سلامتی, مقالات

خواص چای سبز برای سلامتی

خواص چای سبز برای سلامتی

خواص چای سبز برای سلامتی

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به :

قرن هاست که مردم از فواید چای سبز برای سلامتی استفاده کرده میکنند. مطالعات نشان می دهد که مصرف چای سبز احتمالا بر سلامت پوست تأثیر مثبت میگذارد، به کاهش وزن کمک میکند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش میدهد.

طبق گزارش موسسه بین المللی توسعه پایدار ( International Institute of Sustainable Development)، چای بعد از آب دومین نوشیدنی پرمصرف در جهان است.

همه انواع چای، از برگ های خشک بوته کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis bush) دم می شوند. میزان اکسیداسیون برگ ها نوع چای را تعیین می کند.

چای سبز از برگ های اکسید نشده تهیه می شود و یکی از انواعی از چای است که به کمترین میزان فرآوری شده است. به همین دلیل حاوی بیشترین میزان آنتی اکسیدان ها و پلی فنول های مفید است.

خواص چای سبز برای سلامتی
خواص چای سبز برای سلامتی

فواید سلامتی (خواص چای سبز برای سلامتی)

مردم از چای سبز در طب سنتی چین و هند برای کنترل خونریزی و التیام زخم ها، کمک به هضم غذا، بهبود سلامت قلب و روان و تنظیم دمای بدن استفاده می کردند.

مطالعات نشان می دهد که چای سبز ممکن است اثرات مثبتی بر کاهش وزن، اختلالات کبدی، دیابت نوع 2، بیماری آلزایمر و غیره داشته باشد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که قبل از اینکه دانشمندان بتوانند به طور قطعی این مزایای سلامتی احتمالی را اثبات کنند، شواهد بیشتر و آزمایشات بالینی بیشتری لازم است.

پیشگیری از سرطان(خواص چای سبز برای سلامتی)

در کشورهایی که مصرف چای سبز زیاد است، میزان برخی سرطان ها کمتر گزارش شده است. با این حال، مطالعات انسانی شواهد ثابتی برای اثبات اینکه نوشیدن چای سبز خطر کلی  ابتلا به سرطان را کاهش می دهد ، نشان نداده است.

یک مقاله ی مروری در سال 2020 روی مطالعات اپیدمیولوژیک و تجربی در انسان نتایج متناقضی و همچنین شواهد محدودی از فواید مصرف چای سبز برای کاهش خطر سرطان ایجاد کرد. محققان 142 مطالعه تکمیل شده را مورد ارزیابی قرار دادند که شامل 1.1 میلیون شرکت کننده بود.

با این حال، استفاده موضعی از عصاره های پلی فنول چای سبز ممکن است در محافظت از پوست در برابر اشعه UVB نقش داشته باشد. بررسی سال 2018 به صورت مطالعات in vitro، in vivo و انسانی، مزایای بالقوه پلی فنول های چای را در پیشگیری شیمیایی از سرطان پوست ناشی از UVB نشان داد.

مطالعات انجام شده بر روی سلول های حیوانی و در لوله آزمایش برخی از اثرات مثبت پلی فنول های چای بر انواع سرطان های زیر را پیشنهاد کرده اند:

 • پستان
 • مثانه
 • تخمدان
 • کولورکتال (روده)
 • مری (گلو)
 • ریه
 • پروستات
 • پوست
 • معده
خواص چای سبز برای سلامتی
خواص چای سبز برای سلامتی

یافته‌های کلی از مطالعات انسانی متعدد، نتایج متناقض و شواهد محدودی از فواید نوشیدن چای سبز بر خطر کلی سرطان به دست آورده‌اند.

کاهش وزن(خواص چای سبز برای سلامتی)

بررسی چندین مطالعه نشان داد که کاتچین‌های موجود در چای سبز و کافئین ممکن است در افزایش متابولیسم انرژی، نقش داشته باشند که در نهایت ممکن است منجر به کاهش وزن شود.

یک مطالعه ی متاآنالیز،  با بررسی روی چندین مکانیسم مختلف کاهش وزن ناشی از پلی فنول های چای نشان داد که کاتچین ها و کافئین به طور هم افزایی اثرات کاهش وزن ایجاد می کنند.

با این حال، تأثیر نوشیدن چای سبز بر کاهش وزن بعید است که اهمیت بالینی داشته باشد. اکثر مطالعاتی که تغییرات جزئی در متابولیسم نشان داده اند که باید از عصاره چای سبز با غلظت بسیار بالای کاتچین استفاده شود.این اثر تنها به وسیله ی مصرف مکمل های چای سبز با دوز بالا اتفاق میوفتد.

شرایط التهابی پوست(خواص چای سبز برای سلامتی)

چای سبز دارای خواص ضد التهابی است. مروری بر مطالعات بالینی انسانی و آزمایش‌های سلولی و حیوانی نشان داد که چای سبز و جزء اصلی آن، اپی گالوکاتچین-3-گالات (EGCG)، اثرات ضد التهابی قابل‌توجهی دارند.

تجزیه و تحلیل سال 2019 برای استفاده از عصاره چای در لوازم آرایشی این موضوع را تایید کرد. محققان تشخیص دادند که محلول هایی از جمله عصاره چای وقتی به صورت موضعی استفاده شوند، پاسخ های ضد التهابی را افزایش می دهند. آنها همچنین دریافتند که میکروسیرکولاسیون پوست در نواحی آسیب دیده در اثر استفاده از عصاره ی چای سبز بهبود یافته است.

سلامت قلب(خواص چای سبز برای سلامتی)

مطالعه ای در سال 2006 نشان داد که مصرف چای سبز با کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

این مطالعه روی بیش از 40000 شرکت‌کننده ژاپنی 40 تا 79 ساله را به مدت 11 سال از سال 1994 مورد بررسی قرار داد. نشان داد شرکت‌کنندگانی که حداقل پنج فنجان چای سبز در روز می‌نوشیدند، خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی کمتری داشتند.

یک متاآنالیز در سال 2016 روی تحقیقات مربوط به چای سبز و بیماری های قلبی عروقی این یافته ها را تأیید کرد. در مجموع 9 مطالعه شامل 259267 فرد در تجزیه و تحلیل گنجانده شده است. محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف چای سبز با پیامدهای مطلوبی در رابطه با خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و ایسکمیک مرتبط است.

همچنین  بررسی‌های جداگانه در سالهای  2017 و 2019 نشان داد که پلی فنول‌های موجود در چای سبز ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

کاهش التهاب، و بهبود عملکرد سلولهای اپیتلیال، می تواند به کاهش خطر بیماری قلبی در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی کمک کند.

کاهش کلسترول(خواص چای سبز برای سلامتی)

یک بررسی در سال 2011 نشان داد که مصرف چای سبز، چه به صورت نوشیدنی و چه به شکل کپسول، با کاهش قابل توجه اما متوسط کلسترول تام و  لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) مرتبط است.

خطر سکته مغزی(خواص چای سبز برای سلامتی)

به نظر می رسد نوشیدن منظم چای سبز یا قهوه با کاهش خطر سکته مغزی مرتبط است.

انجمن قلب آمریکا (AHA) بیان کرده است که گنجاندن چای سبز در رژیم غذایی روزانه افراد ممکن است با یک تغییر کوچک اما مثبت در خطر سکته مغزی مرتبط باشد.

دیابت نوع 2(خواص چای سبز برای سلامتی)

مطالعات در مورد رابطه بین چای سبز و دیابت متناقض بوده است.

برخی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در افرادی که چای سبز می نوشند نسبت به افرادی که چای نمی نوشند کمتر پیشنهاد کرده اند. یک مرور روی 17 کارآزمایی تصادفی،  ارتباط بین مصرف چای سبز و کاهش گلوکز ناشتا و سطح انسولین ناشتا را نشان داد.

بررسی دیگری  در سال 2017 از مطالعات روی پلی فنول های رژیم غذایی نیز چای سبز را به عنوان بخشی از الگوی غذایی مدیترانه ای با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط کرد.

با این حال، مطالعات دیگر هیچ ارتباطی بین مصرف چای و دیابت پیدا نکرده اند.

خواص چای سبز برای سلامتی
خواص چای سبز برای سلامتی

حافظه (خواص چای سبز برای سلامتی)

برخی تحقیقات نشان داده اند که چای سبز می تواند حافظه و سایر عملکردهای شناختی فرد را تقویت کند.

این مطالعه داوطلبانه دوسوکور نشان داد که چای سبز می تواند در درمان اختلالات شناختی مرتبط با شرایط عصبی روانی مانند زوال عقل امیدوارکننده باشد.

یک متاآنالیز در سال 2016 روی مطالعات مشاهده‌ای نشان داد که نوشیدن روزانه چای با کاهش خطر اختلال شناختی و اختلال شناختی خفیف مرتبط است.

بیماری آلزایمر(خواص چای سبز برای سلامتی)

در مطالعه‌ای که در سال 2011 روی سلول‌های لوله آزمایش انجام شد، محققان اثر بخشی عصاره چای سبز (CAGTE) را آزمایش کردند تا ببینند چگونه بر پروتئین کلیدی در بیماری آلزایمر تأثیر می‌گذارد.

محققان دریافتند که در غلظت‌های بالا، CAGTE قادر به محافظت از سلول‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد مضر و پپتیدهای بتا آمیلوئید است که ممکن است در ایجاد بیماری آلزایمر نقش داشته باشند.

با این حال، غلظت مورد استفاده  از آنها بسیار بیشتر از آن چیزی بود که در بدن انسان یافت می شود.

مزایای دیگر

مطالعات دیگر نشان داده اند که چای سبز ممکن است به پیشگیری از ایجاد حفره های دندانی، استرس و خستگی مزمن، درمان بیماری های پوستی و بهبود آرتریت با کاهش التهاب کمک کند.

با این حال، آزمایش‌های بالینی انسانی بیشتری برای اثبات این نظریه‌ها ضروری است.

تجزیه تغذیه

چای سبز دم کرده و شیرین نشده حاوی کمتر از 3 کالری در هر فنجان است.

چای سبز حاوی مقدار نسبتاً کمی کافئین (تقریباً 29 میلی گرم در هر فنجان) در مقایسه با چای سیاه (حدود 47 میلی گرم در هر فنجان) و قهوه (حدود 95 میلی گرم در هر فنجان) است.

کافئین موجود در یک فنجان چای ، بسته به مدت زمان دم کردن و مقدار چای دم کرده می تواند متفاوت باشد.

چای سبز حاوی یکی از بالاترین مقادیر آنتی اکسیدان در بین هر نوع از چای است. چای سبز از نظر وزنی حدود 30٪ پلی فنول است که تقریبا 80٪ آن EGCG است.

انواع چای سبز

چای سبز در انواع و اشکال مختلف موجود است، از جمله:

 • بطری های شرکتی و با شکر یا یک شیرین کننده مصنوعی شیرین شده است
 • چای کیسه ای تکی
 • برگ
 • پودر فوری
 • مکمل های چای سبز، به شکل کپسول یا به صورت عصاره مایع

محصولات قرص و کپسول چای سبز برای خرید آنلاین در سایت دکتر دانیالی در دسترس هستند.

عوارض و خطرات چای سبز

در بزرگسالان، عوارض جانبی گزارش شده ی کمی در ارتباط با نوشیدن چای سبز وجود دارد.

با این حال، توجه به خطرات و عوارض زیر ضروری است:

حساسیت به کافئین: افراد مبتلا به حساسیت شدید به کافئین ممکن است بعد از نوشیدن چای سبز دچار بی خوابی، اضطراب، تحریک پذیری، حالت تهوع یا ناراحتی معده شوند.

آسیب کبدی: مصرف غلظت بالای عصاره چای سبز ممکن است در موارد نادر بر سلامت کبد تأثیر منفی بگذارد.

سایر محرک ها: اگر فردی چای سبز را در کنار داروهای محرک مصرف کند، می تواند فشار خون و ضربان قلب او را افزایش دهد.

اکثر تحقیقات منبع معتبر پیشنهاد کرده اند که موارد نادر آسیب کبدی ناشی از مصرف عصاره چای سبز واکنش های خاص در انسان هستند.

همیشه قبل از شروع هر رژیم گیاهی یا مکمل با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

منبع: www.medicalnewstoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *