گلوکوزامین ماده ای طبیعی و مغذی یافت شده در مایع اطراف مفاصل می باشد. این ماده به صورت طبیعی درون استخوان حیوانات، مغز استخوان، صدف و قارچ وجود دارد. گلوکوزامین در تشکیل غضروف ها و بازسازی آنها نقش مهمی را ایفا می کند و مکمل های آن معمولا قابل مصرف برای افرادیست که مشکل آرتریت، مخصوصا آرتروز دارند. گلوکوزامین به ویژه گلوکوزامین سولفات، از پوسته سخت‌پوستان (میگو، لابستر، خرچنگ) برداشته شده و در مکمل‌های غذایی قرار می‌گیرد. این ماده قابل تولید در آزمایشگاه نیز می باشد.

اشکال مختلف گلوکوزامین

گلوکوزامین در اشکال مختلفی وجود دارد:

  • گلوکوزامین سولفات
  • گلوکوزامین هیدروکلراید
  • N- استیل گلوکوزامین

اگرچه این سه ماده به هم شباهت دارند، اما اثرات متفاوتی بر روی بدن دارند. بیشتر مطالعات انجام شده بر روی گلوکوزامین سولفات تمرکز داشته‌اند. مکمل‌های غذایی حاوی گلوکوزامین معمولا شامل مواد دیگری مثل کندرویتین سولفات، MSM یا غضروف کوسه نیز هستند.

دو فرم گلوکوزامین هیدروکلراید و گلوکوزامین سولفات

فرم گلوکوزامین هیدروکلراید، میزان گلوکوزآمین بیشتری دارد. در واقع درصد گلوکوزآمین خالص در فرم هیدروکلراید 83% و در فرم سولفات 65% می باشد. این بدین دلیل است که هنگام تهیه فرم هیدروکلراید، سدیم و پتاسیم به گلوکوزآمین اضافه شده، حال آن که به فرم دیگر سولفور پیوند داده می شود. البته بعد از مصرف خوراکی آن، گلوکوزآمین از یون سولفات جدا شده و لذا همان اثری که فرم هیدروکلراید در بدن انجام می دهد را خواهد داشت.

بیشتر مکمل های گلوکوزآمینی موجود در بازار به فرم سولفات می باشند. تولید کننده ها با اضافه کردن یک گروه سولفور، فرم گلوکوزآمین سولفات را تولید می کنند. تولید این فرم گلوکوزآمین، مقرون به صرفه می باشد، زیرا نیازی به مراحل هیدرولیز ندارد.

مزایای گلوکوزآمین

مکمل های گلوکوزآمینی در نرم کردن مفاصل، افزایش تحرک مفاصل و همچنین جلوگیری از تخریب بافت بین مفصلی نقش دارند. مطالعات نشان داده که افراد مبتلا به استئوآرتریت با مصرف این مکمل، کاهش درد در ناحیه مفصل و کاهش پیشرفت در علائم را تجربه کردند. همچنین گلوکوزآمین التهاب را کاهش می دهد، محرک ساخت غضروف است و مانع از تخریب آن می گردد. ورزشکارانی که به دنبال ساخت عضله هستند، از گلوکوزآمین برای جلوگیری از آسیب مفصلی استفاده می کنند. به خصوص، بدنسازان و وزنه بردارها از این ماده برای کاهش دردهای مفصلی ناشی از بلند کردن وزنه های سنگین، استفاده می کنند.

خرید مکمل گلوکوزامین

خرید اینترنتی مکمل‌های گلوکوزامین با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت از برندهای معتبر بین المللی هم اکنون در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. تمامی مکمل‌های موجود در این داروخانه دارای برچسب اصالت کالا بوده و شما می توانید با اطمینان آنها را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید از مشاوران سایت در خصوص خرید محصولات مشاوره بگیرید.

نمایش 1–12 از 21 نتیجه