عملکرد کلسیم در بدن

کلسیم: برای استخوانها و دندانها

کلسیم برای تقویت استخوان ها و دندان ها شناخته شده است. در حقیقت، بیشتر کلسیم بدن ما در استخوانها و دندان های ما ذخیره می گردد. همان گونه که استخوان ها تحت فرایند عادی خود را از بین برده و بازسازی می کنند، کلسیم نیز در تشکیل استخوان جدید، به خصوص در حین رشد و توسعه آنها، نقش دارد. دریافت کلسیم کافی برای حفظ استخوان ها در تمام طول عمر مفید است، به خصوص در دوران کودکی، که استخوان ها هنوز در حال رشد هستند. همچنین در طول سال های اولیه رشد و بازسازی استخوان های آسیب دیده یا شکسته، دریافت میزان کافی از این ماده معدنی حائز اهمیت است. با افزایش سن استخوان های قدیمی تر شکننده تر شده و به آسانی خواهند شکست که این از نشانه های بیماری پوکی استخوان است.

نقش و وظایف کلسیم

کلسیم فعالیت‌های زیادی را در بدن برعهده دارد از جمله:

 • ضربان قلب را تنظیم می‌نماید.
 • در تنظیم کار سیستم اعصاب بدن به خصوص درانتقال تحریکات عصبی نقش اساسی دارد.
 • کلسیم عامل استحکام استخوان هاست. کلسیم کافی باید در غذای نوجوانان قبل از بلوغ وجود داشته باشد تا استخوان‌ها تراکم مناسبی بیابند و در سالمندی به پوکی استخوان مبتلا نشوند.
 • کلسیم برای انقباض عضلات ضروری است و تا کلسیم وجود نداشته باشد حرکت امکان‌پذیر نیست.
 • بی خوابی را کاهش می‌دهد.
 • در متابولیسم آهن بدن مؤثر است.
 • کلسیم در یکی از مراحل انعقاد خون دخیل است.

منابع کلسیم

منابع کلسیم بسیار گسترده است و در اکثر جاها به فراوانی یافت می‌شود. این عنصر در زندگی گیاهی و جانوری نقش اساسی داشته و در استخوان‌ها و دندانها و پوسته تخم مرغ، انواع

مرجانها و بسیاری از خاکها موجود است. راه عالی برای دریافت کلسیم لازم، مثل هر ماده مغذی دیگری، از مواد غذایی می باشد. محصولات لبنی مثل شیر، پنیر و ماست بهترین و واضح ترین منابع هستند.

قرص کلسیم

برخی از افراد بزرگسال یا کودکان به علت بیماری‌های خاص یا تغذیه نامناسب با کمبود کلسیم مواجه می شوند. در صورت عدم تامین کلسیم کافی در طول روز دچار بیماری‌ها و عوارض کمبود کلسیم خواهند شد. بنابراین مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم به این افراد به شدت توصیه می‌شود. در مواردی به تشخصیص پزشک برای جبران کمبود کلسیم، قرص کلسیم تجویز می‌شود.

بهترین قرص کلسیم برای پوکی استخوان

قرص‌های کلسیم که در ترکیبات آنها یک یا چند ترکیب دیگر از جمله ویتامین دی ، منیزیم، ویتامین k، منگنز و حتی ویتامین E وجود داشته باشد، برای سلامت استخوان‌ها گزینه بسیار مناسبی است. تمامی این ترکیبات به طریقی در حفظ سلامت استخوان‌ها و مفاصل، پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها و پیشگیری از پوکی استخوان کمک کننده می باشند.

