سلامتی, مقالات

سوالات متداول در مورد استفاده از چربی سوزها (Fat burners)

چربی سوزها

سوالات متداول در مورد استفاده از چربی سوزها (Fat burners)

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

1. چربی سوزها چگونه کار می کنند؟

بسیاری از مکمل های مخصوص کاهش وزن، ادعاهای شگفت انگیزی در مورد تاثیرات آن دارند، اما چگونه متوجه شویم که آنها واقعاً موثر هستند یا نه …؟

هر مکمل از ترکیبات متفاوتی ساخته شده است، اما بسیاری از آنها شامل مواد سازنده ی زیر هستند :

محرک های متابولیسم (Stimulants): محرک هایی مانند کافئین، عصاره چای سبز، گوارانا و عصاره قهوه سبز اغلب مواد اصلی چربی سوزها هستند. این مواد برای برای افزایش سطح انرژی و متابولیسم بدن در طول روز، در این مکمل ها گنجانده شده اند.

سرکوب کننده های اشتها ( Appetite suppressants): داروهای سرکوب کننده اشتها مانند گلوکومانان ، یربا میت ، هودیا و چند مورد دیگر اغلب به فرمول های کاهش وزن اضافه می شوند . این مواد برای کمک به مبارزه با احساس گرسنگی کاذب که می تواند رژیم غذایی افراد را مختل کند و کالری بیشتری از آنچه واقعا نیاز است به بدن رساند ، قرار داده شده است .

فیبر (Fiber): فیبر رژیمی اغلب به قرص‌های لاغری و کاهش وزن اضافه می شود تا باعث هضم سالم و تنظیم حرکات روده شوند. فیبر برای داشتن یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم است و همچنین می تواند در کاهش توده چربی کمک زیادی کند. متاسفانه بسیاری از افراد در رژیم غذایی روزانه خود فیبر کافی دریافت نمی کنند.

مواد تشکیل دهنده دیگری نیز وجود دارند که به مکمل های کاهش وزن افزوده می شوند، اما مواد تشکیل دهنده اصلی آنها این سه مورد است.

2. مزایای چربی سوزها (Fat burners) چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، چربی سوزها برای کمک به کاهش وزن و چربی سوزی طراحی شده اند . آنها معمولاً توسط افراد خواهان کاهش وزن و یا ورزشکاران استفاده می شوند. هر محصول دارای فرمول متفاوتی با مواد تشکیل دهنده ی مختلف است . اما به طور کلی ، هر محصول سعی می‌کند یک یا چند مورد از راه کارهای چربی سوزی زیر را هدف قرار دهد :

  • تولید گرما در بدن :

ترموژنز فرآیند متابولیک بدن انسان است که در آن کالری برای تولید گرما سوزانده می شود .

افزایش ترموژنز می تواند سرعت سوزاندن کالری را حتی در زمان استراحت افزایش دهد. این امر می تواند منجر به کاهش وزن در دراز مدت شود. در تلاش برای افزایش فرایند ترموژنز، اغلب مواد مختلفی به چربی سوزهای ترموژنیک اضافه می شود.

کپسایسین (capsaicin) ممکن است گرمازایی را القا کند ، در حالی که به طور همزمان اکسیداسیون چربی ها را ترویج می کند.

فورسکولین (Forskolin) می تواند با فعال کردن AMP حلقوی بر ترموژنز تأثیر بگذارد و آن را افزایش دهد. در نتیجه وزن به مرور زمان کاهش می یابد.

چربی سوزها
چربی سوزها
  • متابولیسم  :

متابولیسم فرآیند اصلی بدن ما برای تبدیل غذای روزانه به انرژی است.

متابولیسم تأثیر زیادی بر کالری سوزی و در نتیجه کاهش وزن دارد.

برخی از مکمل هایی که چربی سوزهستند ،سرعت متابولیسم را افزایش می دهند.

برخی از چربی سوزها ، مانند فلفل چیلی ( قرمز ) اغلب حاوی موادی هستند که می توانند متابولیسم را در افراد افزایش دهند. علاوه بر این ، ترکیبی در فلفل چیلی به نام دی هیدروکپسیات به طور بالقوه می تواند سرعت متابولیسم در حالت استراحت را حدود 50 کالری در طول روز افزایش دهد .

کافئین و سایر محرک ها نیز می توانند بر سرعت متابولیسم تأثیر بگذارند و به افزایش ترموژنز و سرعت متابولیسم کمک کنند .

  • لیپولیز :

لیپولیز، فرآیند تجزیه چربی ذخیره شده بدن ، برای استفاده به عنوان سوخت و انرژی است. این فرآیند به تجزیه بافت چربی ذخیره شده کمک می کند و منجر به کاهش آن می شود . ( البته زمانی که با ورزش و رژیم غذایی کم کالری همراه باشد )

چندین ماده موجود در چربی سوزها می توانند به لیپولیز کمک کنند. کافئین می تواند سطح اپی نفرین / آدرنالین را در خون افزایش دهد، که به نوبه خود سلول های چربی را وادار می کند تا چربی موجود در خون را تجزیه کنند.

کپسایسین (فلفل کاین) نیز در لیپولیز نقش دارد.

  • افزایش سطح انرژی :

داشتن انرژی بیشتر به افراد این امکان را می دهد که در طول روز کارهای بیشتری انجام دهند ، از جمله ورزش بیشتر.

ورزش مکرر برای کاهش چربی مفید است.

مواد زیادی به این منظور استفاده می شوند ، اما رایج ترین آنها محرک هایی مانند کافئین ، عصاره چای سبز ، عصاره توت و قهوه سبز هستند. کافئین با مسدود کردن یک انتقال دهنده عصبی به نام آدنوزین عمل می کند که باعث افزایش ترشح دوپامین و سایر انتقال دهنده های عصبی انرژی زا می شود . در نتیجه سطح انرژی بدن افزایش می یابد . این امر می تواند منجر به افزایش توان ورزشی شود .

سایر مواد مانند عصاره چای سبز به روشی مشابه عمل می کنند زیرا حاوی کافئین هستند.

به نظر می رسد که محرک ها در بهبود سطح انرژی موثرترین باشند.

  • کنترل اشتها :

بسیاری از چربی سوزها حاوی موادی هستند که برای سرکوب اشتها طراحی شده اند. این مواد باعث می‌شوند که افراد رژیم غذایی سالم را انتخاب کنند و از میان وعده‌های پر کالری اجتناب کنند.

این ترکیبات در مکمل های مختلف ممکن است متفاوت باشد ، اما رایج ترین آنها گلوکومانان ، یربا مات و هودیا گوردونی است.(  Glucomannan, Yerba mate, Hoodia gordonii )

1.گلوکومانان ماده ای است که اغلب در چربی سوزها استفاده می شود. یک مطالعه نشان داده است که این ماده ، اثر بخشی مکمل های کاهش وزن را در مقایسه با رژیم غذایی به تنهایی افزایش می دهد .

2.هودیا گوردونی ( Hoodia gordonii  ) ممکن است به عنوان یک سرکوب کننده اشتها مفید باشد . با این حال ، تحقیقات انجام شده نشان می دهد که شواهد قابل اعتماد کافی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد .

توجه به این نکته مهم است که این مواد به خودی خود منجر به از بین رفتن توده چربی نمی شوند . به همین خاطر  برای مشاهده نتایج باید ورزش کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید. تغذیه سالم و ورزش همچنان از مهم ترین عوامل کاهش وزن هستند. اگر چربی سوزها را با یک سبک زندگی سالم همراه نکنید ، سود چندانی برای شما نخواهند داشت.

چربی سوزها
چربی سوزها

3. چه کسانی می توانند از مصرف چربی سوزها بیشترین سود را ببرند ؟

زنان در تمام سنین .  تقریباً همه زنانی که می خواهند چند کیلوگرم چربی کم کنند ، می توانند از مصرف مکمل های کاهش وزن بهره مند شوند. این مکمل‌های ساده که برای کمک به سوزاندن سریع توده چربی طراحی شده‌اند ، می‌توانند به افراد کمک کنند تا به نتایجی که می خواهند برسند.  توجه داشته باشید که : مصرف چربی سوزها  برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود ، مگر اینکه توسط پزشک توصیه شود .

زنان بعد از زایمان . اگر اخیراً باردار بودید و اکنون یک فرزند کوچک دارید که باید از او مراقبت کنید ، بازگشت به فرم قبلی بدن بسیار دشوار است. شما نه تنها چربی اضافی باقی مانده از بارداری خود دارید ، بلکه اکنون مسئولیت تمام وقت مراقبت از یک انسان کوچک شگفت انگیز را نیز بر عهده دارید. افزودن یک مکمل کاهش وزن ، به رژیم غذایی شما می تواند کمک کند به تناسب اندام دلخواه تان دست یابید.

افراد سالخورده . با افزایش سن ، سوخت و ساز بدن انسان به طور طبیعی کند می شود. این یک فرآیند طبیعی است ، اما باعث می شود حفظ تناسب اندام سخت‌تر شود.

4. چگونه از چربی سوزها استفاده کنیم؟

بیشتر مکمل های کاهش وزن به شکل کپسول یا قرص هستند. به طور معمول آنها در طول روز ، 2 تا 4 عدد مصرف می شوند. از تعداد توصیه شده فراتر نروید.

به طور کلی ، چربی سوزها برای استفاده کوتاه مدت طراحی شده اند. قرار نیست آنها روزانه بیش از چند ماه مصرف شوند. ( بزرگسالان )

 اگر بعد از دوره توصیه شده مصرف آنها را ادامه دهید ، بدن شما به آنها عادت کرده و تاثیری نخواهد داشت. همچنین خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد.

همچنین به خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از مشکلات خواب شبانه ، هر محصولی که حاوی محرک باشد، در صورت امکان باید زودتر در طول روز مصرف شوند. سعی کنید بین آخرین قرص خود و زمانی که به رختخواب می روید ، حداقل 5 ساعت فاصله بگذارید.

5. آیا می توانیم از چربی سوزها و مکمل های دیگر به صورت همزمان استفاده کنیم ؟

به طور کلی توصیه می شود از مکمل های دیگر مانند ویتامین ها ، پودرهای پروتئینی و … همراه با قرص های کاهش وزن استفاده کنید. با این حال ، به خاطر داشته باشید که همیشه خطرات مرتبط با استفاده همزمان از مکمل های مختلف وجود دارد. اگر قصد دارید چندین مکمل مصرف کنید ، با پزشک یا داروساز مشورت کنید. هرگز بیش از یک نوع مکمل چربی سوز را همزمان مصرف نکنید.

علاوه بر این، هنگام مصرف مکمل های کاهش وزن مبتنی بر محرک ها ، باید مراقب میزان مصرف کافئین خود باشید. مصرف بیش از حد کافئین می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. از آنجایی که بسیاری از چربی سوزها حاوی کافئین و سایر محرک ها هستند ، باید مصرف قهوه ، چای و نوشابه کافئین دار خود را در حین مصرف این داروها محدود کنید.

6. آیا چربی سوزها عوارض جانبی دارند؟

مانند هر مکمل دیگری ، هنگام استفاده از این محصولات خطر بروز عوارض جانبی بالقوه ای وجود دارد.

فهرست کردن تمام عوارض جانبی بالقوه دشوار و البته بی فایده است زیرا بدن هر فرد متفاوت است و هر محصول حاوی مواد مختلفی است.

با این حال ، در اینجا به برخی از عوارض جانبی رایج مکمل های کاهش وزن اشاره می کنیم :

  • بیخوابی : بیشتر چربی سوزها حاوی محرک هایی مانند کافئین هستند. به همین دلیل ، این محصولات می توانند باعث اختلال در خواب شوند. برای جلوگیری از این امر، توصیه می شود از مکمل های حاوی محرک ها در اواخر ساعت روز استفاده نکنید. بین مصرف آخرین قرص و زمان خواب 5 تا 7 ساعت وقت بگذارید.
  • کم آبی بدن : از آنجایی که این محصولات حاوی محرک ها و موادی هستند که می توانند دمای بدن انسان را افزایش دهند ، می توانند منجر به کم آبی بدن شوند. برای مبارزه با این ، فقط مطمئن شوید که آب کافی در طول شبانه روز می نوشید.

هشدار: در صورت مصرف بیش از دوز توصیه شده ممکن است عوارض جانبی جدی تری رخ دهد. هرگز بیش از تعداد  توصیه شده از هیچ مکملی مصرف نکنید.

به عنوان حرف آخر :

کاهش وزن می تواند کار دشواری باشد و یافتن محصولاتی که می توانند کمک کنند ممکن است دشوار باشد. ساختن بدنی که در  رویاهای شما است آسان نیست. زمان، نظم و انضباط و کار سخت زیادی می خواهد. هیچ قرص جادویی نمی تواند شما را  به سرعت خوش اندام و جذاب کند ، اما مکمل هایی وجود دارند که قطعا می توانند به شما کمک کنند.

چربی سوزها مکمل هایی هستند که برای کمک به چربی سوزی طراحی شده اند. معمولاً آنها این کار را با ادعای افزایش متابولیسم ، انرژی بیشتر و کاهش اشتها انجام می دهند. با این حال، چربی سوزی بدون داشتن تغذیه و ورزش مناسب  بی معنی و بی فایده است. این مکمل ها برای کمک به سرعت بخشیدن به متابولیسم تبلیغ می شوند که می تواند تعداد کالری هایی را که روزانه می سوزانید را افزایش دهد. آنها بهتر است همراه با ورزش منظم و رژیم غذایی سالم استفاده شوند. یکی دیگر از جنبه های مکمل های کاهش وزن ، سرکوب گرسنگی کاذب است.

برخی از مکمل ها حاوی موادی هستند که برای ایجاد احساس سیری بیشتر طراحی شده اند و به افراد کمک می کنند کمتر غذا بخورند. برای برخی، این می تواند به اندازه افزایش سرعت متابولیسم مهم و ایده ال باشد. در نهایت، بیشتر چربی سوزها حاوی محرک هایی مانند کافئین یا عصاره چای سبز هستند. این مواد افزوده می شوند تا انرژی روزانه را به شما بدهند که می تواند منجر به سوزاندن کالری بیشتر و در نتیجه کاهش وزن شوند.


منبع : longrichhealthysolutions.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *