باید توجه داشت که تمامی افراد، نیاز به استفاده از ضد آفتاب در طول زندگی خود دارند. استفاده از کرم ضد آفتاب موجب محافظت از پوست در برابر اشعه مضر فرابنفش خورشید شده و می‌تواند به جلوگیری از سرطان پوست کمک زیادی ‌کند.

خطر ابتلا به سرطان پوست صرف‌نظر از سن، جنسیت و نژاد برای هر کسی ممکن است وجود داشته باشد. در حقیقت، برآورد شده است که از هر پنج آمریکایی، یک نفر در طول دوره زندگی خود به سرطان پوست گرفتار خواهد شد.

به طور کلی ضدآفتاب‌ از پوست شما در مقابل آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست و سرطان پوست به مقدار زیادی محافظت می‌کند. با این حال، بهترین ضد آفتاب نمی تواند به تنهایی به طور کامل از پوست شما محافظت و نگه داری کند و نیاز است برای مراقبت پوست کارهای دیگری نیز به جز ضد آفتاب زدن انجام دهید.

می توان گفت کرم‌‌های ضدآفتاب طیف گسترده به محصولاتی گفته می‌شود که پوست شما را هم در برابر اشعه‌ UVA و هم اشعه UVB تا حد زیادی محفوظ کند.

چه زمانی باید از ضد آفتاب استفاده کرد؟

باید بدانید که همیشه در هنگام خروج از منزل باید از یک کرم ضد آفتاب خوب متناسب با شرایط جوی محل زندگی خود استفاده کنید. چرا که در تمام طول سال، خورشید اشعه ماوراء بنفش از خود ساطع خواهد کرد.

می توان گفت در روزهای ابری نیز، تا ۸۰ % از اشعه‌های مضر ماوراء بنفش خورشید می‌تواند به پوست شما نفوذ کند. برف، ماسه و آب نیاز به کرم ضدآفتاب را در افراد افزایش می‌دهند، چرا که آن‌ها اشعه‌های خورشید را به شدت منعکس ‌می‌کنند.

اشعه های فرابنفش نور خورشید

خورشید بزرگترین و قویترین منبع پرتو فرابنفش در محیط ماست. اشعه ماورا بنفش (UV) که شکلی از انرژی الکترومغناطیسی است براساس طول موج به سه بخش UVB ،UVA و UVC تقسیم می‌شود. به هنگام گذر نور و گرما از جو زمین، کل اشعه UVC و بیشتر اشعه UVB توسط اوزون، بخار آب، اکسیژن و کربن دی اکسید جذب می شوند. اما UVA به میزان قابل‌توجهی توسط جو فیلتر نمی‌شود.

تشعشات مضر نور خورشید شامل دو نوع UVA و  UVBاست. ضد آفتاب ها با جلوگیری از نفوذ این اشعه ها به پوست باعث محافظت می‌­شوند. جالب است بدانید UVA می‌تواند از پنجره عبور کند بنابراین حتی زمانی که در خانه هستید، استفاده از کرم ضد آفتاب ضروری است.

اشعه UVC

پرتو ماوراءبنفش UVC دارای بیشترین میزان انرژی و بیشترین خطر برای چشمان شماست. اما خوشبختانه، لایه اُزون مانع از رسیدن اشعه‌های UVC به سطح زمین می‌گردد.

اشعه UVB

پرتو UVB انرژی کمتری نسبت به پرتو UVC دارد. مقدار زیادی از پرتو UVB نیز توسط لایه اُزون فیلتر می‌شود اما مقدار کمی از اشعه UVB عبور می‌کند. قرار گرفتن در معرض اشعه UVB باعث آفتاب‌سوختگی، سرطان پوست و بیماری چشم ازجمله آب‌مروارید می‌شود.

اشعه UVA

از بین سه نوع پرتو فرابنفش، پرتو UVA کمترین میزان انرژی را دارد. با این ‌حال، اشعه UVA می‌تواند از قرنیه چشم شما عبور کرده تا به عدسی و شبکیه شما برسد. اشعه UVA می‌تواند به چشم شما نفوذ کند و باعث ایجاد بیماری آب‌مروارید شود.

پس همانطور که گفته شد، اشعه فرابنفش یو وی UV انواع مختلفی دارد که کاربرد و تاثیر متفاوتی نیز دارند. مثلا، در یک روز آفتابی و به هنگام ظهر، 95 درصد از اشعه خورشید از نوع UVA و 5 درصد آن از نوع UVB است و همانطور که اشاره شد تمام اشعه UVC و بیشتر UVB توسط لایه ازن استراتوسفری جذب می گردد. . اما UVA به مقدار زیادی توسط جو فیلتر نمی‌شود.

خطرات UV

سوختگی پوست و آفتاب سوختگی؛

یکی از خطرات اشعه یو وی نور خورشید، ایجاد سوختگی در نواحی صورت و بدن است. بسیاری از افراد تجربه آفتاب سوختگی ناشی از قرار گیری طولانی مدت در معرض نور مستقیم آفتاب و در شرایطی مانند کنار دریا را دارند. به خصوص در این شرایط لازم است که محافظت های فیزیکی و مناسبی از پوست صورت و بدن با استفاده از محصولات ضد آفتاب انجام گیرد. (لیست محصولات ضد آفتاب بدن)

سرطان پوست؛

مواجهه مستقیم و طولانی با نور آفتاب و اشعه یو وی احتمال بروز سرطان پوست را افزایش می دهد که می تواند اصلی ترین نگرانی را برای فرد در برابر اشعه مضر نور خورشید ایجاد کند.

همچنین قرار گرفتن زیاد و طولانی مدت در معرض اشعه UV می تواند سبب پیری زودرس پوست گردد. نفوذ این اشعه باعث شده پوست به تدریج خاصیت الاستینی خود را از دست داده و شروع به چروک شدن کند.

آسیب به چشم و سیستم ایمنی؛

تابش مستقیم اشعه فرابنفش خورشید منجر به آسیب به چشم می شود. بنابراین لامپ های یووی باید حتما در محیط بسته و بدور از هر گونه تابش به خارج تعبیه گردند.

عارضه برف کوری یاSnow blindness  (Photokeratitis) یک اختلال دردناک قرنیه چشم است که به علت قرار گرفتن بیش ‌از حد در معرض نور فرابنفشی بازتابیده شده از برف رخ می دهد. به برف‌کوری، نورزدگی هم گفته می شود. تاول‌های کوچک بر روی سطح قرنیه در این بیماری حاصل از آفتاب‌سوختگی قرنیه است که ممکن است موقتا منجر به از دست دادن قدرت بینایی فرد گردد. این عارضه با علائمی چون درد، ورم، التهاب و سوزش و ریزش اشک، ترس از نور همراه است.

تشعشعات مضر ماوراء بنفش یا یو وی UV در تضعیف سیستم ایمنی بدن نقش دارد و اثرات عملکرد ایمنی بدن را کاهش داده و احتمال بیماری را افزایش میدهد، بدن ممکن است در دفع عفونت ها دچار مشکل شده و این مکانیسم مختل گردد.

قرار گرفتن زیر نور خورشید و برخورد اشعه UV  می تواند تعداد خال های شما را افزایش دهد. پس ایجاد خال را به نوعی می توان یکی از مضرات اشعه یو وی برای پوست دانست. همچنین گفته می شود بعد از تزریق واکسن نباید زیر نور خورشید و تابش مستقیم اشعه ی یو وی (UV) قرار گرفت زیرا اشعه ی یو وی (UV) اثر واکسن را کاهش می دهد.

بسیاری از افراد، نسبت به مضرات اشعه یو وی برای پوست، چشم و بدن حساس تر هستند و بدن آن ها نسبت به این اشعه زودتر واکنش نشان می دهد. لازم به ذکر است که مصرف برخی از افزایش می دهند.

تغییر رنگ؛

نور حاصل از اشعه یو وی رنگ اشیای اطراف را بتدریج کمرنگ و محو می کند. البته امروز تکنیک هایی برای رفع این مشکل وجود دارد. اما تغییر رنگ اشیا جزء مضرات پرتوهای فرابنفش خورشید است.

نوع استفاده ما نیز در تعیین مزایا یا معایب اشعه فرابنفش خورشید موثر است. مثلا در بحث گندزدایی هوا، محیط و آب، قطعا اشعه فرابنفش خورشید یکی از بهترین و سالم ترین گزینه هاست. ضدعفونی کننده های شیمیائی هم همه اجرام (مقاوم به کلر) را از بین نمی برند و هم به دلیل ماهیت شیمیایی که دارند اثرات سؤ بر بدن انسان دارند.

آثار مفید پرتو فرابنفش (UV)

پرتو فرابنفش UV خورشید دارای اثرات مثبتی نیز است. نور خورشید کمک بسزایی به ساخت ویتامین D در بدن انسان می کند. ویتامین D جزء ضروری ها برای ساخت و رشد استخوان های بدن است. این ویتامین همچنین کمک زیادی به ارتقای سیستم ایمنی و پیشگیری از سرطان ها مانند سرطان کولون کرده و در پیشگیری از افسردگی نیز موثر است..

اشعه UV همچنین آثار گندزدائی و ضدعفونی کنندگی دارد که در حذف باکتری ها و ویروس ها بسیار قدرتمند است. از قدیم همواره از آفتاب و نور خورشید جهت حذف میکروارگانیسم ها استفاده می شده است UV هیچ اثر سوئی بر کیفیت آب ندارد و استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است که امروزه بعنوان یک روش موثر در گند زدائی میکروبی چه در مقیاس خانگی و چه صنعتی و همچنین استفاده در تصفیه آب شهری مطرح است.

برای درمان و اصلاح برخی از مشکلات پوستی می توان از پرتو یو وی استفاده کرد. یکی از این مشکلات پسوریازیس است. از دیگر اثرات مفید این اشعه و دریافت نور خورشید، بهبود خلق و خو و روحیات در افراد است که در افزایش فعالیت ترشحی غده پینه آل موثر بوده و با ترشح ماده تریپتامین، بهبود خلق و خو را به دنبال دارد.

اشعه UV خورشید به بینائی برخی حیوانات کمک می کند. گاهی بازتاب نور یووی برای پرنده ها منجر به تشخیص بهتر محیط و در زنبورها به تشخیص گل مناسب می شود. و بازتاب پرتو فرابنفش (UV Light) به حشرات در مسیریابی بهتر کمک می کند.

اشعه فرابنفش خورشید در چه زمان هایی قوی تر است؟

برخی عوامل محیطی می‌توانند، تاثیر اشعه uv بر بدن و شدت آن را کم و زیاد کنند. سطح اشعه فرابنفش خورشید (UV) در اغلب موارد با ارتفاع خورشید در آسمان تغییر می‌کند. برای مثال، میزان اشعه فرابنفش در روز‌های تابستانی و همچنین حوالی ظهر، در عرض جغرافیایی میانی به بیشترین میزان خود می‌رسد. زیرا در این زمان پرتو‌های خورشید در مستقیم‌ترین مسیر ممکن به سمت زمین می‌آیند.

همچنین در ساعات اولیه صبح یا اواخر بعد از ظهر، پرتو‌های نور خورشید با زاویه بیشتری از جو عبور می‌کنند به این معنا که اشعه ماورا بنفش بیشتری جذب اوزون شده و کمتر به زمین می‌رسد. از طرفی، پرتو‌های خورشید بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر با موانع کمتری برای رسیدن به زمین روبرو هستند از این رو، قدرتمند‌تر از هر زمان دیگری می‌تابند.

محافظت از پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید

مهم نیست که زمان زیادی را در بیرون، زیر نور خورشید سپری می‌کنید یا بیشتر وقت خود را در خانه سپری کنید. گفتیم که اشعه‌های ماورا بنفش خورشید چه در خانه باشید چه بیرون، قدرت نفوذ بسیار بالایی دارند. به همین دلیل باید از پوست خود در برابر اشعه ماورابفنش خورشید محافظت کنید. در این زمینه نکاتی وجود دارد که لازم است دقت نمایید:

کرم ضد افتاب طیف گسترده را انتخاب کنید در این صورت محافظت از پوست در برابر هر دو اشعه مضر UVA و UVB انجام خواهد شد. کرم های ضد آفتاب باف سنگین تر و چرب تری نسبت به لوسیون ها و فلوئیدهای ضد آفتاب دارند بنابراین اگر تحمل بافت سنگین و چرب کرم ضد آفتاب را ندارید بهتر است سراغ محصولات ملایم تر با بافت رقیق تر بروید. همچنین برخی محصولات ضد آفتاب خواص آبرسانی، ضد چروک و جوان کنندگی پوست دارند که بر حسب نیاز پوست خود می توانید خریداری نمایید. ضد آفتاب های فاقد اسانس و پارابن انتخاب ایمن تری هستند.

همچنین اگر فعالیت‌های سنگین انجام می‌دهید و میزان تعرق شما زیاد است، بایستی حداقل هر 2 ساعت یکبار ضدآفتاب را تجدید نمایید. لباس‌های نخی می‌توانند تا حد زیادی از بدن در برابر اشعه‌های ماورابنفش محافظت کنند. گذاشتن کلاه و عینک دودی نیز تا مقدار زیادی از گردن، گوش و پوست نازک اطراف چشم محافظت خواهند کرد.

انواع کرم ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب بر اساس نوع پوست (خشک و معمولی، چرب و مختلط) رنگ (ساده یا بی رنگ، طیف رنگی بژ روشن تا تیره)، میزان SPF، محل استفاده و کاربرد به گروه ­های مختلفی تقسیم می­ شوند. همچنین کرم های ضد آفتاب دارای دو نوع شیمیایی و فیزیکی هستند که هر کدام از ویژگی های متفاوتی برخوردار است.

انواع ضد آفتاب بر اساس نوع پوست

کرم ضد آفتاب مخصوص پوست خشک

پوست‌های خشک آسیب پذیری بالاتری نسبت به سایر انواع پوست دارند و در مدت زمان کوتاهی رطوبت خود را از دست می‌دهند. بنابراین این نوع پوستها نیازمند کرم ضد آفتابی هستند که در وهله اول منافذ پوستشان باز بماند و در وهله دوم رطوبت و چربی پوست حفظ شود. با توجه به این که کرم ضد آفتاب پوست خشک، دارای روغن و آبرسان است، بنابراین به راحتی می­ تواند رطوبت پوست را تا مدت زمان طولانی حفظ نموده و پوست شما را نرم نگه دارد.

چند مورد کرم ضد آفتاب پوست خشک در سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی:

کرم ضد آفتاب پوست خشک ژنوبایوتیک سانوژن بی رنگ SPF50

کرم ضد آفتاب پوست خشک لاگونا بی رنگ

کرم ضد آفتاب پوست خشک ژیناژن SPF50

کرم ضد آفتاب پوست خشک پیکسل

کرم ضد آفتاب مخصوص پوست چرب

از آنجا که احتمال بروز جوش در پوست‌های چرب وجود دارد، این دسته بهتر است حتما از ضد آفتاب های فاقد چربی و حاوی آبرسان استفاده نمایند. همچنین افراد دارای پوست چرب بهتر است از ضد آفتاب هایی با بافت سبک استفاده کنند. بنابراین ضد آفتاب های مینرال برای این دسته گزینه مناسبی نخواهند بود.

چند مورد کرم ضد آفتاب پوست چرب در سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی:

کرم ضد آفتاب پوست چرب و مستعد جوش وچه

کرم ضد آفتاب پوست چرب ژیناژن رنگی مدل Fusion Water

کرم ضد آفتاب پوست چرب لایسل رنگی T1

کرم ضد آفتاب پوست چرب پیکسل

کرم ضد آفتاب مخصوص پوست نرمال

خوشبختانه افراد با پوست معمولی دغدغه ای برای انتخاب نوع کرم ضد آفتاب خود نداشته و می توانند از کرم ضد آفتاب مناسب برای انواع پوست استفاده کنند.

چند مورد کرم ضد آفتاب برای انواع پوست در سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی:

کرم ضد آفتاب انواع پوست SPF 50 الارو رنگی

کرم ضد آفتاب انواع پوست بی رنگ اگزوفارما مای SPF50

انواع ضد آفتاب بر اساس محل استفاده

لوسیون ضد آفتاب

لوسیون های ضد آفتاب بافت سبک تر و آبرسانی بیشتری دارند و حس شادابی به مصرف کننده منتقل می‌کنند. بنابراین این شکل از کرم ضد آفتاب برای افرادی که علاقه به بافت سبک دارند و یا پوست چربی دارند گزینه مناسبی است.

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب نسبت به بقیه انواع ضد آفتاب بافت سنگین تری دارد. این نوع از ضد آفتاب معمولا برای افراد با پوست خشک بیشتر توصیه می شود.

ژل ضد آفتاب

ژل ضد آفتاب بافتی بسیار سبک دارد و به راحتی بر روی پوست پخش می ­شود. این نوع از ضد آفتاب معمولا برای مناطق مودار بدن استفاده می ­شود. ژل ضد آفتاب گزینه خوبی برای مصرف آقایان است.

اسپری ضد آفتاب

اسپری ضد آفتاب معمولا به دلیل شیوه مصرف ساده ای که دارد مورد استقبال والدین (برای مصرف کودکان) قرار می‌گیرد.

انواع ضد آفتاب بر اساس رنگ

چند مورد کرم ضد آفتاب ساده (بی رنگ) در سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی:

کرم ضد آفتاب بدون رنگ الارو SPF50 مناسب انواع پوست

کرم ضد آفتاب فاقد چربی بی رنگ سان سیف

کرم ضد آفتاب فاقد چربی بی رنگ ناندل SPF50 پوست چرب و مختلط

ژل ضد آفتاب اسپورت کلیر نیوژن سولاریس آردن SPF50 بی رنگ

کرم ضد آفتاب پوست خشک ژنوبایوتیک سانوژن بی رنگ SPF50

چند مورد کرم ضد آفتاب رنگی در سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی:

کرم ضد آفتاب رنگی پلزنت SPF50 حجم

کرم ضد آفتاب رنگی فومیژن SPF50 فاقد چربی

کرم ضد آفتاب رنگی پوست خشک لوسل SPF50

کرم ضد آفتاب رنگی SPF50 مدیلن

کرم ضد آفتاب رنگی فاقد چربی دلانو SPF50

ضد آفتاب مخصوص آقایان:

کرم‌های ضد آفتاب آقایان، محصولات مراقبتی پوست و از جمله محصولات پوستی آقایان به حساب می آیند که از پوست آنها در برابر تابش مستقیم خورشید محافظت می کنند. برخی از آقایان تصور می کنند که با استفاده از کرم های ضد آفتاب پوستشان روشن شده و شبیه به خانم ها به نظر می رسد. اما این اصلا صحیح نیست. این محصول جزو محصولات آرایشی نیست. بلکه از محصولات مراقبتی پوست به شمار می رود. این محصولات صرفا جهت مراقبت پوست آقایان در برابر ورود اشعه های مضر به پوستشان و عواقب خطرناک آن تهیه می شوند. آقایان زیادی هستند که به پوست و موی خود اهمیت چندانی نمی دهند به همین دلیل دچار ریزش مو سکه ای می شوند. در کرم ضدآفتاب برای آقایان تمام ترکیبات مورد نیاز پوست مردانه گنجانده شده است. این را نیز باید دانست که ریش ها هیچ گونه محافظتی از پوست آقایان نمی کنند. استفاده از ضد آفتاب توصیه ما به آقایان برای حفظ سلامتی پوستشان است.

چند مورد کرم ضد آفتاب آقایان در سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی:

کرم ضد آفتاب آقایان سان سیف spf40

کرم ضد آفتاب آقایان آردن SPF30 فاقد چربی

کرم ضد آفتاب آقایان هیدرودرم SPF35

ژل کرم ضد آفتاب مردانه ساین شیلد ساین اسکین SPF50 فاقد چربی

ضد آفتاب برای کودکان:

ضد آفتاب کودکان از محصولات مراقبت آفتاب فرموله شده برای پوست حساس و لطیف کودکان و نوزادان است که از پوست آنها در برابر پرتوهای فرابنفش نور یا امواج UV و زیان بار خورشید و همچنین رادیکال‌‌های آزاد آسیب‌ رسان، محافظت می‌کند. ساختار این نوع کرم‌ها بایستی سبک، ملایم و سازگار با پوست کودک باشد و با ترکیبات ویژه خود باعث ایجاد لایه‌ای محافظ بر روی پوست آنها شده و از التهاب و قرمزی و آفتاب سوختگی نیز جلوگیری نماید.

 چند مورد ضد آفتاب کودکان در سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی:

کرم ضد آفتاب کودکان SPF50 مای

ضد آفتاب مینرال کودک بیبی برن SPF50

کرم ضد آفتاب کودک مینرال الوینا SPF50

لوسیون ضد آفتاب کودک میلک نیوژن سولاریس آردن SPF50

SPF چیست؟

برای تعیین میزان محافظت کرم ضد آفتاب در برابر تشعشات مضر نور خورشید از واحد SPF استفاده می­ شود. واژه SPF در واقع اختصار یافته sun protection factor است.

براساس نظر متخصصین پوست، حداقل SPF لازم در کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر تشعشات مضر نور خورشید، 30 درصد است. کرم های ضد آفتاب با 30 درصد SPF، تا 97 درصد از تشعشعات مضر پیشگیری می­ کنند. لازم به ذکر است با افزایشSPF میزان محافظت تغییر قابل توجهی نخواهد کرد و هیچ ضدآفتابی نداریم که 100 درصد بتواند تشعشعات را جذب کند. از طرفی، ضد آفتاب با هر میزان SPF ای، هر چند ساعت یک بار نیاز به تمدید دارد.

چه مقدار ضد آفتاب بزنیم؟

بر اساس نظر متخصصین پوست، حداقل مقدار مناسب برای کرم ضد آفتاب دو بند انگشت است.

چه موقع ضد آفتاب بزنیم؟

استفاده از کرم ضد آفتاب مختص به روزهای خاصی از سال نیست و نیاز همه روزه تمامی افراد در هر رده سنی است.

ضد آفتاب فیزیکال (مینرال) و ضد آفتاب شیمیایی

اگر بخواهیم کرم ضد آفتاب را بر اساس مکانیسم اثر طبقه بندی کنیم به دو نوع ضد آفتاب فیزیکال (مینرال) و ضد آفتاب شیمیایی تقسیم خواهد شد. در نوع شیمیایی موادی که در ضد آفتاب به کار رفته اند اشعه های مضر را جذب نموده و طی فعل و انفعالاتی آن را تبدیل به گرما می­ کنند. اما در نوع فیزیکال موادی که در ضد آفتاب به کار رفته اند باعث ایجاد سد فیزیکی برای عبور اشعه های خورشید شده و با بازتاب آن مانع از ورود این اشعه ها به سلول های پوستی می­ شوند. هیچ کدام از این دو نوع کرم ضد آفتاب برتری بر دیگری ندارند و افراد بسته به نوع نیاز و نوع پوست خود هر کدام از این دو نوع ضد آفتاب را می ­توانند استفاده کنند.

ضد آفتاب مینرال چیست؟

کرم ضد آفتاب فیزیکی یا مینرال از انواع پرکاربرد ضد آفتاب برای پوست های حساس است. همانطور که گفته شد، مکانیسم اثر کرم های ضد آفتاب بر اساس دو واکنش جذب و یا انعکاس تشعشعات مضر نور خورشید است. کرم ضد آفتاب مینرال همان گونه که از اسمش پیداست دارای مواد معدنی است. از جمله مواد موثر موجود در غالب کرم­ های ضد آفتاب مینرال می توان به دو ماده معدنی اصلی، تیتانیوم دی اکساید و زینک اکساید اشاره نمود.

مکانیسم اثر این نوع از کرم ضد آفتاب بر پایه بازتاب اشعه های مضر نور خورشید است در واقع این نوع از ضد آفتاب با ایجاد یک سد فیزیکی، از نفوذ اشعه های مضر نور خورشید به لایه های زیرین پوست جلوگیری می­ کند.

کرم ضد آفتاب مینرال برای افراد با پوست حساس مثل کودکان و خانم‌های باردار و پوست‌های مستعد آکنه مناسب است چرا که این افراد دارای پوست‌های حساس تری نسبت به سایرین هستند. همچنین افرادی که تحت درمان لیزر، درمان لک صورت، درمان کک و مک و … هستند با توجه به حساس تر شدن پوستشان در طول دوره درمان بهتر است از ضد آفتاب مینرال استفاده کنند.

از طرفی، ساختار سنگین ضد آفتاب مینرال باعث می شود این نوع از ضد آفتاب معمولا برای افراد با پوست چرب چندان انتخاب مناسبی نباشد. در واقع در افراد با پوست چرب امکان ایجاد جوش با استفاده از این کرم ضد آفتاب وجود دارد. همچنین وجود دو ماده تیتانیوم دی اکساید و زینک اکساید معمولا باعث ایجاد رنگی سفید بر روی پوست بعد  از استفاده می ­شود. در نتیجه افرادی که این رنگ سفید بر روی پوست را دوست ندارند بهتر است که ضد آفتاب مینرال را انتخاب نکنند.

کرم ضد آفتاب مینرال از جمله ضد آفتاب های با طیف وسیع محافظت کننده در برابر هر دو اشعه مضر UVA و UVB و با اثرگذاری فوری بلافاصله بعد از مصرف است که خارش و حساسیت در پوست افراد ایجاد نمی کند.

کرم ضد آفتاب شیمیایی چیست؟

کرم ضد آفتاب شیمیایی از مواد شیمیایی جاذب تشعشعات مضر نور خورشید تشکیل شده با مکانیسم اثر: جذب اشعه های مضر، واکنش این اشعه ها با مواد شیمیایی موجود در کرم و در نهایت تبدیل شدن به گرما و خروج از پوست. کرم ضد آفتاب شیمیایی بافت سبک و بدون حضور زینک دارد و برای افراد با پوست معمولی، چرب، مختلط و مستعد آکنه گزینه مناسبی است. همچنین افرادی که تمایل به استفاده از کرم ضد آفتاب در قالب ژل، لوسیون و اسپری دارند نیز می توانند ضد آفتاب های شیمیایی را انتخاب کنند. این نوع ضد آفتاب ها به دلیل ایجاد بافت نامرئی، برای افراد با پوست تیره نیز مناسب است. اما افراد با پوست های حساس و یا مستعد آلرژی بهتر است از کرم ضد آفتاب شیمیایی استفاده نکنند. همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب شیمیایی در خانم های باردار و شیرده توصیه نمی گردد و این دسته بهتر است از ضد آفتاب های فیزیکی استفاده نمایند.

استفاده از ضد آفتاب برای دور چشم

پوست دور چشم نسبت به پوست نواحی دیگر صورت حساس تر است و بیشتر مستعد بروز آلرژی است. همچنین پوست دور چشم نازک تر بوده و نیاز به کرم ضد آفتابی دارد که بافت سبکی دارد. بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب صورت برای دور چشم توصیه نمی شود و برای این منظور بهتر است از ضد آفتاب های مخصوص دور چشم استفاده نمایید.

محصولات ضد آفتاب دور چشم در سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی:

ضد آفتاب دور چشم آیسول بی رنگ

ضد آفتاب دور چشم رنگی آیسول

نمایش 1–12 از 310 نتیجه

کرم ضد آفتاب SPF50 پوست چرب اترنوسل بی رنگ 40 میلی‌ لیتر

قیمت اصلی ۷۵۹.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۶۴۵.۱۵۰ تومان است.

کرم ضد آفتاب SPF50 پوست خشک اترنوسل بی رنگ 40 میلی‌ لیتر

قیمت اصلی ۷۵۹.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۶۴۵.۱۵۰ تومان است.

اسپری ضد آفتاب SPF50 ویتالیر حاوی ویتامین سی 150 میلی لیتر

قیمت اصلی ۳۹۸.۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۳۳۸.۳۰۰ تومان است.