داروخانه آنلاین دکتر دانیالی
سبد خرید خالی است.

7 گام کلیدی برای پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان

7 گام کلیدی برای پیشگیری از سرطان

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به پیشگیری از سرطان:

بین 30-50٪ از کل موارد سرطان قابل پیشگیری است.پیشگیری، مقرون به صرفه ترین استراتژی بلند مدت برای کنترل سرطان می باشد.
سازمانWHO با همکاری کشورهای عضو، سیاست ها و برنامه های ملی را برای افزایش آگاهی و کاهش قرار گرفتن در معرض عوامل خطر سرطان افزایش می دهد، همچنین از اینکه اطلاعات و پشتیبانی مورد نیاز مردم برای کسب سبک زندگی سالم به مردم ارائه می شود اطمینان پیدا می‌کند.

به منظور تقویت تلاش های ملی برای مقابله با سرطان و سایر بیماری های غیر واگیر ، و برنامه های جهانی سازمان WHO برای پیشگیری و کنترل NCDs 2013-2020 ، یک نقشه راه برای کاهش مرگ و میر زودرس از NCDs تا سال 2025 از طریق هدف قرار دادن بسیاری از فاکتورهای خطر را ارائه می دهد که شامل موارد زیر میباشد:

1. عدم استفاده از تنباکو یکی از موارد پیشگیری از سرطان

دود تنباکو بیش از 7000 ماده شیمیایی دارد ، حداقل 250 ماده مضر شناخته نشده و 69 عامل سرطان در آن شناخته شده است.
در سراسر جهان ، مصرف دخانیات بزرگترین عامل خطر قابل پیشگیری برای مرگ و میر ناشی از سرطان است ضمن اینکه قادر است سالانه بیش از 8 میلیون نفر را از سرطان و سایر بیماری ها بکشد.
تقریباً 80 درصد از. 1.1 میلیارد سیگاری در جهان ، در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​زندگی می کنند.

2. جلوگیری از چاقی هم یکی از راه های پیشگیری از سرطان

اضافه وزن و چاقی با انواع مختلفی از سرطان مانند مری ، روده بزرگ ، پستان ، آندومتر و کلیه در ارتباط است.فعالیت بدنی منظم ، و حفظ وزن متعادل و یک رژیم غذایی سالم، می تواند خطر را کاهش دهد.
توده اضافی بدن مسئول 3.4٪ از سرطان ها میباشد که در سال 2012 ، 110000 مورد سرطان پستان وجود داشت.

3. عدم مصرف الکل یکی از موارد کلیدی برای پیشگیری از سرطان

استفاده از الکل ، یک عامل خطرساز برای بسیاری از انواع سرطان از جمله سرطان دهان ، حلق ، حنجره ، مری ، کبد ، روده بزرگ و پستان است.
خطر سرطان با مصرف الکل افزایش می یابد.در سال 2016 ، سرطان های مرتبط به الکل عامل 400000 مرگ در سراسر جهان میباشد که عمدتا در مردان اتفاق می افتد.

4. جلوگیری از عفونت ها

سرطان عامل عفونت، مانند هپاتيت و ویروس پاپیلومای انسانی HPV ، مسئول 25٪ موارد سرطان در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​است.
واکسن برای ویروس هپاتیت B و برخی از انواع HPV در دسترس است و می تواند به ترتیب خطر سرطان کبد و دهانه رحم را کاهش دهد.

5. دوری از آلودگی محیطی

تخمین زده شده است که آلودگی هوای خارج از منزل در سال 2016 به 4 میلیون و 200 هزار مرگ زودرس منجر شده است که 6 درصد از این موارد مرگ ناشی از سرطان ریه است.علاوه بر این ، نزدیک به 4 میلیون نفر به دلیل بیماری ناشی از آلودگی هوای خانگی ناشی از پخت و پز با سوخت جامد و نفت سفید فوت میکنند.

6. مواد سرطان زای شغلی

ثابت شده است عوامل سرطان زای شغلی با سرطان ریه ، مزوتلیوما و سرطان مثانه ارتباط دارند.به عنوان مثال ، Mesothelioma (سرطان پوشش خارجی ریه یا قفسه سینه) تا حد زیادی ناشی از قرار گرفتن در معرض کار در آزبست است.

7. تشعشعات و پیشگیری از سرطان

قرار گرفتن در معرض انواع پرتوهای یونیزان، خطر ابتلا به انواع مختلف بدخیمی از جمله سرطان خون و تعدادی تومور ها را افزایش می دهد.هنگام مواجهه در سنین پایین و همچنین تعداد بیشتر میزان مواجهه ، خطرات را افزایش می یابد.
اشعه ماورا بنفش و به ویژه اشعه خورشیدی برای انسان سرطان زا است و باعث انواع سرطان پوست ، مانند سرطانBCC ، سرطان SCC و ملانوم می شود.اجتناب از قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور خورشید و استفاده از ضد آفتاب مناسب ، از اقدامات پیشگیرانه موثر است.
دستگاه برنزه کننده اشعه ماورا بنفش ، بر پایه ارتباط با سرطان های ملانومای پوستی برای انسان به عنوان بیماری سرطان زا طبقه بندی می شود.

موارد دیگر برای پیشگیری از سرطان شامل :

عدم تحرک بدنی ، رژیم غذایی نامناسب ، چاقی و اضافه وزن میباشد.


منبع پیشگیری از سرطان : who.int

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

جواب سوال‌هاتون رو می‌تونید در زیر پیدا کنید. در غیر اینصورت از ما بپرسید، ما همیشه به سوالاتتون جواب می‌دهیم.
چگونه میتوانم یک پروفایل ایجاد کنم؟
در وب سایت روی گزینه " ورود به حساب کاربری" کلیک کنید. میتوانید با استفاده از شماره موبایل ثبت نام خود را انجام دهید. (کد فعال سازی برایتان پیامک میشود .) بعد از وارد نمودن کد فعالسازی ، ثبت نام انجام می شود.
آدرس ایمیل : info[at]drdanyali.com
با ما در ارتباط باشید
شماره تلفن داروخانه : 07136383148
واتساپ: 09170621682