سلامتی, مقالات

بیماری کبد چرب غیر الکلی

بیماری کبد چرب غیر الکلی

بیماری کبد چرب غیر الکلی

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

نوشیدن بیش از حد الکل در مدت زمان طولانی می تواند باعث تجمع چربی در کبد شود، وضعیتی که به عنوان بیماری کبدی مرتبط با الکل شناخته می شود. این بیماری در نهایت می تواند منجر به زخم شدن بافت کبد شود که به سیروز معروف است. عملکرد کبد نیز بسته به میزان زخم و اسکار میمکن است کاهش یابد.

اگر کم الکل استفاده کنید یا اصلا الکل استفاده نکنید باز هم ممکن است بافت چربی در کبد های شما تجمع پیدا کند. این بیماری به عنوان:

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شناخته می شود. اشکال شدید NAFLD نیز می توانند منجر به سیروز شود.

NAFLD و بیماری کبد چرب مرتبط با الکل تحت عنوان بیماری کبد چرب دسته بندی میشوند، اما علل و درمان آنها متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماری کبد چرب غیر الکلی ، از جمله نحوه مدیریت آن با تغییرات سبک زندگی، ادامه مطلب را بخوانید.

بیماری کبد چرب غیر الکلی: NAFL در مقابل NASH:

دو نوع بیماری کبد چرب غیر الکلی وجود دارد: کبد چرب غیرالکلی (NAFL) و استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH). در حال حاضر، محققان مطمئن نیستند که چرا یک فرد یکی از آنها را ایجاد می کند. ممکن است ابتدا بیماری کبد چرب با یکی از این دو نوع تشخیص داده شود و سپس به نوع دیگر تبدیل شود.

NAFL

وقتی تشخیص داده شد که شما مبتلا به NAFL هستید، چربی در کبدتان وجود دارد، اما التهاب یا کم است یا آسیب کبدی ایجاد نکرده است. در حالی که این بیماری می تواند به دلیل بزرگ شدن کبد شود باعث درد شود، معمولاً باعث آسیب کبدی نمی شود.

NASH

بیماری کبد چرب غیر الکلی
بیماری کبد چرب غیر الکلی

NASH شکل جدی تری از NAFLD است. اگر NASH در شما تشخیص داده شود، به احتمال زیاد علاوه بر چربی، التهاب نیز در کبد شما وجود دارد و حتی ممکن است آسیب کبدی داشته باشید. این آسیب می تواند باعث ایجاد زخم در کبد شود. NASH درمان نشده ممکن است در نهایت منجر به سیروز شود که در صورت عدم درمان ممکن است منجر به سرطان کبد شود.

علائم NAFLD

در بسیاری از موارد NAFLD، علائم قابل توجهی وجود ندارد. اما در صورت وجود علائم معمولا یکی از موارد زیر رخ میدهد :

  • درد در سمت راست بالای شکم
  • خستگی و ضعف
  • کاهش وزن
  • مایع و تورم در معده (آسیت) و پاها (ادم)
  • یرقان یا زردی پوست و چشم
  • علل NAFLD

علل دقیق NAFLD به خوبی شناخته نشده است. در حال حاضر، محققان بر این باورند که ژن‌ها، برخی شرایط سلامتی، رژیم غذایی و سیستم گوارشی ممکن است نقش داشته باشند.

در حالی که برخی از افرادی که مبتلا به NAFLD هستند، هیچ عامل خطر زمینه ای ندارند، برخی از عوامل در سبک زندگی وجود دارند که می توانند احتمال به وجود آمدن NAFLD را افزایش دهند.

عوامل خطر زمینه ساز بیماری کبد چرب غیر الکلی:

یکی از بزرگترین عوامل زمینه ساز برای ایجاد NAFLD چاقی است.

عوامل خطرناک دیگر شامل بیماری هایی است که اغلب همراه با چاقی رخ می دهد، مانند دیابت نوع 2 و سندرم متابولیک

اگر بیش از یکی از این بیماری ها در شما تشخیص داده شود، شانس شما برای ابتلا به NAFLD افزایش می یابد.

سایر عوامل خطرناک عبارتند از:

  • سطح تری گلیسیرید بالا
  • کلسترول بالا
  • رژیم غذایی سرشار از فروکتوز (نوعی قند)
  • اختلال در میکروبیوم روده

نحوه تشخیص NAFLD

NAFLD معمولاً هیچ علامتی ندارد. این عارضه معمولاً پس از اینکه آزمایش خون، سطوح بالاتر از حد طبیعی آنزیم های کبدی را نشان داد، تشخیص داده می شود.

سطوح بالای آنزیم های کبدی همچنین می تواند نشان دهنده سایر بیماری های کبدی باشد. قبل از تشخیص NAFLD، پزشک شما باید احتمال وجود سایر بیماری ها را رد کند.

اگر مشکوک به NAFLD باشد، پزشک ممکن است به دنبال علائم فیزیکی مانند نشانه‌های مقاومت به انسولین (لکه‌های تیره‌تر پوست روی زانوها، بند انگشتان و آرنج‌ها) و علائم سیروز (آسیت و/یا از دست دادن عضله) باشد.

تست های اضافی

سونوگرافی کبدی می تواند به اثبات وجود چربی اضافی در کبد کمک کند. نوع دیگری از سونوگرافی، به نام الاستوگرافی گذرا، سفتی کبد شما را اندازه گیری می کند. سفتی بیشتر نشان دهنده زخم بیشتر در کبد است.

اگر این آزمایشات بی نتیجه باشند، پزشک ممکن است بیوپسی کبد را توصیه کند. در این آزمایش، پزشک نمونه کوچکی از بافت کبد را با سوزنی که از طریق شکم شما وارد می‌کند، برمی‌دارد. نمونه در آزمایشگاه برای علائم التهاب و جای زخم مورد مطالعه قرار می گیرد.

بهتر است اگر علائمی مانند درد در سمت راست شکم، زردی یا تورم دارید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

آیا بیماری کبد چرب غیر الکلی می تواند عوارضی ایجاد کند؟

خطر اصلی بیماری NAFLD ایجاد سیروز است که می تواند توانایی کبد شما را برای انجام کارش کم کند. هنگامی که سیروز در شما تشخیص داده شد، نمیتوان آسیب های کبدی را از بین برد و به اصطلاح روند آسیب را معکوس کرد، اما گزینه های درمانی و کمک درمانی خاصی وجود دارد که می توانند سرعت آسیب کبدی را کاهش داده یا متوقف کرد.

اگر سیروز کند یا متوقف نشود، می تواند منجر به نارسایی کبد شود، به این معنی که کبد شما دیگر نمی تواند کار خود را انجام دهد. این ممکن است به این معنی باشد که شما به پیوند کبد نیاز دارید.

سرطان کبد یکی دیگر از عوارض احتمالی سیروز درمان نشده است.

بیماری کبد چرب غیر الکلی
بیماری کبد چرب غیر الکلی

مدیریت NAFLD

هیچ دارو یا روش خاصی برای درمان NAFLD وجود ندارد. در عوض، پزشک شما به احتمال زیاد چندین تغییر مهم در شیوه زندگی در کنار چند نوع مکمل را به شما توصیه خواهد کرد.این موارد شامل :

کاهش وزن (اگر در حال حاضر با وزن اضافی زندگی می کنید)

خوردن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی پر از سبزیجات، میوه ها و غلات کامل

محدود کردن مصرف چربی های ناسالم و قندهای اضافه شده به مواد غذایی

افزایش فعالیت بدنی

مدیریت سطح گلوکوز و کلسترول خون

اجتناب از مصرف الکل

همچنین پیگیری وضعیت بیماری و پزشک و اعلام هرگونه نتیجه ی جدید در بیماری.

بیماری کبد چرب غیر الکلی
بیماری کبد چرب غیر الکلی

چشم انداز بیماری کبد چرب غیر الکلی چیست؟

اگر بیماری کبد چرب غیر الکلی برای شما تشخیص داده شده است، پیروی از تغییرات توصیه شده در شیوه زندگی ممکن است برای حفظ سلامت کبد برای مدت طولانی کافی باشد. حتی ممکن است بتوانید آسیب کبدی را در مراحل اولیه بیماری معکوس کنید.

حتی اگر هیچ علامتی از NAFLD احساس نمی کنید، به این معنی نیست که زخم کبدی رخ نداده است.اگر فکر می کنید ممکن است در معرض خطر ابتلا به این وضعیت باشید، پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که آیا نیاز به انجام هر گونه آزمایش اضافی دارید یا خیر.

خبر خوب این است که همان انتخاب‌های سبک زندگی که می‌تواند NAFLD را مدیریت کند، می‌تواند به مدیریت یا معکوس کردن سایر مشکلات سلامتی مانند دیابت نوع 2، کلسترول بالا و سندرم متابولیک نیز کمک کند.

منبع: www.healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *