مقالات, زیبایی و آرایشی

سالیسیلیک اسید برای جوش

سالیسیلیک اسید برای جوش

سالیسیلیک اسید برای جوش

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به:

شاید تعجب کنید ولی بروز آکنه ممکن است یک عارضه جانبی کوتاه مدت، از روتین روزانه ی مراقبت از پوست شما باشد!

برای مثال سالیسیلیک اسید برای جوش یکی از موادی است که ممکن است باعث یک دوره ی موقت از  آکنه شود. بدتر شدن آکنه یک واکنش کوتاه مدت به موادی است که چرخه ی سلولی را سرعت می بخشند و به عنوان “ترکیبات تسریع کننده ی تقسیم سلولی پوست” شناخته می شود.

اسید سالیسیلیک به بدن شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری از شر سلول های مرده پوست خلاص شود. نتیجه ی این موضوع ، ممکن است سلول‌های مرده پوست، کثیفی‌ها و روغن‌هایی باشد که روی سطح پوست شما ظاهر می‌شوند و منافذ شما را مسدود کرده و در نهایت باعث بروز  آکنه می‌شوند.

سالیسیلیک اسید برای جوش

سالیسیلیک اسید برای جوش

خرید محصولات ضد آکنه

چگونه مطمئن شویم که جوش‌ها ناشی از پاکسازی پوست است؟

پاکسازی پوست چیست؟

پاکسازی پوست به طور کلی زمانی اتفاق می‌افتد که با استفاده از ترکیباتی خاص، روند طبیعی بدن را برای تغییر سلول‌های مرده پوست  به سلول های تسریع کنند.

آکنه با چیزی که ما آن را به عنوان میکروکومدون‌ها میشناسیم شروع می‌شود، که زیر سطح پوست هستند و قابل مشاهده نیستند. برخی از محصولات درمانی ؛ تقسیم سلولی پوست یا turn over سلولی را افزایش می دهند و به آشکار شدن زودتر یا سریع این میکروکومدون ها کمک می کنند.

برخی از ترکیبات رایج پاکسازی پوست عبارتند از رتینوئیدها و اسید سالیسیلیک.

محصولات حاوی این مواد به سرعت بخشیدن گردش سلولی کمک می کنند. اغلب، چرخش سریع سلولی، سلول های مرده پنهان پوست، کثیفی و روغن را به سطح پوست شما می آورد. این تجمع مواد، همان چیزی است که منافذ شما را می بندد و باعث آکنه می شود.

اما باید بدانید در نهایت، پوست شما با این مواد سازگار می شود، آکنه از بین می رود و در نهایت به شما امکان می دهد از مزایای آن محصول جدید بهره مند شوید.

آیا استفاده روزانه از اسید سالیسیلیک خوب است؟(سالیسیلیک اسید برای جوش)

شما می توانید از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک به صورت روزانه یا چند روز در هفته استفاده کنید.

یکی از محتمل ترین ترکیبات پاکسازی پوست، اسید سالیسیلیک است که در کرم ها، ژل ها، لوسیون ها، پدها و غیره موجود است. اسید سالیسیلیک با کاهش تورم و رفع انسداد منافذ به پاکسازی آکنه کمک می کند.

اگر پوست شما در شروع درمان دچار التهاب می شود، ممکن است لازم باشد ابتدا چند بار در هفته از دوز کم سالیسیلیک استفاده کنید. با گذشت زمان و تطبیق پوست با اسید سالیسیلیک، به آرامی می توانید از محصول به صورت روزانه استفاده کنید. در مورد چگونگی استفاده از اسید سالیسیلیک برای درمان مشکل پوست خود با یک متخصص پوست یا داروساز مشورت کنید

سالیسیلیک اسید برای جوش

سالیسیلیک اسید برای جوش

پاکسازی پوست چه مدت طول می کشد؟(سالیسیلیک اسید برای جوش)

پاکسازی پوست به طور معمول ممکن است چند هفته طول بکشد. بعد از شروع یک محصول جدید حاوی اسید گلیکولیک، لاکتیک اسید، سالیسیلیک یا رتینوئید، ممکن است چهار تا هشت هفته طول بکشد تا متوجه جوش‌های کمتر شوید و تا 16 هفته طول بکشد تا آکنه شما به صورت کامل پاک شود.

به طور کلی، پزشکان استفاده از محصولات جدید را برای حداقل چهار هفته توصیه می کنند. ممکن است تا چهار تا شش هفته پس از شروع یک درمان جدید، هیچ پیشرفتی در وضعیت جوش های خود متوجه نشوید. در مقابل، اگر آکنه پس از شش هفته شروع به بهبود نکرد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که محصول را از روتین روزانه خود حذف کنید و محصول جدیدی را امتحان کنید.

پاکسازی پوست یا  ظاهر شدن ناگهانی جوش ها(سالیسیلیک اسید برای جوش)

اما باید بدانید که هر جوش جدیدی نتیجه پاکسازی پوست نیست. محصولات “غیر کومدون زا” یا محصولاتی که منافذ را مسدود نمی کنند، ممکن است خطر بروز جوش را کاهش دهند. در مقابل، محصولات حاوی شی باتر ، سیلیکون، و محصولات مبتنی بر روغن ممکن است منافذ را مسدود کنند.

تفاوت‌های کمی بین جوش‌های ناشی از پاک‌سازی پوست و جوش‌هایر معمول وجود دارد. به عنوان مثال، پاکسازی پوست باعث ایجاد آکنه ای  می شود که به سرعت ناپدید می شود و جای زخم باقی نمی ماند. اما ظاهر شدن ناگهانی جوش ها ممکن است باعث ایجاد جوش هایی شوند که به آرامی جمع می شوند و اغلب آثاری از خود بر روی پوست به جا می گذارند.

علائمی که نشان می دهد پوست شما به فرمولاسیون حساس است عبارتند از:

اگر محصول مورد استفاده ی شما حاوی موادی نیست که باعث پاکسازی پوست می شود، ممکن است لازم باشد زودتر مصرف آن را متوقف کنید زیرا نیازی به زمان دادن بیشتر برای دیدن کارایی آن نیست.

سالیسیلیک اسید برای جوش

سالیسیلیک اسید برای جوش

عوامل خطرزای ایجاد جوش توسط پاکسازی پوست (سالیسیلیک اسید برای جوش)

به غیر از لیست مواد موجود در محصول جدید، عادات دیگر ممکن است باعث ایجاد جوش های غیر مرتبط با پاکسازی پوست شوند.

عواملی که خطر ایجاد جوش را پس از پاکسازی پوست افزایش می دهند عبارتند از:

  • شب ها بدون پاک کردن آرایش بخوابید
  • پوست خود را به شدت مالش دهید
  • از قبل سابقه ی جوش زدن دارید
  • به اشتراک گذاری محصولات و ابزار آرایش با افراد دیگر
  • اگر درمان های متفاوت برای آکنه را با فاصله ی چند هفته از یکدیگر انجام دهید
  • در حین ورزش از حوله برای پاک کردن عرق خود استفاده کنید
  • بیش از دو بار در روز صورت خود را بشویید

ممکن است نیاز داشته باشید که حتما پاکسازی پوست را انجام دهید. در این صورت می‌توانید با وارد کردن آهسته محصول جدید به روتین روزانه خود، به پوست خود کمک کنید تا با محصول جدید سازگار شود.به عنوان مثال، در چند هفته اول فقط از دوز کم رتینوئید موضعی هر سه روز یکبار استفاده کنید. سپس، می توانید به آرامی فاصله ی استفاده از کاهش دهید تا زمانی که نتیجه ی مورد نظر را بببینید

کرم را شب ها به صورت خود بزنید. هنگامی که پوست شما با رتینوئید سازگار شد، حتی ممکن است دوز قوی تری نسبت به دوز فعلی خود استفاده کنید.

افزودن تدریجی محصول به روتین مراقبت از پوست به کاهش جوش های آکنه و سایر عوارض جانبی مانند خشکی و قرمزی کمک می کند.

برخی از درمان‌های آکنه ممکن است باعث هجوم جوش‌های قرمز ناخواسته شوند. اگرچه این موضوع ممکن است به نظر غیر منطقی می رسد، اما کاملا طبیعی است. پس از یک یا دو ماه که به آرامی یک محصول جدید را به روتین مراقبت از پوست خود معرفی کردید، بالاخره متوجه پوستی صاف و بدون لک خواهید شد.

نکته: مراقب مواد تشکیل دهنده یک محصول جدید باشید. ممکن است بخواهید آن پاک کننده یا سرم جدید را قربانی کنید اگر غیر کومدون زا نباشد یا حاوی موادی باشد که منافذ را می بندد.

منبع: health.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *