مقالات, سلامتی, مادر و کودک

بهترین ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی

ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی

بهترین ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به :

رفلاکس اسید، مشکلی است که در آن محتویات معده و همچنین اسید معده که جهت هضم غذا نیاز است به سمت گلو و مری برمی‌گردد. مری عضوی لوله ای شکل در بدن است که گلو و معده را به هم متصل می کند.

رفلاکس یک مشکل بسیار رایج در نوزادان است، به ویژه در نوزادانی که کمتر از 3 ماه دارند.

ما در این مقاله تلاش میکنیم تا اطلاعاتی در مورد بهترین گزینه های شیر خشک، برای نوزادان مبتلا به رفلاکس اسید به شما ارائه دهیم.

ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی
ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی

خرید شیر خشک

رفلاکس اسید چیست؟(ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی)

رفلاکس اسید معمولاً زمانی اتفاق می افتد که اسفنکتر تحتانی مری (LES) ضعیف یا توسعه نیافته باشد. این اسفنکتر در واقع عضله ی بین معده و مری است. این دریچه معمولاً یک دریچه ی یک طرفه است که با قورت دادن چیزی به طور موقت باز می شود و غذا را از مری به سمت معده هدایت میکند. هنگامی که LES به درستی بسته نمی شود، محتویات معده می توانند به مری برگردند. رفلاکس اسید همچنین می تواند ناشی از فتق هیاتال یا آلرژی غذایی باشد.

یک نوزاد سالم که رفلاکس معده خفیف دارد ممکن است بعد از شیر خوردن، آب دهانش سرازیر میشود اما معمولا این موضوع برای او، آزاردهنده نیست. این نوزادان احتمالا پس از رسیدن به 12 ماهگی؛دیگر رفلاکس اسید را تجربه نخواهند کرد. اما در برخی از نوزادان، رفلاکس اسید می تواند شدید باشد.

علائم رفلاکس شدید در نوزادان

علائم مشکل رفلاکس شدید در نوزادان عبارتند از:

 • گریه و تحریک پذیری
 • عدم وزن گیری
 • امتناع از خوردن شیر
 • مدفوع خونی یا شبیه تفاله قهوه
 • استفراغ مکرر یا شدید
 • استفراغی که زرد، سبز، خونی یا شبیه تفاله قهوه است
 • خس خس سینه یا سرفه
 • مشکل در تنفس
 • آپنه (نبود تنفس)
 • برادی کاردی (آهسته ضربان قلب)

به ندرت اتفاق می افتد که نوزادان علائم شدید رفلاکس اسید را داشته باشند. با این حال، اگر کودک شما هر یک از این علائم را داشت، باید فوراً با متخصص نوزاد خود تماس بگیرید. این موضوع  ممکن است نشان دهنده ی یک بیماری جدی باشند که نیاز به درمان فوری دارد.

رفتار نوزاد

درمان رفلاکس اسید در نوزادان به شدت بیماری بستگی دارد.

با این حال، در بیشتر موارد، پزشک از شما می خواهد که روش تغذیه کودک خود را تغییر دهید. آنها ممکن است گهگاه توصیه کنند که شیرخشک کودک شما را اصلاح کنید.

بدون مشورت با پزشک، شیر خشک کودک خود را تغییر ندهید یا شیردهی را قطع نکنید.

ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی
ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی

رفلاکس اسید خفیف

اگر نوزادتان دوره‌های خفیف و مکرر رفلاکس اسید معده داشته باشد، پزشک ممکن است توصیه کند که یک تا دو قاشق چای‌خوری غلات برنج را به شیر خشک اضافه کنید. فرمول تغلیظ شده، محتویات معده را سنگین‌تر می‌کند و برگشت آن را سخت‌تر می‌کند، به این معنی که احتمال بازگشت شیر و اسید معده با استفاده از آن‌ها کمتر است.

توجه به این نکته مهم است که اگرچه این کار به کاهش میزان استفراغ کمک می کند، رفلکس اسید را به طور کامل متوقف نمی کند.

همچنین، اضافه کردن غلات برنج به شیر خشک قبل از 4 ماهگی نوزاد می تواند خطر ابتلا به آلرژی غذایی یا سایر عوارض مانند تغذیه بیش از حد یا خفگی را افزایش دهد. غلات را به شیر خشک نوزاد خود اضافه نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

رفلاکس شدید اسید

اگر کودک شما رفلاکس اسید شدید داشته باشد، ممکن است پزشک تغییر شیر خشک را توصیه کند.

بیشتر شیرخشک های مخصوص نوزادان از شیر گاو تهیه شده و با آهن غنی شده اند. برخی از نوزادان به پروتئین موجود در شیر گاو حساسیت دارند که می تواند باعث رفلاکس اسید آنها شود. این امر باعث می شود که پیدا کردن نوع دیگری از شیر خشک به غیر از شیر خشک های برپایه ی شیر گاو برای کودک شما ضروری باشد.

بهترین ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی

فرمول های حاوی پروتئین هیدرولیز شده(ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی)

فرمول های حاوی پروتئین هیدرولیز شده از شیر گاو با موادی ساخته می شوند که به راحتی تجزیه می شوند و در نتیجه هضم راحت تری دارند  این شیرخشک‌ها در کاهش رفلاکس اسید بسیار مؤثر هستند، بنابراین اغلب برای نوزادان مبتلا به آلرژی غذایی توصیه می‌شوند.

اگر نوزاد شما مشکوک به آلرژی غذایی است، ممکن است پزشک از شما بخواهد که این نوع شیر خشک را برای چند هفته امتحان کنید. این فرمول ها گران تر از فرمول های معمولی هستند و در نتیجه سیاست هایی در وزارت بهداشت ایران اتخاذ شده است که سوبسید هایی برای این نوع از شیر خشک ها در نظر گرفته شود و در ادامه برای جلوگیری از قاچاق این نوع شیر خشک ها و یا ورود آنها به بازار سیاه، ارائه ی نسخه برای بیشتر شیر خشک های رژیمی و ثبت نسخه در سامانه ی ttac نیاز است تا هزینه ی کمتری به خانواده ها وارد شود.

فرمول های شیر سویا(ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی)

فرمول های برپایه ی شیر سویا حاوی شیر گاو نیستند. این نوع از شیرخشک ها معمولاً فقط برای نوزادان مبتلا به عدم تحمل لاکتوز یا گالاکتوزمی توصیه می شوند. عدم تحمل لاکتوز در واقع ناتوانی در پردازش نوعی قند به نام لاکتوز است. گالاکتوزمی اختلالی است که در آن تجزیه قند ساده ای به نام گالاکتوز را برای بدن بسیار سخت می کند.

هر دوی این قندها در شیر گاو یافت می شوند. شیر خشک سویا ، برای نوزادان نارس توصیه نمی شود، زیرا می تواند بر رشد استخوان تاثیر بگذارد.

همچنین نگرانی هایی در مورد اثرات احتمالی هورمونی یا ایمنی این نوع از شیرخشک ها بر روی نوزادان وجود دارد. شیر خشک های سویا نیز معمولاً قیمت بیشتری نسبت به فرمول های شیر گاو دارند.

فرمول های تخصصی(ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی)

شیرخشک های تخصصی برای نوزادان مبتلا به بیماری ها یا شرایط پزشکی خاص مانند نوزادان نارس ( در زایمان های زودرس) تهیه شده است. از پزشک خود بپرسید که در صورت داشتن شرایط خاص، کودک شما باید از کدام شیر خشک استفاده کند.

ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی
ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی

نکات دیگر درباره ی کودکان دارای رفلاکس اسید

ممکن است ایده ی خوبی باشد که بدون توجه به علت رفلاکس اسید، هنگام تغذیه کودک خود این توصیه ها را در نظر داشته باشید:

 • کمک کنید که کودک بعد از شیر خوردن آروغ بزند
 • از تغذیه ی بیش از حد نوزاد خودداری کنید.
 • به فرزند خود در وعده های بیشتر، حجم کمتری از شیر بدهید.
 • کودک خود را به مدت 20 تا 30 دقیقه پس از شیر خوردن در وضعیت عمودی (و نه خوابیده) قرار دهید.
 • پس از شیر خوردن کودک خود را تکان ندهید. این می تواند باعث شود محتویات معده به سمت بالا برگردد.
 • 30 دقیقه بعد از شیر خوردن صبر کنید و سپس کودکتان را بخوابانید.
 • سعی کنید اندازه های مختلف نوک شیشه شیر یا حتی انواع مختلف بطری ها را هنگام تغذیه با بطری امتحان کنید.

نتیجه گیری (بهترین ترکیب شیر خشک کودکان رفلاکسی)

اگرچه رفلاکس اسید می تواند باعث ایجاد ناراحتی در کودک شما شود، اما این یک بیماری قابل درمان است. شما می توانید با تغییر شیر خشک و ایجاد تغییرات و تنظیماتی در نحوه تغذیه کودک خود به مدیریت رفلاکس اسید معده کمک کنید. با این حال، اگر کودک شما رفلاکس شدید دارد یا با تنظیم تغذیه بهبود نمی یابد، در مورد استفاده از داروها یا سایر گزینه های درمانی با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *