مکمل کلسیم

فیلـتر

نمایش 1–24 از 51 نتیجه

عملکرد کلسیم در بدن

کلسیم: برای استخوانها و دندانها

کلسیم برای تقویت استخوان ها و دندان ها شناخته شده است. در حقیقت، بیشتر کلسیم بدن ما در استخوانها و دندان های ما ذخیره می گردد. همان گونه که استخوان ها تحت فرایند عادی خود را از بین برده و بازسازی می کنند، کلسیم نیز در تشکیل استخوان جدید، به خصوص در حین رشد و توسعه آنها، نقش دارد. دریافت کلسیم کافی برای حفظ استخوان ها در تمام طول عمر مفید است، به خصوص در دوران کودکی، که استخوان ها هنوز در حال رشد هستند. همچنین در طول سال های اولیه رشد و بازسازی استخوان های آسیب دیده یا شکسته، دریافت میزان کافی از این ماده معدنی حائز اهمیت است. با افزایش سن استخوان های قدیمی تر شکننده تر شده و به آسانی خواهند شکست که این از نشانه های بیماری پوکی استخوان است.

نقش و وظایف کلسیم

کلسیم فعالیت‌های زیادی را در بدن برعهده دارد از جمله:

 • ضربان قلب را تنظیم می‌نماید.
 • در تنظیم کار سیستم اعصاب بدن به خصوص درانتقال تحریکات عصبی نقش اساسی دارد.
 • کلسیم عامل استحکام استخوان هاست. کلسیم کافی باید در غذای نوجوانان قبل از بلوغ وجود داشته باشد تا استخوان‌ها تراکم مناسبی بیابند و در سالمندی به پوکی استخوان مبتلا نشوند.
 • کلسیم برای انقباض عضلات ضروری است و تا کلسیم وجود نداشته باشد حرکت امکان‌پذیر نیست.
 • بی خوابی را کاهش می‌دهد.
 • در متابولیسم آهن بدن مؤثر است.
 • کلسیم در یکی از مراحل انعقاد خون دخیل است.

منابع کلسیم

منابع کلسیم بسیار گسترده است و در اکثر جاها به فراوانی یافت می‌شود. این عنصر در زندگی گیاهی و جانوری نقش اساسی داشته و در استخوان‌ها و دندانها و پوسته تخم مرغ، انواع

مرجانها و بسیاری از خاکها موجود است. راه عالی برای دریافت کلسیم لازم، مثل هر ماده مغذی دیگری، از مواد غذایی می باشد. محصولات لبنی مثل شیر، پنیر و ماست بهترین و واضح ترین منابع هستند.

قرص کلسیم

برخی از افراد بزرگسال یا کودکان به علت بیماری‌های خاص یا تغذیه نامناسب با کمبود کلسیم مواجه می شوند. در صورت عدم تامین کلسیم کافی در طول روز دچار بیماری‌ها و عوارض کمبود کلسیم خواهند شد. بنابراین مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم به این افراد به شدت توصیه می‌شود. در مواردی به تشخصیص پزشک برای جبران کمبود کلسیم قرص کلسیم تجویز می‌شود.

بهترین قرص کلسیم برای پوکی استخوان

قرص‌های کلسیم که در ترکیبات آنها یک یا چند ترکیب دیگر از جمله ویتامین دی ، منیزیم، ویتامین k، منگنز و حتی ویتامین E وجود داشته باشد، برای سلامت استخوان‌ها گزینه بسیار مناسبی است. تمامی این ترکیبات به طریقی در حفظ سلامت استخوان‌ها و مفاصل، پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها و پیشگیری از پوکی استخوان کمک کننده می باشند.

قرص کلسیم برای چه افرادی مناسب است ؟

اگر رژیم غذایی سالمی دارید، اما جزو افراد زیر هستید، لازم است مکمل‌های حاوی کلسیم را مصرف نمایید:

 • بیماران مبتلا به پوکی استخوان
 • افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند و یا به هر دلیل لبنیات کمی مصرف می‌کنند
 • مصرف بیش از اندازه مواد غذایی پروتئینی یا شور
 • بیماران مبتلا به بیماری‌های گوارشی
 • افرادی که برای مدت طولانی داروهای کورتن دار مصرف می‌کنند
 • افراد گیاه خوار

خرید مکمل های کلسیم

به طور کلی مکمل کلسیم در شکل های مختلف کپسول، شربت، پودر و لیکویید تولید می‌شوند. اما کلسیم موجود در آنها معمولا یکی از ۲ نوع ”کلسیم سیترات” و ”کلسیم کربنات” هستند که ۲ نوع رایج در بازار است. نوع کلسیم هم روی بسته بندی درج شده است اما برای پاسخ به این که کدام نوع کلسیم بهتر است، لازم است تفاوت این ۲ نوع را بدانیم.

کلسیم کربنات

کربنات کلسیم به شکل وسیع تری در دسترس است، ارزان تر و حاوی مقدار بیشتری کلسیم نسبت به سایر ترکیبات است. با این حال، با علائمی مانند گاز و نفخ همراه است (دارای ۴۰ درصد کلسیم)

کلسیم سیترات 

در مقابل، سیترات کلسیم اندکی گرانتر است اما در بدن نیز به راحتی جذب می شود. افرادی که اسید معده کمی دارند یا از مهارکننده‌های پمپ پروتون استفاده می کنند، باید سیترات کلسیم را انتخاب کنند، زیرا بدون کمک اسید معده قابل جذب است. این نوع کلسیم حاوی ۲۰ درصد کلسیم است. به علاوه، به افراد مسن و بیمارانی که از چاقی رنج می‌برند نیز توصیه می گردد.

ترکیبات قرص کلسیم

یکی از نکات مهم در خرید مکمل های کلسیم، توجه به ترکیبات آن است. بخش ترکیبات محصول را حتما به دقت بررسی کنید، زیرا بسیاری از محصولات حاوی مقادیر زیادی مواد پرکننده، مواد افزودنی، شیرین کننده‌های مصنوعی و مواد نگهدارنده هستند. همچنین بعضی از مکمل‌های کلسیم دارای ترکیبات اضافی مانند ویتامین D هستند، که این می تواند به بهینه سازی جذب کلسیم کمک کند. طبق مطالعات، مصرف ویتامین دی همراه با کلسیم می تواند اثربخشی آن را افزایش داده و باعث استحکام بیشتر استخوان‌ها شود. البته بیشتر قرص‌های کلسیم خود دارای مقادیری ویتامین D نیز هستند که به قرص کلسیم دی نیز شناخته می‌شوند.

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی، محصولات حاوی کلسیم را در دسته بندی مکمل‌های غذایی- املاح و مواد معدنی پیدا کرده و به سهولت از منزل و یا محل کار خریداری نمایید.

اطلاعات بیشتر ...