سلامتی, مقالات

7 مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید

مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید

7 مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به :

اسید هیالورونیک، که به نام هیالورونان نیز شناخته می شود، یک ماده شفاف و لکه دار است.

بدن انسان به طور طبیعی  هیالورونیک اسید تولید میکند که این ماده به ایجاد ساختار درست بافت های بدن ما کمک می کند.همچنین هیالورونیک اسید در سلامت پوست، بهبود زخم، استحکام استخوان و بسیاری دیگر از سیستم ها یا عملکردهای بدن نقش دارد.

بیشترین مقدار هیالورونیک اسید در پوست، بافت همبند و چشم انسان یافت می شود.

عملکرد اصلی این ماده حفظ آب موجود در بدن است تا بافت های انسان روان و مرطوب بمانند.

اسید هیالورونیک کاربردهای مختلفی دارد. بسیاری از مردم آن را به عنوان مکمل مصرف می کنند، اما در سرم های موضعی  پوستی، قطره های چشمی و محلول های تزریقی نیز استفاده می شود.

در این مقاله باهم 7 مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید را باهم بررسی میکنیم.

1. هیالورونیک اسید  سبب ایجاد پوستی سالم تر و انعطاف پذیرتر میشود (مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید )

مکمل‌های اسید هیالورونیک می‌توانند به پوست شما کمک کنند که انعطاف‌پذیرتر به نظر برسد.

اسید هیالورونیک ترکیبی است که به طور طبیعی در پوست انسان یافت می شود، و در پوست انسان به مولکول های آب متصل می شود تا رطوبت آن را حفظ کند

با این حال، روند طبیعی پیری و قرار گرفتن انسان در معرض موادی مانند اشعه ماوراء بنفش خورشید، دود تنباکو و آلودگی های مختلف می‌تواند میزان این ماده را در پوست کاهش دهد

مصرف مکمل‌های اسید هیالورونیک ممکن است با انتقال دادن مقادیر اضافی از آن در بدن به پوست از این کاهش جلوگیری کنند .

طبق یک مطالعه در سال 2014،مصرف دوزهای 120 تا 240 میلی گرم در روز از اسید هیالورونیک برای حداقل 1 ماه به طور قابل توجهی رطوبت پوست را افزایش داده و خشکی پوست را در بزرگسالان کاهش می دهد.

پوست هیدراته ، چین و چروک پوست را کاهش می دهد، که ممکن است توضیح دهد که چرا مطالعات متعدد نشان می دهد که مصرف این مکمل می تواند پوست را صاف تر نشان دهد و از پیری جلوگیری کند.

در واقع هنگامی که سرم های هیالورونیک اسید روی سطح پوست استفاده می شوند، می توانند چین و چروک، قرمزی و درماتیت پوستی را کاهش دهد.

حتی برخی از متخصصان پوست برای حفظ سفتی و جوانی پوست، فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک را به صورت تزریقی استفاده می‌کنند.

مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید
مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید

2. هیالورونیک اسید می تواند بهبود زخم را تسریع کند ( 7 مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید )

هیالورونیک اسید نقشی کلیدی در بهبود زخم ها دارد.

همانطور که گفتیم این ماده به طور طبیعی در پوست وجود دارد، اما زمانی که آسیبی وجود داشته باشد که نیاز به ترمیم داشته باشد، غلظت آن در آن موضع آسیب دیده افزایش می یابد.

اسید هیالورونیک با تنظیم سطح التهاب و ارسال سیگنال به اجزای مختلف بدن برای ساختن رگ های خونی بیشتر در ناحیه آسیب دیده، به بهبود سریعتر زخم ها کمک می کند

در برخی از مطالعات قدیمی‌تر، نشان داده شده است که استفاده ی موضعی از هیالورونیک اسید بر روی زخم‌های پوستی باعث کاهش اندازه زخم‌ها و کاهش سریع‌تر درد  نسبت به دارونما یا عدم استفاده از ماده ی درمانی می‌شود.

اسید هیالورونیک همچنین دارای خواص ضد باکتریایی فراوانی است، بنابراین ممکن است به کاهش خطر عفونت در صورت استفاده مستقیم بر روی زخم های باز کمک کند

علاوه بر این، هیالورونیک اسید در کاهش شدت بیماری های لثه، تسریع بهبودی پس از جراحی دندان، و از بین بردن زخم ها در صورت استفاده موضعی در دهان موثر است.

در حالی که تحقیقات روی سرم ها و ژل های اسید هیالورونیک امیدوارکننده به نظر می آید، هیچ تحقیقی برای تعیین اینکه آیا مصرف خوراکی مکمل های اسید هیالورونیک نیز می توانند فواید مشابهی را ارائه دهند یا خیر، انجام نشده است.

با این حال، از آنجایی که مکمل‌های خوراکی، سطح اسید هیالورونیک موجود در پوست را افزایش می‌دهند، منطقی است که  همین فواید را نشان دهند.

3. هیالورونیک اسید و تسکین درد مفاصل( 7 مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید )

اسید هیالورونیک در مفاصل نیز یافت می شود،مفصل در واقع فضایی است که بین استخوان های شما وجود دارد و باعث روان شدن حرکت استخوان ها میشود. در واقع هیالورونیک اسید سبب میشود که استخوان ها کمتر به یکدیگر ساییده  شوند و در نتیجه باعث کاهش دردهای آزار دهنده میشود.

مکمل های اسید هیالورونیک برای افراد مبتلا به استئوآرتریت(که  نوعی بیماری دژنراتیو مفصلی است که در اثر ساییدگی مفاصل در طول زمان ایجاد می شود) ، بسیار مفید است.

تحقیقات نشان داده است که مصرف 80 تا 200 میلی گرم روزانه به مدت حداقل 2 ماه به طور قابل توجهی درد زانو را در افراد مبتلا به استئوآرتریت به ویژه در افراد بین سنین 40 تا 70 سال کاهش می دهد،

اسید هیالورونیک همچنین می تواند به طور مستقیم به مفاصل برای تسکین درد  تزریق شود.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که ترکیب مکمل‌های اسید هیالورونیک خوراکی بهمراه نوع تزریقی می‌تواند به تسکین درد بهتر و افزایش زمان بین تزریق‌ها کمک کند .

4. هیالورونیک اسید و تسکین علائم رفلاکس اسید معده ( 7 مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید )

تحقیقات جدید نشان می دهد مکمل های اسید هیالورونیک ممکن است به کاهش علائم رفلاکس اسید کمک کند.

هنگامی که رفلاکس اسید معده اتفاق می افتد، محتویات معده به سمت گلو برگشته و باعث درد و آسیب به پوشش مری می شود

اسید هیالورونیک احتمالا به تسکین پوشش آسیب دیده مری و تسریع روند بهبودی کمک کند.

یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که استفاده از مخلوطی از اسید هیالورونیک و کندرویتین سولفات بر روی بافت آسیب دیده گلو به بهبودی بسیار سریعتر از زمانی که هیچ درمانی استفاده نشده بود کمک کرد .

یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل اسید هیالورونیک و کندرویتین سولفات همراه با داروهای کاهش دهنده اسید معده، علائم رفلاکس را 60 درصد بیشتر از مصرف داروهای کاهش دهنده اسید به تنهایی کاهش می دهد

مطالعه قدیمی دیگری نشان داد که همین نوع مکمل در کاهش علائم رفلاکس اسید پنج برابر موثرتر از دارونما بود

تحقیقات در این زمینه هنوز نسبتاً جدید است و مطالعات بیشتری برای تکرار این نتایج مورد نیاز است. با این وجود، این نتایج امیدوارکننده است.

5. هیالورونیک اسید  و رفع خشکی چشم و ناراحتی( 7 مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید )

تقریباً 11٪ از افراد مسن علائم خشکی چشم را به دلیل کاهش تولید اشک یا تبخیر سریع اشک تجربه می کنند.

از آنجایی که اسید هیالورونیک در حفظ رطوبت عالی عمل میکند، اغلب برای درمان خشکی چشم استفاده می شود.

تحقیقات نشان داده است که قطره های چشمی حاوی 0.2-0.4٪ اسید هیالورونیک ،علائم خشکی چشم را کاهش می دهند و سلامت چشم را بهبود می بخشند

لنزهای تماسی حاوی اسید هیالورونیک آهسته رهش نیز به عنوان یک درمان احتمالی برای خشکی چشم در حال توسعه و ساخت هستند.

علاوه بر این، قطره های چشمی اسید هیالورونیک اغلب در طی عمل های جراحی چشم برای کاهش التهاب و سرعت بخشیدن به بهبود زخم استفاده می شود .

در حالی که نشان داده شده است که استفاده مستقیم از آنها روی چشم علائم خشکی چشم را کاهش می دهد و سلامت کلی چشم را بهبود می بخشد، مشخص نیست که آیا مکمل های خوراکی اثرات مشابهی دارند یا خیر.

یک مطالعه کوچک در 24 نفر نشان داد که ترکیب موضعی و یا آل هیالورونیک اسید در بهبود علائم خشکی چشم موثرتر از اسید هیالورونیک موضعی به تنهایی بود (39 منبع معتبر).

با این حال، برای درک اثرات مکمل های خوراکی اسید هیالورونیک بر سلامت چشم، به مطالعات بزرگتر و با کیفیت بالا نیاز است.

مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید
مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید

6. هیالورونیک اسید  و حفظ استحکام استخوان

تحقیقات جدید حیوانی برای بررسی اثرات مکمل های اسید هیالورونیک بر سلامت استخوان آغاز شده است.

دو مطالعه قدیمی نشان داده‌اند که مکمل‌های اسید هیالورونیک می‌توانند به کاهش سرعت تحلیل استخوان در موش‌های مبتلا به استئوپنی (مرحله ابتدایی از دست دادن استخوان قبل از پوکی استخوان) کمک کنند.

برخی از مطالعات قدیمی‌تر در لوله آزمایش نشان داده‌اند که دوزهای بالای اسید هیالورونیک می‌تواند فعالیت استئوبلاست‌ها، سلول‌هایی که مسئول ساختن بافت استخوانی جدید هستند را افزایش دهد .

در حالی که تحقیقات اخیر در انسان با کیفیت بالاتری مورد نیاز است، مطالعات اولیه روی حیوانات و لوله آزمایش امیدوارکننده است.

7. هیالورونیک اسید می تواند از درد مثانه جلوگیری کند( 7 مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید )

تقریباً 3 تا 6 درصد از زنان از وضعیتی به نام سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک رنج می برند که این اختلال باعث درد و حساسیت به لمس شکم، همراه با میل شدید و مکرر برای ادرار می شود

در حالی که علل سیستیت بینابینی ناشناخته است، اسید هیالورونیک به تسکین درد و تکرر ادرار مرتبط با این عارضه زمانی که مستقیماً از طریق کاتتر وارد مثانه می شود، کمک می کند .

مشخص نیست که چرا هیالورونیک اسید به تسکین این علائم کمک می کند، اما محققان احتمال میدهند که این ماده به ترمیم آسیب به بافت مثانه کمک می کند و درد آن را کاهش میدهد.

مطالعات هنوز مشخص نکرده اند که آیا مکمل های خوراکی اسید هیالورونیک می توانند مقدار آن را در مثانه به اندازه کافی افزایش دهند تا اثرات مشابهی داشته باشند یا خیر.

عوارض جانبی احتمالی و اقدامات احتیاطی

استفاده از اسید هیالورونیک به طور کلی بسیار بی خطر است و عوارض جانبی کمی گزارش شده است.

از آنجایی که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند، درنتیجه واکنش های آلرژیک بسیار نادر است.

یک مطالعه در سال 2012 روی 60 فرد مبتلا به استئوآرتریت که 200 میلی گرم روزانه به مدت 1 سال مصرف کردند، هیچ عارضه جانبی منفی گزارش نکرد

با این حال، اثرات این ماده در دوران بارداری یا شیردهی به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین این گروه ها باید احتیاط کنند و از مصرف مکمل خودداری کنند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سلول‌های سرطانی به اسید هیالورونیک حساس هستند و مصرف مکمل‌ها می‌تواند باعث رشد سریع‌تر آنها شود .به همین دلیل، به طور کلی توصیه می شود که افراد مبتلا به سرطان یا سابقه سرطان از مصرف مکمل با آن اجتناب کنند

تزریق اسید هیالورونیک به پوست یا مفاصل خطر عوارض جانبی بیشتری دارد. با این حال، واکنش‌های منفی بیشتر با روش تزریق مرتبط است، نه خود اسید هیالورونیک .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *