محصولات گزیدگی حشرات

ورم و التهاب ناشی از گزیدگی حشرات، مشکلی شایع و معمولا بی‌خطری می باشد که بیشتر افراد در طول زندگی خود به آن دچار می شوند. تورم و التهاب نیش حشرات غالبا طی چند ساعت تا چند روز از بین خواهد رفت و جای نگرانی وجود ندارد. اما گاهی اوقات ممکن است خطرناک و جدی باشد و باعث واکنش آلرژیک شدید بشود و یا بیماری‌های جدی مانند لایم و مالاریا را گسترش دهد.

حشراتی که معمولا نیش می‌زنند و سوزش و التهاب ایجاد می کند شامل: زنبور، زنبور سرخ، زنبورعسل، خرمگس، کنه، پشه، کک، ساس، عنکبوت و مگس ریزه می باشد.
حشرات با ایجاد سوراخی در پوست بدن، از آن تغذیه می‌کنند. اغلب آن‌ها با گزش، از طریق تزریق زهر خود به داخل پوست افراد، از خود دفاع خواهند کرد.

علامت های گزش یا نیش حشرات

هنگامی که یک حشره نیش می‌زند، بزاق خود را خارج کرده که می‌تواند باعث شود پوست اطراف محل نیش، قرمز و متورم و دچار خارش و در برخی مواقع آلژی شود.
سم ناشی از نیش حشرات، معمولا باعث ایجاد تورم، خارش و قرمزی می شود که می‌تواند دردناک نیز باشد، اما در بیشتر موارد بی‌ضرر می باشد. ناحیه آسیب‌دیده معمولاً برای چند روز دردناک می شود و دچار خارش خواهد شد.
شدت نیش و گزش، بسته به نوع حشره و حساسیت فرد، متفاوت است. در موارد نادر، ممکن است برخی از افراد یک واکنش آلرژیک جدی به نیش یا گزش نشان دهند که نیاز به درمان فوری پزشکی می تواند باشد.
اگر دچار گزش یا نیش حشرات شدید چه باید اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا اگر هنوز نیش روی پوست می باشد، آن را پاک کنید. سچس ناحیه آسیب‌دیده را با آب و صابون بشویید. کمپرس سرد و یا بسته یخ را برای حداقل 10 دقیقه روی محل گزیدگی قرار دهید. در صورت امکان، محل تورم را به سمت بالا نگه دارید، این کار به کاهش تورم کمک خواهد کرد. از خاراندن نقطه آسیب‌دیده خودداری کنید تا عفونت کمتر شود.
گاهی نیز ممکن است درد، تورم و خارش چند روز طول بکشد. از داروساز در مورد داروهایی مانند مسکن‌ها، کرم‌های ضدخارش و آنتی هیستامین‌ها، که می‌توانند کمک کنند، مشورت کنید.