سلامتی, مقالات

7 مورد از بهترین ویتامین های مو پوست و ناخن در سال ۲۰۲۲

ویتامین های مو پوست و ناخن

7 مورد از بهترین ویتامین های مو پوست و ناخن در سال ۲۰۲۲

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

«نوشته شده بوسیله ی الن لندز، ام اس و بررسی پزشکی بوسیله ی جیلیان کوبالا، ام اس»

اگر به دنبال موهای سالم‌تر، ناخن‌های قوی‌تر یا پوستی شفاف‌تر هستید، ممکن است از خود بپرسید که آیا ارزش خرید ویتامین مو، پوست و ناخن را دارد یا خیر؟!

بسته به ماده های تشکیل دهنده ی مکمل، مصرف یکی از آنها ممکن است به تقویت مو و ناخن یا بهبود مشکل های پوستی مانند جوش کمک کند.

این مقاله فهرستی از ۷ مورد از بهترین ویتامین‌های مو پوست و ناخن است و همچنین نکته هایی که هنگام گزینش یا انتخاب مکمل می‌بایست بدان ها توجه کرد را ارائه می‌ دهد.

ویتامین های مو پوست و ناخن
ویتامین های مو پوست و ناخن

نحوه گزینش مکمل های مو، ناخن و پوست:

خرید مکمل های مو، ناخن و پوست می تواند از نظر گزینشی بسیار سخت باشد ولی در اینجا چند فاکتور کلیدی برای بررسی کردن آنها وجود دارد که به آنها می پردازیم:

۱. کیفیت و اثربخشی ماده های تشکیل دهنده:

ایده آل‌ترین راه این است که، به دنبال فرآورده‌هایی باشید که حاوی ماده‌های تشکیل دهنده با پشتوانه ی پژوهشی (research backed) و بدون ماده‌های نگهدارنده و پرکننده هستند.

اگر در جستجوی مکملی هستید که حاوی یک ترکیب ویژه است، به خاطر داشته باشید که فرآوری کنندگان، به طور دقیق میزان ماده‌های بکاربرده شده در ترکیب‌ ها را فاش نمی‌کنند. بنابراین، شما باید از فرآورده‌هایی که حاوی ماده هایی هستند که ممکن است به آن حساسیت داشته باشید دوری کنید.

علاوه بر این، در حالی که بررسی‌ ها از اثربخشی برخی از ماده های تشکیل دهنده‌ی مکمل‌ها پشتیبانی می‌کنند، ولی پژوهش‌ها در مورد فایده‌های مکمل های مو، پوست و ناخن هنوز کاملاً محدود و ناچیز هستند. بنابراین، هیچ تضمینی وجود ندارد که این فرآورده‌ها باعث ایجاد تفاوت‌های چشمگیری در مو، پوست یا ناخن شما شوند.

ویتامین های مو پوست و ناخن
ویتامین های مو پوست و ناخن

۲. شهرت برند و نظارت شخص ثالث:

هنگام خرید مکمل، این مهم است که از یک بنمایه ی قابل اعتماد خریداری کنید.

برای اطمینان بیشتر، به دنبال ویتامین هایی باشید که بوسیله ی یک سازمان نظارتی یا تست شخص ثالث مانند NSF ، USP و ConsumerLab ایالات متحده آمریکا آزمایش شده اند.

مهر تأیید شخص ثالث تضمین می کند که فرآورده حاوی انواع و مقادیر ماده های تشکیل دهنده درج شده در بطری است.

۳. موردهای منع مصرف احتمالی:

برخی از ترکیب‌ ها ممکن است با داروها تداخل داشته باشند یا در صورت بارداری یا شیردهی خطرناک باشند. همیشه پیش از آزمایش هر مکمل جدید با کارشناس مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا مطمئن شوید که بهره‌مندی از آن فرآورده برای شما بی خطر است.

ترکیب های رایج موجود در ویتامین های مو پوست و ناخن:

در اینجا ماده هایی که در مکمل های مو، پوست و ناخن بیشتر یافت می شوند به همراه مروری کوتاه درباره ی اثربخشی آنها آورده شده است.

بیوتین:

یکی از پرطرفدار ترین ماده های موجود در بهترین ویتامین های مو پوست و ناخن، بیوتین است، ویتامین ب B ای که انگاشته یا تصور می شود که به رشد مو و ناخن کمک می کند.

با اینکه شواهد از بهره‌مندی ویتامین ب۷ در کسانیکه کمبود بیوتین دارند، حمایت می کند، پژوهش ها در مورد اثربخشی آن برای مو و ناخن در آمار کلی جمعیتی متفاوت است.

با این حال، با وجود کمبود شواهد قوی، بیوتین بیشتر در مکمل‌های مو، پوست و ناخن یافت می‌شود – و اغلب در دوزهای بالا.

با اینکه سمی بودن دوزهای بالای بیوتین نشان داده نشده است، ولی می توانند بر نتیجه های آزمایشگاهی اثرگذار باشند، که ممکن است به تشخیص نادرست یک وضعیت سلامتی یا مدیریت نامناسب یک وضعیت موجود بیانجامد. 

ویتامین های دی A آ ، D و ای E:

ویتامین‌های دی، آ،‌ و ای ویتامین‌های محلول در چربی هستند که بیشتر در مکمل‌های مو، پوست و ناخن یافت می‌شوند، چون فایده های ذاتی یا بالقوه‌ای بویژه برای مو و پوست دارند.

از آنجایی که A، D و E ویتامین های محلول در چربی هستند، مقادیر اضافی آن به جای دفع، ذخیره می شود که برآیند آن، چنانچه این ویتامین ها به مقدار زیاد مصرف شوند، می توانند سمی باشند.

مگر اینکه تحت نظر کارشناس مراقبت های بهداشتی، از مصرف این ویتامین ها در دوزهای بالاتر از حد بالایی قابل تحمل (UL) خودداری کنید.

بالاترین میزان مصرف روزانه قابل تحمل (UL) برای ویتامین های دی A آ ، D و ای E به شرح زیر است:

ویتامین آ IU = ۱۰,۰۰۰ برابر با ۳,۰۰۰ میکروگرم

ویتامین دی IU = ۴,۰۰۰ برابر‌ با ۱۰۰ میکروگرم

ویتامین ای IU = ۱,۱۰۰ برابر‌ با ۱,۰۰۰ میکروگرم

به خاطر داشته باشید که اگر کمبود ویتامین D دارید، یک کارشناس مراقبت های بهداشتی ممکن است مکملی حاوی بیش از ۴,۰۰۰ IU را برای افزایش سطح خون شما و به اندازه کافی توصیه کند.

متیل سولفونیل متان (MSM):

یکی دیگر از ماده های رایج و پرکاربرد است، زیرا پژوهش‌ ها نشان می‌دهد که فزونی های ذاتی برای سلامت پوست دارد. یک بررسی‌ کوچک در سال ۲۰۱۹ با ۵۰ شرکت‌کننده زن نشان داد که بهره‌مندی ۴۰۰ میلی‌گرم MSM، همراه با ۲۰۰ میلی‌گرم اسید هیالورونیک و ۵۰۰ میلی‌گرم ال-کارنوزین، روزانه به مدت ۲ ماه، آبرسانی پوست را تا ۱۵/۲ درصد و خاصیت کشسانی پوست را تا ۲۲/۶ درصد بهبود می‌بخشد.

بجز این، یک بررسی کوچک در سال ۲۰۲۰ نشان داد که حتا دوز کم متیل سولفونیل متان MSM باعث بهبود خاصیت کشسانی و آبرسانی پوست می شود. همچنین در کاهش نشانه‌ های پیری به صورت چشمی مانند زبری پوست و چین و چروک های صورت اثربخش بوده است. در حالی که این دستاوردها امیدوارکننده به نظر می رسد، پژوهش های کلی در مورد اثربخشی MSM در ویتامین های مو پوست و ناخن محدود است.

ویتامین های مو پوست و ناخن
ویتامین های مو پوست و ناخن

اسید هیالورونیک:

اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است که به حفظ سطح هیدراتاسیون در بدن شما کمک می کند. در حالی که بیشتر در فرآورده های مراقبت از پوست به شکل موضعی یافت می شود، مصرف خوراکی اسید هیالورونیک در دوزهای ۱۲۰ میلی گرم در روز نشان داده شده است که به بهبود رطوبت پوست کمک می کند، به ویژه در کسانیکه که پوست خشک دارند. 

کلاژن:

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن شماست. بررسی‌ ها نشان داده‌اند که بهره‌مندی از مکمل‌های کلاژن ممکن است به کاهش نشانه های پیری و بهبود هیدراتاسیون و انعطاف‌پذیری پوست کمک کند. همچنین ممکن است در بهبود ناخن های شکننده و جلوگیری از آسیب مو سودمند باشد، اگرچه پژوهش های بیشتری لازم است.

دم اسب (سیلیس):

عصاره ی گیاه دم اسب گونه ی سرخسی حاوی ماده ی سیلیس است، یک آنتی اکسیدان قوی که به پاسداری از بدن  در برابر آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند. برآیند آن، دم اسب ممکن است در کاهش ریزش و نازک شدن مو اثربخش باشد، ولی پژوهش های بیشتری مورد نیاز است. علاوه بر این، مکمل‌های دم اسبی ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشند، بنابراین پیش از افزودن این مکمل به برنامه روزانه خود، حتما با یک کارشناس مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید.

پرسش های فراگیر:

آیا مصرف روزانه ویتامین های مو پوست و ناخن بی خطر است؟

مکمل های غذایی مانند ویتامین های مو، پوست و ناخن همانند داروها بوسیله ی سازمان غذا و دارو (FDA) ساماندهی نمی شوند. به طور خاص، FDA برای اطمینان از اینکه مکمل حاوی نوع ها و مقدارهای موادی است که برچسب آن داوی یا ادعای آن را دارد، آن فرآورده را آزمایش نمی کند، به همین دلیل، بهتر است مکمل هایی را برگزینید که از نظر خلوص و کارایی بوسیله ی شخص ثالث آزمایش شده باشند.

همچنین به خاطر داشته باشید که این مکمل ها ممکن است برای همه افراد بی خطر نباشند. به عنوان مثال، از آنجایی که بسیاری از این مکمل ها حاوی دوزهای بالایی از برخی ماده های مغذی هستند، ممکن است باعث مسمومیت شود، بویژه اگر قبلاً از مکمل دیگری مانند مولتی ویتامین بهره برده اید.

علاوه بر این، برخی از ماده های موجود در ویتامین‌های مو، پوست و ناخن ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشند یا در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف داشته باشند. مهم است که پیش از بهره‌مندی از هر مکمل جدیدی با کارشناس مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

آیا ویتامین های مو پوست و ناخن موثر هستند؟

برخی از ترکیب‌ هایی که بیشتر در ویتامین‌های مو، پوست و ناخن یافت می‌شوند، مانند کلاژن و اسید هیالورونیک، پژوهش های بیشتری برای حمایت از اثربخشی آنها نسبت به دیگرها انجام می‌دهند. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که پژوهش ها و بررسی های کلی در مورد این مکمل ها محدود است. بنابراین، پیش از اینکه بتوانیم با اطمینان بگوییم که آیا ویتامین‌های مو، ناخن و پوست اثربخش و سودمند هستند، به بررسی‌ های قوی‌تری نیاز است.

آیا ویتامین های مو پوست و ناخن به رشد مو کمک می کنند؟‌

برخی پژوهش‌ ها برای پشتیبانی از بهره‌گیری برخی مواد برای رشد و سلامت مو، مانند عصاره ی گیاه دم اسب و DHA امگا ۳ وجود دارد. با این حال، در حال حاضر شواهد کافی برای تأیید این کاربردها و برتری ها وجود ندارد.

چقدر طول می کشد تا ویتامین های مو پوست و ناخن اثربخشی خود را نشان دهند؟

در حالی که دانش و آگاهی در مورد بهترین ویتامین های مو پوست و ناخن هنوز قطعی نیست، بررسی‌ هایی که اثرهای مثبت ترکیب های جزء به جزء را که بیشتر در این فرآورده ها یافت می‌شود، از ۴۰ روز تا ۶ ماه نشان می‌دهد.

خط پایان و نتیجه گیری:

در حالی که همه مکمل ها یکسان ساخته نمی شوند، برخی از آنها حاوی ماده‌هایی هستند که ممکن است برای مو، پوست و ناخن‌های شما مفید باشند. با گزینه های بسیار زیادی که می توانید از بین آنها داشته باشید، مهم است که پژوهش های خود را زودتر از موعد انجام دهید تا بدانید کدام فرآورده برای شما مناسب تر است. به ویژه اگر از مکمل های دیگر یا داروهای تجویزی بهره می گیرید یا باردار هستید و یا در دوران شیردهی هستید، پیش از بهره‌مندی از مکمل های تازه، حتما با کارشناس مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

در نهایت، به یاد داشته باشید که مکمل ها جایگزین دیگر عادت های سبک زندگی سالم مانند حفظ یک رژیم غذایی ترازمند، هیدراته ماندن، مدیریت سطح استرس و خواب، کافی نیستند، که همگی به سلامت مو، پوست و ناخن کمک می کنند.


منبع : www.healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *