سلامتی, مقالات

کم خونی ناشی از کمبود آهن

کم خونی ناشی از کمبود آهن

کم خونی ناشی از کمبود آهن

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

آنمی یا کم خونی چیست ؟

کم خونی یا آنمی شرایطی است که در ان بیمار مقدار کافی از هموگلوبین در خون خود ندارد . هموگلوبین به گلبول های قرمز خون کمک می کند که اکسیژن را به نقاط مختلفی از بدن برساند .  اگر مقدار این ماده پایین باشد ، بدن قادر به این نیست که مقدار کافی از اکسیژن را به اعضای بدن برساند .

آنمی ناشی از کمبود آهن چیست ؟ این بیماری علل مختلفی می تواند داشته باشد . علت اصلی و شایع ان کمبود آهن در بدن است . این شرایط ، آنمی ناشی از کمبود آهن نامیده می شود . علت اصلی کاهش مقدار آهن در بدن می تواند به دلایل زیر باشد :

در اثر خون ریزی مقدار زیادی از خون بدن را از دست داده اید: این امر می تواند به تدریج و در طول مدت زمانی نسبتا طولانی ایجاد شود . اصلی ترین و رایج مورد همین اتفاق است .

خون ریزی های ماهیانه یا بارداری می تواند باعث شود مقدار زیادی خون از دست دهید . در برخی افراد مسن ، به علت بدخیمی یا تومورهایی که در روده وجود دارد باعث خون ریزی می شود . در برخی موارد ممکن است این خون ریزی ها با سرعت پایینی اتفاق بیوفتد ، در حدی که افراد متوجه ان نشوند ( معمولا رنگ مدفوع را تا حدودی تیره می کند ) .

مقدار کافی از آهن از رژیم غذایی روزانه جذب نمی شود : علت این اتفاق ممکن است این باشد که جراحی معده یا روده انجام داده باشید . این شرایط همچنین ممکن است به خاطر بیماری سلیاک ( حساسیت به گلوتن) باشد که بر روی قدرت جذب مواد غذایی از سلول های روده تاثیر می گذارد .

کم خونی ناشی از کمبود آهن
کم خونی ناشی از کمبود آهن

مقدار کافی از آهن از رژیم غذایی روزانه دریافت نمی شود : عدم دریافت آهن کافی از غذا بسیار شایع است . نوزادان ممکن است نتوانند اهن کافی را از وعده های غذایی دریافت کنند ، به همین خاطر استفاده از قطره های اهن در نوزادان تا 2 سالگی به صورت روتین زیر نظر پزشک انجام می شود .

علائم کم خونی ناشی از کمبود آهن چیست ؟

بسیاری از افراد نشانه های خاصی از این شرایط ندارند . افرادی که برخی از نشانه ها را تجربه می کنند ممکن است : احساس تندخویی و تغییر خلق و خو ، احساس خستگی مفرط و بی حالی مخصوصا در زمانی که فعالیت فیزیکی افزایش می یابد ( مثلا بالا رفتن از پله ها ) ، سردردهای پیاپی ، درد در قسمت قفسه ی سینه یا تنگی نفس ، میل به خوردن مواد غذایی به شکل نامعقول ( یخ ، خاک ، کاغذ ، .. )، سندروم پای بی قرار ( احساس می کنید که نیاز به حرکت دادن پاهای خود دارید ، مخصوصا در هنگام شب ) .

کم خونی ناشی از کمبود آهن
کم خونی ناشی از کمبود آهن

آزمایشی برای تشخیص کم خونی ناشی از کمبود آهن وجود دارد ؟

بله ، آزمایش هایی وجود دارد که پزشک شما برای تشخیص این وضعیت برایتان تجویز می کند و بیشترین چیزی که در آن چک می شود هموگلوبین و هماتوکریت است . این دو تست جزئی از تست کلی آزمایش خون ( CBC ) . اگر نتیجه ی آزمایش خون نشان دهد که به آنمی مبتلا هستید ، ممکن است پزشک ازمایش های تشخیصی دیگری نیز تجویز کند تا بتواند علت آنمی و همچنین بهترین راه درمان را برای شما انتخاب کند .

کم خونی ناشی از کمبود آهن به چه صورتی درمان می شود ؟

فقر آهن با مصرف روتین ان به صورت خوراکی یا مصرف کوتاه مدت ان به صورت ترزیقی زیر نظر پزشک و با تشخیص ایشان قابل درمان است . معمولا مصرف غذاهایی که غنی از اهن است در مورد این بیماری به تنهایی موثر واقع نمیشود . اگر آنمی شدید باشد ، شاید نیاز به تزریق خون داشته باشید.

اگر این بیماری به علت خون ریزی های مداوم است ، باید علت آن تشخیص داده شود و درمان شود زیرا تا زمانی که حجم زیادی از خون خود را از دست بدهید ، درمان فقر اهن سخت است . استفاده از قرص های آهن ممکن است عوارض گوارشی داشته باشد و باعث یبوست شود.

کم خونی ناشی از کمبود آهن
کم خونی ناشی از کمبود آهن

در بعضی از موارد آنمی ناشی از فقر اهن با استفاده از قرص های خوراکی درمان نمی شود . علت این شرایط ممکن است این باشد که شما برای کاهش وزن خود جراحی انجام داده باشید ، بیماری های التهاب روده داشته باشید یا اینکه باردار باشید و نزدیک به پایان دوران بارداری باشید .

اگر عوارض آزاردهنده ی ناشی از مصرف اهن را تجربه کنید ، راه کارهایی هست که این عوارض را کاهش دهید یا اینکه با نظر پزشک خود ، فرم تزریقی آن را استفاده کنید . به یاد داشته باشید علت کمبود اهن و درمان متناسب با آن بسیار مهم است ، به این خاطر که روند درمان ، طول مدت زمان درمان ، مقدار آهن دریافتی و فرم مورد استفاده ( خوارکی ، تزریقی ) را تحت تاثیر قرار می دهد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *