سلامتی, مقالات

سلامت روان مردان

سلامت روان مردان

سلامت روان مردان

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به :

هم مردان و هم زنان ، فارغ از سن، نژاد، تحصیلات و … مشکلات سلامتی روان را تجربه میکنند.

ژوئن (تیر ماه) و نوامبر (آبان ماه) ماه های محبوبی برای حمایت از سلامت روان مردان هستند ، اما مردان حاضر در زندگی شما در تمام طول سال به حمایت و حضور شما نیاز دارند.

در این سالها و روزها، ما بیش از هر زمان دیگری درباره سلامت روان با هم صحبت می کنیم. مردم بیش از گذشته در مورد اهمیت سلامت روان خود میدانند و همه ما در حال یادگیری راه های بهتری برای حمایت از یکدیگر هستیم.

اما طبق آمار، مردم اغلب مشکلات روان مردان را کمتر گزارش می کنند، در حالی که مردان مانند زنان به حمایت در این زمینه نیاز دارند و اینجاست که ماه آگاهی از سلامت روان مردان آغاز می شود و توجه به سلامت روان مردان را جلب می کند.

سلامت روان مردان
سلامت روان مردان

خرید مکمل های آقایان

در این مقاله سعی میکنیم  که درباره ی چیز هایی که باید در مورد ماه آگاهی از سلامت روان مردان بدانیدو  از اینکه چگونه حمایت خود را از مردان نشان دهید، صحبت کنیم.

ماه آگاهی از سلامت روان مردان چه زمانی است؟

سازمان سلامت روان آمریکا (MHA) ژوئن (تیر) را به عنوان ماه آگاهی از سلامت روان مردان به رسمیت می شناسد، در بسیاری از کشور ها وزارت بهداشت کشور، این ماه را به عنوان راهی برای آموزش درباره ی سلامت روان مردان، انتخاب کرده است و در این ماه سعی میکند آموزش های لازم را به همه ی جوامع ارائه دهد.

اما شایان ذکر است که برخی از کشورها ژوئن را به عنوان ماه آگاهی از سلامت روان مردان به رسمیت نمی شناسند.به عنوان مثال، نوامبر(آبان) ، ماه آگاهی از سلامت روان مردان در بریتانیا است. به صورتی که در تقویم بهداشت و درمان بریتانیا، ماه November به صورت نمادین به شکل Movember نوشته می شود.

 این ماه ها شامل ارائه ی آموزش هایی درباره ی سلامت روان مردان در کنار بیماری های بخصوص آقایان مانند سرطان پروستات و بیضه است.

نماد حمایت از سلامت روان مردان

برخی از مردم هر ماه ژوئن از روبان‌های سبز برای حمایت از سلامت روان مردان استفاده می‌کنند، اما بسیاری از روان درمانگران آن را در طول سال نیز میپوشند.

من به عنوان عضوی از جامعه چگونه از ماه آگاهی از سلامت روان مردان حمایت کنیم؟

اگر می خواهید از ماه آگاهی از سلامت روان مردان حمایت کنید، می توانید این کار را به طرق مختلف انجام دهید. مهم ترین کاری که در ایران میتوانید انجام دهید افزایش آگاهی دیگران در این رابطه است. همچنین با اطلاعات و آموزش هایی که در این رابطه میبینید میتوانید مراقب افراد نزدیک خانواده ی خود(پدر، برادر، شوهر، دوست و …) باشید .

خیریه‌ها، سازمان‌ها و گروه‌های زیادی وجود دارند که کارهای مهمی در مورد سلامت روان و سلامت روان مردان انجام می‌دهند. سازمان های بهداشت روان مردان در جهان عبارت اند از :

  • باهاش ​​روبروشو
  • MenLiving
  • HeadsUpGuys
  • مردان نسل بعدی
  • کمپین علیه بدبخت زندگی کردن
  • MHAیا مؤسسه ملی سلامت روان، بنیادی آمریکایی برای پیشگیری از خودکشی، و اتحادی ملی در زمینه بیماری‌های روانی است که تنها بر سلامت روان مردان تمرکز نمی‌کنند، بلکه از ارزش های آن حمایت را دارند

 اگر می‌خواهید یاد بگیرید،سایت های این سازمان ها منابع بسیار مفیدی هستند که میتوانند به شما در این زمینه کمک کنند.

مهم ترین چیز این است که به حرف های مردان زندگی تان گوش دهید، اگر آنها به سراغ شما می آیند و درباره ی مشکلی با شما صحبت میکنند، لطفا به آنها اطلاع دهید که شما به خاطر آنها آنجا هستید و به حرف های آنها گوش میکنید. البته، این موضوع  فقط به  ماه آگاهی از سلامت روان مردان محدود نمی شود .

سلامت روان مردان در همه ی طول سال، یک نگرانی بزرگ باقی می ماند که با کارهایی ساده میتوانید از شکست ها و اتفاقات تلخ زیادی جلوگیری کنید.

سلامت روان مردان
سلامت روان مردان

تو تنها نیستی

اگر با نگرانی های مربوط به سلامت روان زندگی می کنید، مکان هایی وجود دارد که می توانید به آنها مراجعه کنید. با یک متخصص اعصاب و روان یا یک داروساز ،یک دوست مورد اعتماد یا یکی از اعضای خانواده صحبت کنید.

همچنین می توانید در مورد یافتن درمانگر مناسب برای خود با ما مشورت کنید.

همچنین میتوانید در هر زمان از شبانه روز با تماس با شماره تلفن 02122878500  از راهنمایی های متخصصین اعصاب و روان استفاده کنید.

درک نگرانی های سلامت روان مردان

هنوز باورهای سنتی در مورد سلامت روان مردان وجود دارد، که کمک گرفتن مردان و پسران از دیگران را از لحاظ اجتماعی دشوارتر می کند. برخی از مردان ممکن است هنوز احساس کنند که مردم از آنها انتظار دارند که احساسات خود را پنهان کنند و “مرد شوند” و یا برای دیگران قوی باشند. تصدیق داشتن یک بیماری سلامت روان هنوز به عنوان نشانه ای از ضعف یا عدم مردانگی در میان برخی از مردان شناخته میشود.

اما شرایط سلامت روان نشانه‌ای از ضعف شخصی نیست – آنها مانند سایر شرایط سلامتی مانند فشار خون، قند خون و … هستند. در مورد کمک گرفتن از پزشک در مورد بازوی شکسته ی خود احساس خجالت نمی کنید و بدانید که کمک خواستن درباره ی افسردگی از یک متخصص اعصاب و روان نیز با این موضوع متفاوت نیست.

آمار مشکلات و بیماری های روان مردان

مؤسسه ملی سلامت روان می‌گوید که شرایط سلامت روان در میان زنان شایع‌تر از مردان است، اما این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که مردان برای این بیماری ها به پزشک مراجعه نمیکنند. و در حالی که 51.7 درصد از زنانی که ابتلای آنها به بیماری های سلامت روان تشخیص داده شده است در سال 2021 از خدمات بهداشت-روانی بهره میبردند، تنها 40 درصد از مردان با همین شرایط ، اینکار را انجام میدادند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) می گوید که میزان خودکشی در میان مردان در سال 2021 حدود چهار برابر بیشتر از خودکشی در میان زنان بوده است. این سازمان همچنین می گوید مردان تقریباً 80 درصد از تمام خودکشی های موفق یا غیر موفق را شامل میشوند که همین قضیه میتواند نشان دهد که مردان درگیر بیماری های سلامت روان کمتر به پزشک مراجعه میکنند. همچنین به ادعای CDC بسیاری از مردان به جای کمک گرفتن از متخصصان مراقبت از سلامت روان، به سوء مصرف مواد میپردازند.

نکته ی دیگر این است که هنگامی که تلاش میشود به مردان کمک درمانی انجام شود، بسیاری از اوقات قبول دریافت کمک مورد نیاز برای آنها دشوار است.

 در ایران و در سراسر جهان، مراقبت های بهداشت روان اغلب بودجه ی دولتی کافی دریافت نمی کند و مردم نیز اغلب آن را در اولویت قرار نمی دهند.

تقابل و سلامت روان مردان

در حالی که یک بیماری روانی می تواند هر مردی را تحت تأثیر قرار دهد، گاهی اوقات، این شرایط به طور نامتناسبی بر مردان تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، CDC گزارش می‌دهد که مردان LGBTQ+ نسبت به مردان دیگر بیشتر احتمال دارد به بیماری‌های روانی مبتلا شوند

همچنین بزرگسالان دارای ناتوانی های جسمی تقریباً پنج برابر بیشتر از بزرگسالان بدون معلولیت احتمال ابتلا به اختلالات روانی مکرر را دارند.

مردان سیاه پوست، و دیگر رنگین پوستان ، به اندازه ی مردان سفید پوست احتمال دارد که دچار بیماری های روانی شوند، اما اغلب دسترسی کمتری به مراقبت های بهداشت روانی دارند.

 این افراد به احتمال زیاد بیش تر از متخصصان سلامت روان به حمایت جامعه نیاز دارند.

سلامت روان مردان
سلامت روان مردان

نوع گفتار مهم است

دقت داشته باشید که تفاوت نوع گفتار و صحبت کردن با یک خانم و یک آقا در مورد مشکلات سلامتی روان وجود دارد که انتخاب درست آن میتواند کمک کند که فرد مورد نظر به صحبت با شما درباره ی مشکلاتش راغب شود و یا بالعکس، از گفتن مشکلاتش پشیمان شود.

نتیجه گیری

در حالی که ماه آگاهی از سلامت روان مردان مهم است، ما باید سلامت روان مردان را در تمام طول سال در نظر بگیریم. در حالی که ابراز احساسات و کمک گرفتن از دیگران برای مردان نسبت به گذشته قابل قبول‌تر است، اما همچنان، باید جامعه بیش از پیش این موضوع را قبول کند که آقایان نیز ممکن است همانطور که دچار بیماری های جسمی میشوند یا دچار فشار خون میگردند، دچار افسردگی ، اضطراب و … شوند.

با مردان زندگی خود صحبت کنید، و اگر افسردگی، اضطراب، عصبانیت یا سایر مشکلات سلامت روانی را تجربه می کنند، آن هارا به مراکز درمانی راهنمایی کنید.

منبع: healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *