درمان خشکی چشم مزمن

درمان خشکی چشم

درمان خشکی چشم مزمن

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به:

درمان خشکی چشم مزمن روش های مختلفی ،از جمله استفاده از قطره های چشمی تا روش های جراحی را شامل میشود.

تغییرات سبک زندگی، درمان های طبیعی و درمان های جایگزین نیز ممکن است برای خشکی چشم کمک کننده باشد.

خشکی چشم در واقع زمانی رخ می دهد که چشم های شما نتوانند به اندازه کافی اشک تولید کنند. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که اشک شما، خیلی سریع تبخیر می شود و یا ممکن است به دلیل التهاب در داخل یا اطراف چشم باشد.

شما می توانید خشکی موقت چشم را در اثر عوامل محیطی مانند استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی یا قرار گرفتن در یک محیط خشک تجربه کنید. اما خشکی مزمن چشم یک بیماری طولانی است. علائم شما ممکن است بهتر یا بدتر شوند اما هرگز به طور کامل از بین نمی روند.

خشکی چشم مزمن اغلب به دلیل یک بیماری زمینه ای رخ است. بیماری های مربوط به پلک ها، بیماری های پوستی در مناطق نزدیک چشم، کمبودهای تغذیه ای و آلرژی ها همگی می توانند در خشکی مزمن چشم نقش داشته باشند.

گزینه های زیادی برای درمان خشکی چشم وجود دارد، بنابراین می توانید یک یا چند درمان را پیدا کنید که برای شما مفید هستند.

درمان خشکی چشم
درمان خشکی چشم

دارو درمان خشکی چشم

داروهای زیادی برای درمان خشکی مزمن چشم وجود دارد.

گاهی اوقات، یک بیماری زمینه‌ای یا عوامل خارجی ممکن است منجر به خشکی چشم شود، بنابراین بهتر است برای رد هرگونه بیماری دیگر با پزشک خود تماس بگیرید. برخی از داروها نیز می توانند باعث خشکی چشم شوند، بنابراین ممکن است  نیاز داشته باشید که با پزشک خود برای تعویض داروها همکاری کنید.

استفاده از داروهای بدون نسخه (OTC) برای درمان خشکی چشم

یکی از محبوب‌ترین راه‌ها برای درمان خشکی چشم، استفاده از قطره‌های چشمی OTC است که به آن اشک مصنوعی نیز می‌گویند.

قطره های چشمی که حاوی مواد نگهدارنده هستند برای مدت طولانی در قفسه باقی می مانند. قطره های چشمی بدون مواد نگهدارنده در ویال های یکبار مصرف وجود دارند که نهایتا 12 تا 24 ساعت قابل نگهداری هستند.

اشک مصنوعی چشمان شما را مرطوب می کند و ممکن است برای تسکین علائم خشکی چشم کافی باشد. با این حال، ممکن است لازم باشد آنها را چندین بار در روز استفاده کنید.

شما همچنین می توانید از پمادهای مرطوب کننده ی چشم استفاده کنید، در ابتدای مصرف این پمادها ، دید را تار میکنند. پمادها بهتر از قطره چشم شما را می پوشانند و اثرات طولانی مدت تری دارند. از آنجایی که آنها دید را تار می کنند، بهتر است درست قبل از خواب از آنها استفاده کنید.

از مصرف قطره های چشمی که قرمزی را کاهش می دهند (مانند نفازولین) در خشکی چشم ، خودداری کنید. این قطره ها در نهایت ممکن است چشم شما را تحریک کنند زیرا باعث انقباض رگ های خونی میشوند.

پروتز های چشم درمان خشکی چشم

اگر قطره های جایگزین اشک مصنوعی معمولی تاثیرگذاری ندارند، پروتزهای  چشمی ممکن است یک گزینه درمانی قابل توجه  باشند. این مواد از سلولز قابل حل ساخته شده اند و مانند دانه های پهن برنج به نظر می رسند و در زیر پلک پایین قرار می گیرند.

پروتز ها را در فضای بین کره چشم و پلک پایین قرار می دهید. این پروتزها دارو را در طول روز آزاد می کند تا چشم شما را همیشه مرطوب نگه دارد.

درمان خشکی چشم
درمان خشکی چشم

داروی تجویزی درمان خشکی چشم

پزشک ممکن است برای درمان خشکی مزمن چشم دارویی برای شما تجویز کند. این موضوع می تواند شامل قطره های چشمی تجویزی یا داروهایی باشد که به صورت خوراکی (از راه دهان) مصرف می کنید.

بیشتر این داروها بر کاهش التهاب در سطح چشم و حاشیه پلک تمرکز دارند. هنگامی که پلک های شما ملتهب هستند، از ترشح چربی به لایه بیرونی غدد اشکی توسط غدد چربی جلوگیری می کنند. بدون ترشح سبوم، اشک های شما خیلی سریع تبخیر می شوند.

برخی از آنتی بیوتیک ها باعث تحریک تولید چربی در غدد اطراف چشم می شوند. اگر پزشک معتقد است در درجه اول التهاب باعث خشکی چشم شما می شود، ممکن است آنتی بیوتیک هایی با خاصیت جانبی ضد التهابی برای شما تجویز کند.

قطره های چشمی تجویزی اغلب ضد التهاب نیز هستند. گزینه ی رایج در این دسته قطره ی سیکلوسپورین چشمی است.

جدیدترین درمان سندرم چشم خشک چیست؟

از سال 2023، جدیدترین قطره چشمی که برای درمان خشکی چشم تایید شده است، پرفلوروهگزیلوکتان (Meibo) تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را دریافت کرد.این قطره به کاهش تبخیر اشک کمک می کند.

لنزهای تماسی درمانی درمان خشکی چشم

اگر خشکی مزمن چشم شما به دلیل از دست دادن سریع اشک است، ممکن است با استفاده از لنزهای تماسی خاص ، تسکین پیدا کنید. این لنزها  به محافظت از سطح چشم و جلوگیری از خروج رطوبت چشمی کمک می کنند.

لنزهای اسکلرال لنزهایی سفارشی هستند که از کل سطح چشم شما محافظت می کنند و به حفظ رطوبت چشم کمک می کنند.

درمان خشکی چشم
درمان خشکی چشم

رویه های درمانی درمان خشکی چشم

علاوه بر داروها، پزشک ممکن است روش های خاصی را برای درمان خشکی چشم مزمن توصیه کند. این روش ها شامل:

 • درمان با پالس نوری شدید (IPL): : از پالس های نور برای درمان التهاب و رفع انسداد در غدد چربی چشم شما استفاده می شود. اما اثرات این درمان ممکن است پس از 6 ماه از بین بروند .
 • پالس حرارتی: پالس حرارتی برای پاکسازی غدد چربی مسدود شده، با اعمال گرما به پلک ها و به دنبال آن فشار ضربانی انجام می شود. این نوع درمان حدود 12 دقیقه طول می کشد .
 • پیوند غشای آمنیوتیک: پیوند غشای آمنیوتیک از یک لایه نازک از جفت حفظ شده ی انسان برای کمک به ترمیم سطح چشم شما استفاده می کند.
 • جراحی: در موارد نادر ، پزشک ممکن است جراحی را برای بستن دائمی مجاری اشک یا تنظیم پلک های شما برای کمک به حفظ اشک در چشم توصیه کند.

درمان های خانگی و طبیعی

چندین درمان طبیعی ممکن است به خشکی مزمن چشم کمک کند. مثالها عبارتند از:

 • کمپرس گرم: چشم هایتان را گرم نگه دارید،برای کاهش علائم خشکی چشم، پارچه ای مرطوب را به مدت 5 دقیقه روی چشمان خود قرار دهید.
 • صابون ملایم: پلک های خود را با یک صابون ملایم مانند شامپو بچه ماساژ دهید. چشمان خود را ببندید، صابون را با نوک انگشتان خود بمالید و پلک های خود را به آرامی ماساژ دهید.
 • مکمل‌های امگا 3: اگرچه تحقیقات متناقض است، اما برخی شواهد نشان می‌دهند که اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است به تسکین علائم خشکی چشم کمک کنند. شما می توانید با خوردن خوراکی هایی مانند بذر کتان، سالمون و ساردین این مواد را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنید. همچنین می توانید مکمل هایی مانند روغن ماهی مصرف کنید یا از قطره چشمی حاوی امگا 3 استفاده کنید.
 • قطره های چشم  روغن کرچک: روغن کرچک ممکن است به کاهش تبخیر اشک کمک کند و علائم شما را بهبود بخشد. قطره های اشک مصنوعی حاوی روغن کرچک در در برخی داروخانه ها در دسترس هستند.

همیشه قبل از امتحان هر نوع درمان با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

درمان های جایگزین

محققان به کاوش برای یافتن چندین درمان جایگزین برای خشکی مزمن چشم ادامه می دهند. این درمان ها اغلب جنبه های مختلف بیماری را هدف قرار می دهند.

درمان های جایگزین عبارتند از:

 • طب سوزنی: طب سوزنی ممکن است با تأثیر بر عملکرد عصبی به تسکین علائم خشکی چشم کمک کند. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که طب سوزنی می تواند یک مکمل موثر در ردیف درمان های سنتی باشد.
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS): یک واحد TENS ممکن است به تحریک اعصابی که به القای اشک کمک می کنند کمک کند.
 • سلول های بنیادی: سلول های بنیادی ممکن است به ترمیم سطح داخلی پلک ها یا اشک و غدد چربی کمک کند. اما مطالعات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

نویسندگان یک بررسی تحقیقی در سال 2022 توصیه می‌کنند که درمان‌های جایگزین را تنها زمانی امتحان کنید که درمان‌های معمولی کارساز نباشند.

تغییر سبک زندگی

می توانید برخی تغییرات را در سبک زندگی ایجاد کنید که ممکن است علائم خشکی مزمن چشم شما را بهبود بخشد.

 • استفاده از عینک آفتابی با محافظ های جانبی برای جلوگیری از تبخیر اشک
 • بهداشت مناسب پلک – مانند اسکراب پلک – به عنوان بخشی از برنامه روزانه شما
 • پلک زدن مداوم هنگام انجام یک کار تکراری برای مدت طولانی، مانند خواندن یا نگاه کردن به صفحه
 • استفاده از یک مرطوب کننده ی خنک برای افزودن رطوبت به هوا
 • نوشیدن آب در طول روز برای هیدراته ماندن
 • اجتناب از دود سیگار با سیگار نکشیدن و محدود کردن قرار گرفتن در معرض دود

آیا خشکی مزمن چشم از بین می رود؟

اگر خشکی مزمن چشم به دلیل یک بیماری زمینه ای باشد، درمان بیماری زمینه ای ممکن است علائم شما را برطرف کند. در غیر این صورت، در حال حاضر هیچ درمانی برای خشکی مزمن چشم وجود ندارد. درمان های فوق می تواند به کاهش علائم و جلوگیری از عوارض کمک کند.

حتما زیر نظر متخصص چشم، پزشک یا داروساز خود، بهترین درمان را برای خشکی چشم خود امتحان کنید.

کلیدواژه : سلامت چشم
دکتر محمدرضا کیافر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//removed by nh2t //removed by nh2t //removed by nh2t