قرص کلسیم برای چه افرادی مناسب است؟

اگر رژیم غذایی سالمی دارید، اما جزو افراد زیر هستید، لازم است مکمل‌های حاوی کلسیم را مصرف نمایید:

 • بیماران مبتلا به پوکی استخوان
 • افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند و یا به هر دلیل لبنیات کمی مصرف می‌کنند
 • مصرف بیش از اندازه مواد غذایی پروتئینی یا شور
 • بیماران مبتلا به بیماری‌های گوارشی
 • افرادی که برای مدت طولانی داروهای کورتن دار مصرف می‌کنند
 • افراد گیاه خوار

خرید مکمل های کلسیم

به طور کلی مکمل کلسیم در شکل های مختلف کپسول، شربت، پودر و لیکویید تولید می‌شوند. اما کلسیم موجود در آنها معمولا یکی از ۲ نوع ”کلسیم سیترات” و ”کلسیم کربنات” هستند که ۲ نوع رایج در بازار است. نوع کلسیم هم روی بسته بندی درج شده است اما برای پاسخ به این که کدام نوع کلسیم بهتر است، لازم است تفاوت این ۲ نوع را بدانیم.

کلسیم کربنات

کربنات کلسیم به شکل وسیع تری در دسترس است، ارزان تر و حاوی مقدار بیشتری کلسیم نسبت به سایر ترکیبات است. با این حال، با علائمی مانند گاز و نفخ همراه است (دارای ۴۰ درصد کلسیم)

کلسیم سیترات

در مقابل، سیترات کلسیم اندکی گرانتر است اما در بدن نیز به راحتی جذب می شود. افرادی که اسید معده کمی دارند یا از مهارکننده‌های پمپ پروتون استفاده می کنند، باید سیترات کلسیم را انتخاب کنند، زیرا بدون کمک اسید معده قابل جذب است. این نوع کلسیم حاوی ۲۰ درصد کلسیم است. به علاوه، به افراد مسن و بیمارانی که از چاقی رنج می‌برند نیز توصیه می گردد.

ترکیبات قرص کلسیم

یکی از نکات مهم در خرید مکمل های کلسیم، توجه به ترکیبات آن است. بخش ترکیبات محصول را حتما به دقت بررسی کنید، زیرا بسیاری از محصولات حاوی مقادیر زیادی مواد پرکننده، مواد افزودنی، شیرین کننده‌های مصنوعی و مواد نگهدارنده هستند. همچنین بعضی از مکمل‌های کلسیم دارای ترکیبات اضافی مانند ویتامین D هستند، که این می تواند به بهینه سازی جذب کلسیم کمک کند. طبق مطالعات، مصرف ویتامین دی همراه با کلسیم می تواند اثربخشی آن را افزایش داده و باعث استحکام بیشتر استخوان‌ها شود. البته بیشتر قرص‌های کلسیم خود دارای مقادیری ویتامین D نیز هستند که به قرص کلسیم دی نیز شناخته می‌شوند. قرص کلسیم دی به منظور کمک به سلامت استخوان‌ها تولید و توزیع می گردد.

قرص کلسیم دی برای چیست؟

قرص کلسیم دی حاوی کلسیم و ویتامین D است که در تامین نیاز روزانه کلسیم و ویتامین دی، حفظ سلامت استخوان و دندان و پیشگیری از پوکی استخوان نقش دارد. بنابراین مهمترین خواص قرص کلسیم دی عبارتند از:

 • تامین بخشی از کلسیم و ویتامینD مورد نیاز روزانه بدن
 • کمک به حفظ استحکام و سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها
 • پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان (استئوپورز)
 • کمک به بهبود تراکم استخوان ها

همان طور که اشاره شد، کلسیم عنصر اصلی تشکیل دهنده استخوان‌هاست. دریافت مقدار ناکافی از این ماده معدنی مهم شاید در کوتاه مدت علائم مشخصی بروز ندهد، اما در بلند مدت باعث ایجاد پوکی استخوان و کاهش تراک استخوانی خواهد شد. زنان بیشتر از مردان در معرض کمبود کلسیم هستند. در صورت عدم دریافت مقدار مناسب کلسیم از غذاها، استفاده از مکمل های حاوی کلسیم مانند قرص کلسیم دی توصیه می شود.

ویتامین D نیز ویتامینی مهم در حفظ سلامت استخوان است و در جذب کلسیم بدن اثر مثبت دارد. ویتامین دی سطح کلسیم خون و کلسیم استخوان را تنظیم می کند. پوست در مواجهه با نور مستقیم خورشید قادر به تولید ویتامین D کافی خواهد بود. اما قرار گرفتن طولانی مدت در معرض خورشید بدون ضد آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. بنابراین لازم است در این شرایط از کرم ضد آفتاب استفاده کرد و همچنین از تابش مستقیم نور خورشید دوری نمود. پس می توان گفت؛ کمبود ویتامین D بدن در بیشتر افراد وجود دارد و جهت تامین نیاز روزانه بدنشان لازم است از مکمل های ویتامین دی مانند قرص کلسیم دی استفاده کنند.  همچنین در افراد با پوست تیره نیز به میزان لازم ویتامین D تولید نخواهد شد و این افراد برای تامین ویتامین D بدن خود بایستی از مکمل‌ها استفاده کنند.

همان طور که اشاره شد بدن برای جذب کلسیم نیاز به ویتامین D دارد؛ به این معنی که در صورت داشتن رژیم غنی از کلسیم نیز، اگر ویتامین دی کافی در بدن نباشد بدن نمی تواند از کلسیم دریافتی استفاده کند و آن را جذب نماید.

ویتامین D از طریق منابع غذایی مثل ماهی سالمون، زرده تخم مرغ و برخی از انواع قارچ ها تامین می شود. بعضی از غذاها نیز غنی شده با این ویتامین هستند. اما بهرحال نور خوشید بهترین منبع برای دریافت این ویتامین است و پوست در برخورد با نور خورشید قادر به تولید آن است.

قرص کلسیم دی عوارضی دارد؟

مصرف این مکمل ها ممکن است در برخی از افراد مشکلات گوارشی چون نفخ و سوء هاضمه، حالت تهوع، بی اشتهایی و یبوست ایجاد کند. برای کاهش این عوارض بهتر است مکمل های کلسیم را را با معده پر و همراه با مقدار کافی آب، مصرف نمود.

همچنین مصرف مقادیر بیش از نیاز روزانه کلسیم از مکمل ها و رژیم غذایی می تواند با خطر تشکیل سنگ و رسوب در کلیه ها مرتبط باشد. بنابراین جهت دریافت کلسیم UL طراحی شده که حداکثر مقدار مجاز دریافت کلسیم روزانه را تعیین می کند که با عارضه جانبی نیز همراه نخواهد بود. UL کلسیم در بزرگسالان 2500 میلی‌گرم و سالمندان 2000 میلی‌گرم در روز است. مبتلایان به سنگ کلیه بهتر است از قرص سیترات کلسیم استفاده کنند.

خطرات پوکی استخوان

در شروع سنین بزرگسالی استخوان‌ها در محکم‌ترین حالت خود هستند و بیشترین استحکام را دارا می باشند و تا اواخر 20 سالگی چگالی استخوان‌ها افزایش می‌یابد. از حدود سن 35 سالگی رفته رفته تراکم استخوان‌ها کاهش یافته و استحکامشان نیز کمتر می شود. این رخداد طبیعی بوده و برای همه افراد تقریبا یکسان است، اما گاهی برخی از افراد به پوکی استخوان مبتلا می شوند و سریعتر از حالت طبیعی تراکم استخوانی خود را از دست می دهند. این افراد همچنین بیشتر در معرض شکستگی استخوان‌ها قرار می گیرند. پوکی استخوان هم در زنان و هم مردان می تواند اتفاق بیفتد. اما در میان افراد سالمند رایج تر است، اگرچه در جوانی نیز ممکن است بروز کند.

یکی از علل این مسئله، کمبود کلسیم در بدن است. در بزرگسالان کمبود کلسیم اغلب منجر به پوکی استخوان شده و باعث می شود استخوان ها به سادگی دچار شکستگی و آسیب شوند. پوکی استخوان در بین خانم های مسن متداول است و برای همین لازم است این افراد نسبت به مردان هم سن خود کلسیم بیشتری مصرف نمایند. کلسیم برای رشد کودکان نیز بسیار ضروری است. کودکانی که به میزان کافی کلسیم دریافت نمی کنند ممکن است دچار اختلالات رشد و کوتاهی قد و یا برخی از بیماری‌ها گردند.

پوکی استخوان در زنان

عموما زنها بیشتر از آقایان دچار بیماری پوکی استخوان می‌شوند. این به این دلیل است که زنان در یائسگی دچار تغییرات هورمونی می شوند که می تواند بر روی تراکم استخوان تاثیر بگذارد. در واقع، زنها بعد از یائسه شدن، سطح استروژن بدنشان به مقدار زیادی افت می کند. استروژن یک هورمون زنانه ضروری برای سلامت استخوان است. در نتیجه با کم شدن سطح استروژن در بدن، استخوانها نیز به تدریج تراکم و استحکام خود را از دست داده و دچار پوکی استخوان می شوند.

عوامل موثر در افزایش احتمال ابتلا به پوکی استخوان در زنان:

 • یائسگی زودرس (قبل از 45 سالگی)
 • هیسترکتومی (برداشتن رحم) قبل از 45 سالگی، مخصوصا در مواقعی که تخمدانها هم برداشته شوند.
 • به تأخیر افتادن عادت ماهیانه بیشتر از 6 ماه در اثر ورزش سنگین یا رژیم لاغری شدید

پوکی استخوان در مردان

دلیل بروز پوکی استخوان در بین آقایان واضح نیست. این موضوع می تواند مرتبط باشد با سطح هورمون مردانه تستوسترون که موجب سلامت استخوان مردان خواهد شد. این هورمون در سنین سالمندی نیز در بدن آقایان تولید می شود اما با کاهش سطح آن، احتمال بروز پوکی استخوان در آقایان افزایش می یابد. دلیل واضح کاهش سطح تستوسترون مشخص نیست اما تعدادی عوامل در آن اثرگذارند از جمله:

 • مصرف داروهایی مثل کورتیکواستروئید خوراکی
 • مصرف بیش از اندازه الکل
 • هیپوگنادیسم (بیماری‌ای که در آن سطح تستوسترون به طور غیر طبیعی کاهش می‌یابد)

چه بیماری‌هایی باعث افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان می‌شوند؟

بیماری های هورمونی از جمله:

 • پرکاری تیروئید
 • پرکاری غده پاراتیروئید
 • اختلال غدد فوق کلیوی مانند سندرم کوشینگ
 • کاهش سطح هورمون جنسی

عوامل دیگر تاثیرگذار بر بروز پوکی استخوان:

– جنسیت؛ زنان به خصوص با اندام و استخوانهای ظریف بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

– زنان سفید پوست و نژاد آسیایی با سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان
– سیگار کشیدن، اختلالات غذایی مانند بی اشتهایی یا پرخوری عصبی، کمبود کلسیم در رژیم غذایی، مصرف بیش از حد الکل، بی تحرکی

-مصرف داروهایی مانند کورتیکواستروئید و ضد انعقاد
– آرتریت روماتوئید
– وراثت؛ در صورت ابتلای والدین شما به این بیماری، شما نیز در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارید.

چگونه می‌توان از پوکی استخوان جلوگیری کرد؟

 • تغذیه مناسب و ورزش منظم
 • مصرف کلسیم و مکمل کلسیم

کلسیم عنصری ضروری برای سلامت استخوانها و دندانهاست. تا سن 50 سالگی زنان و مردان نیاز به مصرف 1000 میلی‌گرم کلسیم در روز دارند. از این سن به بعد نیاز بدن به کلسیم  تا 1200 میلی‌گرم در روز افزایش می یابد. (برای مردان از سن 70 سالگی)

 • مصرف ویتامین D و مکمل ویتامین D

ویتامین دی نیز علاوه بر حفظ سلامت استخوان‌ها، توانایی بدن در جذب کلسیم را افزایش می‌دهد.

 • مصرف مکمل‌های تقویت استخوان

با مصرف مکمل‌های تقویت استخوان می توان از ابتلا به پوکی استخوان و جلوگیری از پیشرفت آن کمک نمود. (مکمل‌های تخصصی مفاصل و استخوان)

خرید مکمل کلسیم

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی، محصولات حاوی کلسیم را در دسته بندی مکمل‌های غذایی- املاح و مواد معدنی پیدا کرده و به سهولت از منزل و یا محل کار خریداری نمایید.

نمایش 1–12 از 86 نتیجه