سلامتی, مقالات

هر آنچه باید در مورد مکمل های آندروگرافیس (مثل cold Bio-Fight) بدانید

مکمل های آندروگرافیس

هر آنچه باید در مورد مکمل های آندروگرافیس (مثل cold Bio-Fight) بدانید

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

آندروگرافیس پیکولاتا (Andrographis paniculate) یکی از انواع گیاهان دارویی است که در جنوب آسیا کشت می شود. در بسیاری از کشورها از جمله ایران از مکمل‌های ساخته شده از این گیاه دارویی برای رفع و پیشگیری از عفونت‌های تنفسی و مشکلات التهابی استفاده می شود. عصاره‌ها و پودرهای گیاه آندروگرافیس نیز ممکن است به درمان شرایط مختلفی از جمله علائم بیماری سرماخوردگی کمک کنند.

ترکیب فعال گیاه آندروگرافیس — که از برگ ها و ساقه ها استخراج می شود — آندروگرافولید (andrographolide) نامیده می شود. تحقیقات فروان نشان داده است که آندروگرافولید حاوی خواص ضد التهابی و ضد باکتری است.

اگرچه به مزایای استفاده ی دارویی آندروگرافیس در کتاب‌های طب دارویی به کرات اشاره شده است اما بررسی اثربخشی آن نیاز به تحقیقات مبتنی بر شواهد انسانی بیشتری دارد.

در این مقاله، نگاهی دقیق تر به مکمل‌های حاوی آندروگرافیس، و آنچه مطالعات تا به امروز در مورد استفاده‌های دارویی، مزایا، و عوارض جانبی این گیاه دارد می‌اندازیم.

مکمل های آندروگرافیس
مکمل های آندروگرافیس

درباره‌ی مکمل های آندروگرافیس

مکمل‌های حاوی گیاه آندروگرافیس از ترکیب فعال گیاهی آن ساخته می‌شوند که همانطور که اشاره شد، آندروگرافولید نامیده می‌شود. استفاده دارویی از این گیاهان از طب گیاهی آیورودا و طب سنتی چینی سرچشمه می‌گیرد. در آسیای شرقی این گیاه، Chuān Xīn Lián نامیده میشود.

شایع ترین استفاده از مکمل‌های آن در ایالات متحده و ایران برای کاهش علائم سرماخوردگی است. همچنین این گیاه گاها برای تسکین شرایط التهابی مانند استئوآرتریت استفاده میشود.

محققان بر این باورند که آندروگرافیس ممکن است با فعال کردن سیستم ایمنی بدن شما و افزایش تعداد سلول های T سیستم ایمنی اثر دارویی خود را اعمال کنند. با این حال برای اثبات این نظریه به تحقیقات بیشتری نیاز است.

شما می توانید مکمل cold bio-fight حاوی عصاره ی آندروگرافیس را از سایت داروخانه‌‌ی شبانه‌روزی دکتردانیالی تهیه کنید.

مکمل های آندروگرافیس
مکمل های آندروگرافیس

نفع های مکمل های حاوی گیاه آندروگرافیس

آندروگرافیس قرن هاست که در سراسر آسیا برای درمان انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از دیابت و فشار خون بالا گرفته تا آنفلوانزا و مالاریا.

در ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای غربی از آندروگرافیس برای درمان بیماری‌های زیر استفاده می‌شود:

 • سلامت دستگاه تنفسی: احتمالا موثرترین استفاده از مکمل های آندروگرافیس برای رفع علائم شایع سرماخوردگی و همچنین سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی، مانند سرفه و گلو درد است.

 در طول اپیدمی آنفولانزا در سال 1919 در هند. محققان دریافته اند که مصرف دوز بالای آندروگرافیس برای 3 روز، در رفع علائم التهابی لوزه به اندازه ی داروی پاراستامول (استامينوفن) موثر بود.

 • ضد التهاب:  همانطور که گفتیم آندروگرافیس دارای خواص ضد التهابی نیز است. محققان فکر می کنند این ترکیب با کاهش تعداد و مقدار سیتوکین های بدن، خواص ضد التهابی خود را اعمال میکند. (سیتوکین ها موادی شیمیایی هستند که باعث ایجاد التهاب در اطراف منطقه آسیب دیده می شوند.) محققان فکر می کنند که این ویژگی میتواند به کاهش علائم آرتریت روماتوئید (که یک بیماری ناشی از التهاب در مفاصل) است کمک کند.
 • استئوآرتريت: یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ تأیید کرد که پس از ۲۸ روز مصرف مکمل حاوی آندروگرافولید، مردان و زنان مبتلا به استئوآرتریت خفیف تا متوسط، کاهش قابل توجهی در درد در مفاصل زانوی خود داشتند . در این یافته ، وجود یک گروه که دارونما استفاده میکردند، به این معنی است که نتیجه قابل اعتماد است، و ثابت میکند که مکمل های آندروگرافیس، یک درمان موثر برای این بیماری است.

سایر استفاده های دارویی آندروگرافیس

تحقیقات نشان داده است که آندروگرافیس ممکن است به درمان بیماری های زیر نیز کمک کند:

 • کولیت اولسروز: خواص ضد التهابی آندروگرافیس به طور قابل توجهی سبب کاهش پروتئین های التهابی مسئول کولیت میشود. با این حال، این یافته ها در سطح آزمایشگاه هستند و استفاده از آن به عنوان یک درمان دارویی نیاز به تحقیقات بیشتری روی انسان دارد.
 • آرتریت روماتوئید (RA): RA یک بیماری خودایمنی است. خواص ضد التهابی ناشی از آندروگرافیس در شرایط آزمایشگاهی به جلوگیری از حمله‌ی سلول های ایمنی به مفاصل خود شخص میشود. تحقیقات بیشتر می تواند مکمل های آندروگرافیس را به عنوان یک درمان کمکی برای RA معرفی کند.
 • هپاتیت C: آندروگرافیس احتمالا به محافظت از کبد شما در طول عفونت های هپاتیت C کمک میکند. بخش فعال آندروگرافیس، یعنی آندروگرافولید، به کاهش تعداد ویروس های ایجاد کننده ی هپاتیت سی کمک میکند.

نتیجه گیری : آیا آندروگرافیس واقعا موثر است؟

بیشتر تحقیقات بر روی آندروگرافیس از خاصیت مکمل های آن در تقویت سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند.

یک مطالعه انجام شده در سال 2021 نشان داده است که در عرض 30 روز از مصرف مکمل، 21 نفر از 30 بزرگسالان سالم مصرف کننده ی آندروگرافیس، شاهد افزایش تعداد سلول های ایمنی بدن, به خصوص سلول های T بوده اند. این نتایج به این معنی است که سیستم ایمنی بدن قادر خواهد بود که به بیماری‌ها و عفونت‌های احتمالی مانند سرماخوردگی سریع تر پاسخ دهد.

یک مطالعه دیگر در سال 2020 نشان داد که جزء فعال آندروگرافیس ، یعنی آندروگرافولید، باعث 14 درصد افزایش تولید سلول های سفید خون، که به مبارزه با عفونت و بیماری‌های دیگر کمک می‌کنند، میشود.

مکمل های آندروگرافیس
مکمل های آندروگرافیس

عوارض جانبی

آندروگرافیس تا مصرف 600 میلیگرم در روز کاملا safe است. با مصرف طولانی مدت دوزهای بالاتر، عوارض جانبی زیر ممکن است ایجاد شود :

 • اسهال
 • استفراغ
 • بثورات جلدی
 • سردرد
 • خستگی
 • از دست دادن اشتها

چه کسانی نباید آندروگرافیس مصرف کنند؟

 • زنان باردار: این نگرانی وجود دارد که مکمل های آندروگرافیس مکمل ممکن است باعث سقط جنین شود 
 • در زمان شيردهي: هیچ اطلاعات قابل اعتمادی در مورد اینکه آیا مکمل های آندروگرافیس برای نوزادان امن هستند یا خیر و اینکه آیا احتمال ترشح شدن آن در شیر مادر وجود دارد یا خیر وجود ندارد
 • در مواردی که شخص تحت عمل جراحی قرار میگیرد: با توجه به خواص احتمالی رقیق کردن خون توسط آندروگرافیس, شما باید مصرف مکمل‌های آندروگرافیس را حداقل 2 هفته قبل از عمل خود را متوقف کنید.
 • بیماری خودایمنی: آندروگرافیس فعالیت سیستم ایمنی بدن را افزایش میدهد که این موضوع ممکن است سبب افزایش شدت بیماری خودایمنی شود.

علاوه بر این، اخیرا یک مطالعه نشان داد که آندروگرافیس میتواند باعث افزایش مقدار آلانین آمینوترانسفراز (ALT) در سطح خون شود. بهتر است که در صورت داشتن بیماری‌های کبدی، در مصرف این مکمل احتیاط کنید.

در صورت داشتن هر کدام از شرایط ذکر شده، قبل از شروع مصرف مکمل های آندروگرافیس با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

در صورت مصرف داروهای زیر، در مصرف آندروگرافیس احتیاط کنید:

 • استامینوفن
 • داروهای سرکوب کننده های سیستم ایمنی، مانند برخی از داروهای شیمی درمانی
 • انسولین
 • ضد انعقاد ها، مانند وارفارین
 • داروها فّشار خون

چه زمانی از روز و چه مقدار از آندروگرافیس استفاده کنیم؟

مکمل حاوی آندروگرافیس در ایران ، cold BIO-Fight نام دارد که تحت لیسانس شرکت مک بابن استرالیا توسط شرکت دایان فارمد تولید میشود. این مکمل حاوی 714 میلیگرم عصاره ی خشک گیاه در هر کپسول است.

برای دست یابی به خواص افزایش سیستم ایمنی این مکمل مصرف روزانه 1 یا 2 قرص، حداقل به مدت 13 تا 15 روز پیشنهاد میشود.

میتوانید برای خرید این مکمل با داروسازان ما مشورت کنید.

سوالات متداول :

چه زمانی باید شروع به مصرف مکمل های آندروگرافیس برای سرماخوردگی کنید؟

باید از زمانی که اولین علائم سرماخوردگی در شما ایجاد شد، مصرف مکمل را شروع کنید، نتایج  مثبت طی 2 تا 4 روز برای شما ایجاد میشود.

آیا مکمل های آندروگرافیس می توانند به تسکین علائم COVID-19 کمک کنند؟

با توجه به خواص ضد التهابی آندروگرافیس و اثرات موثر آن در برابر سایر ویروس های تنفسی مانند سرماخوردگی مؤثر هستند، آندروگرافیس به احتمال زیاد به تسکین علائم مشابه و خفیف COVID-19 مانند سرفه نیز کمک می‌کند.

در بیمارستان های کشور تایلند، جز فعال آندروگرافیس به صورت تزریقی برای بیماران مبتلا به کووید استفاده میشده است.


منبع : www.healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *