مقالات, سلامتی

راه های درمان خشکی چشم

درمان خشکی چشم

راه های درمان خشکی چشم

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به:

چشمان شما هنگامی که اشک با کیفیت و یا میزان کافی تولید نمی کنند، خشکی چشم، باعث قرمزی و سوزش می شود. گزینه های درمانی شامل اشک مصنوعی، تغییر شیوه زندگی و جراحی است.

گزینه های درمانی برای خشکی چشم، به علت خشکی چشم و شدت علائم شما بستگی داشته دارد.

درمان خشکی چشم

درمان خشکی چشم

خرید مکمل های تقویت چشم

در بیشتر موارد، قطره های اشک مصنوعی یا ژل های مرطوب کننده چشم که بدون نسخه در دسترس هستند و یا داروهای تجویزی توسط پزشک، باعث کاهش سوزش شوند.

تغییرات سبک زندگی مانند کاهش خشکی در محیط زندگی، خوردن چربی های غیر مضر بیشتر از چربی های مضر و انجام روتین سلامت چشم نیز ممکن است به کاهش محرک های خشکی چشم، بهبود علائم و حمایت از سلامت کلی چشم کمک کند.

خشکی چشم – که گاهی اوقات سندرم خشکی چشم یا بیماری خشکی چشم نامیده می‌شود – یک بیماری شایع است که زمانی اتفاق می‌افتد که چشمان شما اشک با کیفیت کافی تولید نمی‌کنند تا حرکت چشمان شما به درستی روان شود. اکثر افراد مبتلا به خشکی چشم علائم دردناکی مانند قرمزی، تاری دید یا سوزش چشم را تجربه می کنند

خبر خوب: درمان خشکی چشم به طور کلی آسان است. درمان خشکی چشم بر کاهش خشکی و حفظ بینایی موثر تمرکز دارد. چشم پزشک یا اپتومتریست، می تواند به شما در ایجاد یک برنامه درمانی مناسب برای شما کمک کند.

گزینه های درمانی به عامل ایجاد علائم و شدت بیماری شما بستگی دارد. در بیشتر موارد، می‌توانید خشکی چشم را با اشک مصنوعی (یا قطره چشم)، تغییر سبک زندگی و در صورت لزوم جراحی درمان کنید.

درمان خشکی چشم

درمان خشکی چشم

اشک های مصنوعی و ژل ها(درمان خشکی چشم)

قطره ها و پمادهای چشمی اغلب اولین خط درمان خشکی چشم هستند و معمولا برای موارد خفیف تا موسط موثر هستند. متخصص مراقبت از چشم شما ممکن است گزینه های بدون نسخه (OTC) یا نسخه ای از این قطره ها و ژل ها را به شما توصیه کند

رایج ترین نوع قطره چشمی که برای درمان خشکی چشم استفاده می شود “اشک مصنوعی” نام دارد. اشک های مصنوعی دارای ساختار شبیه اشک های طبیعی شما هستند و می توانند در طول روز ، یا به اندازه ای که به آنها نیاز دارید استفاده شوند. بیشتر اشک های مصنوعی بدون نسخه در دسترس هستند و به راحتی میتوانید آنها را تهیه کنید.

اگر متخصص مراقبت از چشم شما،  اشک مصنوعی را به شما توصیه می‌کند، می‌توانید بین برندهای مختلف ایرانی و خارجی یکی را انتخاب کنید تا بهترین گزینه را برای خود پیدا کنید. اشک مصنوعی انواع مختلفی دارد که از ترکیبات و مواد مختلف ساخته شده اند. اگرچشم های حساس دارید :

از قطره های چشمی بیش از شش بار در روز استفاده کنید

اشک مصنوعی به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما برخی از عوارض جانبی مانند تاری دید یا واکنش آلرژیک ، و سوزش در لحظات اول استفاده از آنها ممکن است رخ دهد.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، می توانید با خیال راحت از اشک مصنوعی تک دوز (بدون مواد نگهدارنده ) استفاده کنید.اگر مطمئن نیستید که می‌توانید از یک برند یا نوع خاصی از اشک مصنوعی با لنزهای تماسی خود استفاده کنید، با متخصص مراقبت از چشم یا داروساز موجود در داروخانه ی خود برای راهنمایی مشورت کنید.

افرادی که با چشم های خشک از خواب بیدار می شوند ممکن است از پمادها یا ژل های روان کننده قبل از خواب، برای درمان این خشکی استفاده کنند. ، پمادها یا ژل های مرطوب کننده نیز مانند اشک مصنوعی برای افزایش رطوبت به چشمان شما طراحی شده اند. این درمان ها  هم بدون نسخه نیز در دسترس هستند. به خاطر داشته باشید: ژل ها می توانند باعث تاری دید شوند، به همین دلیل است که بیشتر افراد قبل از خواب از آنها استفاده می کنند

اگر استفاده ازقطره اشک مصنوعی، پماد یا ژل را برای کمک به مدیریت بیماری خود شروع کرده اید و هیچ بهبودی در علائم مشاهده نمی کنید، ممکن است پزشک برای شما دارو تجویز کند یا درمان های دیگری را توصیه کند. اگر اشک مصنوعی برای بهبود علائم خشکی چشم شما کافی نباشد، متخصص چشم شما ممکن است قطره های چشمی گوناگونی را برای کاهش تورم، تولید اشک با کیفیت بالا و جلوگیری از تحریکات چشمی برای شما تجویز کند مثل قطره ی چشمی Cyclosporine

اگر داروهایی را برای سایر بیماری های خود مصرف می کنید، بهتر است به متخصص مراقبت از چشم خود اطلاع دهید تا از تداخلات دارویی احتمالی جلوگیری شود یا بررسی شود که داروی مورد استفاده شما سبب خشکی چشم نشود.

درمان خشکی چشم

درمان خشکی چشم

جراحی ها

اگر پس از استفاده از محصولات  OTC یا تجویزی همچنان علائم خشکی چشم را تجربه می کنید، متخصص مراقبت از چشم، شما ممکن است جراحی را به شما توصیه کند. با این حال، روش های جراحی برای خشکی چشم معمولاً رایج نیستند.مانند :

 عمل روی  مجرای اشک: متخصص ممکن است شمع هایی را در مجرای اشک شما قرار می دهد). این روش می‌تواند میزان اشک‌هایی را که از چشم‌های شما خارج می‌شوند کاهش دهد، که ممکن است به ماندن اشک در چشمان شما برای مدت طولانی‌تری کمک کند. این یک روش دائمی نیست.

جراحی پلک پایین: گاهی اوقات خشکی چشم ممکن است در اثر اینکه پلک پایین شما بیش از حد شل باشد اتفاق بیفتد. در موارد نادر، متخصص مراقبت از چشم شما ممکن است تصمیم بگیرد که پلک های شما را ترمیم کند تا میزان اشکی که خیلی سریع تخلیه می شود را کاهش دهد.

توصیه های اصلاح سبک زندگی(درمان خشکی چشم )

علاوه بر درمان پزشکی، درمان خشکی چشم اغلب شامل تغییرات سبک زندگی یا محیطی است. برای بهتر شدن این وضعیت، با استفاده از این روش ها، سبک زندگی خود را اصلاح کنید.

افزایش رطوبت در محیط زندگی : از مرطوب کننده های هوا (دستگاه های بخور ) و همچنین تهویه ی مطبوع در محیط استفاده کنید، سفر به نواحی گرم و خشک را کاهش دهید ، از عینک آفتابی در بیرون از منزل استفاده کنید و استفاده از سشوار را کاهش دهید.

افزایش مصرف امگا 3 (چربی های سالم): میتوانید مکمل های امگا 3 را به شکل قرص یا قرص مصرف کنید یا ماهی های چرب بیشتری (مانند ماهی سالمون یا ماهی تن) استفاده کنید.همچنین دانه های کتان بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

تمرین مفید برای چشم: به طور منظم پلک بزنید، زمان خیره شدن به صفحه های نمایش گوشی و لپ تاپ را کاهش دهید، 8 تا 10 لیوان آب در روز بنوشید، خوب بخوابید، کمپرس گرم ملایم را روی چشمان خود امتحان کنید، و پلک های خود را به آرامی ماساژ دهید.

منبع: www.health.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *