سلامتی, مقالات

خواص زعفران برای سلامتی

خواص زعفران برای سلامتی

خواص زعفران برای سلامتی

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

فواید چشمگیر مصرف زعفران برای سلامتی

زعفران گران ترین ادویه جهان است،  با 1 پوند (450 گرم) : قیمتی بین 500 تا 5000 دلار! دلیل قیمت بالای زعفران، روش برداشت پر زحمت آن است که تولید آن را پرهزینه می کند. زعفران با دست، از گل Crocus sativus  برداشت می شود. اصطلاح زعفران به ساختارهای نخ مانند گل به نام کلاله اطلاق می شود.

در حالی که اصالت و منشا زعفران هنوز مورد بحث است، به احتمال زیاد به ایران نسبت داده می شود . در ایران به دلیل خواص دارویی این گیاه، از قدیم بسیار مورد احترام بوده است. افراد برای تقویت میل جنسی، تقویت خلق و خو و بهبود حافظه زعفران مصرف می کنند.

خواص زعفران برای سلامتی
خواص زعفران برای سلامتی

در اینجا به 11 فایده ی اصلی زعفران اشاره می کنیم :

خواص زعفران برای سلامتی: 1. آنتی اکسیدان قوی :

زعفران دارای تنوع قابل توجهی از ترکیبات گیاهی است. اینها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند، مولکول هایی که از سلول های بدن افراد در برابر رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کنند. آنتی اکسیدان های اصلی زعفران عبارتند از : کروسین ، کروستین ، سافرانال و کامفرول .

کروسین و کروستین رنگدانه های کاروتنوئیدی هستند که مسئول رنگ قرمز زعفران هستند. هر دو ترکیب :

خاصیت ضد افسردگی دارند

از سلول های مغز در برابر آسیب های پیشرونده محافظت می کنند

باعث بهبود التهاب می شوند

اشتها را کاهش می دهند

به کاهش وزن کمک می کنند

سافرانال به زعفران طعم و عطر خاصی می دهد. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است مصرف آن به بهبود خلق و خو، حافظه و توانایی یادگیری افراد کمک کند و همچنین از سلول های مغز در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند.

کامفرول در گلبرگ های گل زعفران یافت می شود. مصرف این ماده با مزایایی مانند کاهش التهاب، خواص ضد سرطانی و فعالیت ضد افسردگی مرتبط است.

خواص زعفران برای سلامتی: 2. خلق و خوی را بهبود می بخشد و علائم افسردگی را درمان می کند :

زعفران به ادویه آفتابی یا گیاه آفتابی معروف است. این فقط به دلیل رنگ متمایز آن نیست، بلکه به این دلیل است که به  تقویت روحیه ی افراد کمک به سزایی می کند.

در بررسی های انجام شده مشخص شد که مکمل‌های حاوی زعفران به طور قابل‌توجهی در درمان علائم افسردگی خفیف تا متوسط بسیار مؤثر بوده اند.

مطالعات دیگری نیز نشان داد : مصرف 30 میلی گرم زعفران در روز به اندازه مصرف داروی فلوکستین ، ایمی پرامین و سیتالوپرام ( درمان های مرسوم برای افسردگی ) موثر است. علاوه بر این ، افراد مصرف کننده ی زعفران ، نسبت به سایر درمان‌ها ، عوارض جانبی خاصی را تجربه نکردند .

به نظر می رسد هم گلبرگ زعفران و هم کلاله نخ مانند آن در برابر افسردگی خفیف تا متوسط مؤثر باشند . با این حال ، قبل از اینکه متخصصان بتوانند زعفران را به عنوان درمانی برای افسردگی توصیه کنند، به مطالعات انسانی طولانی تر با شرکت کنندگان بیشتر نیاز است. (11 گیاه و مکمل برای مبارزه با افسردگی)

خواص زعفران برای سلامتی
خواص زعفران برای سلامتی

خواص زعفران برای سلامتی: 3. ممکن است خاصیت مبارزه با سرطان داشته باشد :

زعفران سرشار از آنتی اکسیدان است که به خنثی کردن رادیکال های آزاد مضر کمک می کند. آسیب رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن مانند سرطان مرتبط است. در مطالعات انجام شده، زعفران و ترکیبات آن به طور انتخابی سلول‌های سرطانی روده بزرگ را از بین می‌برند یا رشد آنها را سرکوب می‌کنند، در حالی که سلول‌های سالم را بدون آسیب باقی می‌گذارند. این اثر برای سلول های پوستی ، مغز استخوان ، پروستات ، ریه ، سینه و دهانه رحم نیز اعمال می شود و خاصیت ضد سرطانی از خود نشان می دهد .

بررسی های انجام شده همچنین نشان داده است که کروسین ( آنتی اکسیدان اصلی زعفران ) ممکن است سلول های سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی حساس تر کند و باعث شود سلول ها تاثیرات بهتر و بیشتری از این داروها گیرند . (7 گام کلیدی برای پیشگیری از سرطان)

خواص زعفران برای سلامتی: 4. ممکن است علائم PMS را کاهش دهد :

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) اصطلاحی است که علائم فیزیکی، عاطفی و روانی را توصیف می کند که قبل از شروع دوره قاعدگی در بانوان رخ می دهد. مطالعات نشان می دهد که مصرف زعفران ممکن است به درمان علائم PMS کمک کند. در زنان 20 تا 45 ساله ، مصرف 30 میلی‌گرم زعفران در طول روز ، در کاهش علائم پیش از قاعدگی ، مانند تحریک‌پذیری ، سردرد و درد بدن مؤثر واقع شده است . مطالعه دیگری نشان داد که صرف بوییدن زعفران به مدت 20 دقیقه در طول روز به کاهش علائم PMS مانند اضطراب و کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول کمک بسزایی می کند .

خواص زعفران برای سلامتی: 5. ممکن است به عنوان ماده تقویت کننده ی قوای جنسی عمل کند :

آفرودیزیاک ها غذاها یا مکمل هایی هستند که به تقویت میل جنسی افراد کمک می کنند. مطالعات نشان داده‌اند که زعفران دارای خواص تقویت‌کننده جنسی است ، مخصوصاً در افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند. در مطالعه ای انجام شده ، مصرف 30 میلی گرم زعفران روزانه در طی 4 هفته ، به طور قابل توجهی عمل کرد جنسی را در مردان مبتلا به اختلال نعوظ ( مرتبط با مصرف داروهای ضد افسردگی ) بهبود بخشید. علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل شش مطالعه نشان داد که مصرف زعفران به طور قابل توجهی عملکرد نعوظ ، میل جنسی و رضایت کلی را بهبود می بخشد .

خواص زعفران برای سلامتی: 6. ممکن است اشتها را کاهش دهد و به کاهش وزن کمک کند :

خوردن میان وعده  یک عادت غلط رایج است که باعث افزایش وزن در افراد می شود. بر اساس تحقیقات ، زعفران ممکن است با کاهش اشتها به جلوگیری از مصرف تنقلات کمک کند. در یک مطالعه 8 هفته‌ای ، زنانی که مکمل‌های حاوی زعفران مصرف می‌کردند ، به طور قابل‌توجهی احساس سیری بیشتری می‌کردند ، کمتر میان وعده‌ می‌خوردند و به‌طور قابل‌توجهی کاهش وزن داشتند.

در یک مطالعه 8 هفته ای دیگر، مصرف مکمل های حاوی عصاره زعفران به طور قابل توجهی به کاهش اشتها ، شاخص توده بدنی ، اندازه ی دور کمر و کل توده چربی بدن کمک کرد . با این حال ، دانشمندان مطمئن نیستند که زعفران چگونه اشتها را کاهش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند. یک نظریه این است که زعفران خلق و خوی افراد را بالا می برد که به نوبه خود میل به مصرف میان وعده را کاهش می دهد .

7 .سایر خواص زعفران برای سلامتی:

ممکن است عوامل خطرزای بیماری های قلبی را کاهش دهد. مطالعات نشان می دهد که خواص آنتی اکسیدانی زعفران ممکن است کلسترول خون را کاهش داده و از انسداد عروق خونی و شریان ها جلوگیری کند. همچنین مصرف زعفران ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد و حساسیت به انسولین را افزایش دهد.

ممکن است بینایی را در افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) بهبود بخشد. به نظر می رسد زعفران بینایی را در افراد بهبود می بخشد و از آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند. مصرف منظم این ماده ممکن است حافظه را در بزرگسالان مبتلا به آلزایمر بهبود بخشد. خواص آنتی اکسیدانی زعفران ممکن است شناخت را در بزرگسالان مبتلا به بیماری آلزایمر تقویت کند.

به راحتی زعفران را به رژیم غذایی خود اضافه کنید :

در مقادیر کم، زعفران طعم و عطر لطیفی دارد و به خوبی با غذاهای برنجی ترکیب می شود. بهترین راه برای بیرون آوردن طعم منحصر به فرد زعفران این است که ان را در آب داغ – اما نه جوش – خیس کنید. زعفران به راحتی در اکثر بازارهای مواد غذایی  موجود است و می توان آن را به صورت نخ یا پودر خریداری کرد. بهتر است در صورت امکان نخ ها را خریداری کنید ، زیرا می توان از آنها به روش های مختلف استفاده کرد و احتمال تقلب در آنها کمتر است.

اگرچه زعفران گران‌ترین ادویه در جهان است، اما مقدار کمی از آن برای مشاهده ی خواص بی نظیر آن کافی است. علاوه بر این، زعفران به صورت مکمل نیز موجود است.

خواص زعفران برای سلامتی
خواص زعفران برای سلامتی

خطرات، اقدامات احتیاطی و دوز مصرفی :

زعفران به طور کلی بی خطر است و عوارض جانبی کمی دارد.

در مقادیر استاندارد پخت و پز، به نظر نمی رسد زعفران اثرات نامطلوبی در انسان ایجاد کند.

به عنوان یک مکمل غذایی ، افراد می توانند با خیال راحت تا 1.5 گرم زعفران در روز مصرف کنند. با این حال ، تحقیقات نشان داده است که تنها مصرف  30 میلی گرم زعفران در روز برای بهره مندی از مزایای سلامتی آن کافی است .

از طرف دیگر، دوزهای بالای 5 گرم یا بیشتر می تواند اثرات سمی داشته باشد.

 خانم های باردار باید از مصرف آن خودداری کنند.

مشکل دیگر در مورد زعفران – به ویژه پودر زعفران – این است که ممکن است با مواد دیگری مانند چغندر، الیاف ابریشم قرمز رنگ، زردچوبه و پاپریکا تقلبی (مخلوط) شود. تقلب هزینه تولیدکنندگان را کاهش می دهد زیرا زعفران واقعی برای برداشت گران است .

خرید زعفران از یک برند معتبر بسیار مهم است تا مطمئن شوید که محصولی معتبر دریافت می کنید.

اگر زعفران خیلی ارزان ارائه می شود، بهتر است از آن اجتناب کنید.

حرف آخر :

زعفران یک ادویه قوی و سرشار از آنتی اکسیدان است. مصرف منظم آن مزایای زیادی مانند بهبود خلق و خو، میل جنسی و عملکرد جنسی و همچنین کاهش علائم PMS و کاهش وزن مرتبط است.

بهترین مزیت آن این است که به طور کلی برای اکثر مردم بی خطر است و به راحتی به رژیم غذایی افراد اضافه می شود. سعی کنید زعفران را در غذاهای مورد علاقه خود بگنجانید تا از مزایای سلامتی بالقوه آن استفاده کنید یا یک مکمل حاوی آن را به صورت آنلاین خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *