مکمل امگا3

امگا 3 یک اسید چرب ضروری است که جهت تنظیم فعالیت های بدن انسان ضروری می باشد اما در بدن انسان ساخته نمی شود. این بدین معناست که برای دریافت این ترکیب مغذی ضروری بدن، نیاز داریم که آن را از طریق رژیم غذایی و یا مکمل های حاوی امگا ۳ تامین نماییم.

امگا ۳ از سه اسید چرب تشکیل شده که عبارت‌اند از: آلفا-لینولنیک اسید (ALA)، ایکوزا پنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA).

منابع غذایی EPA ،ALA و DHA

آلفا-لینولنیک اسید در گردو، دانه‌های چیا، برخی از انواع لوبیا، سبزیجات و در روغن سویا، روغن کانولا، بذر کتان/ بزرک و روغن زیتون یافت می‌شود. دو اسید چرب دیگر، یعنی ایکوزا پنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) در ماهی‌هایی همچون سالمون، روغن ماهی و مکمل‌های ماهی وجود دارد.

ALA و EPA و DHA همگی از خانواده اسیدهای چرب n-۳ (کربن سوم سیر نشده) به‌شمار می‌روند که از نظر تغذیه‌ای بسیار مهم هستند. زیرا همگی دارای غیراشباع بودن چندگانه هستند. بدن انسان توانایی تولید اسیدهای چرب n-۳ (کربن سوم سیر نشده) را از مولکول‌های دیگر ندارد و باید آن را از طریق غذاهای ویژه بدست آورد.

در میان مواد غذایی گیاهی، روغن و کنجاله کاملینا، مغز گردو، بذر کتان و روغن دانه‌های چیا دارای بیشترین میزان امگا ۳ هستند.

به طور کلی، بهترین منابع اسید چرب امگا ۳ انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو، تخم کتان و گردو است. در گیاهان نیز روغن‌های سویا، آفتابگردان، دانه کتان و گردو، فندق و کنجد حاوی امگا ۳ هستند. علاوه بر آن برخی از مواد غذایی غنی شده با omega ۳ مانند نان‌ها، آبمیوه‌ها، روغن‌ها و تخم مرغ‌ها مورد توصیه متخصصان تغذیه است. در صورتی که از رژیم غذایی به مقدار کافی امگا ۳ دریافت نشد باید از مکمل‌های امگا ۳ استفاده کرد.

قرص امگا ۳ برای چه افرادی ؟

از یک سالگی به بعد برای کمک به رشد مغزی و پیشگیری از سایر بیماری‌ها مصرف مکمل امگا ۳ یا شربت روغن ماهی ضروری است.

مصرف امگا3 در دوران بارداری

امگا ۳ برای رشد و نمو مغز در نوزادان بسیار اهمیت دارد. به علاوه، دریافت مقدار کافی آن در دوران بارداری با فواید بسیار زیادی برای کودک همراه است، از قبیل:

  • مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی بهتر
  • کاهش خطر ابتلا به ADHD، اوتیسم و فلج مغزی
  • کاهش مشکلات رفتاری
  • کاهش خطر تاخیر در رشد
  • هوش بالاتر

مصرف امگا 3 برای کودکان

وجود امگا ۳ در برنامه غذایی کودکان نیز ضروری است، چون نقش کلیدی در رشد و نمو کودکان داشته و در بسیاری از فاکتورهای سلامتی نقش اساسی دارد. روغن ماهی موجب کاهش علائم ADHD شده و به تقویت عملکرد مغز و شبکیه چشم نوزادان کمک می کند. اگر یک مادر شیرده برای اطمینان از مقدار کافی این ریز مغذی، تحت آزمایش قرار نگرفته باشد، استفاده از قرص امگا ۳ در سنین نوزادی و کودکی توصیه می گردد.

فواید مصرف قرص امگا ۳

مصرف امگا ۳ می‌تواند از ابتلا به مجموعه ای از بیماری‌ها پیشگیری کند که برخی از آنها عبارتند از: پیشگیری از بیماری قلبی، پیشگیری از خشکی و ریزش مو، پیشگیری از آلزایمر، پیشگیری از برخی سرطان‌ها، بهبود خلق و خو و درمان افسردگی.

مصرف همزمان ویتامین دی و امگا ۳

تحقیقات پزشکی صورت گرفته نشان داده است که ترکیب ویتامین D۳ به همراه امگا ۳ جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی -عروقی بسیار موثر می باشد.

خرید مکمل امگا ۳

خرید اینترنتی با کیفیت‌ترین مکمل‌های حاوی امگا3 همراه با مشاوره تخصصی با کمترین قیمت از داروخانه آنلاین دکتر دانیالی برای شما فراهم شده است. شما می‌توانید به سهولت یک کلیک محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نموده و درب منزل تحویل بگیرید.

نمایش 1–12 از 58 نتیجه