ویتامین های گروه ب یا ب کمپلکس

ب کمپلکس دارای ۸ نوع ویتامین B است. ویتامین‌های B۱، B۲، B۳، B۵، B۶، B۷، B۹، B۱۲ در کنار هم ب کمپلکس را تشکیل می‌دهند. در یک مکمل ب کمپلکس حداقل باید ۶ ویتامین از ۸ ویتامین وجود داشته باشد. ویتامین‌های گروه ب محلول در آب هستند و در بدن ذخیره نمی شوند. بنابراین می‌بایست در رژیم غذایی روزانه وجود داشته باشد. در صورت کمبود ویتامین‌های خانواده B، ب کمپلکس تجویز می گردد. ب کمپلکس به اشکال مختلف شربت، قرص و آمپول تولید می شود.

فواید مکمل ب کمپلکس

اگر دچار خستگی و یا بد خلقی می شوید، شاید بهتر است گروه ویتامین‌های ب را مصرف نمایید. ویتامین ب کمپلکس معمولا جهت کاهش خستگی و بهبود خلق و خو کاربرد دارد. همچنین این ویتامین باعث کاهش استرس و خستگی ذهنی نیز می شود. ب کمپلکس به بهبود علائم افسردگی و اضطراب کمک می کند. مصرف این گروه از ویتامین ها در کنار داروهای ضدافسردگی اثربخشی این داروها را بالا برده و درمان را محتمل تر می سازد. همچنین مکمل ب کمپلکس در جهت حفظ سلامت و زیبایی پوست و مو بسیار موثر عمل می کند.

ویتامین های ب کمپلکس

ویتامین B۱ (تیامین): برای رشد و عملکرد سالم اندام ها، از جمله مغز و قلب حیاتی است.

ویتامین B۲ (ریبوفلاوین): در تبدیل غذا به انرژی مؤثر است و خواص آنتی اکسیدانی هم دارد. بدن برای تجزیه چربی‌ها و داروها به آن نیاز دارد.

ویتامین B۳ (نیاسین): برای حفظ سلامت پوست، اعصاب و گوارش مفید است. گاهی پزشکان دوزهای بالایی از نیاسین را برای کمک به بهبود سطح کلسترول تجویز می‌کنند.

ویتامین B۵ (پانتوتنیک اسید): برای سلامت مغز و سیستم عصبی ضروری است و نیز در تولید هورمون و کلسترول نقش دارد.

ویتامین B۶ (پیریدوکسین): در متابولیسم اسیدهای آمینه، تولید گلبول‌های قرمز خون و ایجاد انتقال‌دهنده‌های عصبی نقش دارد. همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

ویتامین B۷ (بیوتین): برای سلامت پوست، مو، ناخن و عملکرد عصبی ضروری است. برای متابولیسم کربوهیدرات‌ و چربی ضروری است و نیز در تنظیم بیان ژن نقش دارد.

ویتامین B۹ (فولات/فولیک اسید): برای ساخت DNA بسیار ضروری است. رشد سلول‌ها، متابولیسم اسیدهای آمینه، تشکیل گلبول‌های قرمز و سفید خون و تقسیم سلولی به ویتامین ب۹ نیاز دارند.

ویتامین B۱۲ (کوبالامین): در عملکردهای عصبی، ساخت DNA و رشد گلبول‌های قرمز خون نقش دارد. سطوح مناسب B۱۲ از کم خونی ناشی از کمبود این ویتامین جلوگیری می‌کند.

ویتامین ب کمپلکس برای چه افرادی ؟

مصرف ویتامین B برای تمامی افراد لازم و ضروری می باشد. اما در این بین، بعضی از افراد بیشتر نیازمند این نوع ویتامین‌ها هستند. دسته اول شامل زنان باردار می شود. مصرف ویتامین B و به خصوص اسید فولیک در دوران بارداری ضروری است. چه بهتر که مادران این ویتامین را از طریق منابع غذایی دریافت کنند. مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک توصیه می شود. چنانچه کمبود این ویتامین در بدن به وجود آید برای نوزاد خطرناک است. ویتامین ب۱۲ نیز برای پیشگیری از اختلالات بارداری موثر است.

با افزایش سن جذب ویتامین‌ها در بدن کاهش می‌یابد. به همین دلیل افراد میانسال و بالای ۶۵ سال با کمبود ویتامین‌های گروه ب مواجه می شوند. کمبود ویتامین B۱۲ و B۹ در این دوران بسیار رایج است. دسته دیگری که باید از قرص ب کمپلکس استفاده کنند گیاه خواران هستند. از آنجا که ویتامین ب۱۲ به‌طور طبیعی در فرآورده‌های حیوانی موجود است، این دسته از افراد نیز دچار کمبود ویتامین B۱۲ می شوند.

ب کمپلکس و تقویت سیستم ایمنی

مصرف ب کمپلکس قبل و بعد از کرونا توصیه می‌شود. ویتامین‌های گروه ب به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند. بیماران کرونایی اگر بعد از گذراندن دوران نقاهت خود، دچار ضعف و خستگی بودند می‌توانند از آمپول ب کمپلکس و یا قرص و شربت ب کمپلکس با تجویز پزشک استفاده کنند. در بیماران مبتلا به کرونا در صورت نداشتن بیماری زمینه‌ای، آمپول ب کمپلکس و یا نوروبیون تزریق می‌شود. ب کمپلکس در جهت کاهش ضعف عمومی و درد‌های عصبی و بی حالی ناشی از کرونا بسیار موثر می باشد.

خرید مکمل ب کمپلکس

خرید مکمل ب کمپلکس بدون نسخه پزشک نیز امکان پذیر است. بهرحال، بهتر است قبل از مصرف هر گونه دارویی با پزشک مشورت کنید. خرید اینترنتی این نوع مکمل ها با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت از برندهای معتبر بین المللی هم اکنون در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. تمامی مکمل‌های موجود در این داروخانه دارای برچسب اصالت کالا می باشند و شما می توانید با اطمینان آنها را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید از مشاوران سایت در خصوص خرید محصولات مشاوره بگیرید.

نمایش 1–12 از 59 نتیجه