داروخانه آنلاین دکتر دانیالی
سبد خرید خالی است.

خطر افزایش چربی شکمی در زنان

چربی شکمی در زنان

خطر افزایش چربی شکمی در زنان :

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به خطر افزایش چربی شکمی در زنان :

چربی شکم ممکن است خطر بیشتری نسبت به مردان برای زنان داشته باشد.
احتمالاً شنیده اید که اضافه وزن در ناحیه شکمی برای قلب شما مضر است. اما یک مطالعه جدید نشان داده است که اضافه وزن در شکم شما که پزشکان از فرم بدن به عنوان مرکز چاقی یاد می کنند، ممکن است برای سلامت قلب زنان حتی از مردان نیز بدتر باشد.

این مطالعه در شماره 6 مارس در ژورنال انجمن قلب آمریکا انجام شد و در آن ،ک حدود 500000 نفر (55٪ آنها زن) 40 تا 69 ساله در انگلستان شرکت کردند.
محققان از شرکت کنندگان اندازه گیری بدن کردند و سپس پیگیری کردند که در طی هفت سال آینده چه کسانی دچار حمله قلبی شده اند.

در آن دوره ، زنانی که وزن بیشتری در نواحی شکمی خود داشتند (با اندازه گیری دور کمر ، نسبت دور کمر به لگن یا نسبت دور کمر به قد) 10٪ تا 20٪ بیشتر از زنان معمولی خطر ابتلا به حمله قلبی داشتند.
به نظر می رسد نسبت بیشتر کمر به باسن ، عامل خطر حمله قلبی در زنان بیش از مردان است.
تجزیه و تحلیل نشان داد که در مقایسه با BMI ، نسبت کمر به لگن 18٪ بیشتر به عنوان پیش بینی کننده حمله قلبی در زنان است، در مقابل 6٪ در مردان.

دکتر باربارا کان ، استاد پزشکی جورج ریچاردز مینوت در دانشکده پزشکی هاروارد می گوید :
نتیجه ای که باید از این مطالعه بگیرید نباید کمتر در مورد تفاوت های جنسیتی و بیشتر در مورد خطرات کلی ناشی از چاقی شکمی باشد.

افزایش سایز دور کمر :

دکتر کان می گوید : صرف نظر از اینکه زنان در برابر مشکلات قلبی مربوط به افزایش وزن شکم آسیب پذیرتر از مردان هستند ، کاملاً واضح است که چاقی شکمی خطرات زیادی برای سلامتی به همراه دارد.
محققان نشان داده اند که افزایش وزن در شکم نشان دهنده افزایش میزان چربی داخلی است که اندام های داخلی شما را درگیر می کند.
همچنین دکتر مطالعات زیادی نشان می دهد که نسبت نامناسب کمر به لگن با دیابت و خطر قلبی عروقی ارتباط زیادی دارد.

یک مطالعه دیگر ، در 15 دسامبر 2015 ،
Annals of Internal Medicine نشان داد که افراد با وزن طبیعی فقط با لایه ای از چربی دور شکم در مقایسه با افراد بدون چاقی شکمی ، بدون در نظر گرفتن ریسک خطر ، بیشتر در معرض خطر مرگ در بیماری های قلبی یا هر علت دیگری هستند.
بنابراین ، اگر این روزها کمر بند شما کمی تنگ شده است ، شاید زمان آن فرا رسیده است که اقدامی انجام دهید.
در زیر چند استراتژی آورده شده است که می توانید برای کاهش چربی دور شکم و کاهش خطر ابتلا به آنها استفاده کنید:
افزایش وزن را کنترل کنید.

دکتر کان می گوید:
“تمرکز باید بر روی افزایش وزن باشد.” زنان تمایل دارند با افزایش سن و بعد از یائسگی وزن اضافه کنند. این امر به دلایل زیادی اتفاق می افتد ، از جمله تغییرات هورمونی ، کاهش توده عضلانی (زیرا چربی کالری کمتری نسبت به عضله می سوزاند) و در بعضی موارد ، تغییر سبک زندگی.

کنترل وزن و ایجاد تغییراتی در برنامه روزانه می تواند به جلوگیری از افزایش وزن و گذر از این مرحله کمک کند.
اضافه وزنی که به آرامی از بدن خارج می شود تمایل دارد که پایین بماند. در مقابل ، کاهش سریع وزن می تواند بدن شما را وادار کند تا متابولیسم خود را کند کرده و زمینه را برای دستیابی سریع به وزن فراهم کند.

فعالیت داشته باشید:

اگر به دنبال این هستید که سایز دور کمرتان را کنترل کنید ، شاید تعجب آور نباشد که افزایش میزان ورزش شما باید یک هدف برایتان باشد.
دکتر کان می گوید: “من طرفدار ورزش منظم هستم.”
مثلا اگر زمان کوتاهی در دسترس دارید آن را در جایی که می توانید انجام دهید – برای مثال ، نیم ساعت پیاده روی در خارج از کار و یا در ظهر یا قبل از اینکه به منزل بروید.
این فعالیت نباید بیش از حد شدید باشد. شما نیازی به رفتن به باشگاه ندارید. فقط تحرک بدنی می تواند به بهبود سلامت متابولیسم کمک کند.

حتی بلند شدن در حین کار نیز می تواند مفید باشد.
فعالیت بدنی منظم ممکن است همیشه به کاهش وزن کمک نکند ، اما باز هم می تواند به شما در حفظ وزن سالم و همچنین بهبود قند خون در افراد دیابتی کمک کند.
داشتن نسبت بیشتری از توده عضلانی می تواند به شما در سوزاندن کالری بیشتر کمک کند ، بنابراین افزودن تمرینات قدرتی حداقل دو بار در هفته ، تمرکز روی تمام گروه های اصلی عضلانی نیز می تواند به شما در حفظ وزن کمک کند.

سلامتی شما با اعداد:

تحقیقات نشان داده است که سایز دور کمر بیشتر می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قرار دهد.
اما سوال اصلی این است ، آیا در منطقه خطر هستید؟ بسیاری از افراد اندازه بدن خود را با BMI اندازه گیری می کنند ، این محاسبه بر اساس وزن و قد است.
اگر BMI شما 25 تا 29.9 باشد ، دارای اضافه وزن در نظر گرفته می شوید و اگر BMI شما 30 یا بالاتر باشد ، وارد گروه چاقی میشوید .
(برای اطلاع از BMI خود ، از ماشین حساب در / BMI استفاده کنید.)

اما BMI تمام ماجرا را بیان نمی کند،همانطوری که مطالعه اخیر در ژورنال انجمن قلب آمریکا نشان داده است ، نسبت کمر به باسن شما ممکن است در پیش بینی خطر حمله قلبی از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.
در اینجا نحوه محاسبه نسبت دور کمر به باسن شما آورده شده است:
اطراف بزرگترین قسمت باسن و باریک ترین قسمت کمر خود را که دقیقاً بالای ناف است اندازه بگیرید.
(در حالت ایده آل اندازه گیری دور کمر یک زن باید کمتر از 35اینچ و یا حدود 88 سانتی متر باشد تا از خطرات سلامتی جلوگیری کند.)

اندازه گیری دور کمر خود را بر روی اندازه گیری مفصل ران خود تقسیم کنید.
با نسبت کمر به لگن 85/0 یا پایین ، در ناحیه امنی قرار دارید.
متأسفانه ، افزایش وزن در ناحیه شکم ممکن است برای بعضی از خانم ها بیش از دیگران راحت باشد ، زیرا بعضی از افراد مستعد اضافه کردن چربی اضافی در شکم هستند.

تحقیقات ممکن است روزی به کشف روش های جدید برای از بین بردن این نوع چربی خطرناک کمک کند و به نوبه خود خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

دکتر کان می گوید ، برخی از داروهای جدیدتر که برای درمان افراد دیابتی استفاده می شود و به عنوان مهارکننده های حمل گلوکز مرتبط با سدیم شناخته می شوند، اثر جانبی جالبی در کاهش وزن و کاهش چربی شکمی دارند. دکتر کان می گوید:
“این احتمال وجود مکانیسم های فیزیولوژیکی را نشان می دهد که چربی شکمی را مورد هدف قرار می دهند.”
یک روز ممکن است دارو به شما کمک کند تا چربی شکم خود را از دست دهید ، اما تا آن روز باید بر روی تغییر سبک زندگی و ورزش تمرکز کنید و به سایز کمربند خود نگاه کنید تا پیشرفت خودتان را ببینید!


منبع خطر افزایش چربی شکمی در زنان : health.harvard.edu

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

جواب سوال‌هاتون رو می‌تونید در زیر پیدا کنید. در غیر اینصورت از ما بپرسید، ما همیشه به سوالاتتون جواب می‌دهیم.
چگونه میتوانم یک پروفایل ایجاد کنم؟
در وب سایت روی گزینه " ورود به حساب کاربری" کلیک کنید. میتوانید با استفاده از شماره موبایل ثبت نام خود را انجام دهید. (کد فعال سازی برایتان پیامک میشود .) بعد از وارد نمودن کد فعالسازی ، ثبت نام انجام می شود.
آدرس ایمیل : info[at]drdanyali.com
با ما در ارتباط باشید
شماره تلفن داروخانه : 07136383148
واتساپ: 09170621682