مقالات, زیبایی و آرایشی

همه چیز درباره ضد آفتاب رنگی

ضد آفتاب رنگی

همه چیز درباره ضد آفتاب رنگی

در این مقاله از سری زیبایی و آرایشی از سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به :

فرمولاسیون های ضد آفتاب رنگی بر پایه ی مواد معدنی و دارای پایه رنگی اضافه ای نسبت به انواع بی رنگ هستند که می تواند به یکنواخت شدن رنگ پوست و در عین حال محافظت از پوست شما در برابر کمک کند.  به لطف توانایی آنها در جلوگیری از آسیب های پوستی نور مرئی، ممکن است بتوانند به کنترل برخی بیماری های پوستی کمک کنند.

خرید ضد آفتاب

نور مرئی چیست و چگونه می تواند روی پوست شما تأثیر منفی بگذارد؟

اشعه ماوراء بنفش (UV) و نور مرئی هر دو بخشی از طیف الکترومغناطیسی هستند. اشعه UV از سه طول موج مختلف تشکیل شده است: UVA، UVB و UVC. UVC بیشتر توسط لایه اوزون جذب می شود و به ما نمیرسد، بنابراین UVA و UVB طول موج های اولیه ای هستند که به سطح پوست نفوذ می کنند. اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش UVA بر روی پوست به خوبی ثبت شده است و این طول موج در درجه اول مسئول پیری زودرس پوست است و UVB در آفتاب سوختگی و سرطان پوست نقش دارد. منبع اصلی اشعه ماوراء بنفش نور خورشید است.

نور مرئی نیز از خورشید ساطع می شود. این بخشی از طیف الکترومغناطیسی است که توسط چشم انسان قابل درک است. نور مرئی نیز ممکن است از منابع مصنوعی، از جمله دستگاه‌های پزشکی، صفحه‌نمایش و لامپ‌ها به وجود می آید. نور مرئی چندین کاربرد درمانی مرتبط با پوست در طول موج های خاص دارد، از جمله درمان بیرون زدگی رگ های خونی سطحی، از بین بردن موهای زائد و درمان آکنه و حتی ضایعات پوستی پیش سرطانی.

ضد آفتاب رنگی
ضد آفتاب رنگی

نور مرئی بسیار عمیق تر و بیشتر از اشعه ماوراء بنفش به داخل پوست نفوذ می کند و همچنین می تواند عواقب منفی زیادی برای پوست شما داشته باشد. به عنوان مثال، نور مرئی در تشدید اختلالات رنگدانه بیش از حد پوست، از جمله در بیماری های ملاسما و هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب (لکه های تیره) نقش دارد.

یک مطالعه نشان داد که نور مرئی بیش از UVA به تنهایی باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون قابل توجه و مداوم می شود، به ویژه در افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند. این موضوع ممکن است به ویژه در مورد نور آبی (نوعی از نور مرئی که از صفحه نمایش دستگاه ساطع می شود) صادق باشد، که به نظر می رسد تولید رنگدانه ها را بیش از سایر طول موج های طیف نور مرئی افزایش می دهد.

کرم‌های ضد آفتاب با طیف وسیع بدون رنگ یا رنگی؟

کرم‌های ضد آفتاب با طیف وسیع و بدون رنگ حاوی فیلترهایی هستند که UVA و UVB را مسدود می‌کنند، اما این محصولات برای جلوگیری از نور مرئی طراحی نشده‌اند. برای جلوگیری از نور مرئی، باید یک کرم ضد آفتاب به صورت قابل مشاده روی پوست باشد.اما مشکل این است که ذرات موجود در کرم‌های ضدآفتاب با طیف وسیع و بدون رنگ به سایز «نانو» میرسند (کوچک‌تر می‌شوند) تا به کاهش رنگ سفید کرم‌های ضد آفتاب روی پوست کمک کنند. بنابراین، کرم‌های ضد آفتاب غیر رنگی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که روی پوست نامرئی باشند و بنابراین نمی‌توانند نور مرئی را مسدود کنند.

ضدآفتاب های رنگی ، فیلترهای UV از نوع معدنی با طیف گسترده ای از مراقبت  مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم و همچنین رنگدانه های اضافه شده – رنگدانه ی دی اکسیدهای تیتانیوم و رنگدانه های اکسیدهای آهن – ترکیب می کنند که رنگ قابل مشاهده ای روی پوست ایجاد می کند که می تواند نور مرئی را منعکس کند. پایه رنگی ضد آفتاب های رنگی با مخلوط کردن مقادیر مختلف اکسید آهن سیاه، قرمز و زرد با دی اکسید تیتانیوم ایجاد می شود و در نتیجه یک ضد آفتاب رنگی ایجاد می شود که می تواند با هر رنگ پوستی مطابقت داشته باشد.

 این رنگدانه ها غیر فعال در نظر گرفته می شوند و تنها دو گزارش از واکنش های آلرژیک به اکسیدهای آهن موجود در محصولات ثبت شده است. به جز این، به نظر می رسد که این مواد به خوبی تحمل می شوند.

ضد آفتاب رنگی
ضد آفتاب رنگی

کرم های ضد آفتاب رنگی ممکن است به برخی بیماری های پوستی کمک کنند

کرم‌های ضد آفتاب رنگی می‌توانند درخشندگی فوری و شبانه پوست را برای هر کسی فراهم کنند، در حالی که به طور همزمان به محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید و نورهای مصنوعی کمک می‌کنند.

شواهد رو به رشد نشان می دهد که استفاده از کرم های ضد آفتاب رنگی ممکن است به ویژه برای افرادی که مستعد هیپرپیگمانتاسیون یا ملاسما هستند بیش از همه مهم باشد. این موضوع به دلیل توانایی این ضد آفتاب ها در مسدود کردن نور مرئی است که به عنوان عمالی برای تشدید این شرایط شناخته شده است.

مشخص شده است که کرم های ضد آفتاب رنگی نسبت به ضد آفتاب های غیر رنگی و با طیف وسیع، عود ملاسما را کاهش می دهند. همچنین نشان داده شده است که ضدآفتاب های رنگی، هیپرپیگمانتاسیون را هم روی سطح پوست و هم زیر میکروسکوپ کاهش می دهند. به نظر می رسد که اکسید آهن، به ویژه، در مسدود کردن نور آبی موثر است.

ضد آفتاب رنگی
ضد آفتاب رنگی

در یک ضد آفتاب رنگی به دنبال چه چیزی باشم؟

انتخاب یک کرم ضد آفتاب رنگی با طیف وسیع ممکن است به لطف فیلترهای UVA  جلوگیری از آسیب پوستی مرتبط با افزایش سن به لطف فیلترهایUVB ، ممکن است به جلوگیری از تغییرات پوستی سرطان‌زا  کمک کند و   همچنین به دلیل پایه ی رنگی و مسدود کردن نور مرئی به ممکن است به محافظت در برابر رنگدانه‌های اضافی کمک کند.

کرم های ضد آفتاب رنگی اکنون به طور گسترده برای خرید آنلاین در داروخانه ی دکتر دانیالی در دسترس هستند. اگر مستعد هیپرپیگمانتاسیون یا ملاسما هستید، بهتر است ضد آفتاب رنگی را انتخاب کنید.

منبع:  Harvard Health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *