری داشتند( به ازای هر 10 میکروگرم K2 که در روز مصرف می‌کردند، خطر بیماری قلبی تا 9 درصد کاهش می‌یابد)

از سوی دیگر، ویتامین K1 در هیچ یک از این مطالعات تأثیری نداشت.

با این حال، به خاطر داشته باشید که این مطالعات، مطالعات مشاهده‌ای بوده‌اند که نمی‌توانند علت و معلول را اثبات کنند.

تعداد کمی از مطالعات کنترل‌شده‌ که انجام شده‌اند از ویتامین K1 استفاده کرده‌اند که به نظر می‌رسد بی‌اثر باشد

آزمایشات کنترل شده طولانی مدت بر روی ویتامین K2 و بیماری قلبی مورد نیاز است.

با این حال، یک مکانیسم بیولوژیکی بسیار قابل باور برای اثربخشی آن و ربط مستقیم و  مثبت مصرف ویتامین K2 با سلامت قلب در مطالعات مشاهده‌ای وجود دارد.

ویتامین K2 ممکن است به بهبود سلامت استخوان و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان کمک کند(فواید ویتامین k2)

پوکی استخوان یک مشکل رایج در جمعیت سالمند در همه ی جوامع جهان است که به ویژه در میان زنان مسن دیده می شود و خطر شکستگی استخوان را به شدت افزایش می دهد.

همانطور که در بالا ذکر شد، ویتامین K2 نقش اصلی را در متابولیسم کلسیم( ماده معدنی اصلی موجود در استخوان ها و دندان ها) ایفا می کند.

ویتامین K2 فعالیت های اتصال کلسیم و دو پروتئین( به نام های پروتئین ماتریکس GLA و استئوکلسین) را فعال می کند که به ساخت و حفظ استخوان ها کمک می کند

همچنین شواهد قابل توجهی از مطالعات کنترل شده وجود دارد که K2 ممکن است فواید عمده ای برای سلامت استخوان داشته باشد.

یک مطالعه 3 ساله بر روی 244 زن یائسه نشان داد که آنهایی که مکمل های ویتامین K2 مصرف می کردند کاهش بسیار آهسته تری در تراکم استخوان مرتبط با سن داشتند .مطالعات طولانی مدت در زنان ژاپنی فواید مشابهی را مشاهده کرده اند، اگرچه دوزهای بسیار بالایی از ویتامین K2 در این موارد استفاده شده است. از 13 مطالعه، تنها یک مطالعه نتوانست بهبود قابل توجهی را نشان دهد.

هفت مورد از این آزمایش‌ها که شکستگی‌ها را در نظر گرفتند، نشان دادند که ویتامین K2 شکستگی‌های ستون فقرات را تا 60 درصد، شکستگی‌های لگن را تا 77 درصد و همه شکستگی‌های غیر ستون فقرات را تا 81 درصد کاهش می‌دهد .

مطابق با این یافته ها، مکمل های ویتامین K به طور رسمی برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان در ژاپن مورد تایید قرار گرفته اند.

ویتامین K2 ممکن است سلامت دندان را بهبود بخشد(فواید ویتامین k2)

محققان حدس می زنند که ویتامین K2 ممکن است بر سلامت دندان ها تأثیر بگذارد.

با این حال، هیچ مطالعه انسانی این موضوع را مستقیماً مورد آزمایش قرار نداده است.

بر اساس مطالعات حیوانی و نقش ویتامین K2 در متابولیسم استخوان، منطقی است که فرض کنیم این ماده مغذی بر سلامت دندان ها نیز تأثیر می گذارد.

یکی از اصلی ترین پروتئین های تنظیم کننده در سلامت دندان، استئوکلسین است – همان پروتئینی که برای متابولیسم استخوان حیاتی است و توسط ویتامین K2 فعال می شود.

استئوکلسین مکانیسمی را تحریک می کند که رشد استخوان جدید و همچنین عاج جدید (بافت کلسیفیه شده در زیر مینای دندان) را تحریک می کند.

همچنین اعتقاد بر این است که ویتامین‌های A و D نقش مهمی را در این فرایند ایفا می‌کنند و به طور هم‌افزایی در افزایش اثرات ویتامین K2 کار می‌کنند.

فواید ویتامین k2
فواید ویتامین k2

ویتامین K2 ممکن است به مبارزه با سرطان کمک کند(فواید ویتامین k2)

سرطان یکی از علل شایع مرگ و میر در کشورهای غربی و همچنین در ایران است.

اگرچه پزشکی مدرن، راه های زیادی برای درمان سرطان پیدا کرده است، موارد جدید سرطان همچنان در حال افزایش است.بنابراین یافتن راهبردهای پیشگیری موثر از سرطان، از اهمیت بالایی برخوردار است.

جالب توجه است که مطالعات متعددی بر روی ارتباط ویتامین K2 و انواع خاصی از سرطان انجام شده است.

دو مطالعه بالینی نشان می دهد که ویتامین K2 عود سرطان کبد را کاهش می دهد و زمان بقا را افزایش می دهد.

با این حال، قبل از هر ادعایی ، به مطالعات با کیفیت بالا بیشتری نیاز است.

چگونه ویتامین K2 مورد نیاز خود را دریافت کنیم؟

چندین غذا به طور گسترده به عنوان منابع غنی ویتامین K1 هستند، اما منابع غذایی حاوی ویتامین K2 کمتر رایج هستند.

بدن شما می تواند تا حدی ویتامین K1 را به K2 تبدیل کند. این موضوع بسیار برای بدن مفید است زیرا میزان ویتامین K1 در یک رژیم غذایی معمولی ده برابر ویتامین K2 است.

با این حال، شواهد فعلی نشان می دهد که فرآیند این تبدیل ناکارآمد است. در نتیجه، ممکن است از خوردن مستقیم ویتامین K2 سود بیشتری ببرید.

باکتری های مفید روده، در روده بزرگ نیز ویتامین K2 تولید می کنند. برخی شواهد نشان می دهد که آنتی بیوتیک های وسیع طیف با از بین بردن این باکتری ها در کمبود K2 نقش دارند.

با این حال، متوسط دریافت این ماده مغذی مهم در رژیم غذایی مدرن بسیار کم است.

ویتامین K2 عمدتاً در برخی از غذاهای حیوانی و تخمیری یافت می‌شود که بیشتر مردم آن‌ها را زیاد استفاده نمیکنند.

منابع حیوانی غنی از این ویتامین شامل محصولات لبنی پرچرب (از گاوهای تغذیه شده با علف) ، زرده تخم مرغ و همچنین جگر و سایر انواع گوشت است.

ویتامین K محلول در چربی است، به این معنی که محصولات حیوانی کم چرب حاوی مقدار زیادی از آن نیستند.

غذاهای حیوانی حاوی زیرگروه MK-4 هستند، در حالی که غذاهای تخمیر شده مانند کلم ترش، ناتو و میسو بیشتر از زیرگروه های طولانی تر MK-5 تا MK-14 را تشکیل می دهند .

اگر این غذاها در دسترس شما نیستند، مصرف مکمل ها یک جایگزین مطمئن است. مجموعه ای از مکمل های K2 را می توان در سایت دکتر دانیالی بیابید.

مزایای بدست آمده از مکمل های حاوی K2 ممکن است در صورت ترکیب با ویتامین D افزایش یابد. این دو ویتامین دارای اثرات هم افزایی هستند، به این معنی که اثر یکدیگر را افزایش میدهند.

اگرچه این موضوع باید با جزئیات بیشتری مورد مطالعه قرار گیرد، تحقیقات فعلی در مورد ویتامین K2 و سلامتی امیدوارکننده است. در واقع، این ویتامین به طور بالقوه ممکن است پیامدهای نجات دهنده ای برای بسیاری از افراد داشته باشد.

خلاصه

ویتامین K گروهی از مواد مغذی است که به ویتامین های K1 و K2 تقسیم می شوند.

  • ویتامین K1 در انعقاد خون نقش دارد و ویتامین K2 برای سلامت استخوان و قلب مفید است. با این حال، مطالعات بیشتری در مورد نقش زیرگروه های ویتامین K مورد نیاز است.
  • بسیاری از دانشمندان متقاعد شده اند که افراد در معرض خطر بیماری قلبی باید به طور منظم از مکمل های ویتامین K2 استفاده کنند.
  • واضح است که ویتامین K نقش اساسی در عملکرد بدن دارد.
  • برای حفظ سلامتی، مطمئن شوید که مقادیر کافی ویتامین K1 و K2 را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنید.

منبع: www.healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *