نمایش 1–12 از 116 نتیجه

زینک و مکمل های آن

روی یا همان زینک ماده معدنی بسیار مغذی و مفید برای بدن و سلامت کلی انسان است. وجود زینک برای رشد و عملکرد مناسب دستگاه عصبی ضروری می باشد. کمبود این ماده می‌تواند باعث اختلال توجه و حرکتی در نوزادان شود که تا بزرگسالی ادامه می یابد. اگر دچار علائم کمبود زینک هستید، لازم است جهت پیشگیری و درمان کمبود این ماده معدنی مهم از مکمل های زینک استفاده کنید. این مکمل ها به شکل کپسول و قرص زینک و یا شربت زینک هستند. اگرچه هر سه شکل دارویی برای همگان مصرف دارد، اما بهتر است برای جذب بهتر و استفاده آسان تر برای کودکان از شربت زینک استفاده کنید.

عملکرد و وظایف

زینک یکی از املاح ضروری با طیف گسترده ای از عملکردها در تغذیه انسان است. رشد طبیعی و ترمیم بافت در بدن به مقدار کافی زینک بستگی دارد. زینک در بیش از 200 آنزیم حیاتی در سیستم‌های زیستی بدن نقش ساختاری، متابولیکی و تنظیمی دارد. زینک در تحریک سیستم ایمنی و افزایش تولید سلول‌های دفاعی، عملکرد صحیح سیستم گوارشی، تقویت پوست و مو و ناخن، جلوگیری از بروز بیش فعالی و رشد مغز نقشی مهم و موثر دارد.

فواید مصرف مکمل زینک:

 • تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو
 • تقویت رشد جسمی و ذهنی کودک
 • تقویت سیستم ایمنی
 • پیشگیری از سرماخوردگی
 • ترمیم کننده پوست و افزایش استحکام ناخن ها

کمبود زینک در بدن

کمبود این ماده در بدن می تواند مشکلات و اختلالات زیادی را در روند رشد و نمو کودکان ایجاد کند از جمله می توان به مشکلات عصبی مانند افسردگی، بی ‌اشتهایی عصبی، کاهش تمرکز و حافظه و یادگیری در کودکان، ADHD و یا مشکلات پوستی مختلف یا مو و ناخن، عدم بهبود سریع زخم ها، اسهال های مزمن و حاد و اختلال در رشد خطی کودکان اشاره کرد. مکان اصلی ذخیره این ماده در بدن، در بافت استخوان و ماهیچه‌ است، همچنین در مو، ناخن، پروستات و قرنیه نیز ذخیره می‌شود.

از کجا بدانیم کمبود زینک داریم؟

بسته به میزان کاهش سطح زینک در بدن، کمبود این ماده معدنی باعث بروز علائم می شود. کمبود زینک می‌تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی و افزایش ریسک بروز عفونت، سرماخوردگی و آنفولانزا شود. کاهش اشتها و از دست دادن وزن نیز در اثر کمبود روی رخ می‌دهد.

سایر علائم ناشی از کمبود زینک عبارتند از:

 • کاهش سطح انرژی بدن
 • ریزش مو
 • مشکلات پوستی مانند آکنه، پوسته پوسته شدن و …
 • اسهال
 • تضعیف شدن رشد کودکان
 • تاخیر در ترمیم زخم
 • اختلال در حس چشایی

تفاوت زینک و آهن

خیلی از افراد به اشتباه این دو ماده معدنی را یکی می‌دانند. با این که این دو عنصر برای بدن بسیار ضروری و مهم هستند اما می توانند نقش های متفاوتی را در بدن ایفا کنند.

زینک همان ماده معدنی روی است که یکی از مهمترین عناصر جزئی در بدن موثر در عملکرد بیش از 300 آنزیم در بدن است. مقدار کل زینک در بدن تقریباً 1.5 گرم در زنان و 2.5 گرم در مردان است. آهن نیز یک ماده معدنی مغذی است که وجود آن نقش حیاتی در سلامت بدن دارد. آهن بخشی از هموگلوبین است که اکسیژن را در خون جابه‌جا می‌کند. آهن در متابولیسم انرژی نقش موثر دارد و در بسیاری از آنزیم‌ها مورد نیاز است. با کمبود آهن شما دچار دچار کم خونی یا آنمی (کاهش سطح گلبول های قرمز خون) خواهید شد. مکمل آهن راهی عالی برای رفع کمبود آهن بدن است.

خواص قرص زینک

عنصر معدنی زینک یا روی در همه ابعاد سلامتی بدن تاثیرگذار است. از شناخته شده ترین خواص و فواید این ماده برای بدن، تقویت موها و جلوگیری از ریزش مو و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن است.

مکمل زینک در جهت بهبود عملکرد ایمنی بدن نقش موثر دارد. ماده معدنی روی برای رشد طبیعی و عملکرد سلول‌های سیستم ایمنی مانند نوتروفیل‌ها و لنفوسیت ها ضروری است. بنابراین، عملکرد روزانه سیستم ایمنی بدن به زینک وابسته است و کمبود این ماده معدنی ارتباط مستقیم با ابتلا به عفونت دارد.

مکمل زینک در کاهش علائم سرماخوردگی موثر است. مصرف شربت زینک و زینک جویدنی به ویژه در اوایل ابتلا به سرماخوردگی، به بهبود آن کمک زیادی می‌کند. زینک از طریق مهار اتصال و تکثیر رینوویروس ها در مجاری تنفسی در کاهش شدت و مدت علائم سرماخوردگی مفید است.

قرص زینک تاثیر مثبتی در بهبود روند ترمیم زخم‌ها دارد. این ماده نقش موثری در حفظ و تشکیل پوست دارد و در مرقبت های زخم در تسریع بهبود زخم موثر است.

کمبود زینک در بدن می تواند منجر به اسهال شود و خود اسهال می تواند منجر به از دست دادن مقدار زیادی زینک از بدن گردد. کمبود این ماده در کودکان سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و خطر ابتلا به عفونت‌های مختلف را در بدن ایجاد می کند که این شرایط احتمال ایجاد اسهال را افزایش می دهد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف قرص زینک، شدت و مدت زمان اسهال در کودکان کاهش می دهد.

مکمل زینک تاثیر و نقش بسزایی در روند رشد مو و جلوگیری از ریزش مو دارد. زینک در رشد، ترمیم بافت مو و حفظ عملکرد فولیکول مو نقش بسیار مهمی دارد. در واقع با عدم حضور این ماده، ساختار فولیکول‌های مو تغییر یافته که باعث تضعیف ساختار منسجم مو می گردد.

قبل از مصرف مکمل زینک جهت درمان ریزش مو، لازم است از علت اصلی ایجاد ریزش مو خود اطمینان یابید. برای تشخیص علت ریزش مو بهتر است از پزشک متخصص پوست و مو کمک بگیرید. در صورتی که علت ریزش مو کمبود زینک است، می توانید با مصرف قرص زینک این مشکل را رفع کنید.

مکمل‌های زینک در بهبود باروری در زنان و مردان و سلامت سیستم تولید مثل موثر است:

زینک روی ماده معدنی مهمی در کمک به بهبود باروری در مردان و حفظ سلامت بیضه، بلوغ اسپرم و تستوسترون است. همچنین این ماده در تشکیل غشای خارجی و دم اسپرم نیز نقش موثر دارد. بنابراین، کمبود روی با کاهش سطح تستوسترون، تعداد کمتر و کاهش حرکت اسپرم ارتباط داشته و منجر به ایجاد ناباروری در مردان می‌شود.

زینک در تقویت باروری زنان نیز موثر است. زینک در تخمک گذاری، حفظ مقدار مایع فولیکولی مناسب و تنظیم هورمون زنانه نقش دارد. کمبود زینک در دوران بارداری خطر سقط جنین و عقب ماندگی ذهنی را به دلیل ایجاد ناهنجاری‌های کروموزومی افزایش می‌دهد.

از دیگر نقش های موثر زینک در بدن، تقویت و حفظ سلامت سیستم عصبی، استخوان‌ها، سلامت پوست و کاهش سرعت پیشرفت AMD است.

منابع غذایی حاوی زینک روی

در واقع مصرف مکمل زینک ساده ترین راه برای دریافت این ماده معدنی و رفع کمبود نیاز بدن به آن است. اما همچنان مواد غذایی متنوعی وجود دارند که از بهترین منابع غذایی دارای زینک محسوب می شوند که از جمله آنها عبارتند از: گوشت گاو، مرغ، دانه کدو، میگو، پنیر، عدس و تخم مرغ. نیاز روزانه به زینک را بایستی از طریق مصرف مواد غذایی حاوی زینک تامین نمود. در صورتی که دریافت میزان کافی زینک از طریق رژیم غذایی مقدور نباشد، می توان آن را با مصرف مکمل روی تامین نمود.

نیاز روزانه بدن به زینک

زینک مورد نیاز روزانه به سن بستگی دارد. نوزادان تا یک سالگی به 2 میلی گرم زینک در روز نیاز دارند. به مرور با افزایش سن مقدار مورد نیاز بدن به این ماده نیز افزایش می یابد. همچنین در کودکان دختر و پسر تا سن 13 سالگی هر دو به یک میزان مصرف زینک در روز نیاز دارند (8 میلی گرم در روز؛ از 9 تا 13 سالگی). اما از سنین نوجوانی به بعد، نیاز بدن خانم‌ها و آقایان به این ماده معدنی متفاوت می‌شود. در بزرگسالان؛ مردان به 11 میلی گرم و زنان به 8 میلی گرم زینک به طور روزانه نیاز دارند. همچنین خانم های باردار و شیرده به مقدار بیشتری زینک نیاز دارند (به‌ترتیب 11 و 12 میلی گرم در روز).

مجله پزشکی: آیا به اندازه کافی زینک دریافت می کنید؟

بهترین زمان مصرف قرص زینک

بهتر است مکمل زینک را حداقل یک ساعت قبل و یا دو ساعت بعد از وعده غذایی میل نمایید. در برخی از افراد ممکن است مصرف قرص زینک باعث بروز ناراحتی‌های گوارشی مانند دل پیچه شود، در این صورت حتما با پزشک خود مشورت کنید. مصرف قرص زینک با معده پر؛ به همراه وعده غذایی، تا حد زیادی این مشکل را حل می کند.

آیا ارتباطی بین مصرف قرص زینک و چاقی وجود دارد؟

برخی مطالعات نشان می دهند زینک می تواند در متابولیسم و گرمازایی افراد چاق موثر عمل کند و بنابراین ممکن است برای این دسته افراد مفید باشد، از طرفی مطالعات دیگر حاکی بر آنست که در افراد دچار سوء تغذیه یا با کمبود زینک، مصرف این ماده می تواند باعث افزایش وزن گردد. اما چیزی که مشخص است این است که مصرف مکمل زینک در افرادی که کمبود زینک ندارند، نمی تواند باعث ایجاد چاقی شود.

چند نمونه از مکمل های زینک در سایت داوخانه دکتر دانیالی:

قرص اولترا زینک ویتابیوتیکس

شربت زینک گلوکونات 10 میلی‌گرم سیمرغ داروی عطار

قرص زینک 30 ایکس مارت

قرص زینک فورت بی اس کی

زینک پلاس چیست؟

زینک پلاس zinc plus یکی از مکمل‌های غذایی است که حاوی زینک، به همراه مواد مغذی دیگری از جمله ویتامین‌های گروه ب، ویتامین C، پابا و … است. البته وجود همه این‌ها در یک مکمل ضرورتی ندارد. بسیاری از مکمل های زینک پلاس فقط دارای ویتامین‌های ب کمپلکس و ویتامین C هستند. مکمل‌های حاوی پابا نیز بیشتر با هدف رفع سفیدی مو مصرف می‌شوند.

یک مکمل زینک پلاس حاوی زینک، ب کمپلکس و ویتامین سی می تواند به کاهش ریزش مو، استحکام ناخن ها و شادابی پوست کمک کند، به علاوه موجب تقویت سیستم ایمنی و بهبود رشد جسمی و ذهنی گردد.

لازم به ذکر است، عموما مصرف مکمل زینک پلاس ایجاد چاقی نمی کند. اما احتمال دارد در عده ای افراد باعث بهبود اشتها و در نتیجه افزایش میزان کالری دریافتی و چاقی گردد. در این موارد توصیه می شود قرص زینک پلاس را بعد از غذا و یا قبل از خواب میل کنید.
قرص زینک پلاس دارای مقادیری از زینک (روی) خالص است که همان طور که اشاره شد، مصرف روی می تواند به تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با ویروس هایی مانند ویروس سرماخوردگی و عوامل بیماری زای دیگر کمک کند. زینک همچنین در بهبود رشد، بینایی، بویایی و چشایی و سلامت پوست و مو نیز موثر است. و مقادیر کافی از این ماده در افزایش سرعت التیام زخم ها نیز مفید است.

چند نمونه از مکمل های زینک پلاس در سایت داوخانه دکتر دانیالی:

کپسول زینک پلاس فور تینز یوروویتال

کپسول زینک پلاس یوروویتال (۱۰ میلی گرم)

شربت زینک پلاس فیشر کیندر 

شربت زینک پلاس مولتی پدیابست مخصوص کودکان

قرص زینک پلاس بایو فرمولا

خرید مکمل زینک (روی)

خرید اینترنتی مکمل زینک (روی) با کیفیت بالا و قیمت مناسب از برندهای معتبر خارجی و ایرانی در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. تمامی مکمل‌های موجود در این داروخانه دارای برچسب اصالت کالا بوده و شما می توانید با اطمینان آنها را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید از مشاوران سایت در خصوص خرید محصولات مشاوره بگیرید.