سلامتی, مقالات

نقش گلوکومانان در کاهش وزن

نقش گلوکومانان در کاهش وزن

نقش گلوکومانان در کاهش وزن

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

کاهش وزن همیشه آسان نیست و موفقیت در این امر به صورت طولانی مدت، نیاز به پشتکار دارد. تعداد زیادی از مکمل‌ها و برنامه‌های رژیم غذایی به عنوان استراتژی‌های موثر کاهش وزن به بازار عرضه می‌شوند و ادعا می‌کنند که مسیر کاهش وزن را آسان تر میکنند.

یکی از این مکمل‌ها گلوکومانان نام دارد، یک فیبر رژیمی طبیعی که به عنوان یک مکمل موثر کاهش وزن تبلیغ می‌شود. این مقاله نگاهی دقیق به موارد علمی گزارش شده درباره‌ی گلوکومانان دارد و اینکه آیا این مکمل همان چیزیست که باید استفاده کنید؟

گلوکومانان چیست؟

گلوکومانان یک فیبر غذایی طبیعی و محلول در آب است که از ریشه elephant yam یا konjac استخراج می‌شود. این فیبر به عنوان مکمل، در بعضی از نوشیدنی‌ها موجود است و همچنین به محصولات غذایی مانند ماکارونی و آرد اضافه می‌شود.

نقش گلوکومانان در کاهش وزن
نقش گلوکومانان در کاهش وزن

گلوکومانان 40 درصد وزن خشک konjac را تشکیل می دهد که بومی مناطق آسیای جنوب شرقی است. همچنین گلوکومانان سابقه ی طولانی در استفاده در غذاهای سنتی آسیای شرقی را دارد. علاوه بر فروش به عنوان یک مکمل غذایی، به عنوان یک ماده ی افزودنی خوراکی (به عنوان امولسیفایر و غلیظ کننده) استفاده می‌شود.

گلوکومانان توانایی استثنایی در جذب آب دارد و یکی از چسبناک ترین فیبرهای غذایی شناخته شده است. این ماده آنقدر مایع جذب می کند که مقدار کمی گلوکومانان اضافه شده به یک لیوان آب میتواند کل محتوای آن را به ژل تبدیل کند. اعتقاد بر این است که این خواص منحصر به فرد سبب اثر این ماده در کاهش وزن میشوند.

گلوکومانان چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟ (نقش گلوکومانان در کاهش وزن)

همانطور که اشاره کردیم ، گلوکومانان یک فیبر غذایی محلول در آب است. مانند سایر فیبرهای محلول، اعتقاد بر این است که گلوکومانان نیز از راه های مختلفی باعث کاهش وزن می شود :

-بسیار کم کالری است.

-فضایی را در معده شما اشغال می کند و احساس سیری به شما دست میدهد و درنتیجه مصرف غذا را در وعده غذایی بعدی کاهش می دهد.

-تخلیه‌ی معده را به تاخیر می اندازد و به افزایش سیری کمک می کند.

-مانند سایر فیبرهای محلول، جذب پروتئین و چربی را کاهش می دهد.

-همچنین باکتری های مفید روده شما از آن تغذیه می کنند و  آن را به اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه مانند بوتیرات تبدیل می کنند که در برخی از مطالعات حیوانی نشان داده شده است که از بوتیرات از افزایش چربی جلوگیری می کند  تغذیه ی باکتری های روده از گلوکومانان ممکن است فواید دیگری نیز داشته باشد. برخی از مطالعات ارتباط بین کاهش باکتری‌های روده و افزایش وزن بدن را نشان داده اند.

-گلوکومانان با بسیاری از فیبرهای محلول دیگر متفاوت است، زیرا چسبناکی استثنایی دارد و به وسیله‌ی این خاصیت برای کاهش وزن موثر است.

نقش گلوکومانان در کاهش وزن
نقش گلوکومانان در کاهش وزن

نقش گلوکومانان در کاهش وزن: آیا واقعا از لحاظ علمی موثر است؟

چندین کارآزمایی تصادفی‌ و کنترل‌شده اثرات گلوکومانان را بر کاهش وزن مورد مطالعه قرار داده‌اند. این نوع مطالعات استاندارد طلایی تحقیقات علمی در انسان هستند. در بزرگترین مطالعه، 176 فرد سالم اما دارای اضافه وزن که رژیم غذایی با کالری محدود داشتند به طور تصادفی مکمل گلوکومانان یا دارونما دریافت کردند. سه مکمل مختلف از گلوکومانان با دوزهای مختلف مورد آزمایش قرار گرفتند. برخی نیز حاوی فیبرهای دیگری بودند. بعد از 5 هفته، کاهش وزن در بین افرادی که مکمل گلوکومانان را دریافت کرده بودند به طور قابل توجهی بیشتر بود.

چندین مطالعه دیگر نقش گلوکومانان در کاهش وزن، نتایج مشابه ای ارائه داده اند : گلوکومانان باعث کاهش وزن متوسط در افراد دارای اضافه وزن و چاقی می شود به شرطی که به طور منظم قبل از غذا مصرف شود این فیبر به ویژه هنگامی که با یک رژیم غذایی مناسب یا ورزش ترکیب می‌شود بسیار موثر است.

سایر مزایای سلامتی

علاوه بر نقش گلوکومانان در کاهش وزن، گلوکومانان ممکن است برخی از عوامل خطرناک برای بیماری های قلبی را بهبود بخشد. بر اساس یک بررسی سیستماتیک از 14 مطالعه، گلوکومانان می تواند موارد زیر را کاهش دهد :

کلسترول تام به اندازه ی 19 میلی گرم در دسی لیتر

کلسترول LDL “بد” به اندازه ی 16 میلی گرم در دسی لیتر

تری گلیسیرید به اندازه ی 11 میلی گرم در دسی لیتر

قند خون ناشتا به اندازه ی  7.4 میلی گرم در دسی لیتر

بر اساس این تحقیقات، افزودن گلوکومانان به رژیم غذایی می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 را کاهش دهد. گلوکومانان به عنوان یک فیبر محلول در آب، با موفقیت برای درمان یبوست استفاده شده است.

نقش گلوکومانان در کاهش وزن
نقش گلوکومانان در کاهش وزن

دوز و عوارض جانبی:

برای کاهش وزن، دوز 1 گرم، 3 بار در روز پیشنهاد میشود.

گلوکومانان با آب مخلوط می شود و می تواند تا 50 برابر وزن خود آب را جذب کند. بنابراین، دوز توصیه شده گلوکومانان در مقایسه با سایر مکمل‌های فیبر کمتر است.

نقش گلوکومانان در کاهش وزن: گلوکومانان هیچ تاثیری در کاهش وزن ندارد مگر اینکه قبل از غذا مصرف شود. توصیه های زمان بندی از 15 دقیقه تا 1 ساعت قبل از غذا متغیر است.

گلوکومانان به خوبی تحمل می شود و به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می‌شود.

با این حال، اگر گلوکومانان قبل از رسیدن به معده منبسط شود، ممکن است باعث خفگی یا انسداد گلو و مری شودبرای جلوگیری از این امر، باید آن را با 1-2 لیوان آب یا مایع دیگری استفاده کنید.

برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند نفخ، مدفوع نرم یا اسهال را تجربه کنند، اما این عوارض غیر معمول هستند.

گلوکومانان همچنین می تواند جذب داروهای خوراکی مانند سولفونیل اوره‌ها، که داروی دیابت هستند را کاهش دهد. با مصرف دارو حداقل چهار ساعت بعد یا یک ساعت قبل از مصرف گلوکومانان می‌توان از این امر جلوگیری کرد.

آیا باید گلوکومانان را امتحان کنید؟

با قضاوت بر اساس شواهد، گلوکومانان یک مکمل موثر برای کاهش وزن است. اما مانند هر استراتژی کاهش وزن، این روش به تنهایی به شما کمک نمیکند. تنها راه شناخته شده برای کاهش وزن در دراز مدت، ایجاد تغییر دائمی در سبک زندگی شماست. گلوکومانان ممکن است به آسان‌تر کردن آن کمک کند، اما به خودی خود معجزه نمی‌کند.


منبع : www.healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *