مادر و کودک, سلامتی, مقالات

فواید بازی کردن کودکان در خاک

بازی کردن کودکان در خاک

فواید بازی کردن کودکان در خاک

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی و مادر و کودک سایت دکتر دانیالی می پردازیم به :

در دنیای میکروب هراسی امروز که مملو از ضدعفونی‌کننده‌های دست و شوینده های ضد باکتری است، بسیاری از والدین از قرار دادن بچه‌های خود در معرض آلودگی جلوگیری میکنند. اما اینکه نگذارید بچه هایتان کثیف شوند ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و خطر بیمار شدن آنها را افزایش دهد.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا کودکانی که به طور منظم در خاک بازی می کنند ممکن است شادتر و سالم تر از کودکانی باشند که این کار را انجام نمی دهند. در ادامه به فواید بازی کردن کودکان در خاک می پردازیم.

1. به سالم نگه داشتن جمعیت میکروبی درون بدن آنها کمک می کند(فواید بازی کردن کودکان در خاک)

هر انسانی میکروبیوم (جامعه ای از میکروب ها که در داخل و روی بدن شما زندگی می کنند) منحصر به فرد خود را دارد. بر اساس گزارش مرکز اکوژنتیک و سلامت محیط، 100 تریلیون میکروب از جمله باکتری ها، قارچ ها، تک یاخته ها و ویروس ها در یک میکروبیوم وجود دارند.

بسیاری از میکروب ها باکتری های مفیدی هستند که به هضم غذا، تولید ویتامین ها و مبارزه با باکتری های خطرناک کمک می کنند. با گذشت زمان (به ویژه در دوران کودکی)، هر انسانی یک میکروبیوم پایه مخصوص خود را ایجاد می کند. همانطور که آنتی بیوتیک ها، باکتری های خوب و بد را در داخل بدن همزمان از بین می برند، ضدعفونی کننده های دست و صابون باکتری های خوب و بد را در خارج از بدن از بین می برند و میکروبیوم را تغییر می دهند.

بازی در خاک به پر کردن میکروب های مفید کمک می کند که به حفظ میکروبیوم پایه و تعادل سالم بین باکتری های خوب و بد کمک می کند.

بازی کردن کودکان در خاک
بازی کردن کودکان در خاک

2. به توسعه یک سیستم ایمنی سالم کمک می کند(فواید بازی کردن کودکان در خاک)

قرار گرفتن در معرض میکروب ها در اوایل کودکی به ایجاد یک سیستم ایمنی سالم کمک می کند. “فرضیه بهداشت” بیان می کند که کودکانی که در محیط های بیش از حد تمیز زندگی می کنند ممکن است به اندازه کافی در معرض میکروب ها قرار نگیرند تا سیستم ایمنی یاد بگیرد که به درستی کار کند.

بازی در خاک، بچه ها را در معرض میکروب های زیادی قرار می دهد تا سیستم ایمنی بدن را تقویت شود و به عملکرد آن کمک میکند. در مطالعه‌ای در سال 2012، موش‌هایی که در اوایل زندگی در معرض میکروب‌ها قرار گرفتند، نسبت به موش‌هایی که در محیط‌های عاری از میکروب بزرگ شده بودند، گلبول های سفید T کشنده ی طبیعی بیشتری داشتند. قرار گرفتن در معرض میکروب ممکن است به پیشگیری از بیماری های ناشی از سیستم ایمنی مانند بیماری التهابی روده نیز کمک کند.

3. اضطراب را کاهش می دهد و باعث تقویت مغز می شود(فواید بازی کردن کودکان در خاک)

خاک حاوی باکتری بی ضرر مایکوباکتریوم واکا است. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که این باکتری باعث تحریک تولید سروتونین در مغز می شود. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که خلق و خو و سایر عملکردهای بدن را کنترل می کند. تصور می شود که سطوح پایین سروتونین ممکن است به ایجاد اضطراب و افسردگی بی انجامد.

یک مطالعه دیگر نشان داده است که موش هایی که با مایکوباکتریوم واکا تغذیه شده بودند، اضطراب کمتری را تجربه کردند و در وظایف یادگیری عملکرد بهتری نشان دادند.

4. سرگرم کننده است!(فواید بازی کردن کودکان در خاک)

بچه ها عاشق کثیف شدن هستند. آنها اگر فرصتی پیدا کنند مسیری انحرافی را طی می کنند تا از میان گودال های گلی عبور کنند. به علت اخبار نگران کننده در جهان، خواسته های مدرسه، فعالیت های فوق برنامه، و مشکلات خانوادگی، بسیاری از بچه ها بیش از همیشه استرس دارند.

 مهم است که هر از چند گاهی بچه‌ها بین برنامه‌های شلوغ خود استراحت کنند تا از بچه‌بودن خود لذت ببرند. بازی در خاک یک فعالیت سرگرم کننده است که بچه ها و والدین می توانند در کنار هم از آن لذت ببرند.

بازی کردن کودکان در خاک
بازی کردن کودکان در خاک

5. از رشد حسی کودک پشتیبانی می کند(فواید بازی کردن کودکان در خاک)

بازی با خاک و گل بر تمام حواس کودک شما تأثیر می گذارد.

دماها و بافت های مختلف خاک های مختلف باعث تحریک حس لامسه ی کودک می شود. رایحه ی خاکی ، حس بویایی را تحریک می کند. تنوع رنگ خاک  و زندگی حشرات درون آن حس بینایی را تحریک می کند. وقتی کودک شما بیرون از خانه مشغول بازی است، حس شنوایی او توسط صداهای مختلف طبیعت برانگیخته می شود.

از آنجایی که اجتناب ناپذیر است که کودک شما کمی خاک در دهانش بیفتد، حس چشایی او نیز تحریک می شود.

6. به جلوگیری از آلرژی و آسم کمک کند

فوراً خاکی را که فرزندانتان وارد خانه می‌کنند پاک نکنید.

مطالعه ای در سال 2011 میزان بروز آسم را در کودکانی که در مزرعه زندگی می کنند و کودکانی که در مزرعه زندگی نمی کنند، مقایسه کرد. این مطالعه به این نتیجه رسید که کودکانی که در مزارع زندگی می‌کنند و در معرض انواع بیشتری از باکتری‌ها و قارچ‌ها بودند، کمتر دچار آسم می‌شوند.

با توجه به یافته های جدید دانشکده ی پزشکی جانز هاپکینز، نوزادان تا سن یک سالگی که در معرض شوره ی حیوانات خانگی و میکروب‌های خانگی قرار میگیرند، کمتر در معرض خطر ابتلا به آسم و آلرژی هستند.

7. عشق به طبیعت را پرورش می دهد

خاک مملو از حشرات ، کرم ها، لاروها، و گاه و بیگاه وزغ و حیوانات دیگر است. خاک بخش مهمی از باغ های سبز شامل درختان و گل های زیباست. وقتی بچه های شما در خاک بازی می کنند، طبیعت را کشف و تجربه می کنند. آنها یاد می گیرند که گیاهان چگونه رشد می کنند و حشرات چگونه زندگی می کنند.

این موضوع به القای عشق به طبیعت و بودن در فضای باز کمک می کند که امیدواریم یک عمر باقی بماند.

8. بچه ها را از پشت میز بلند می کند

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ، 18 درصد از کودکان 6 تا 12 ساله در سال 2012 چاق بودند.

بیشتر بچه‌ها زمان بیشتری را برای بازی‌های ویدیویی یا تماشای تلویزیون می‌گذرانند تا اینکه در بیرون از خانه بازی کنند. اجازه دادن به بچه‌هایتان برای بازی در خاک به آنها انگیزه می‌دهد تا زندگی ماشینی و الکترونیک را از برق بکشند، بیرون بروند و بیشتر حرکت کنند.

9. استقلال ایجاد میکند(فواید بازی کردن کودکان در خاک)

خیلی از زمان زندگی برای بچه ها برنامه ریزی شده  است. پیروی از برنامه برای آنها مهم است، اما زمان بدون ساختار نیز برای رشد کودک ضروری است.

طبق مقاله ی آکادمی اطفال آمریکا، بازی کودک محور به ایجاد مهارت های لازم برای انعطاف پذیری و مستقل شدن کودکان کمک می کند. بازی بدون ساختار در فضای باز مانند بازی در خاک به رشد مهارت های حرکتی کمک می کند و خلاقیت و حل مسئله را افزایش میدهد.

به تنوع خاک و کثیفی دقت کنید

کودک باید به بازی در خاک تشویق شود، اما همه کثیفی ها ایمن نیستند. اجازه ندهید بچه‌هایتان در خاک هایی بازی کنند که سگ‌ها، گربه‌ها و سایر حیوانات کوچک یا حیوانات مزرعه در آن میچرخند یا در آب های اطراف آن شنا میکنند.

بچه ها نباید با خاکی بازی کنند که با آفت کش ها یا مواد شیمیایی در تماس بوده است. همچنین باید از بازی در خاکی که در نزدیکی پمپ بنزین یا کارخانه ی تولید کننده رنگ، آفت کش ها یا مواد شیمیایی است، اجتناب شود.

بازی کردن کودکان در خاک
بازی کردن کودکان در خاک

نتیجه گیری

شستن دست ها بسیار مهم است. این موضوع به جلوگیری از گسترش ویروس ها مانند ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند. ضدعفونی‌کننده‌های دست برای یک موارد اضطراری مثلا زمانی که کودک شما در طول خرید مواد غذایی به گوشت خام دست زده است، عالی هستند.

با این حال، لازم نیست فوراً هر ذره کثیفی را که روی بدن فرزندتان قرار می‌گیرد ضدعفونی کنید. طبیعتا شما نباید بچه‌هایتان را به خوردن خاک تشویق کنید، اما اگر گاهی اوقات بدون شستن دست‌هایشان غذا بخورند، نیازی به وحشت نیست.

اگر بچه‌هایتان سالم هستند، بگذارید قصر گلی درست کنند و کرم‌های خاکی را پیدا کنند. به آنها اجازه دهید از راه رفتن با پای برهنه در حیاط و ساحل و کاشتن بذر در باغ لذت ببرند. این موضوع برای آنها خاطرات خوشی را می سازد و عشق به طبیعت را در آنها ایجاد میکند. همچنین این کودکان شانس بیشتری برای حفظ میکروبیوم و سیستم ایمنی سالم و افزایش حافظه و هوش خواهند داشت.

منبع: www.healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *