مقالات, زیبایی و آرایشی

بیزابولول چیست؟

بیزابولول چیست

بیزابولول چیست؟

بیزابولول یک ماده طبیعی است که در صنعت لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست، عمدتاً به عنوان عطردهنده و رایحه استفاده می شود. بیزابولول چندین فایده ی دیگر مانند تسکین دهندگی، خواص ضد میکروبی، آنتی اکسیدان، ضد پیری و روشن کنندگی پوست نیز دارد.

بیزابولول که آلفا بیزابولول نیز نامیده می شود، یک الکل ترپن تک حلقه ای و یک جزء طبیعی از اسانس ها است. این ترکیب یک روغن بی رنگ و چسبناک است که جزء اصلی اسانس مشتق شده از بابونه آلمانی است. بیزابولول ممکن است به صورت مصنوعی نیز تولید شود، با این حال، بیزابولول مصنوعی در مقایسه با شکل طبیعی بیزابولول تنها حدود 50 درصد اثربخشی را دارد.

بیزابولول برای مزایای گفته شده برای مراقبت از پوست مورد مطالعه قرار گرفته است. بیزابولول ممکن است به تسکین پوست تحریک شده کمک کند، به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند و به بهبود علائم قابل مشاهده ی پیری کمک می کند. بیزابولول همچنین ممکن است خواص ضد میکروبی داشته باشد و همچنین برای روشن کردن پوست نیز استفاده شده است.

بیزابولول، مانند بسیاری از روغن ها ، ممکن است در برخی از انواع پوست باعث ایجاد تحریک پوست شود.این روغن برای تمام پوست ها به جز پوست هایی که به آن حساسیت دارند مناسب است

استفاده از این ترکیب در کنار ترکیبات دیگر و به عنوان هم افزایی، با اکثر مواد به خوبی عمل می کند.

بیزابولول چیست
بیزابولول چیست

فواید بیزابولول چیست؟

بیزابولول دارای رایحه ی گلی شیرین همراه با رایحه های مرکبات و ادویه است، به همین دلیل است که از آن در بسیاری از عطرها و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود. بیزابولول همچنین دارای خواص تسکین دهنده و شفابخش پوست است. در واقع، بیزابولول به دلیل خواص درمانی پوست ، صدها سال است که در لوازم آرایشی استفاده می شود.

آرامش بخش

یکی از راه هایی که از طریق آن بیزابولول به بهبود وضعیت پوست کمک می کند، خواص ضد التهابی آن است. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که وقتی بیزابولول به صورت موضعی استفاده می شود، سیتوکین های پیش التهابی را در موش ها مهار می کند. سیتوکین ها مولکول هایی هستند که با التهاب مرتبط هستند.

با مهار این سیتوکین ها، ممکن است التهاب و تحریک پوست کاهش یابد. ذکر این نکته ضروری است که این تحقیقات در حال حاضر تنها در مراحل مقدماتی بوده و ارتباط ضد درصدی را نشان نمی دهد. با این حال، این یکی از دلایلی است که بیزابولول در کرم ها و پمادهای شفابخش و همچنین محصولات مراقبت از پوست برای پوست های حساس گنجانده شده است.

ضد میکروب

بیزابولول چیست؟ این ماده دارای خواص ضد میکروبی است که می تواند به پیشگیری و درمان عفونت های پوستی کمک کند. چندین مطالعه مشخص کرده اند که بیزابولول دارای خواص قارچ کش و باکتری کش قوی در برابر گونه های خاصی از قارچ ها و باکتری ها است. این امر به ویژه برای پایداری و ماندگاری محصولات مراقبت از پوست و آرایشی مهم است. اطمینان از اینکه محصولات بدون آلودگی باقی می مانند و ماندگاری طولانی دارند بخش مهمی از فرمولاسیون مراقبت از پوست است.

آنتی اکسیدان

بیزابولول چیست؟ یک آنتی اکسیدان قوی است. آنتی اکسیدان ها با خنثی کردن رادیکال های آزاد، مولکول های ناپایداری که به ایجاد چین و چروک های زودرس و خطوط ریز روی پوست کمک می کنند، عمل می کنند. رادیکال های آزاد توسط عوامل محیطی مانند خورشید، سیگار کشیدن و رژیم غذایی ما تولید می شوند.

در سطح مولکولی، رادیکال‌های آزاد به اجزای مهم سلولی مانند غشای سلولی، DNA و پروتئین‌های مهم سلولی مانند کلاژن آسیب می‌رسانند. کلاژن آسیب دیده، عامل اصلی پیری پوست است. بنابراین، با استفاده از آنتی اکسیدان های موضعی مانند بیزابولول، کلاژن ممکن است از اثرات مخرب رادیکال های آزاد محافظت شود.

 روشن شدن پوست

تحقیقات همچنین نشان داده است که بیزابولول ممکن است سنتز ملانین را مهار کند. ملانین رنگدانه ای است که به پوست ما رنگ می دهد. برخی از بیماری های پوستی و همچنین قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند منجر به تولید بیش از حد ملانین شود که به آن هایپرپیگمانتاسیون می گویند.

با مهار سنتز ملانین، بیزابولول می‌تواند به کاهش ظاهر لکه‌های تیره نامطلوب روی پوست کمک کند، که منجر به روشن‌تر شدن پوست و یکنواخت‌تر شدن رنگ پوست می‌شود. این اثر در مطالعه‌ای در سال 2010 نشان داده شد که درمان کرم‌های حاوی بیزابولول را روی لک ها بررسی کرد. در این مطالعه، پوست رنگدانه‌دار به‌طور قابل‌توجهی برای اکثر افرادی که کرم را آزمایش کردند، روشن شد.

جذب

جالب است بدانید که یکی از مهم ترین عملکردهای بیزابولول در محصولات آرایشی و بهداشتی، افزایش جذب سایر مواد از طریق پوست است. به همین دلیل است که بیزابولول اغلب با مواد فعال و دارویی دیگر ترکیب می شود که به تنهایی قادر به نفوذ موثر در پوست نیستند.

بیزابولول چیست
بیزابولول چیست

آیا بیزابولول بی خطر است؟(بیزابولول چیست؟)

ایمنی بیزابولول توسط پنل متخصص بررسی مواد آرایشی آمریکا(گروهی که مسئول ارزیابی ایمنی مواد مراقبت از پوست و مواد آرایشی هستند) ارزیابی شده است. آنها در بررسی خود دریافتند که علیرغم اینکه بیزابولول به خوبی در پوست جذب می شود، هیچ عارضه جانبی مضری مانند سمیت یا تحریک ایجاد نمیکند.

با این حال، هیئت کارشناسی این سازمان اشاره کرد که از آنجایی که بیزابولول نفوذ سایر مواد را به پوست افزایش می دهد، تولید کنندگان لوازم آرایشی باید در ترکیب بیزابولول با موادی که در صورت جذب توسط پوست سمی هستند، احتیاط کنند. به طور کلی، این کارگروه به این نتیجه رسیده اند که استفاده از بیزابولول در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی ایمن میباشد.

منبع: thedermreview.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *