سلامتی, مقالات

بررسی مفصل CLA (Conjugated Linoleic Acid) (اسید لینولئیک مزدوج): 

اسید لینولئیک مزدوج

بررسی مفصل CLA (Conjugated Linoleic Acid) (اسید لینولئیک مزدوج): 

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به

همه چربی ها کارایی یکسانی در بدن ندارند. برخی از آنها برای تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که برخی دیگر اثرات قدرتمندی در سلامتی دارند.

اسید لینولئیک مزدوج (CLA) یک اسید چرب است که در گوشت و لبنیات به وفور یافت میشود و  اعتقاد بر این است که فواید مختلفی برای سلامتی دارد .همچنین این ماده یک مکمل کاهش وزن محبوب در دنیا است.

این مقاله تاثیر CLA بر وزن و همچنین سلامت کلی شما را بررسی می کند. 

اسید لینولئیک مزدوج (CLA) چیست؟ 

اسید لینولئیک رایج‌ترین اسید چرب امگا 6 است که به مقدار زیاد در روغن‌های گیاهی یافت می‌شوو همچنین در غذاهای مختلف نیز به مقدار کمتر یافت می‌شود. 

پیشوند مزدوج مربوط به آرایش پیوندهای دوگانه در مولکول اسید چرب است. 

28 شکل مختلف از CLA وجود دارد. تفاوت این فرم ها درواقع در این است که پیوندهای دوگانه آنها به روش های مختلفی مرتب شده اند. جالب است که توجه کنید که چیزی به این کوچکی می تواند دنیایی از تفاوتها را برای سلول های ما ایجاد کند. 

CLA در اصل نوعی اسید چرب غیراشباع امگا 6 است. به عبارت دیگر، از نظر تخصصی CLA در واقع یک نوع طبیعی از چربی های ترانس است که در بسیاری از غذاهای سالم وجود دارد.

مطالعات متعدد نشان می دهد که چربی های ترانس صنعتی – که با چربی های ترانس طبیعی مانند CLA متفاوت هستند – زمانی که در مقادیر زیاد مصرف شوند مضر هستند. 

CLA در گوشت و لبنیات یافت می شود  

منابع غذایی اصلی اسید لینولئیک مزدوج CLA، گوشت و شیر نشخوارکنندگان مانند گاو، بز و گوسفند است. میزان کل CLA در این غذاها بسته به آنچه که حیوانات خورده اند بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال، محتوای CLA در گوشت و لبنیات گاوهای علف خوار 300 تا 500 درصد بیشتر از گاوهای تغذیه شده با غلات در است.

اسید لینولئیک مزدوج
بررسی مفصل CLA (Conjugated Linoleic Acid) (اسید لینولئیک مزدوج):  5

اکثر مردم در حال حاضر مقداری از CLA را از طریق رژیم غذایی خود دریافت می کنند. متوسط مصرف این ماده در ایالات متحده حدود 151 میلی گرم در روز برای زنان و 212 میلی گرم برای مردان است  

به خاطر داشته باشید که CLA که در مکمل‌ها وجود دارند و مصرف میکنید از غذاهای طبیعی مشتق نمی‌شود، بلکه از طریق تغییر شیمیایی اسید لینولئیک موجود در روغن‌های گیاهی ساخته می‌شود. 

مکمل ها حاوی انواعی از CLA هستند که هرگز در طبیعت به مقدار زیاد یافت نمی شوند و همچنین انواع مختلف ازCLA براساس نوع تغییر شیمیایی در آنها وجود دارد. به همین دلیل، مکمل‌های CLA اثرات سلامتی مشابهی با CLA کسب شده از غذاها ندارند. 

آیا CLA می تواند به چربی سوزی و کاهش وزن کمک کند؟ 

فعالیت بیولوژیکی اسید لینولئیک مزدوج CLA برای اولین بار توسط محققان کشف شد و آنها به این نتیجه رسیدند که این ماده می تواند به مبارزه با سرطان در موش ها کمک کند  

بعدها، محققان دیگر دریافتند CLA همچنین می تواند سطح چربی بدن را نیز کاهش دهد. با افزایش مشکل چاقی در سراسر جهان، علاقه به CLA به عنوان یک درمان کمک کننده به کاهش وزن افزایش یافت. 

در واقع بنا بر تحقیقات ، CLA ممکن است یکی از کامل ترین مکمل های کاهش وزن مورد مطالعه در سراسر جهان باشد. 

اسید لینولئیک مزدوج
بررسی مفصل CLA (Conjugated Linoleic Acid) (اسید لینولئیک مزدوج):  6

مطالعات حیوانی نشان می دهد که CLA میتواند چربی بدن را به روش های مختلفی کاهش دهد .در مطالعات روی موش، مشخص شد که CLA میل به مصرف غذا را کاهش می دهد، چربی سوزی را افزایش می دهد، تجزیه چربی بدن را تحریک می کند و تولید چربی اضافی را نیز مهار می نماید. 

CLA همچنین به طور گسترده در تست های  تصادفی‌ و کنترل‌شده، روی انسان (هر چند با نتایج متفاوت) مورد مطالعه قرار گرفته است. 

برخی از مطالعات نشان می دهد که CLA می تواند باعث کاهش قابل توجه چربی ذخیره شده در انسان شود. همچنین ممکن است با کاهش چربی بدن و افزایش توده عضلانی،  آمادگی بدن را بهبود بخشد. 

با این حال، بعضی از مطالعات هیچ تأثیری را روی انسان نشان نمی دهند. 

در بررسی نتایج 18 کارآزمایی کنترل شده، مشخص شده است که CLA باعث کاهش اندک چربی می شود . 

این اثرات مثبت در شش ماه اول آشکارتر است و پس از آن کاهش چربی تا دو سال ادامه می یابد. 

این نمودار نشان می دهد که چگونه کاهش وزن در طول زمان کاهش می یابد: 

با توجه به این مقاله، اسید لینولئیک مزدوج CLA می تواند به طور میانگین به اندازه 0.01 کیلوگرم در هفته برای حدود شش ماه باعث کاهش چربی شود. بررسی دیگری نشان داد که CLA باعث کاهش وزن به اندازه ی 1.3 کیلوگرم  بیشتر از دارونما میشود.  

در حالی که این اثرات کاهش وزن ممکن است از نظر آماری قابل توجه باشد اما احتمالاتی برای عوارض جانبی وجود دارد. 

مزایای بالقوه اسید لینولئیک مزدوج CLA برای سلامتی 

در طبیعت، CLA بیشتر در گوشت چرب و لبنیات حیوانات نشخوارکننده یافت می شود. 

بسیاری از مطالعات مشاهده ای و مقایسه ای طولانی مدت، خطر بیماری را در افرادی که مقادیر بیشتری از CLA مصرف می کنند، ارزیابی کرده اند. 

قابل ذکر است، افرادی که مقدار زیادی CLA از غذاها دریافت می‌کنند، در معرض خطر کمتری برای ابتلا به بیماری‌های مختلف، از جمله دیابت نوع 2 و سرطان قرار دارند. 

علاوه بر این، مطالعات در کشورهایی که گاوها عمدتاً علف می خورند – به جای غلات – نشان می دهد که افرادی که بیشترین مقدار CLA را در بدن خود دارند کمتر در معرض خطر بیماری های قلبی هستند  

با این حال، این مزیت همچنین می تواند ناشی از سایر اجزای محافظتی موجود در محصولات حیوانی تغذیه شده با علف، مانند ویتامین K2 باشد. 

دوزهای زیاد CLA ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند 

شواهد نشان می دهد که دریافت مقادیر کمی اسید لینولئیک مزدوج CLA طبیعی از غذا مفید است. با این حال، CLA موجود در مکمل های غذایی با تغییر شیمیایی اسید لینولئیک از روغن های گیاهی ساخته می شود. آنها معمولاً شکلی متفاوت از CLA ی که به طور طبیعی در غذاها یافت می شوند دارند.دوز CLA در مکملها نیز معمولا بسیار بیشتر از مقداری است که مردم از لبنیات یا گوشت دریافت می کنند. 

به طور طبیعی، برخی از مولکول ها و مواد مغذی زمانی که به مقدار طبیعی در غذاهای واقعی یافت می شوند برا بدن بسیار مفید هستند  اما زمانی که در دوزهای زیاد مصرف شوند عوارض جانبی در آنها بروز میکند. 

مطالعات نشان می دهد که این توضیح در مورد مکمل های CLA نیز صدق میکنند.

دوزهای خیلی زیاد  CLA به صورت مکمل می تواند باعث افزایش تجمع چربی در کبد شود، که گامی  به سمت سندرم متابولیک و دیابت است. 

مطالعات متعدد بر روی حیوانات و انسان ها نشان می دهد که افزایش غیرمنطقی دوز CLA می تواند باعث التهاب، ایجاد مقاومت به انسولین و کاهش کلسترول HDL “خوب” شود  

به خاطر داشته باشید که در بسیاری از مطالعات مربوط به حیوانات که به این عوارض دست یافته اند، از دوزهای بسیار بالاتر از مصرف مکمل‌ها استفاده کرده اند. 

در مطالعات انسانی با استفاده از دوزهای معقول نشان  که مکمل های CLA ممکن است عوارض جانبی خفیف یا متوسطی از جمله اسهال، مقاومت به انسولین و استرس اکسیداتیو ایجاد کنند. 

اسید لینولئیک مزدوج
بررسی مفصل CLA (Conjugated Linoleic Acid) (اسید لینولئیک مزدوج):  7

دوز و ایمنی 

اکثر مطالعات روی اسید لینولئیک مزدوج CLA از دوزهای 3.2 تا 6.4 گرم در روز استفاده کرده اند. 

یک بررسی معتبر به این نتیجه رسید که حداقل 3 گرم در روز برای کاهش وزن ضروری است. 

دوزهای حداکثر 6 گرم در روز بی خطر در نظر گرفته می شوند، بدون اینکه گزارشی از عوارض جانبی جدی در افراد داده شود. 

FDA اجازه داده است  تا CLA به غذاها اضافه شود و به آن وضعیت GRAS (به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود) می دهد. 

با این حال، به خاطر داشته باشید که با افزایش دوز بدون مشورت با پزشک یا داروساز ، خطر عوارض جانبی افزایش می یابد. 


منبع : www.healthline.com