مقالات, بهداشتی, زیبایی و آرایشی, سلامتی

انوع رایج آکنه و نحوه درمان

انوع رایج آکنه

انوع رایج آکنه و نحوه درمان

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به:

جوش ها برخلاف نظر عموم دیگر فقط نشانه ی بلوغ نیستند، آکنه بزرگسالان به دلایلی مانند استرس، رژیم غذایی و هورمون های در حال نوسان در حال افزایش هستند. در این مقاله، یک راهنمای جامع برای داشتن پوست شفاف انوع رایج آکنه و نحوه درمان خدمت شما ارائه میکنیم.

آکنه شایع ترین بیماری پوستی در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر است که برای مثال :

بیش از 95 درصد از آمریکایی ها را حداقل در مقطعی از زندگی خود، تحت تأثیر قرار می دهد. در واقع، 50 درصد از افراد 20 ساله، 30 درصد از زنان 30 ساله و 25 درصد از زنان 40 ساله هنوز آکنه را تجربه می کنند.

خرید محصولات ضد جوش

این آمارها ممکن است کمی نگران کننده به نظر برسند، اما یک نکته ی مثبت درباره ی آکنه نسبت به سایر بیماری های پوستی وجود دارد:

“از آنجایی که این بیماری از قبل ، شایع‌تر شده است، مطالعات تحقیقاتی بیشتری در مورد انواع مختلف آکنه انجام شده و گزینه‌های درمانی بیشتری نسبت به قبل وجود دارد.”

انوع رایج آکنه و نحوه درمان

انوع رایج آکنه و نحوه درمان

آکنه کیستیک (انوع رایج آکنه)

چگونه اتفاق می افتد:

آکنه های کیستیک برآمدگی هایی عمیق در زیر سطح پوست هستند و در زنان معمولاً در امتداد خط فک و چانه قرار دارند.

این عارضه در افرادی که پوست چرب دارند رایج است.در این نوع از آکنه ترکیبی از چربی های تولیدی بدن (سبوم)، آلودگی ها و پوست های مرده در منافذ به دام می‌افتند (به خصوص در دوره های قاعدگی این امر بیشتر رخ میدهد، زیرا استروژن می‌تواند باعث افزایش تولید سبوم شود).

ضایعات نه تنها می‌توانند دردناک و قرمز رنگ باشند، بلکه می‌توانند پس از این بین رفتن، باعث ایجاد PIH (هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب، با نام لکه‌های تیره) و اسکار شوند. به همین دلیل، درمان سریع آکنه کیستیک، بسیار کلیدی است.

رژیم درمانی:

روتین مراقبت از پوست روزانه می تواند در درمان کمک کننده باشد:

دو بار در روز با یک پاک کننده حاوی لایه بردارهای شیمیایی مانند گلیکولیک اسید صورت خود را بشویید و شب ها از یک رتینوئید مانند ژل آداپالن استفاده کنید. آداپالن ملایم‌تر از رتینول موضعی است و در سرتاسر صورت استفاده می‌شود تا تجمع پوست های مرده را کاهش دهد که به نوبه خود میتواند از ایجاد جوش‌ها جلوگیری می‌کند.

تذکر:

ذکر این نکته مهم است که در این نوع از آکنه «درمان‌های سنتی مانند درمان‌های موضعی کمتر مؤثر هستند»، بنابراین اگر از روتینی پیروی می‌کنید که مؤثر نیست، مراجعه به متخصص پوست و استفاده از داروهای تجویزی برای شما کمک کننده است.

 • برخی از قرص‌های ضدبارداری که حاوی استروژن و پروژسترون هستند برای درمان آکنه مورد تایید FDA هستند و تجویز می‌شوند زیرا افزایش آن هورمون‌ها، می‌تواند سطح آندروژن‌های آکنه‌زا مانند تستوسترون را کاهش دهد که در نتیجه جلوی غده چربی را برای تولید سبوم بیشتر میگیرد.
 • اسپیرونولاکتون – یک داروی فشار خون – نیز، با اینکه تاییدیه FDA در زمینه ی درمان آکنه را ندارد ، برای درمان آکنه به طور مشابه برای زنان عمل می کند . این دارو نیز آندروژن ها را مسدود می کند.
 • در موارد شدیدتر بیماری، ایزوترتینوئین (راکوتان) استاندارد طلایی درمان است و پتانسیل بهبود پایدار یا حتی درمان آکنه کیستیک را دارد. . این دارو نوعی از ویتامین A (در واقع نوعی رتینوئید) است که برای کاهش تولید سبوم به روشی قوی تر عمل می کند.

  انوع رایج آکنه و نحوه درمان

  انوع رایج آکنه و نحوه درمان

تذکر:

زنانی که باردار هستند یا قصد باردار شدن دارند باید از مصرف ایزوترتینوئین اجتناب کنند زیرا این دارو می تواند باعث نقص های مادرزادی شود.

جوش سرسیاه/سرسفید(انوع رایج آکنه)

چگونه اتفاق می‌افتد:

این نوع آکنه با عملکرد “سلول های تولید سبوم” که در منافذ یا فولیکول مو قرار دارند شروع می‌شوند.

جوش سرسیاه سبوم به اضافه ی باکتری ها و سلول های مرده پوست است که منافذ را مسدود می کند. جوش‌های سرسیاه ، به این دلیل سیاه هستند که سطح بالای کومدون‌ها باز است. وقتی سبوم، باکتری‌ها و سلول‌های مرده پوست در معرض هوا قرار می‌گیرند، همگی اکسید می‌شوند و تیره‌تر می‌شوند.

هنگامی که یک منفذ مسدود بسته می شود، یک جوش سر سفید تشکیل می شود جوش های سرسفید، کومدون های بسته و حاوی ناخالصی ها در سطح زیرین پوست هستند و با هوا تماس ندارند.

هر دوی این نوع از آکنه ها بیشتر در ناحیه ی T صورت ( پیشانی و اطراف بینی و چانه ) یافت می شوند زیرا این ناحیه دارای بیشترین غدد چربی است.

انوع رایج آکنه و نحوه درمان

انوع رایج آکنه و نحوه درمان

رژیم درمانی:

تذکر مهم : اگر متوجه شدید که به طور منظم از منافذ مسدود شده ی پوست و ایجاد جوش های سرسیاه و سرسفید رنج می برید، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید

استفاده از اسید سالیسیلیک ضروری و برای درمان بسیار مناسب است زیرا این ترکیب می تواند به منافذ پوست نفوذ کرده و آنها را باز کند.

تخلیه ی جوش ها میتواند کمک کننده باشد ولی هرگز این کار را در خانه انجام ندهید. توصیه میکنیم برای تمیز کردن پوست صورت خود به یک متخصص مراجعه کنید.

هنگامی که جوش سرسفید ظاهر می شود،میتوانید از چسب جوش استفاده کنید. این برچسب‌ها از هیدروکلوئید ساخته شده‌اند که تبدیل به ژلی با قابلیت جذب مایعات تبدیل می‌شوند که کثیفی و سبوم را از منافذ بیرون می‌کشد، التهاب را کاهش می‌دهد و مانعی برای جلوگیری از ورود باکتری‌های بیشتر به پوست ایجاد می‌کند. همچنین این چسب ها ظاهر آکنه ی در حال بهبود را میپوشانند و قابلیتی دارند که میتوان روی آنها از مواد آرایشی – بهداشتی نیز استفاده کرد.

آکنه های بدن(انوع رایج آکنه)

چگونه اتفاق می‌افتد:

حتی با داشتن پوستی شفاف، ممکن است همچنان دچار جوش‌های بدن باشید.

در حالی که اکثر مردم هم جوش های صورت و هم جوش های بدن را تجربه میکنند ، بسیاری از افرادی هستند که فقط از ناحیه گردن به پایین دچار آکنه میشوند، عوامل اصلی آکنه های بدن به جز آلودگی ها و سبوم ،شامل عرق نیز هست. در خانم ها در محل بستن سوتین ، که عرق جمع میشود ( به خصوص پس از ورزش) این نوع از آکنه ها بیش تر اتفاق می افتند.

رژیم درمانی:

برای خلاص شدن از شر باکتری های مولد آکنه و لک بدن، از پاک کننده های حاوی بنزوئیل پراکسید، بعد از تمرین استفاده کنید.

عوامل دیگر ایجاد آکنه انوع رایج آکنه

حذف موهای زائد

تکنیک شما برای حذف موهای زائد ممکن است باعث ایجاد جوش شود! به عنوان مثال، استفاده از تیغ برای از بین بردن موی صورت که روی صورت شما رشد می کند عالی است، اما اگر پوست چرب یا جوش های فعال دارید، این روش می تواند منجر به تولید بیش از حد چربی و تحریکات پوستی بیشتر شود.

بهترین گزینه برای حذف موهای زائد: لیزر موهای زائد است

روبالشی شما ممکن است آلوده به باکتری های ایجاد آکنه باشد که از طریق تماس صورت شما با آن اتفاق افتاده است. توصیه میشود هفته ای یک بار آن را عوض کنید.

محصولات مراقبت از مو
برخی از مواد برای تارهای مو و مراقبت های مو؛ عالی و تاثیرگذار هستند، اما می‌توانند روی پوست اطراف خط رویش مو، شانه‌ها و پشت کمر آسیب وارد کنند.

سبک زندگی و تاثیرات روی ایجاد انوع رایج آکنه

 • تنظیم رژیم غذایی برکنترل آکنه بسیار مهم است غذاهای با قند بالا می توانند تنظیم هورمون های شما را مختل کنند.
 • استرس خود را کم کنید : افزایش کورتیزول (هورمون استرس) می‌تواند غدد چربی را بیش از حد تحریک کند، اگر از استرس زیاد رنج میبرید شاید وقت آن رسیده باشد که یک برنامه مدیتیشن را امتحان کنید.
 • تنظیم خواب : شرایط پوستی مانند اگزما با کم خوابی بدتر می شوند. آکنه نیز تحت تاثیر خواب قرار میگیرد. اطمینان حاصل کنید که از هفت تا نه ساعت با توجه به نیاز بدن خود بخوابید.
 • استفاده از محصولات پوستی بدون روغن های کمدون زا: از محصولاتی استفاده کنید که روی برچسب آنها عبارت “غیر کومدوژنیک” قید شده است به این معنی که منافذ پوست شما را نمی بندند.

منبع: www.health.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *