مقالات, سلامتی

آشواگاندا چیست؟ برای سلامتی زنان چه کاربردی دارد؟

آشواگاندا چیست

آشواگاندا چیست؟ برای سلامتی زنان چه کاربردی دارد؟

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به :

آشواگاندا یک گیاه آداپتوژن محبوب است که فواید بی‌شماری برای سلامتی زنان دارد. این گیاه می تواند به تقویت حس آرامش کمک کند و در عین حال انرژی را افزایش دهد.

آشواگاندا (Withania somnifera) که با نام‌های جینسنگ هندی و گیلاس زمستانی نیز شناخته می‌شود، یک گیاه دارویی طب سنتی آیورودا ) طب سنتی و باستانی که به هند تعلق دارد(  با خواص درمانی و فواید سلامتی متنوع است.منشا اصلی این گیاه هند است و در آب و هوای خشک و گرم از جمله شمال آفریقا و مدیترانه رشد می کند.

به طور معمول، ریشه گیاه آشواگاندا پس از خشک شدن و آسیاب شدن تبدیل به پودر میشود و به صورت سنتی به صورت نوشیدنی استفاده میگردد. همچنین در طب نوین این گیاه در مکمل ها و به صورت کپسول، قرص و عصاره مایع موجود است.

در حالی که هزاران سال است که مردم از آشواگاندا استفاده میکنند، تحقیقات مدرن نیز مانند همیشه، شروع به کشف پتانسیل آن و بررسی افسانه ها درباره ی طب سنتی کرده‌اند.تا امروز مطالعات کوچک انسانی و مطالعات لوله آزمایش امیدوار کننده است.

با این حال، آزمایش‌های بالینی بزرگ‌تر و دو سو کور، برای تأیید این مزایا مورد نیاز است.

امروز در این مقاله به بررسی مزایای اثبات شده ی آشواگاندا برای خانم ها میپردازیم.

آشواگاندا چیست
آشواگاندا چیست

سطح هورمون ها را متعادل میکند (خواص آشواگاندا چیست)

توانایی آشواگاندا برای متعادل کردن هورمون ها (به خصوص استروژن) می تواند برای سلامت زنان مفید باشد و بر جنبه هایی مانند چرخه قاعدگی، تولید مثل و یائسگی تأثیر بگذارد.

تحقیقات سال 2019 نشان می دهد که آشواگاندا با سیستم غدد درون ریز تأثیر می گذارد، که بر خلق و خو، پاسخ های استرس و تولید مثل تأثیر می گذارد. این دارو می تواند به عدم تعادل هورمونی، از جمله اضطراب، افسردگی و مشکلات خواب کمک کند.

تنظیم چرخه قاعدگی (خواص آشواگاندا چیست)

آشواگاندا تأثیر مفیدی بر عوامل کلیدی که بر چرخه قاعدگی شما تأثیر می گذارد، مانند استرس، التهاب، و نوسانات هورمونی، دارد.

این گیاه با متعادل کردن هورمون های تولید مثلی مانند هورمون محرک فولیکول سرم (FSH)، هورمون لوتئینیزه کننده (LH) و هورمون های گنادوتروپین، به تنظیم چرخه شما کمک می کند. این تعادل همچنین ممکن است با تعادل بهتر هورمون استرس کورتیزول همراه باشد.

بیماری هایی مانند اندومتریوز، بیماری التهابی لگن (PID) و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) اغلب در ایجاد چرخه های قاعدگی نامنظم نقش دارند. فیتواستروژن های ( ترکیبات شبه استروژن در گیاهان) موجود در آشواگاندا ممکن است به بازیابی تعادل و تنظیم چرخه کمک کند.

آشواگاندا چیست
آشواگاندا چیست

علائم PMS را کاهش میدهد (خواص آشواگاندا چیست)

با کاهش سطح کورتیزول،  ashwagandha می تواند به جلوگیری از افزایش استرس کمک کند، که عاملی است که می تواند علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را تشدید کند.

همچنین آشواگاندا ممکن است برای تسکین گرفتگی عضلات، کاهش خستگی و افزایش کیفیت خواب مفید باشد.

پتانسیل تقویت خلق و خوی آشواگاندا می تواند به کاهش اضطراب، افسردگی و تحریک پذیری به ایجاد آرامش کمک کند. اثرات ضد التهابی جینسینگ هندی نیز ممکن است احتباس مایعات، حساسیت سینه ها و کمردرد را کاهش دهد.

تقویت عملکرد جنسی (خواص آشواگاندا چیست)

آشواگاندا دارای ویژگی های تقویت کننده مقوی است که ممکن است میل جنسی و سلامت کلی جنسی را افزایش دهد. این اثر ممکن است تا حدی به دلیل پتانسیل آن برای بهبود خلق و خو و کاهش استرس باشد.

تحقیقات بالینی در سال 2023  در زنان سالم در آمریکا نشان داد که مصرف عصاره ریشه آشواگاندا بر عملکرد جنسی تأثیر مثبت می گذارد.

در مقایسه با دارونما، مصرف آشواگاندا به طور قابل توجهی نمرات روانکاری، ارگاسم و برانگیختگی جنسی را افزایش داد. محققان همچنین به افزایش فراوانی روابط جنسی مطلوب پس از استفاده از آشواگاندا اشاره کردند.

نتایج یک مطالعه در سال 2022 نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است سلامت جنسی را در زنان متعادل از نظر هورمونی ولی مبتلا به اختلال میل جنسی کم (HSDD) افزایش دهد.

در مقایسه با گروه دارونما، زنانی که آشواگاندا مصرف کردند به طور قابل توجهی نمرات خود را در نمرات شاخص عملکرد جنسی زنان (FSFI) و مقیاس پریشانی جنسی زنان (FSDS) بهبود دادند.

محققان همچنین دریافتند که زنان فعال از نظر جنسی، احتمال بیشتری دارد که خواب باکیفیتی داشته باشند، که نشان می دهد بهبود کیفیت خواب ممکن است به تقویت عملکرد جنسی کمک کند.در مطالعات فوق، زنان 300 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا را دو بار در روز به مدت 8 هفته مصرف کردند.

آشواگاندا چیست
آشواگاندا چیست

تقویت باروری (خواص آشواگاندا چیست)

آشواگاندا با تنظیم سطح هورمون، بهینه سازی عملکرد تخمدان و افزایش رفاه کلی بر باروری تأثیر مثبت می گذارد. خواص تطبیقی آن ممکن است به بدن شما کمک کند تا با استرس مقابله کند و تعادل را حفظ کند.

بر اساس یک مطالعه در سال 2021، ایزوفلاون ها و فلاونوئیدهای موجود در آشواگاندا می توانند فعالیت استروژن را تقلید کنند و در نتیجه از باروری حمایت کنند.

علاوه بر این، خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی آشواگاندا به درمان عفونت های رحمی و ترشحات نامنظم واژن کمک می کند و به ارتقای محیط تولید مثلی سالم کمک می کند.

کاهش علائم یائسگی (خواص آشواگاندا چیست)

یکی از مزایای بالقوه آشواگاندا توانایی آن در تنظیم سطوح هورمونی و کاهش علائم یائسگی است.

یک مطالعه در سال 2021 در زنانی که یائسگی را تجربه کردند نشان داد که در مقایسه با دارونما، مصرف عصاره ریشه آشواگاندا به طور قابل توجهی کیفیت زندگی مرتبط با یائسگی را افزایش داده و باعث کاهش جسمی و روانی می شود.

علائم استخوانی و ادراری تناسلی (خواص آشواگاندا چیست)

مصرف آشواگاندا در یک مطالعه روی زنان باعث افزایش سطح استرادیول سرم و کاهش معنی دار FSH و LH سرم میشود. با این حال، هیچ اثر قابل توجهی بر سطح تستوسترون سرم خانم ها وجود نداشت.زنان در این مطالعه 300 میلی گرم عصاره ریشه آشواگاندا را دو بار در روز به مدت 8 هفته مصرف کردند.

خلاصه

آشواگاندا این پتانسیل را دارد که بدن و ذهن شما را متعادل و آرام کند و در نتیجه میتوان آن را در کنار درمان‌ها، تنظیم شیوه زندگی و سایر داروهای گیاهی به ابزاری ارزشمند برای سلامتی شما تبدیل کند.

اثرات مکمل های گیاهی ملایم است و به تدریج ایجاد می شود. از آنجایی که پاسخ‌های فردی به آشواگاندا می‌تواند متفاوت باشد، واکنش خود به درمان را با دقت مشاهده کنید و بر اساس آن، مصرف خود را تنظیم کنید. دارو را با دوزهای مختلف آزمایش کنید تا بهترین مقدار را تعیین کنید تا به شما در رسیدن به نتایج ایده آل کمک کند.

به یاد داشته باشید که آشواگاندا درمان سریعی نیست، به خصوص برای بیماری های مهم و مزمن. قبل از استفاده از آشواگاندا با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید، به خصوص اگر بیماری های زیادی دارید یا داروهای دیگری مصرف می کنید.

منبع: healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *