سلامتی, مقالات

همه چیز درباره اس آدنوزیل منیونین

همه چیز درباره اس آدنوزیل منیونین

همه چیز درباره اس آدنوزیل منیونین

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

چرا مردم از SAM-e استفاده می کنند؟

چه مقدار SAM-e باید مصرف کنید؟

آیا می توانید SAM-e را به طور طبیعی از غذاها دریافت کنید؟

خطرات مصرف SAM-e چیست؟

سم ایی SAM-e ترکیبی است که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود و نقش مهمی در کارکرد طبیعی بدن دارد. یک فرم سنتز شده از SAM-e به عنوان یک (مکمل) در ایالات متحده در نظر گرفته می شود، اما SAM-e در برخی کشورهای اروپایی به عنوان یک (داروی نسخه ای) برای دهه ها است که فروخته می شود. نام علمی آن اس آدنوزیل منیونین (S-adenosylmethionine) است. SAM-e با نام‌های آدمتیونین (ademetionine) و SAMe نیز شناخته می‌شود.

چرا مردم از اس آدنوزیل منیونین استفاده می کنند؟

شواهدی به عنوان درمان درد آرتروز از سم ای SAM-e وجود دارد. برخی از پژوهش ها نشان داده اند که SAM-e به صورت خوراکی به اندازه مسکن های دارو‌های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن و سلبرکس اثربخش است. SAM-e نسبت به داروها بیشتر طول می کشد تا اثر کند، ولی همچنین عوارض جانبی کمتری نسبت به NSAID ها دارد.

اس آدنوزیل منیونین سال‌هاست که برای درمان افسردگی نیز استفاده می‌شود. برخی از پژوهش ها نشان داده اند که SAM-e ممکن است مانند داروهای ضد افسردگی حلقه ای در تسکین نشانه ها اثربخش باشد. با این حال، بسیاری از این پژوهش ها ناقص یا بسیار جزئی بودند که نمی‌توان آنها را قطعی دانست.

دیگر کاربردهای SAM-e به طور کامل مورد بررسی‌ قرار نگرفته است. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه SAM-e ممکن است به کاهش درد فیبرومیالژیا و آسیب نخاعی ناشی از HIV کمک کند. SAM-e همچنین ممکن است در کنترل کلستاز (انباشتگی صفرا در کبد) به ویژه در زنان باردار در طول سه ماهه سوم کمک کننده باشد. یک کارآزمایی نشان داد که SAM-e ممکن است برای بزرگسالان دچار به بیش فعالی یا اختلال کم توجهی ADHD سودمند باشد. با این حال، پژوهش های بیشتری باید در ارن مورد انجام شود.

برخی از افراد از SAM-e به عنوان درمانی برای دیگر بیماری ها مانند بیماری کبد، بیماری آلزایمر، درد، میگرن و بورسیت استفاده می کنند. ما از خطرها یا مزایای بالقوه این استفاده ها اطلاعی نداریم.

همه چیز درباره اس آدنوزیل منیونین
همه چیز درباره اس آدنوزیل منیونین

چه مقدار اس آدنوزیل منیونین باید مصرف کنید؟

هیچ دوز ایده آل ثابت شده ای از SAM-e وجود ندارد. جهت افسردگی، در بسیاری از پژوهش ها با دوز ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم در روز برای بیماران آغاز کرده اند. برای آرتروز، روزانه ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم SAM-e تقسیم شده به سه دوز معمول است. از پزشک خود راهنمایی بخواهید. گاهی وقت ها، دوز SAM-e به تدریج طی چند هفته افزایش می یابد. که این می تواند به کاهش عوارض جانبی مانند بی قراری یا اضطراب کمک کند.

آیا می توانید SAM-e را به طور طبیعی از غذاها دریافت کنید؟

هیچ منبع غذایی از SAM-e وجود ندارد.

خطرات مصرف اس آدنوزیل منیونین چیست؟

اثرات جانبی: به نظر می رسد SAM-e یک داروی نسبتاً بی خطر است. دوزهای بالای SAM-e  به صورت خوراکی می تواند باعث نشانه‌ هایی مانند گاز و ناراحتی معده، اسهال، یبوست، خشکی دهان، سردرد، سرگیجه، اضطراب و بثورات پوستی شود. SAM-e همچنین می تواند باعث واکنش آلرژیک در برخی افراد شود.

خطرات: اگر مشکل پزشکی دارید، پیش از شروع استفاده از مکمل های SAM-e با پزشک مشورت کنید. SAM-e ممکن است برای افراد دچار به بیماری هایی مانند ناهماهنگی دوقطبی، بیماری پارکینسون و دیابت بی خطر نباشد. از آنجایی که SAM-e می تواند رگ های خونی را تحت تاثیر قرار دهد، بهره مندی از SAM-e را دو هفته پیش از جراحی متوقف کنید.

همه چیز درباره اس آدنوزیل منیونین
همه چیز درباره اس آدنوزیل منیونین

فعل و انفعالات: اگر به طور منظم هر دارویی مصرف می کنید، پیش از شروع بکارگیری از مکمل های SAM-e با پزشک خود صحبت کنید. وقتی SAM-e با داروهای ضد افسردگی یا مکمل‌هایی که افسردگی را درمان می‌کنند، مانند «مخمر سنت جان» ترکیب شود، می‌تواند خطرناک باشد. SAM-e همچنین می‌تواند با برخی از مسکن‌های تجویزی، داروهای سرفه و درمان‌های دیابت و بیماری پارکینسون تداخل دارویی داشته باشد. بیمارانی که مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOI) مصرف می کنند نباید از SAM-e بدون مشورت با پزشک خود بهره ببرند.

با توجه به عدم وجود شواهد در مورد ایمن بودن SAM-e،  برای کودکان یا زنان شیرده توصیه نمی شود. اگرچه SAM-e به عنوان درمانی برای مشکلات کبدی در دوران بارداری مورد بررسی‌ قرار گرفته است، زنان باردار تنها در صورت توصیه پزشک باید از SAM-e استفاده کنند.

منبع: www.webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *