سلامتی, مقالات

درمان و پیشگیری از آلودگی شپش سر

آلودگی شپش سر

درمان و پیشگیری از آلودگی شپش سر

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

شپش سر چیست؟

شپش یک حشره کوچک شش پا است که به پوست سر و گردن شما می چسبد و از خون انسان تغذیه می کند. هر شپش تنها به اندازه یک دانه کنجد است، بنابراین شناسایی آنها دشوار است.

شپش ها تخم های خود را که به آن nits می گویند، روی موهای نزدیک پوست سر می گذارند، بنابراین دیدن آنها سخت تر می شود و یک ماده چسب مانند آنها را در جای خود نگه می دارد.

آنها بیشتر بچه ها را در آلودگی شپش سر تحت تأثیر قرار می دهند:

شپش سر در کودکان خردسالی که به مهدکودک، پیش دبستانی یا دبستان می روند، شایع تر است. کودکان در این سن بیشتر، نزدیک به هم بازی می کنند و با موهای یکدیگر در تماس هستند. آنها همچنین ممکن است برس، کلاه، گیره ی مو و موارد مشابه را به اشتراک بگذارند.

بزرگسالانی که با کودکان زندگی می کنند نیز در معرض خطر بیشتری برای دچار شدن به شپش هستند.

آلودگی شپش سر از طریق تماس مستقیم پخش می شوند:

شپش بیشتر از موهای یک فرد به موهای دیگری می خزد. آنها همچنین می توانند برای مدت کوتاهی با لباس یا وسیله های شخصی دیگر زنده بمانند، بنابراین یک برس موی مشترک می تواند در پیدا کردن میزبان جدید به شپش کمک کند. شپش ها نمی توانند از فردی به فرد دیگر بپرند یا پرواز کنند.

آلودگی شپش سر به راحتی قابل تشخیص هستند:

اگرچه شپش ها و تخم های آنها کوچک هستند، ولی می توانید آنها را با چشم غیر مسلح ببینید. آنها می توانند سفید، قهوه ای یا خاکستری تیره باشند. به احتمال زیاد آنها را در موهای پشت گردن یا پشت گوش خود می‌ شود پیدا کرد.

گره ها بخش هایی گرد یا بیضی شکل هستند که به موهای نزدیک پوست سر محکم می چسبند. اگر سعی کنید آنها را کنار بزنید، تکان نخواهند خورد. باید گفت که شانه کردن موهای خیس یک راه عالی برای شناسایی هجوم آنها است.

ممکن است بدون نشانه باشند:

شناسایی شپش زنده یا پوره (شپش جوان) بیشتر تنها بعنوان نشانه ی هجوم است و دیدن تخم شپش به تنهایی هجوم را تایید نمی کند. شپش سر همیشه باعث ناراحتی نمی شود. هنگامی که نشانه ها نمایان می شوند، شایع ترین مشکل، خارش است و ممکن است تا هفته ها یا حتی ماه ها پس از ورود شپش شروع نشود.

آلودگی شپش سر می توانند آلرژی ایجاد کنند:

خارش ناشی از شپش به دلیل واکنش آلرژیک به نیش آن حشره ها است. خاراندن زیاد ممکن است به زخم یا خراشیدگی و یا کنده شدن پوست سر به همراه مو باشد.

به ندرت رخ می دهد که زخم های ناشی از خاراندن، عفونی شوند. ولی چنانچه متوجه نشانه های عفونی مانند قرمزی پوست، ورم کردگی و یا لنفوم‌های پوستی دردناک و چرکی در قسمت گردن خود شدید به سرعت با پزشک تماس بگیرید.

آلودگی شپش سر
آلودگی شپش سر

شما باید آنها را درمان کنید:

شپش سر خود به خود از بین نمی رود. اگر فکر می‌کنید فرزندتان مورد هجوم قرار گرفته اند، چندین مرحله وجود دارد که باید فوراً انجام دهید. برای تایید تشخیص با پزشک خود تماس بگیرید. به مهدکودک یا مدرسه فرزندتان اطلاع دهید تا دیگر دانش آموزان نیز بررسی شوند. در نهایت، همه کسانی که آلوده شده اند را همزمان درمان کنید.

درمان آلودگی شپش سر

درمان های بدون نسخه برای از بین بردن شپش بی خطر در نظر گرفته می شوند، ولی ممکن است برای کودکان خردسال بهترین درمان نباشند. این فرآورده ها شپش را می کشند ولی تخم  شپش را نابود نمی کنند.

روش های دستوری را با دقت برای مدت زمان درمان و چگونگی شستشو دنبال کنید. ممکن است ۹ تا ۱۰ روز بعد به درمان دوم نیاز داشته باشید. اگر دو روش درمانی جواب نداد، برای داروهای قوی تر نزد پزشک بروید.

آیا پاکسازی شپش کار سختی است؟

شاید در جایی که زندگی می کنید بتوانید مرکز بهداشتی را پیدا کنید که به شما یا فرزندتان برای درمان شپش پیشنهاد دهند. برخی از آنها شپش ها و تخم ها را برای شما شانه می کنند. برخی دیگر نیز از درمان‌هایی بهره می برند که می‌گویند، لاروهای همانند کنه چسبیده به موهای شما را از بین می برند. یا ممکن است از یک دستگاه هوای گرم مورد تایید FDA بکار ببرند که شپش و تخم را نابود می‌کند.

چگونه خانه خود را از شر آلودگی شپش سر خلاص کنیم؟!

شپش ها در رخت‌خواب زیاد زنده نمی مانند، ولی بهتر است ملحفه های کسانی که برای شپش درمان می شوند را با آب داغ شستشو دهید. همین امر در مورد لباس های پوشیده شده در ۴۸ ساعت گذشته نیز صدق می کند.

در حالی که گاهی به پدرومادرها گفته می شود که تمام حیوانات خزدار عروسکی کودک را تمیز کرده و از آن جدا کنند، ولی کارشناسان می گویند این کار ضروری نیست. چنانچه کودک شما با یک اسباب بازی پرزدار و مورد علاقه اش می خوابد، آن را به مدت ۲۰ دقیقه در خشک کن داغ قرار دهید یا به مدت ۲ هفته در یک کیسه پلاستیکی گذاشته و ببندید. این می بایست هر خزنده و حشره ی چندش آوری را بکشد.

آلودگی شپش سر
آلودگی شپش سر

درمان های خانگی ضرری ندارند:

برخی از پدرومادرها ادعا می کنند که سس مایونز، سرکه سفید، روغن زیتون یا روغن درخت چای داروهای طبیعی خوبی برای شپش سر هستند. اگر سس مایونز را به صورت غلیظ بمالید و در طول شب زیر کلاه رنگ یا دوش نگه دارید، شپش را خفه می کند. شایعه شده است که سرکه ماده ی چسبناکی که باعث چسبیدن تخم شپش ها می شود را از بین می‌برد. در حالی که هیچ مدرک علمی برای حمایت از این درمان های خانگی وجود ندارد، پزشکان کودکان می گویند امتحان آنها ضرری ندارد، ولی از آنها به عنوان درمان اصلی بهره نبرید.

از شانه های دندانه ریز استفاده کنید:

شانه های دندانه ریز یکی دیگر از موارد برای از بین بردن شپش است. این شانه ها به اندازه کافی دندانه دارند که شپش و تخم ها را بیرون بکشند. مصریان باستان آنها را بکار می بردند — زیرا شانه های ویژه تخم شپش در آرامگاه های آنان یافت شده است. اشکال این روش در این است که برای شانه زدن تخم شپش ها نیاز به حوصله ی زیاد دارد و زمان بر است. شاید بتوان با بهره مندی از شامپوی دارویی شانس دوچندانی برای درمان شپش سر داشته باشید و سپس موها را شانه کنید تا از شر آنها از لای موها خلاص شوید.

افسانه های شپش سر:

شپش سر آفتی برای طبقه های پایین جامعه یا نشانه ای از بهداشت ضعیف نیست. آنها در تمام سطوح درآمد، طبقه اجتماعی و نظافت بر مردم اثر می گذارند. حشره ها می توانند تا ۶ ساعت در زیر آب زنده بمانند، بنابراین حتی کسانی که به طور منظم حمام می کنند نیز به همان اندازه آسیب پذیر هستند. خبر خوب این است که شپش ناقل بیماری نیست.

آلودگی شپش سر سر در مدرسه:

یک کودک سالم را به دلیل شپش از مدرسه دور نکنید. تنها مطمئن شوید که از تماس سر با دیگران دوری می کنند. پس از درمان، تخم‌های مرده ممکن است در موهای کودک باقی بمانند تا زمانی که از بین بروند. برخی از مدارس سیاست یا خط مشی بنام «بدون تخم شپش» دارند، به این معنی که شما باید پیش از بازگشت کودک به کلاس، تخم ها را از بین ببرید. ولی آکادمی کودکان آمریکا (AAP) از این حمایت می‌ کند که این نوع خط مشی باید متوقف شود.

محافظت در برابر شپش سر:

اگر فرزند خردسال دارید، برای از بین بردن شپش سر کار کمی می توانید انجام دهید. بچه‌ها بچگی می کنند و وقتی سرشان را نزدیک هم قرار می دهند یا گیره های موی خود را به یکدیگر می‌ دهند، شپش‌ها بلیطی برای سوار شدن می‌گیرند. بهترین دفاع شما این است که موها و پوست سر فرزندتان را به طور منظم بررسی کنید تا بتوانید در نخستین فرصت جلوی هجوم آنها را بگیرید. درمان سریع در پیشگیری از گسترش حشره ها به دیگر اعضای خانواده کمک خواهد. کرد.

آلودگی شپش سر
آلودگی شپش سر

اَبَرشپش یک افسانه است:

آری، برخی از شپش ها به درمان با داروهای رایج مقاوم شده اند، اما قدرت فوق العاده ای ندارند. اگر آنها در منطقه شما گزارش نشده اند، احتمالاً جای نگرانی نیست. به احتمال زیاد در خلاص شدن از شر شپش به مشکل برمی‌خورید، شاید راه درمان را به درستی بکار نبرده اید، شوره سر را به اشتباه تشخیص داده اید، یا اینکه شما یا فرزندتان دوباره آلوده شده اید.

منبع: www.webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *