سلامتی, مقالات

7 خواص گیاه مورینگا اولیفرا برای سلامتی

خواص گیاه مورینگا اولیفرا

7 خواص گیاه مورینگا اولیفرا برای سلامتی

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

مورینگا اولیفرا (Moringa oleifera) گیاهیست که حدس زده میشود فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد، از جمله کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند فشار خون بالا. در واقع این گیاه هزاران سال است که به دلیل فواید سلامتی مورد ستایش قرار گرفته است. مورینگا اولیفرا غنی از آنتی اکسیدان‌های قوی و ترکیبات فعال گیاهی است. تا کنون، دانشمندان تنها بخش کوچکی از مزایای فراوان این گیاه برای سلامتی را بررسی کرده‌اند.

در این مقاله 6 مزیت سلامتی Moringa oleifera که توسط تحقیقات علمی پشتیبانی شده است، را باهم بررسی میکنیم.

1. مورینگا اولیفرا بسیار مغذی است (خواص گیاه مورینگا اولیفرا)

مورینگا اولیفرا درختی نسبتاً بزرگ و بومی مناطق شمال هند است و با نام های مختلفی مانند درخت طبل، درخت ترب کوهی یا درخت روغن بن شناخته میشود. تقریباً تمام قسمت های درخت یا به عنوان ماده ی تغذیه ای و یا به عنوان مواد اولیه در داروهای گیاهی یا سنتی استفاده می شود. این امر به ویژه در مورد برگ ها و غلاف ها که معمولاً در بخش هایی از هند و آفریقا به صورت خوراکی مصرف میشوند، صدق می کند.

برگ های مورینگا، منبعی عالی برای تامین بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. یک فنجان برگ تازه و خرد شده (21 گرم) حاوی :

پروتئین: 2 گرم

ویتامین: B6  19 درصد از RDA

ویتامین 12: C درصد از RDA

آهن: 11 درصد از RDA

ریبوفلاوین:B2  11 درصد از RDA

ویتامین A (بتاکاروتن): 9٪ از RDA

منیزیم: 8 درصد از RDA

در کشورهای غربی، برگ های خشک شده به عنوان مکمل های غذایی به صورت پودر یا کپسول موجود هستند. در مقایسه با برگ ها، غلاف ها به طور کلی دارای ویتامین ها و مواد معدنی کمتری هستند. با این حال، همچنان آنها منبعی فوق العاده غنی از ویتامین C هستند. یک فنجان غلاف تازه و برش داده شده (100 گرم) حاوی 157 درصد نیاز روزانه شما به ویتامین سی است.

خواص گیاه مورینگا اولیفرا
خواص گیاه مورینگا اولیفرا

رژیم غذایی مردم در کشورهای در حال توسعه گاهی اوقات فاقد ویتامین ها ، مواد معدنی و پروتئین است. در این کشورها، مورینگا اولیفرا می تواند منبع مهمی برای تامین  بسیاری از مواد مغذی ضروری باشد.

با این حال، یک نکته منفی در این موضوع وجود دارد: برگ های مورینگا ممکن است حاوی سطوح بالایی از مواد ضد مغذی باشد که می تواند جذب مواد معدنی و پروتئین را کاهش دهد. نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که مصرف مکمل‌های Moringa oleifera به عنوان کپسول، تعداد زیادی مواد مغذی را تامین نمی‌کند.

2. مورینگا اولیفرا غنی از آنتی اکسیدان است (خواص گیاه مورینگا اولیفرا)

آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که علیه رادیکال‌های آزاد در بدن شما عمل می کنند. سطوح بالای رادیکال‌های آزاد ممکن است باعث استرس‌های اکسیداتیو شود که با بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی و دیابت نوع 2 مرتبط هستند. چندین ترکیب گیاهی به عنوان آنتی اکسیدان در برگ‌های مورینگا اولیفرا یافت شده است؛

علاوه بر ویتامین C و بتاکاروتن، سایر این آنتی اکسیدان ها شامل :

کوئرستین: این آنتی اکسیدان قوی ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

کلروژنیک اسید: این ترکیب که به مقدار زیاد در قهوه هم یافت می شود، ممکن است به تعدیل سطح قند خون بعد از غذا کمک کند.

یک مطالعه روی زنان نشان داد که مصرف 1.5 قاشق چایخوری (7 گرم) پودر برگ مورینگا هر روز و به مدت سه ماه ، به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح آنتی اکسیدان خون می شود .

عصاره برگ مورینگا همچنین ممکن است به عنوان نگهدارنده ی غذا استفاده شود.برای مثال ثابت شده است که با کاهش اکسیداسیون، میتواند ماندگاری گوشت را افزایش می دهد .

3. مورینگا ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد (خواص گیاه مورینگا اولیفرا)

قند خون بالا می تواند زمینه ساز یک مشکل جدی برای سلامتی باشد. در واقع، این موضوع ویژگی اصلی تشخیص بیماری دیابت است. با گذشت زمان، سطح قند خون بالا، خطر ایجاد بسیاری از مشکلات سلامتی جدی از جمله بیماری قلبی را افزایش می دهد. به همین دلیل، مهم است که قند خون خود را در محدوده سالم نگه دارید.

جالب است بدانیم که چندین مطالعه نشان داده اند که مورینگا اولیفرا ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند. با این حال، بیشتر شواهد بر اساس مطالعات حیوانی است. فقط تعداد کمی از مطالعات مبتنی بر انسان وجود دارد، و این مطالعات نیز عموما از کیفیت پایینی برخوردار هستند

یک مطالعه بر روی 30 زن نشان داد که مصرف 1.5 قاشق چایخوری (7 گرم) پودر برگ مورینگا هر روز به مدت سه ماه، سطح قند خون ناشتا را به طور متوسط 13.5٪ کاهش می دهد مطالعه کوچک دیگری روی شش فرد مبتلا به دیابت نشان داد که افزودن 50 گرم برگ مورینگا به یکی از وعده های غذایی، افزایش قند خون را تا 21 درصد کاهش می دهد دانشمندان معتقدند این اثرات ناشی از ترکیبات گیاهی مانند ایزوتیوسیانات های موجود در مورینگا است.

4. مورینگا اولیفرا ممکن است التهاب را کاهش دهد (خواص گیاه مورینگا اولیفرا)

التهاب پاسخ طبیعی بدن به عفونت یا آسیب است.التهاب در واقع یک مکانیسم حفاظتی ضروری است، اما اگر برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، ممکن است به یک مشکل عمده برای سلامت تبدیل شود. در واقع، التهاب پایدار و طولانی مدت با بسیاری از مشکلات سلامتی مزمن، از جمله بیماری قلبی و سرطان مرتبط است

اکثر میوه ها، سبزیجات، گیاهان و ادویه جات کامل دارای خواص ضد التهابی هستند. با این حال، درجه ای که آنها می توانند به ما کمک کنند به انواع و مقدار ترکیبات ضد التهابی آنها بستگی دارد.

دانشمندان بر این باورند که ایزوتیوسیانات ها ترکیبات ضد التهابی اصلی در برگ ها، غلاف ها و دانه های مورینگا هستند. اما تا امروز، تحقیقات به مطالعات آزمایشگاهی و حیوانات محدود شده اند. باید دید آیا مورینگا اولیفرا اثرات ضد التهابی مشابهی در انسان دارد یا خیر.

خواص گیاه مورینگا اولیفرا
خواص گیاه مورینگا اولیفرا

5. مورینگا می تواند کلسترول را کاهش دهد (خواص گیاه مورینگا اولیفرا)

داشتن کلسترول بالا با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است. خوشبختانه، بسیاری از غذاهای گیاهی می توانند به طور موثر کلسترول را کاهش دهند. مثال هایی از این گیاهان شامل دانه کتان، جو و بادام است. هم مطالعات حیوانی و هم بر اساس انسان نشان داده اند که مورینگا اولیفرا ممکن است اثرات مشابهی در کاهش کلسترول داشته باشد.

6. Moringa oleifera ممکن است از بدن در برابر سمیت آرسنیکی محافظت کند (خواص گیاه مورینگا اولیفرا)

آلودگی غذا و آب به آرسنیک در بسیاری از نقاط جهان یک مشکل بزرگ است. همچنین برخی از انواع برنج ممکن است حاوی سطوح بالایی از آرسنیک باشند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سطوح بالای آرسنیک ممکن است به مرور زمان منجر به مشکلات سلامتی عمده ای شود. به عنوان مثال، مطالعات قرار گرفتن در معرض طولانی مدت با آرسنیک را با افزایش خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی مرتبط دانسته اند

جالب توجه است، چندین مطالعه روی موش‌ها و موش‌ها نشان داده‌اند که برگ‌ها و دانه‌های Moringa oleifera ممکن است از بدن در برابر برخی از اثرات سمیت آرسنیک محافظت کنند. این نتایج امیدوارکننده هستند، اما هنوز مشخص نیست که آیا این برای انسان ها نیز صدق می کند یا خیر.

7. مورینگا؛ افزایش دهنده قوای جنسی (خواص گیاه مورینگا اولیفرا)

شرایط محیطی و ایجاد استرس می تواند زندگی جنسی هر انسانی را تحت تاثیر قرار دهد. استرس مداوم باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول و کاهش دوپامین و همچنین کاهش تولید هورمون تستوسترون می شود که نتیجه آن کاهش میل و قوای جنسی است.
در مطالعات حیوانی، مورینگا نه تنها سطح هورمون کورتیزول را کاهش می دهد و حتی سرکوب میکند ، بلکه به طور طبیعی باعث افزایش سطح تستوسترون، که هورمونی ضروری برای بهبود میل و قوای جنسی در آقایان است نیز خواهد شد.

عوارض مورینگا و توضیح اینکه چه کسانی نباید از مورینگا استفاده کنند؟

مصرف مورینگا به دلیل ترکیبات موجود در این گیاه و کمبود اطلاعات برای زنان باردار یا مادران شیرده مناسب نیست.  مطالعات حیواناتی نشان می دهند که مصرف گیاه مورینگا اولیفرا ممکن است باعث انقباضات عضلات رحمی شود که هم برای مادر وهم برای جنین خطرناک است.


منبع : www.healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *